Öğretmen Atamalarındaki Eşitsizlik TBMM’ye Taşındı

yorumsuz
301 kez okundu

2013 yılında atanacak öğretmenlerin branşlarına verilen kontenjan sayılarında eşitsizlik olduğunu öne süren Malatya CHP Milletvekili Veli Ağbaba, bu eşitsizliğin nedenleriyle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle aşağıda verilen soruları sordu.

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soruların ayrıntıları:

TÜRKİYEBÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdakisorularımın Milli Eğitimi Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılıolarak cevaplandırılmasını arz ederim.

VeliAĞBABA

MalatyaMilletvekili

 Bakanlığınız tarafından “87 alanda 40 bin öğretmen alınacağı” ve öğretmen atamalarına başvuruların 02-06 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacağı açıklanmıştır. 87 alanda alım yapılacağının açıklandığı duyuruda toplam kontenjanın neredeyse % 89’u 14 alan için tahsis edilmiştir. Atama yapılacak alanlar ve kontenjanlar listesi dikkatle incelendiğinde ise açılantoplam kadronun % 10’luk büyük bir kısmının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine verildiği görülmektedir. En yüksek alım yapılan ikinci alan olan Din Kültürü ve Ahlak bilgisi Öğretmenliğine 2013 ÖABT’de başvuru yapan aday sayısı 8.071,Bakanlığınızca açılan kadro adedi 3.953 olarak belirlenmiştir.Diğer yandan, Tarih öğretmenliği alanına 2013 ÖABT’de başvuru yapmış aday sayısı 13.359 gibi yüksek bir rakama ulaşmışken Bakanlığınızca açıklanan kontenjan 363 ile sınırlı kalmıştır.

 

Bu çerçeveden hareketle,

1-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine 2013 ÖABT’de başvuru yapan neredeyse her iki kişiden birinin kadro imkânına kavuşması mümkün iken, Tarih öğretmenliğine başvuran yaklaşık her 37 kişiden birine kadro düşmektedir. 2013 ÖABT’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine ve Tarih öğretmenliğine başvuran aday sayıları ile açıklanan kadrolar arasındakidengesizliğin sebebi nedir?

2-Öğretmen atamalarında, atama yapılacak alanlar ve kontenjanlar hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Öğretmen istihdamı planlanırken, eğitim fakültelerinden mezun olanların sayısı ve yıllardır ataması yapılamayan öğretmenler dikkate alınmakta mıdır?

3-Ülkemizde branşlarına göre ne kadar öğretmen açığı vardır?Bu açığın giderilmesi yönünde Bakanlığınızın yürütmüş olduğu çalışmalar nelerdir?

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Eylül 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.