Canlıların Ortak Özellikleri

yorumsuz
3.441 kez okundu

Canlıların Ortak Özellikleri

 

 

Sizlere canlıların ortak özellikleri hakkında bilgi vereceğim. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Tüm canlıların en küçük yapısına hücresel yapı adı verilir. Ama canlıların bazıları bir hücreden meydana fazla hücreler meydana gelmektedir . Bunu sakın unutmayınız. Canlıların bazılarında ise çok fazla hücreler var ve buna da çok hücreli canlılar adı verilmektedir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Canlıların hayatları beslenmeden oluşur. Çünkü beslenme canlıların hayatlarında çok önemli olmaktadır. Canlıların beslenme şekilleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar otorotrof ve heterotroftur. Otorotrof beslenme de canlılar yedikleri besinlerin kendileri üretmektedir. Heterotrof da ise canlılar beslenmelerini dışarıdan alırlar. Enerji üretimi solunum yoluyla olmaktadır. Tüm canlılar enerjiye ihtiyaç duyarlar. Ama daha çok canlılar enerjilerini güneşten almaktadır.

Hücreler de oksijenli ve oksijensiz olarak ikiye ayrıldığını da söyleyebiliriz. Oksijenli solunumlar hayvanlar ve bitkiler oklsijenli solunum ile enerjilerini güneşten alabilirler. Oksijensiz solunum da ise oksijen kullanılmaz ve bunu da bazı bakteriler yaparlar. Canlılar hücre sayıları arttıkça büyümektedir. Canlıların büyümeleri solunum ve besinler ile olmaktadır. Metabolizma da enerji ile oluşum göstermektedir. Metabolizma da anabolizma ve katabolizma olarak iki çeşittir. Hem anabolik ve hem de katabolik hücreler devamlı olarak hayatı gider. Canlılar büyür. Ama katabolik olayları da ise yetişkinlik başlar. Hayvanlar büyürken üç sınırları vardır. Bitkiler ise kök ve gövdeden meydana gelir. Canlıların ortak özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için bu siteden yardım alabilirsiniz.

Canlıların hareketlerinden bahsedelim.  Canlılar bulundukları yere göre hareket etmektedirler. Boşaltım olarak söyleyebildiklerimiz de hem bir hücreli ve hem de tek hücreli canlılarda metabolizma ile atık maddeleri boşaltım yolu ile atmaktadırlar. Boşaltım tek hücreliler bir takım kokular ile yapmaktadır. Bitkilerde boşaltım terleme ile olur. Atıkların atılması ise bitkiler yaprak dökerek yaparlar. Hayvanlarda ise boşaltım sindirim yolu ile yapılır. Tüm canlılar büyüdükten sonra artık bir dönem yetişkin olup sonra ürerler. Adaptasyon ise canlılarda üremeyi arttıran bir yetenek olarak bilinir. Bu bir kalıtsaldır. Tüm canlılarda ribozom vardır. Bu ribozomlarda protein sentezlenmektedir.

Canlıların ortak özellikleri konusu umarım derslerinize yardımcı olabilecek bir kaynak olur. Uyarılma ve çevresel uyarılara tepki konusundan da söz edelim sizlere ne dersiniz. Tüm canlılar hem iç ve hem de dış ortamlarda oldukları zaman fiziksel olarak da kimyasal olarak da tepki gösterme yeteneğe sahiptirler. Bu var olan yetenekleri sayesinde de kendileri çevreye karşı koruyabilmektedirler. Canlıların ortak özellikleri konusunu araştırdığınız zaman sizleri bu siteye de beklerim.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.