Biyoloji Dersinde Nasıl Başarılı Olunur

yorumsuz
551 kez okundu

Biyoloji Nedir? Biyoloji Dersinde Nasıl Başarılı Olunur

Biyoloji Bilimi Nedir? Biyoloji canlıların yapısını, gelişimini, davranışlarını ayrıca çevreleri ve başka canlılar ile ilişkilerini inceleyen geniş bir bilim dalıdır. Biyoloji bilimi iki ana dala ayrılır.

1- Botanik: Biyolojinin bir alt dalı olan botanik bilimi bitkileri inceler.

2- Zooloji: Zooloji ise hayvanları inceleyen bilim dalıdır.

Biyoloji bilimi bu iki ana daldan sonra ise toksonomi, ekoloji, embriyoloji, monoküler biyoloji, sitoloji, histoloji, fizyoloji, morfoloji, anatomi gibi pek çok alt dallara ayrılır. Biyoloji canlılar ile ilgili her şeyi bilimsel metotları kullanarak açıklamaya çalışır. Biyoloji bilimi sayesinde yaşamsal olayları anlarız. Biyoloji dersinde öğrendiklerimiz hayat ile ilgili pek çok soruya cevap vermemizi, hayat ile olaylar arasında ilişki kurmamızı, evrendeki canlıların tabiatını anlamamızı ve onları tanımamızı sağlar. Bu şekilde hayatımız kolaylaşır ve anlam kazanır. Biyoloji dersi fizik, kimya gibi dersler ile kıyaslandığında çok daha kolay bir derstir. İçeriğinde çok fazla formül yoktur. Teorik bilgilerin yoğun olarak verildiği biyoloji dersleri, grafikler , şekiller, tablolar ve şemalar ile desteklenerek daha anlaşılır olması sağlanmıştır.

Biyoloji Dersinde Nasıl Başarılı Olunur? Az önce de bahsettiğimiz gibi biyoloji dersleri bilgi ağırlıklı derslerdir. Bu nedenle biyoloji dersinde başarılı olmanın en önemli anahtarı okumaktır. Biyoloji dersinde okumak zor ve sıkıcı da değildir. sürekli yeni bir şeyler öğreneceğiniz için okumak zor gelmeyecektir. Ancak çoğu öğrenci biyoloji dersine sınav öncesi gün hazırlanarak hata yaparlar. Sınav öncesi günde yaptığınız okumalar öğrenmek amaçlı değil, sınavda geçer not almak amacını güttüğü için , başarılı olmanızı engelleyecektir. Biyoloji dersinde başarılı olmak için derste öğretmeninizin anlattıklarını ilginizi kaybetmeden dinleyin. Ders sonunda eve geldiğinizde o günkü konuyu kitabınızdan okuyarak yeniden tekrarlayın. Sınav öncesi yapılan ezberler size başarıyı getirmeyecektir. Bilginin kalıcı olması, ezberlenme mesi, öğrenilmesi ile başarının geleceğini unutmayın.

Biyoloji dersinde öğrendiklerinizi günlük hayatınıza yerleştire bildiğiniz de , öğrendikleriniz kalıcı olacaktır. Biyoloji dersinin içeriğinde çok sayıda Latince kelime vardır. Bu nedenle öğrendiğiniz bu kelimeleri sürekli tekrar etmeniz gereklidir. Derste öğretmeninizin belirttiği önemli kısımların kitabınızdan bularak altını çizin veya bunları not edin. Sınav zamanı yaklaştığında bu notlar veya altı çizili kısımlar başarılı olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu notları veya altı çizili kısımları çalışırken neden ve sonuç ilişkisini düşünerek anlayarak çalıştığınızda ve bol bol tekrar ettiğinizde sınavlarınız da ve biyoloji dersinde ne kadar başarılı olduğunuzu göreceksiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.