10 Soruda Ek Yerleştirme

8 yorum
718 kez okundu

ek-yerlestirmeÖsys yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra sitemize gelen yoğun soruları yanıt olması açısından bu yazı hazırlanmıştır. Ayrıca diğer sitelerde sorular sorular da incelenmiş ancak soruların genelde ortak olduğu görülmüştür.  Sorulara geçmeden önce şu bilgiyi de vermek de yarar var. Verilecek olan bilgiler 2014 Ek Yerleştirme Klavuzu ve ÖSYS Kontenjan Klavuzu 2015’e göredir. Henüz 2015 Ek Yerleştirme Klavuzu yayınlanmamıştır.

Şimdi ek yerleştirme ile ilgili yoğun olarak sorulan soruları ele alalım.

1. İstemediğim bölümü kazandım ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim?

Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır (2015 Ösys Kontenjan Klavuzu). Herhangi bir yüksek öğretim programını kazanan ek yerleştirme tercihinde bulunamıyor.

2. Açık öğretimi kazandım ek yerleştirme için tercih yapabilir miyim?

Açık öğretim de merkezi yerleştirme sayıldığı için tercih yapma hakkınız yok. Önceleri Açık öğretimin kontenjansız bölümleri vardı kazananlar ek yerleştirmeden yararlanıyordu artık kontenjansız bölümler yok bu yüzden açık öğretim de olsa ek yerleştirme tercih hakkınız yok.

3. Kazandığım okula kaydımı yaptırmasam ek yerleştirme tercihi yapabilir miyim?

Merkezi yerleştirme ile herhangi bir yüksek öğretim programına kayıt hakkı kazandıktan sonra kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da ek yerleştirme tercihi hakkınız yok.

4. Özel yetenek sınavı ile bir yüksek öğretim programına yerleştirildim ek tercih yapabilir miyim?

Özel yetenek sınavı ile girmiş olduğunuz yüksek öğretim programı merkezi yerleştirmenin dışında olduğu için ek yerleştirme için tercih yapabilirsiniz.

5. Okul birincisiyim ek yerleştirmede okul birincisi olarak tercih yapma hakkım var mı?

Bu soruya kesin bir yanıt vermek mümkün değil. Geçen yıla kadar ek yerleştirme klavuzlarında okul birincileri için açık olan kontenjanlar gösteriliyordu ancak geçen klavuzda bu kontenjan gösterilmedi. Dolayısıyla okul birincilerinin ek yerleştirmede özel bir durumu kalmamış oldu. Bu nedenle 2015 Ek Yerleştirme Klavuzu’nu beklemek gerekiyor.

6. Ek yerleştirme döneminde puanlar düşer mi? 

Hayır. Tam tersine en az puan oluşur.

7. Ek yerleştirmede 1. tercihlerimizi mi kullanacağız?

Hayır. Hatta 1. tercihlerinizde yer alan bölümlerin hiç birini yazmamalısınız.

8. Tercihlerde nelere dikkat etmeliyim?

Ek yerleştirme tercihi yaparken ilk dikkat etmeniz gereken kural, puanınızdan düşük programları yazmaktır. Bu ne demek? Yazacağınız programın taban puanına (en düşük puanına, minimum puanına, en az puanına) tablodan bakarak puanımızla karşılaştırıyoruz. Bizim puanımız o programın puanı ile eşit (virgülden sonraki sayıları da dikkate alarak) veya fazla ise tercih edebilirsiniz. Eğer baktığınız bölümün puanı sizden yüksek ise kesinlikle tercihleriniz arasında yer vermeyin.

9. Puanımdan yüksek program tercih eder ve kazanırsam ne olur?

Kazanamazsınız ama kazanırsanız kayıt yaptıramazsınız ayrıca gelecek yıl OBP puanınız düşer.

10. İlk tercihi yapmadım ek yerleştirme tercihinde bulunabilir miyim?

Evet, bulunabilirsiniz. Herhangi bir yüksek öğretim programına merkezi yerleştirme ile kayıt hakkı kazanmadığınız sürece ek yerleştirme hakkınız vardır.

Burada yanıtını bulamadığınız soruları “Yorum” bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

10 Soruda Ek Yerleştirme (8 Yorum)

1. bn 2013 de universiteye kayıt yaptırmıstı ve kaydım hala devam ediyor bu sene sınava yine girdim ek tercih yapa bilirmiyim yoksa kaydımı sildirmem mi gerekiyor

• Kaydınızı sildirmeyin. Daha doğrusu sildirmenize gerek yok. Eğer ilk yerleştirmede bir yer kazanamadıysanız ek tercih yapabilirsiniz.

2. merhaba bende ek tercih hakkında bir soru soracaktım.Özel üniversitenin bir bölümü 224 de kapattı en düşük puan bu benim ise puanım 215 bu yıl ek kontenjan açtılar burada kazandım diyelim ünviersitenin bi yürütmeliği olabilir mi yani kayıt olabilir miyim ?

• Ek yerleştirmelerde taban puan oluşmuşsa, kesinlikle puanınız bu puana eşit veya yüksek olmalı. Vakıf veya devlet üniversitesi olması farketmez. Bu durumda 215 puanla 224 puanlı bir programı tercih etme şansına sahip değilsiniz. En düşük puan oluşmamışsa puanınıza bakmadan yazabilirsiniz.

• Tercih yaptıktan sonra ücretini yatırıp tercih işlemini tamamlıyorsunuz, 17-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında.