Hücre Organelleri

yorumsuz
2.907 kez okundu

Hücre Organelleri

Hücre ; hücre zarı, sitoplazma ve çekirdek olmak üzere üç kısımdan oluşur. Sitoplazma içerisinde bulunan ve hücrenin beslenmesi , solunumu veya boşaltımı gibi birçok hayati olayları gerçekleştiren yapılara hücre organelleri adı verilir. Hücre organelleri; mitokondri, ribozom, libozom,kloroplast, koful, sentrozom, endoplazmik retikulum, golgi aygıtı ve plastitlerdir. Peki Hücre Organellerinin Görevleri Nelerdir?

Mitokondri; hücre içerisinde oksijenli solunum yapmak suretiyle hücrenin ihtiyacı olan enerjiyi üretir. Mitokondri özellikle enerjiye daha fazla ihtiyaç duyan kas, karaciğer gibi hücrelerde daha çok bulunur.

Ribozom; hücre içerisinde protein sentezi yapan bir hücre organelidir. Protein sentezinin daha fazla olduğu yani daha çok protein üreten hücrelerde daha fazla miktarda bulunur. Örneğin karaciğer protein sentezinin bol miktarda yapıldığı bir hücre olduğundan karaciğerde ribozom fazla miktarda bulunur.

Endoplazmik Retikulum; sitoplazma içerisinde bulunan ve hücreler arasındaki madde iletimini sağlayan bir hücre organelidir. Yani madde iletimini sağlayan kanallar sistemidir. Hücre zarı ile çekirdek arasında bulunan bir organeldir. Madde iletiminin yanı sıra bazı maddelerin depo edilmesinde de görevi vardır.

Golgi Aygıtı (Golgi Cisimciği) ; Hücre içinde salgı üretimini sağlayan ve bazı maddelerin paketlenmesinde de görev alan hücre organelidir. Golgi aygıtı, üst üste dizilmiş yassı keseler şeklinde bir biçime sahiptir. Tükürük, süt, ter bezi gibi salgı maddelerin üretiminin yapıldığı hücrelerde daha çok bulunur.

Lilozom; hücre içi sindiriminde görev alan bir hücre organelidir. Bakteriler, alyuvarlar, mavi yeşil algler ( su yosunu ) hariç tüm hücrelerde bulunur.

Koful; hücre içerisindeki atık madde ve besin depolayan organeldir. Şekli kese biçimindedir. Hayvan hücrelerinde daha küçük boyutta olan koful, bitki hücrelerinde ise daha büyük boyuttadır. Koful, yaşlı hücrelerde ise az miktarda ve büyük boyutlarda olur.

Sentrozom; yalnız hayvan hücrelerinde bulunan ve hücre bölünmesinde görev alan organeldir.

Plastitler; yalnız bitki hücrelerinde bulunur ve bununla birlikte kloroplâst, kromoplâst ve lökoplâst olmak üzere 3 çeşittir.

Kloroplast; bitkiye yeşil rengini veren ve fotosentezde görev alan bir plastit çeşididir. Kromoplast ise bitkilere kırmızı, sarı ve turuncu rengi vermekle birlikte meyve, çiçek, kök ve tohum gibi yapılarda bulunur. Lökoplast renksizdir ve bitkilerin ışık görmeyen bölümlerinde bulunur. Patates yumruları gibi yerlerde nişasta, protein ve yağ depolamakla görevlidir.Ayrıca tahılların tohumlarında da lökoplast plastitleri bulunmaktadır. Görüldüğü üzere hücre organelleri hayati görevler üstlenmekte olup, hücrenin düzenli bir şekilde işleyişini sağlamaktadırlar.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.