Biyoloji Enzimler Konu Anlatımı 2

yorumsuz
357 kez okundu

Biyoloji Enzimler Konu Anlatımı 2

 

Enzimler konulu anlatımlarımıza kaldığımız yerden enzimatik reaksiyonları etkileyen faktörleri tek tek inceleyerek devam ediyoruz. Enzimler konusunun konu anlatımının 1. kısmına çalıştıktan sonra bu anlatacaklarımıza da çalışmanızı öneriyoruz. Her iki kısmı bitirdikten sonra da konuyla ilgili soruları çözmeye başlayabilirsiniz. Enzimatik Reaksiyonları Etkileyen Faktörler ve Etkileri

ISI: Enzimatik reaksiyonları ve enzimleri etkileyen ilk faktör ısıdır. Enzimatik reaksiyonlarda reaksiyonun hızı belirli bir sıcaklık derecesine kadar artmakta ve o sıcaklık derecesinden sonra da düşmektedir. En yüksek pik yapan sıcaklığa optimum sıcaklık ismi verilmektedir. Bunun dışında düşük ısıda enzimlerin kinetik enerjisi düşmekte, buna bağlı olarak reaksiyon yavaşlamaktadır. Düşük ısıda reaksiyonun yavaşlaması dönüşümlüdür. Öte yandan, dönüşümsüz etki yapan yüksek ısıda ise enzimlerin protein yapısı bozulduğundan çalışmadıkları görülmektedir.

PH: Enzimlerin aktif olduğu optimum değer 7’dir. Bundan düşük ve yüksek olan PH derecelerinde yani asit ve bazik ortamda enzimlerin hızı yavaşlamaktadır. Uygun olmayan pH derecelerinde enzimlerin ve substratın yapısı bozulmakta, enzimin koenzim ya da kofaktörü kendisinden ayrışmakta, enzimle substrat arasına girerek bağlanma engellenmektedir.

ENZİM MİKTARI: Belirli bir miktar substrat bulunan bir ortama enzim ilave ettikçe reaksiyonun hızlandığı görülmektedir. Ortamdaki substrat bittiğinde ise reaksiyonun en hızlı olduğu noktada reaksiyon durmaktadır.

SUBSTRAT MİKTARI: Bir ortamda enzim miktarı sabitlenip üzerine sürekli substrat eklendiğinde reaksiyon hızının arttığı görülmektedir. Enzimler belirli bir yerde doygunluğa ulaşmaktadır. Bu doygunluk anından sonra da reaksiyon belirli bir hızla devam ettikten sonra durmaktadır.

SUBSTRAT YÜZEYİ: Enzimler substratlarına dış yüzeyinden etki etmektedir. Bu nedenle substrat yüzeyi arttıkça enzim miktarı da artarsa enzim etkinliği de o oranda artmaktadır.

AKTİVATÖR VE İNHİBİTÖRLER: Enzimatik reaksiyonları aktive eden maddelere vitamin, hormon, safra tuzu, inhibe eden maddelere ise zehir, toksinler ve ağır iyonlar örnek verilebilmektedir. Aktivatörler enzim aktivitesini arttırırken, inhibitörler ise aktiviteyi engellemektedir. Ünite Sonu Değerlendirme Soruları 1. Enzimlerin kimyasal yapısını açıklayınız. Yapıya göre sınıflandırmasını yapınız. 2. Enzimlerin özelliklerinden en az 5 tanesini yazınız. 3. Enzimatik reaksiyonları etkileyen faktörler nelerdir? Yaptıkları etkilerle birlikte açıklayınız. 4. Kofaktör, koenzim, holo enzim, substrat, enzim, aktivatör ve inhibitör terimlerini açıklayınız.

Biyoloji Enzimler Konu Anlatımı 2 Resimleri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.