Teog’da Başarılı Olabilmek İçin Öneriler

yorumsuz
192 kez okundu

teog_basariTeog ortak sınavlarda iyi bir puan alabilmek için tek başına çalışmak yeterli olmayabilir. Çalışmaların göstergesi veya sonucu sınavlarda doğru olarak yanıtlayabildiğiniz sorularla doğrudan ilgilidir. Ancak yanlış yaptığınız veya yapamadığınız her soru sizin o konuyu iyi bilmediğiniz anlamına da gelmez. Yazımız devamında bu konu ile ilgili olarak uzmanların önerilerini bulacaksınız. Özellikle ortak sınava girecek öğrencilerin ve öğrenci velilerinin mutlaka okuması önerilir.

Bilfen İlköğretim Kurumu bölüm başkanları da, TEOG’a girecek 8’inci sınıflara başarıya ulaşmak için yapabilecekleri taktikleri sıraladı.

Uzun sorudan korkma
Fen ve teknoloji: Ön bilgiyi örneğin ağırlık, kaldırma kuvveti, hacim, soyağacındaki hasta bireyler gibi konuları sorudaki şekil üzerinde oturtun ve çözmeye daha sonra başlayın. Soru metninin veya soru kökünün uzun oluşundan korkmayın. Bu daha fazla ipucu anlamına gelir. Yargılı sorularda yargıların doğru ya da yanlış olduğuna karar verip seçeneklerde eleme yapın.
Paragrafı sonra oku
Türkçe: Paragrafta anlam sorularında önce soru kökünü, sonra paragrafı okuyun ki sorunun neyi sorguladığını doğru anlayın. Cümlenin ögeleri sorularını çözerken öncelik, temel ögeleri bulan yüklemi ve özneyi doğru tespit olmalı. Ayrıca tüm ögeleri bulmada en önemli nokta, söz öbeklerini asla bölmemektir.
Önce zihinde tamamla
Matematik: İşlem önceliği her soruda önceliklidir. Ama matematikte farklılık yaratan problem içeren sorulara da dikkat! Problem çözüm aşamasında uygulama kısmına (işlemsel kısımlara) geçmeden, problemi anlama ve planlama aşamasında soru sezgisel olarak öğrencinin zihninde tamamlanmalı. Bu aşamaların devamında planı uygulama ve kontrol kısmı gelir.
Şifre yan cümlede
İngilizce: Kelimelerin anlamları; paragraf, okuma parçası veya diyaloglardan çıkarımlar yoluyla bulunabilir. Bunun için kelimeden önceki veya sonraki cümleler de dikkatle okunmalı. Boşluk doldurma sorularında, boşluktan önce veya sonra yazılan cümle boşluk için anahtar bilgileri içerir. Çok uzun ve zor görünen bir parçanın soruları çok basit olabilir.
Genelden özele doğru
Din kültürü ve ahlak bilgisi: Özellikle ayet ve hadislerle ilgili sorularda, sadece verilenlere göre ayet ve hadislerden çıkarım yapmaya çok dikkat edilmeli. Sorunun içerdiği metin, ayet ve hadislerde olan doğruları esas kabul etmek çözümde başarıyı getirir. Soru köküne göre genelden özele doğru bir yol izlemek, soruların çözümünde kolaylık sağlar.
Bilgi ve yorum şart
İnkılap tarihi: Tarih bilginizi mutlaka kullanın, bilgi ve yorumları iyice harmanlayarak cevap arayın. Tarih sorularında yorum yapabilmek için konunun tamamına hâkim olmak önemli. Soruların bazıları gerekli bilgiyi öğrencinin bildiğini varsayarak yorum yapmasını isterken, bazıları da gerekli bilgiyi açıklama bölümünde verebilir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.