Meb Basın Açıklaması (İran’la Eğitim İşbirliği)

yorumsuz
292 kez okundu

Meb, Türkiye Milli Eğitim ve İran Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Eğitim Alanında İşbirliği” protokolüne ilişkin yapılan haberler üzerine aşağıda yer alan basın açıklamısını yapmıştır:

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
25/06/2012

BASIN AÇIKLAMASI

24.06.2013 tarihinde çeşitli basın yayın kuruluşlarında; Bakanlığımız ile İran Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Eğitim Alanında İşbirliği” protokolüne ilişkin yapılan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Türkiye-İran “Eğitim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” her iki ülkenin eğitimden sorumlu bakanları tarafından 19 Haziran 2012 tarihinde Tahran’da imzalanmıştır. Haberlerde bahsedilenin aksine, anlaşma istendiği zaman sonlandırılabildiği gibi istenilen kısımları gerek görüldüğünde değiştirilebilmekte ve uygulamalar karşılıklı mutabakata dayanmaktadır.

Anlaşma’da, karşılıklı iyi niyete bağlı ve yapılacak her faaliyetin ülkemiz kanunlarına uygun olması gerektiği Madde 1’de belirtilmiş olup, ülkemiz çıkarlarına ters olabilecek hiçbir maddesi yoktur. Bu çerçevede yapılan standart iş birliği anlaşmaları Dışişleri Bakanlığının da uygun görüşü ile imzalanmakta olup, 50 ülke ile de benzer anlaşmalar imzalanmıştır.

Anlaşma çerçevesince liselerin internetle birbirine bağlanacağına vurgu yapılan haberlerde, Madde 8’e gönderme yapılmaktadır ki, bu maddede esasında UNESCO’nun 1953’ten beri devam eden Ortak Okullar Projesi (ASPnet) referans alınmaktadır. Bu madde salt bilgi paylaşımını değil kültürlerarası diyalog, anlayış ve barışın teşvikini hedeflemektedir.

Özetle anlaşma birçok faaliyeti öngörmekle birlikte bir faaliyet yapılacağı zaman bu faaliyetin karşılıklı isteklilik ve iyi niyet esasına bağlı olacağını öngörmekte, planlanan faaliyeti çıkarlar açısından kontrol etme fırsatını taraflara vermektedir.

Ayrıca, mutabakat zaptının hiçbir maddesinde ortak üniversite kurma gibi bir faaliyet planlanmamıştır. Kaldı ki bu anlaşmanın bir yıl önce imzalanmasına rağmen, bu günlerde gündeme getirilmesi oldukça manidardır.

Kamuoyunu saygıyla duyurulur.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Haziran 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.