Asitler Bazlar Ve Tuzlar

yorumsuz
1.416 kez okundu

Asitler Bazlar Ve Tuzlar

 

 

Sizlere asitler bazlar ve tuzlar hakkında bilgiler vereceğiz. Hidrojenler iyonları asit yapmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Asitlerin genel özelliklerinden de sizlere bahsedelim. Asit dediğimiz tatları ekşitmektedir. Ayrıca mavi rengi de kırmızı renge çevirmektedir. Asitler yanıcı olmaktadır. Baz ise sulu çözeltilere verilen addır. Bazların da genel olarak özelliklerinden de söz edelim. Değerleri daha büyük olmaktadır. Bazlar suda çözünmektedir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bazlar kaygandırlar. İndikatörü de sizlere açıklayalım. İndikatör belirteç olarak bilinmektedir. Asitler bazlar ve tuzlar hakkında bilgi almak için bu siteye girip bilgileri okumalısınız. Asit ve baz tepkimelerde olan olayları da anlatalım. Tepkimeler olduğu zaman suda bile çözünürler.

Nötralleşme de hem asit ve hem de bazın sayıları eşitli olmalıdır. Ph ise bazların derecesini göstermektedir. Tampon çözeltilerde de ph sayısını değiştirmez. Aktif metaller hem asidi ve hem de suyu tepki yapar. Soy metallerde altın gibi olan maddelere verilen addır. Yarı soy metallerde ise bazı maddeler tepkimeye girenler bazı maddeler tepkimeye girmezler. Laktik asitler süt asidi demektir. Melik asit elma asidi demektir. Şimdi de asitler ve bazlar hem faydaları ve hem de zararlarından söz etmek isterim. Kimya açıklamalar bu sayfada mevcuttur. Asit dediğimiz midemizde bulunan asit ise yediklerimizi sindirmeye yardımcı olmaktadır.

Midemizdeki doymamış asitler kolesterolü de düşürmektedir. Aynı zamanda da asitler toprakta da bulunur. Faydası ise toprağı düzerler. Hayatımızda en çok yer alan asit olmaktadır. Tuzlardan da söz etmek gerekirse eğer bazlardan da bahsedelim sizlere. Tuzlar üç grup da bölünmektedir. Çift tuz dediğimiz iki tuzdan oluşmaktadır. Bazik tuzlar da en az iyon negatif olan bazik tuzdur. Asidik tuz ise iyonu pozitif olandır. Bazı tuzlar şunlardır. Birincisi NaCı yemek yerken buzlanmasını engellemektedir. Na2C03 tuzlar ise bir nevi çamaşır sodası olarak bilinmektedir. NaHC03 denilen tuzun görevi kabartma tozudur. CaS04 alçıtaşıdır. Hayatımızda da çok kullanılıyor. CaC03 bir kireçtaşıdır. Hayatımızda da kullanılıyor. Türlerin özelliklerini merak edenler için yazıyorum. Tuzlar kristal bir halde bulunuyor. Katı halde olduğu zaman elektrik akımı olmaz. Tuz hem asit ve hem de bazların tepkimelerinden dolayı meydana gelmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.