Sbs ve Teog Meclis Gündeminde

yorumsuz
143 kez okundu

SBS ve TEOG TBMM gündemine taşındı. Bilindiği gibi CHP İstanbul Milletvekili Aydın AYAYDIN tarafından daha önce SBS konusu yargıya taşınmış ve yargı sınavda hatalar olduğuna karar vermişti. Yargının o kararına “manidar” savunmasıyla aldırış etmeyen yetkililer tarafından  bu yıl yapılan sınav da yargı tarafından hatalı bulundu. Bu kez “manidar” demediler ama “biz bu işi yapamıyoruz” da demediler. Bunun yerine “böyle böyle öğreneceğiz” veya “Bizim yaptığımız yanlış olsa da doğrudur” gibi bir şeyler demeye çalıştılar.

Konu yargının “manidar” karar vermesine neden olan Aydın AYAYDIN’ın Milli Eğitim Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle vermiş olduğu soru ile TBMM gündemine taşındı.

SBS ve TEOG sınavlarını Meclis gündemine taşıyan İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya, “Bakanlık görevinden istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Ayaydın, Milli Eğitim Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi: “2013 yılında Bakanlığınızca yapılan ve yaklaşık 1,2 milyon öğrencinin girdiği SBS sınavdaki hatalar zinciri üzerine tarafımca açılan dava sonucunda idari yargıda iptal edilmiştir. Ancak Bakanlığınız yargı kararını uygulamadı. 2014 yılında SBS’nin yerine getirilen TEOG Sınavında da tam bir skandal yaşanmıştır. İdari yargı TEOG sınavında yanlış 4 soru nedeniyle yürütmenin durdurulması kararını vermiştir.”

-Sorular-

İstanbul Milletvekili Ayaydın, Milli Eğitim Bakanı’na şu soruları yöneltti:

-Geçen yıl yapılan SBS sınavına ilişkin idari yargı kararını uygulamayı düşünüyor musunuz? Bu kararı uygulamama gerekçeniz ve yasal dayanağınız nedir?

-Başından beri SBS’nin iptal edileceği belli olmasına rağmen ve tüm uyarılarımıza karşın yanlış puan listesini düzeltmediniz ve yaklaşık 1,2 milyon öğrencinin, velilerinin mağduriyetine sebep oldunuz. İdari yargı kararı size ulaşmasına rağmen kararınızda direttiniz, gereğini yapmadınız. Kendinizi hukukun üstünde mi konumlandırıyor, yargının üzerinde bir makam da oturduğunuzu mu düşünüyorsunuz?

-2014 yılında yapılan TEOG sınavında da skandallara imza atıldı. Düzenlediğim basın toplantısında sizleri bu yanlıştan dönün diye uyardım, benzer uyarılar basından da geldi ancak umursamadınız. Bunun sonucunda TEOG sınavı da idari yargıdan döndü. Bu idari yargı kararını uygulayacak mısınız? Yoksa SBS kararında yaptığınız gibi, TEOG kararını da hiçe mi sayacaksınız? TEOG sınavını da içinden çıkılmaz hale mi getireceksiniz?

-2013 ve 2014 yılında yapılan SBS ve TEOG sınavlarında yaptığınız skandal sınavlarla 2,5 milyon öğrenciye, milyonlarca veliye ızdırap çektirdiniz. Bu bağlamda, Bakanlık görevinden istifa etmeyi düşünüyor musunuz?


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Temmuz 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.