Fizik Kimya Biyoloji Derslerinde Başarı Nasıl Sağlanır

yorumsuz
628 kez okundu

Fizik Kimya Biyoloji Derslerinde Başarı Nasıl Sağlanır

Çoğu lise öğrencisinin en nefret ettiği derslerin başında gelen üçlü: Fizik Kimya ve Biyoloji. Yapamıyorum bu dersi anlamıyorum ne kadar çalışırsam çalışayım olmuyor dediğinizi duyar gibiyim. Bu yazımızda aslında bu derslerin gerektiği gibi çalışıldığında oldukça basitleştiğini sizlerle paylaşacağız. Fizik Kimya Biyoloji derslerine nasıl çalışılmalı? Fizik Kimya Biyoloji derslerinde başarılı olmak için neler yapmalıyız? Fizik Kimya Biyoloji derslerine çalışma yöntemleri nelerdir? Fizik Kimya Biyoloji ders videoları? Fizik Kimya Biyoloji kaynak kitap nerede bulunur? Fizik Kimya Biyoloji ders notları? Fizik Kimya Biyoloji konu anlatımlı kitap nereden alınır?  Fizik Kimya Biyoloji Derslerinde Başarı Nasıl Sağlanır? Fizik Kimya Biyoloji soru bankası nereden alınır? Bu soruların yanıtlarını çok kez arattığınızı söylüyorsanız doğru yerdesiniz! Evet çalışmayanların kabusu olan çalışanların ise zevkle severek çözdüğü ders olan Fizik Kimya Biyoloji üçlüsü aslında çok zevklidir.

Nasıl bir kişi alfabeyi bilmeden okuyup yazma işlemini gerçekleştiremez ise matematiğin temellerini bilmeyen kişiler de bu Fizik Kimya Biyoloji üçlüsü ile iyi geçinemezler. Bu derslerde konuya tamamen hâkim olmadan soru çözmeye kalkarsanız hayal kırıklığına uğramanız çok muhtemeldir. Konularımızda temelleri sağlam atmalıyız ki üstüne katlar çıkmak kolay olsun değil mi ama? Konuları iyice öğrenip pekiştirdikten sonra elimizdeki kaynaklardan bol bol çözümlü soruları incelemeli boş kâğıtlara kendimiz soruları tekrar çözmeliyiz. Konuyu iyice öğrenip çözümlü soruları da iyice anlarsak artık önümüzde hiçbir soru duramaz! Sorulara karşı alışkanlık kazandığınızda her testi çerez gibi çözdüğünüzü fark edeceksiniz. Fizikte ve kimyada formülleri iyice zihninize yerleştirmelisiniz ki sorular size çok yabancı gelmesin. Fakat bu formülleri kuru ezber yoluna giderek öğrenmekten kaçınırsanız tüm formüller birbirine girer ve kafanız formül çorbasından başka bir şey olmaz.

Fizik Kimya Biyoloji dersleri bol tekrar ve çokça soru çözümü isteyen derslerdir. Fizik dersinde her konuyu iyice irdeleyip öğrenerek soru çözümüne geçmelisiniz. Sizi motive eden bir sistematik çalışma düzeniniz olmalıdır. Bu konuda okul rehber öğretmenlerinizden yardımlar alabilirsiniz. Sizlere çalışma programları hazırlayabilirler. Böylece çalışmalarınız daha düzenli ve verimli bir hal alır. Fizik dersinde soru çözümüne geçtiğiniz zaman kolay sorulardan zora doğru bir sıra takip ediniz. Bu hem öğrenmenizi hem motivasyonunuzu artıracak size daha çok çalışma isteği kazandıracaktır. Fizik dersini sevdiğiniz ve anladığınız zaman tüm sorular size çocuk oyuncağı gibi gelecektir. Kimya dersi için okul veya dershanede hocanızın anlattığı dersi çok iyi şekilde dinlemeli ve düzenli bir şekilde not tutmalısınız.

Daha sonra çalışma programınıza göre konu anlatımlı kitaplardan günlük tekrarlar yapmalı ve çözümlü soruları incelemelisiniz. Eksik kaldığınızı düşündüğünüzde video dersler ile konu açığınızı kapatmalısınız. Okul sınavlarında hangi sorularda hata yaptığınızı mutlaka not etmeli ve o konular üzerine yoğunlaşmalısınız. Biyoloji dersi kimya ve fizik derslerine göre daha işlem gerektirmeyen ve sözel bir ders gibi dursa da temeli yine Fizik Kimya Biyoloji üçlüsünden gelmektedir. Biyolojide dersler çok iyi dinlenmeli temiz ve düzenli notlar tutulmalıdır. Günlük tekrarlar ve düzenli soru çözümleri ile dersin mantığı iyice kavranmalıdır. Biyolojiye ait terimler ezberleme mantığıyla değil öğrenme kavrama mantığı ile çalışılmalıdır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.