Kimyasal Türler Arası Etkileşimler

yorumsuz
1.240 kez okundu

Kimyasal Türler Arası Etkileşimler

 

 

Sizlere kimyasal türler arası etkileşimler konusunu anlatacağız. Bu konu kimya dersinde oldukça önem sağlar. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bütün kimyasal maddeler tanecikli bir yapıda olmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Maddenin en küçük taşı kimyasal türdür. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Dört adet kimyasal türleri vardır. Bunlar atom, molekül, iyon ve radikal olmaktadır. Atom elementin küçük olan yapı taşına verilen addır. Ama atomlardan oluşan maddelere ise element adı verilmektedir. Atomların bazıları bileşikler olarak bulunmaktadır. Mesela soygazlar dediğimiz atom olarak denir. Molekül ise atom kovalent bağ oluştuğu zaman molekül olarak bilinmektedir. Aynı olan atomlara da element molekülü denmektedir.

Atomlar elementleri kaybolduğu zaman pozitif olur ve iyon olur. İyonlarda iki çeşit vardır. Bunlar tek atomlu ve çift atomludur. Elektronlu taneciklere de radikal denir. Radikallerin yüksek enerjileri olanı da vardır. Radikal formülleri göstermek için nokta konulmaktadır. Serbest radikalleri vardır ve bu da tek atomlu oluyor. Kimyasal bağ olacağı zaman da uzak olan elementler oluşmaktadır. Atomun dış katmanına değerlik elementler adı verilmektedir. Atomlar birbirine yaklaştığı zaman çekim oluşmaktadır. Bu çekim olduğu zaman da itme kuvveti de olmaktadır. Atomlar yaklaştığı zaman ya çekme ya da itme olmaktadır. Çekimdekiler bile birbirini çeker ve iter. Zayıf olan kuvvet de ise fiziksel bağ oluşturulmaktadır.

Kimyasal türler arası bağlar hakkında neler öğrenmek isterseniz hepsi ve daha fazlası bu sitede yer almaktadır. Gaz moleküllerinin ayrıştırılması için bağ enerjisi uygulanır. Her birine enerji gerekir. Kimyasalları birbirinden ayırmak için enerji gerekir. Kimyasal bağlar oluşturulması için enerji değişimleri yüksek olmaktadır. Enerji değişimlerinin daha küçük olması için hal değişimleri ve fiziksellik çok ön plandadır. Ama iyonların artması ile çekim güçleri ise azalmaktadır. Ama iyonların yükünde artma görülürse çekim güçleri de artıyor olabilir. İyonların çekirdeklerinde uzaklık oldukça sağlam olmaktadır. İyonik bileşiklerde daha sert olmaktadır. Kovalent bağ ise elektronlar ortaklaşa kullanıldığı zaman olmaktadır. Kovalent bağa bağlı molekül olduğu zaman elementlerin adı ametal denir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.