Boşaltım Sistemi Organları Ve Görevleri

yorumsuz
1.156 kez okundu

Boşaltım Sistemi Organları Ve Görevleri

 

 

Vücudun en önemli sistemi boşaltım sistemi olmaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Sizlere boşaltım sistemi organları ve görevleri hakkında bilgi vereceğim. Boşaltım sistemleri farklı kanallardan oluşmaktadır. Mesela bir terleme bile boşaltım sistemi arasına girer. Bunu sakın unutmayınız. Boşaltım sistemi genellikle idrar yolu ile atılarak bilinmektedir. İnsanlarda boşaltım sistem organları şunlardır. Böbrekler üretme idrar kesesi ve üretredir. Bu yazdığım organların görevleri de yazalım hemen. İlk olarak böbreklerden başlayalım. Böbrekler boşaltım organlarının ana süresindedir. Bir insanın iki böbreği vardır. Bir sağda diğeri de sürer. Yani böbrekler insan vücudundaki kanı temizlemektedir. Böbrekler aynı zamanda da kan basıncını da dengelemeye yardımcıdır. Vücutta asit varsa eğer onu da korur ve dengelemektedir.

Sıra üretre geçelim. Üretrede böbrekler havuzcuk kısmından başlar. İdrar kesesinde ise vücuttan atılmadan burada birikilir. Bunu sakın unutmayınız. İdrar kesesinin görevi insanın idrara çıkma istemesidir. İdrar kesesi aynı zaman da esnek de olmaktadır. İdrarda artarak esneme kaynaklanır. Boşaltım sistemi organları ve görevleri hakkında bilgi almak isterseniz bu siteden yeterince bilgilenebilirsiniz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Aynı zamanda da sinirleri de uyarmaktadır. Üretrayı anlatmaya geçelim. Üretra ise insandaki idrar torbasını genital bir biçimde bağlamaktadır. İdrarda böyle dışarı çıkmaktadır. Erkeklerin üretrayı kadınlarda biraz daha uzun olmaktadır. Üretranın da görevi idrarı dışarı atmaktadır. Yani sizlerinde anladığı gibi boşaltım bu şekilde işlenir. Şimdi de gelelim organlara. Boşaltım organları bir kaç yoldan yapılmaktadır.

Akciğerden söz etmeye başlayalım. Akciğer bildiğiniz gibi solunum sistemi olmaktadır. Akciğer ile de soluk borusuna doğru verilir. Sonra da dışarıya doğru da atılmaktadır. Akciğer aynı zaman da kanı da temizlemeye yol açar. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Deriyi de anlatalım. Deri de bir boşaltım sistemidir. İnsan derisi bildiğiniz gibi dış dünyaya temas eder. Deri terleyerek vücuttaki suyu atmaktadır. Vücutta su atmak da çok önemli olmaktadır. Bu sayede iyon dengesi sağlanır. Karaciğer ise insan vücudu için çok önemli olan bir organdır. Çünkü her boşaltım da ve dolaşımda önemlidir. Kalın bağırsak da sindirim için önemli rol oynamaktadır. Aynı zaman da boşaltımın da bir parçasıdır. Dışkı konusunu da anlatmak gerekirse kesinlikle boşaltım değil de sindirim bir faaliyeti olarak görülür. Boşaltım sistemi organları ve görevleri hakkında biyoloji konusu araştırmalar bu siteye girmelidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.