Lise Fen Bilgisi Seçimi

yorumsuz
190 kez okundu

Lise Fen Bilgisi Seçimi

Bildiğiniz gibi lise eğitimi başladıktan sonra, ilerleyen yıllarda öğrencilerin bir bölüm tercihi yapması gerekmektedir. İlk yıllar öğrenciler kendilerini deneyerek, temel derslerin eğitimlerini almaktadır. Hem sözel hem de sayısal olarak eğitim gören lise öğrencilerinin karşısına çıkan bölüm tercihi, pek çok öğrencinin ve velilerin aklında bazı soru işaretleri bulundurmaktadır. Elbette ki pek çok kişi bu konuda bilinçsiz seçimler yapmasından dolayı, yılın ortasında yanlış bir karar verdiğinin farkına varabilmektedir. Sizlere bu yazımızda, lise fen bilgisi seçimi hakkında bililer verecek olurken, tercih edilecek olan fen bilimleri derslerinin bulunduğu bölümün, kimler için önemli olduğunu vurgulayalım. Sayısal yetenek Biliyorsunuz ki kimi öğrencilerin, öğrenmeye, okumaya ve ezbere dayalı yetenekleri olurken, kimileri ise formüllere bağlı olarak, düşünme kabiliyeti farklı ve sayısal yeteneğe sahip olmaktadır.

9. Sınıf eğitimleri başladığında, zaten öğrencinin kendini ortaöğretim de ders başarıları ve sevdiği derslerin içeriklerine göre kendilerini deneyebilme imkânları bulmaktadır. Bu konuda zaten rehber öğretmenleri de lise fen bilgisi seçimi hakkında ve diğer ana dallar hakkında da bilgiler verirken, öğrencilerine bölüm seçmeleri adına yardımcı oluyor. Bilmeniz gerekiyor ki, matematik ve fen bölümlerinin tercih edilmesi halinde karşınıza çıkabilecek ana dallar şöyledir.

• Biyoloji

• Kimya

• Fizik

Her ne kadar biyoloji ağırlıklı olarak sözel bir ders olsa da, elbette ki kimya ve fizik içeriğinde pek çok farklı sayısal bilgi ve formül bulunmaktadır. Sayısal yeteneği bulunan ve sayısal derslere ağırlık gösteren öğrencilerin tercih etmesi gereken bir bölümdür. Eğer ki kendinizde bu konuda eksiklik görüyorsanız ve yine de sayısal bir bölüm tercih etmek istiyorsanız, yaptığınız çalışmalar ile birlikte eksiklerinizi tamamlayarak hedefinize ulaşabilirsiniz. Sayısal düşünme kabiliyetinizi geliştirin Kendinizde farkına vardığınız yetenekleri, teknolojik ilerlemeleri en yakın şekilde takip ederek, eğitiminize de bu yönde devam ederek geliştirebilirsiniz. Elbette ki ağırlıklı olarak biyoloji, fizik ve kimya dersleri ile bir eğitim almanız mümkün olurken, fizik dersi kapsamında yer alan tüm konuları da yeterli bir şekilde derslere katılarak öğrenmeniz dahilinde, kendi emek ve çalışmalarınız ile birlikte de düşünme kabiliyetinizi geliştirebileceksiniz.

Sizler genç beyinler olarak, doğru bir şekilde tercih ettiğiniz bu sayısal bölüm içerisinde yer alan lise fen bilgisi seçimi ana dalları olan yukarıda bahsedilen ders içeriklerine de ulaşarak, çalışmalarınızı emin adımlar ile ilerletebilir, ülkenize ve milletinize, kendinize ve tüm sevdiklerinize daha güzel bir yaşam sürebilmek adına, yeni bir teknoloji için çığır açabilirsiniz. Tercih ettiğiniz okulda verilen eğitimler yeterli ise sizin de katkılarınız ile gerekli eğitimi alarak, hedeflerinize ulaşabileceksiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.