Öğrenci Gizli Bilgilerinde Skandal

yorumsuz
328 kez okundu

Aralarında Alman Lisesi, Avusturya Lisesi, Fevziye Mektepleri Işık Lisesi gibi gözde kolejlerde okuyanların da bulunduğu yüz binlerce liseli öğrencinin kişisel bilgileri internette herkesin ulaşabileceği bir sitede yayınlandı. Bilgilerin sızdığını Alman Liseli bir veli ortaya çıkardı. Sendikalar “Şikâyet edin” çağrısı yaptı.

Yüz binlerce liselinin kişisel bilgileri sanal ortamda herkesin ulaşabileceği bir sitede yayınlandı. Alman Lisesi gibi özel kolejler, Vefa, Pertevniyal gibi gözde Anadolu liseleri, Rum ve Ermeni cemaatine ait çok sayıda okulun listeleri tek tek ifşa edildi. Listelerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla e-okul sistemine girilen öğrenci adı, numarası, velisi, velinin yakınlığı, iş, ev, cep telefonları ve elektronik posta adresi bilgileri açıkça paylaşıldı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: “Tam bir sorumsuzluk. Nüfus cüzdanını kaybettiği için hâlâ yargılanan, üzerine şirket kurulan çok sayıda insan var. Mahkemeler arası insanlar kendilerini aklamak için ilden ile koşuyor. Milli Eğitim hemen soruşturma başlatıp, sorumlulara gereken cezayı vermelidir. Öğrenciler, aile bilgileri de yer aldığı için her türlü tehdide açık hale gelebilir. Aklımıza gelmeyenler maalesef üç kâğıtçıların aklına gelebilir. Anne-babalar MEB’e ve özel hayatın gizliliğini ihlalden savcılıklara başvurmalıdır.”

 

Habertürk


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ağustos 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.