Teog İle İlgili Meb Duyurusu

yorumsuz
173 kez okundu

Teog birinci yılında yapboz tahtasına döndü.

Teog’la ilgili kaçıncı duyuru bu bilinmez ama, şu bir gerçek ki el yordamıyla, kadrolaşma yoluyla, ben yaptıysam doğru mantığı ile bu işler yürümüyor. 14-15 yaşlarındaki çocuklarımızın geleceğine bu şekilde yön vermeye çalışmak hiç kuşku yok ki bilimsel bir düşünce, çalışma ve yöntem gerektirir.

İlköğretimden liselere geçiş son zamanların en büyük eğitim sorunları arasında yerini korumaktadır. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)’la ilgili olarak yargı kararları doğrultusunda sık sık güncellemeler yapılmaktadır. En son güncelleme ise tercih dönemi başladıktan sonra yapılarak konu ile ilgili olarak bir duyuru yapılıp velilerden öğrencilerin yüzdelik dilimleri kontrol edilmesi ve buna göre tercih yapmaları istenmektedir.

Meb’in konu ile ilgili basın açıklaması metni:

BASIN AÇIKLAMASI

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş uygulaması çerçevesinde sekizinci sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen ortak sınavlarda, tıpkı diğer merkezi sınavlarda olduğu gibi belli durumlarda kopya analizi yapılmaktadır.

Bu uygulamalardan biri de akademik çevrelerce de kabul görmüş, bugüne değin bütün sınavlarda uygulanmış ve halen tüm merkezi sınavlar için yürürlükte olan “aynı salonda sınava giren adayların belli sayıda soruda aynı yanlış seçenekte birleşme durumunda ikili kopya işlemine tabi tutulması” kuralıdır.

Bu kural, sınavlarda emeğinin karşılığını eksiksiz almasını arzu ettiğimiz öğrencilerimizin güvenli bir ortamda başarılarının ölçülmesine yönelik bir uygulama olarak sınav güvenliğinin ana unsurlarından biridir.

Sekizinci sınıf öğrencilerinin 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde katıldıkları birinci dönem ortak sınavları ile 28-29 Nisan 2014 tarihlerinde katıldıkları ikinci dönem ortak sınavlarında da bu genel çerçeve ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında aynı uygulama gerçekleştirilmiş ve 6 bin 165 öğrenci ikili kopya uygulamasına tabi tutulmuştur. Bu öğrencilerden bir kısmının açtığı iptal davaları sonrasında, Danıştay Sekizinci Dairesi yukarıda belirtilen uygulamanın yasal dayanağı ve sonuçları ile ilgili olarak yürütmenin durdurulması yönünde bir karar vermiştir.

Bakanlığımız, yürütmeyi durdurma kararına göre tercih ve yerleştirme işlemleri öncesinde öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması amacıyla sadece dava açan sınırlı sayıda öğrenci için değil, ikili kopya işlemi yapılan tüm öğrencilerimiz için yeniden değerlendirme yapmış, bu öğrencilerin iptal edilen testleri ve Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) ile sınavlara giren bütün öğrencilerimizin yüzdelik dilimlerini yeniden hesaplamıştır.

Öğrencilerimizin puanları ve yüzdelik dilimleri 31 Temmuz 2014 günü saat 19:00 itibariyle www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde yer alan e-Okul veli bilgilendirme sayfasında yayımlanmaya başlamıştır.

31 Temmuz 2014 günü saat 19:00’dan önce başvurularını yapan öğrencilerimiz de güncellenen yüzdelik dilimleri dikkate alarak, tercihlerini gözden geçirip yenileyebileceklerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halkla
İlişkiler Müşavirliği


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.