Ek Yerleştirme İle İlgili Sıkça Sorulanlar

1.015 yorum
155.194 kez okundu

Bu yazı  “ek yerleştirme” konusunda yoğun olarak gelen sorular üzerine açıklayıcı bilgi verme amacıyla yazılmıştır. Yazımızda “ek yerleştirme” ile ilgili çok sorulan sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Bu konu ile ilgili daha fazla ayrıntı için http://egitimevreni.com/lise-universite-hazirlik-2/ek-yerlestirme-nedir-nasil-basvurulur.html sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

“Ek Yerleştirme” İle İlgili Sıkça Sorulanlar

         1.    Birinci Tercihi Yapmayanlar Ek Tercih yapabilir mi?

Ek tercih yapabilmek için birinci (ilk) tercihte bulunmayı gerektiren hiçbir engel söz konusu değildir. Yani birinci tercih döneminde   herhangi bir nedenle tercih yapamamış veya yapmamış adaylar ek yerleştirme tercihinde bulunabilir.

         2.    Okul birincileri ek yerleştirmeye başvurabilir mi?

Okul birincileri eğer ek yerleştirme başvuru koşullarını taşıyorsa “okul birincisi” olarak başvurabilir. Ancak okul birincileri için ayrılan kontenjanlar genelde dolduğu için okul birincilerinin, okul birincisi olarak bir yere girme şansları oldukça düşüktür.

         3. Ek yerleştirme için en az kaç puan gerekli? (Taban Puan)

Ek yerleştirmede asıl sıkıntı burada gibi. Çünkü burada iki türlü bir puan  sözkonusu.

 1. Kayıt yaptırmayanlardan dolayı boşalan kontenjanlar

  Burada yapılması gereken ilgili bölümün birinci yerleştirmede en az kaç puanla öğrenci aldığıdır. Örneğin A üniversitesi B fakültesinin 50 kontenjanı  var. Birinci yerleştirmede hepsi doldu fakat 3 kişi kayıt yaptırmadı. Buranın ek kontenjanı  klavuzda  3 olarak görünecek. B  fakültesini  tercih etmek isteyen aday  bu fakültenin en düşük kaç puanla öğrenci aldığına bakacak ve puanı, o puana eşit veya fazlaysa tercih yapacak. Diyelim ki bu B fakültesi  en son öğrenciyi (minimum puan, taban puan) 395 puanla almış olsun. Eğer ek tercih yapacak adayın puanı 395’ten küçükse bu fakülteye yerleşemeyecektir. Çünkü bu fakültenin taban (minimum) puanı 395’tir.

 2. Birinci tercih döneminde dolmayan kontenjanlar

  Durumu yine bir örnekle açıklamaya çalışalım. A üniversitesinin C fakültesi nin 50 kontenjanı olsun. Birinci tercih döneminde 45 kişi tercih ederek kayıt yaptırma hakkı kazansın.  3 kişi de kayıt yaptırmasın. Klavuzda C fakültesinin kontenjanı 8 görünecek. Pekiyi taban puanı ne olacak? Burada ayrılan kontenjan tam dolmadığı için her hangi bir taban veya minimum puan söz konusu değildir. Puanınızın kaç olduğuna bakmaksızın tercihinizde bu fakülteyi tercih edebilirsiniz.

4.    Ek Yerleştirme ne zaman yapılacak?

Ek yerleştirme takvimi ÖSYM tarafından yayınlanacaktır. Ek yerleştirme, döneminin başlaması kesin kayıtlardan sonra olacağından en erken 9-10 eylül olabilir.

       5. Ek Yerleştirmeye kimler başvuramaz?

Birinci tercih döneminde kesin kayıt hakkı kazanmış (AÖF kontenjan sınırı olmayan bölümler hariç) ek yerleştirme yapamazlar.

       6. Ek Yerleştirmeye kimler başvurabilir?

Ösys’ye girerek tercih yapma hakkı kazanan ve birinci tercih döneminde herhangi bir yüksek öğrenim programına yerleşmeyenler (AÖF kontenjan sınırı olmayan  bölümler hariç)

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ağustos 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Ek Yerleştirme İle İlgili Sıkça Sorulanlar (1.015 Yorum)

 1. slm ben meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kulandım bu sene ama trizm çıktı kayıt yaptirmicam ek yerleştirmeye başvurablirmiyim yani tercih yapabilirmiyim

  • Eğer bu yıl herhangi bir değişiklik olmazsa, sınavsız geçiş olsa bile merkezî yerleştirmede (açık öğretimin kontenjansız programları dışında) bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme için başvuramayacaktır (Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirme başvurusu yapamaz.)
   Ek yerleştirmeye başvurabilme istisnaları, açık öğretimin kontenjan sınırı olmayan bölümlerine yerleşenler ve özel yetenek sınavı ile yerleşmiş adayların ek yerleştirmelere müracaat haklarının bulunmasıdır.

 2. ben okul öncesi bölümü ikinci öğretim birinci sınıf öğrencisiyim.kazandığım sehir evime cok uzak ve yurdum yeni yapıldığı için tam oturmamış hatta hic odada perde bile yok. Canim çok skiliyr buraya isinamadim.kesin kayit yaptirdim.ama ben adanayi istiyorum ben 165binlik yere girdim adana 160 bindi. ek tercihlerden geçemez miyim

  • Eski klavuza göre başvuru hakkınız yok ama bu yıl bazı değişiklikler olacak gibi. En doğrusu, klavuzun yayınlanmasını beklemek.

    • Ek yerleştirme sürecinde dilekçe yöntemi kullanılmadığı için dilekçe ile başvuruyu kabul etmezler. Ama erken pes etmeyin derim. Eğer isteyerek gittiğiniz bir bölümse notlarını yüksek tutup yıl sonunda yatay geçiş yolunu deneyebilirsiniz. İlk günlerin zorluğu korkutmasın sizi.

 3. Bir sorum daha olacak.başka bir istediğim uni de okuduğum bölüm yok.oraya bu sene icerisinde actirablr miyim yani actirablrmym derken dilekceyle felan talep edilse öyle bir şey olabilir mi. Yardım ederseniz cok sevinirim.simdiden cook tesekkurler.

  • Çok zor. Yeni bir fakülte veya bölüm açmak belli süreçler gerektiriyor. Ama YÖK’e sorularak önümüzdeki yıllar içerisinde böyle bir planlamanın olup olmadığı öğrenilebilir belki.

 4. hocam acil sorum var. mf3 430 aldım. tıp taban puanı 455 olan ünivertsitede 1 boş kontenjan var. ilk tercihlerde tam dolmuş ama 1 kişi kayıt yaptırmamış. taban puanı benden 25 puan yüksek olan tıp’ı yazarsam çok düşük bir ihtimal ama varsayalım ki kazandım.Bazıları diyo kazanırsın ama taban puanı seninkinden yüksek olduğu için kayıt hakkı kazanamazsın ve seneye sınava girdiğinde puanın kırılır. doğru mu hocam? başşka danışabileceğim kimse yok llütfen yardımcı olun

  • En küçük puan oluşmuşsa, başvurunuzun geçerli sayılması için en az o kadar puanın olması gerekiyor. Klavuz metni:”Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo 3B’deki ön lisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir.

   • Hocam bir de okul birinciligim var tercih yapamayacakmiyim yani ? Yazdklarinizdan anladigim kadariyla tercih yapsamda kabul olmuyo heralde. .Peki yerleştiniz diye yazdktan sonra kayıt yaptiramama gibi bi durum olur mu yani tercih yapmaya korkuyorum .

    • Okul birinciliği ile başvuru farklı. Ama okul birincileri için boş kontenjan var mı düşündüğünüz bölümde? Eğer açık varsa, okul birincileri için oluşan en küçük puana bakman gerekir. Puanınız yetebilir belki.

     • Boş kontenjan 2 yazıyo ama okul birincisi icin mi bilmiyorum.ilk tercihlerde okul birincilerini 430-440 ile aldılar.hocam tercih yaparsam bir sorun olurmu ösym ye nasıl ulaşıp sorabilirim veya siz bi kac kisiye daha sotabilirmisiniz bulundugum yerde yardmci olabilecek rehber hocası yok .yardiminizi bekliyorum

     • Düşündüğün fakülteyi, puanını yazabilirsen daha net bilgi verebilirim. 1. yerleştirmede herhangi bir yere kayıt hakkı kazanmadın sanırım. İstersen maille de gönderebilirsin sizin için gizlilik arzederse. necatidemirel2@gmail.com
      Osym iletişim: (312) 298 80 50 (Çok Hatlı Santral)
      444 ÖSYM – 444 67 96 (Çağrı Merkezi)

 5. hocam ek yerleştirmede puanımın üstünde yerleri yazdım diyelim ve hani olduda geldi ama kayıt yaptıramıyormuşum ve seneye puan kırılıyormuş bu bilgi doğru mu?

 6. hocam ek yerleştirmede puanımın üstünde bir yer tercih ettim diyelim ki geldi. gelse bile kayıt yaptıramazsın ve seneye de puanın düşer dediler doğru mu bu bilgi?

  • Puan kesilme konusunda bir açıklık yok. Tam doğru olduğunu bilememekle birlikte senin ösym sayfanda yerleşme hakkın olduğu yazacağı için belki de gelecek yıl puanın kesilebilir. Ama tam bilmiyorum. Peki klavuzda açıkça başvuramayacağınız yazmasına rağmen neden başvurmayı düşünüyorsunuz?

 7. Ben bu sene ÇOMÜ – Okulöncesi kazandım.Merkezi yerleştirme puanıyla Sakarya Ünv. geçiş yapmak istiyorum tüm şartlar uyuyor fakat başvuru tarihinden çok baya bi geç haberim olduğu için geçiş yapamadım.İkinci sınıfın başında aynı haktan yararlanabilir miyim?

  • Bu yıl kayıt olduğunuza göre yatay geçişi nasıl yapacaksınız ki. Ayrıca koşullar her yıl değişeceği için geçen yılın koşulları ile bir sonraki yıl başvuru yapamazsınız.

  • Ek yerleştirme başvurusu için, normal tercih döneminde tercih yapılması zorunlu değildir.

 8. birinci tercihlerde bir yer gelmediğinde ikinci tercihte tercihlerini değiştirme var mı hemen cevap verirmisiniz

  • Birinci tercihindeki tercihlerini ek yerleştirmede değiştirebilirsiniz. İkisi farklı tercih türleri çünkü. Ek yerleştirme döneminde yeniden görüşürsek yardımcı olmaya çalışırız. Tekrar belirteyim ek yerleştirmede birinciden ayrı bir tercih yapılacak.

 9. Meraba ben ek tercihlere kaldim fakat 2.tetcih kayit lari yapamadim simdi ek tercih te bulunamayacak miyim

  • Sorunuzu biraz daha açabilir misiniz? Bu yazdıklarınızdan tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım.

 10. ek yerleştirmelere kaldım,bana (i.ö) geliyordu ilk tercihlerde ama ailem izin vermedi i.ö vermeme,eklerde versem gelirse eğer…yurd başvuruları bide burs almaktan nasıl yararlanacaz ..bunun hakkında bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum 🙂

  • Yurt için ara başvuru kabul edebilirler. Burs başvurusu henüz başlamadı. Muhtemel ek yerleştirmeden sonra olabilir.

 11. Merhaba ben 2012 meslek lisesi mznym bu yl ygSye grmedm be gecs hakkmi kllandm ama gelmedi ek terchlwrmi yapicm ama para ytrilck diolr dgrmuuu? Ve nzmn ytrlck bi blgi vrrmsnzzz acLLL

 12. Ben birinci tercihlerde yerleşemedim ek yerleştirme için istediğim bölümün taban puanı benim puanımdan 2 puan yüksek ve boş kontenjan yok ek yerleştirme için tercih yapsam yerleşebilirmiyim acaba?

  • Ek yerleştirme veya ikinci yerleştirmede tercih yapabileceğiniz okulun puanı sizin puanınızdan düşük olmalı. Puanınızdan 2 puan yüksek yeri tercih edemezsiniz.

 13. tercih verdim yerleşemedim,çevremdekiler ek tercihleri verme seneye tekrar çalışıp sınava gir diyorlar..bende bir seneyi gözden çıkarmak istemiyorum sizce en doğrusu hangi eklerimi vereyim yoksa seneyimi bekliyeyim bu arada sözelciyim arada pek bi fark olmayacak malum mat olmayınca …

 14. merhaba ben ek tercihlerde diyaliz bölümü yazmayı düşünüyorum 2 kontenjan boş var puanımda yetiyor sizce yerleşirmiyim yada farklı sağlık bölümlerinden hangisini yazayım fizyoterapide yazayımmı ?

  • Kazanma şansınız sizin dışınızda başvuranların puanına bağlı ama mutlaka diğer bölümlere de yer vermeniz iyi olur. Yani ek yerleştirmede yerleşebilme şansınızı artırmak için fizyoterapi veya ilgi duyduğun başka alanlara da tercihlerinde yer vermelisin.

    • Fizyoterapi ilginiz varsa çok iyi bir bölüm. Gerçi iyilik biraz öğrencinin ilgi ve becerisine bağlı ama iş bulma açısından sorun yaşanmayacak mesleklerden birisidir.

 15. S.a hocam ben ilk tercihde yerleştim ama kayıt yaptırmadım yerleştiğim bölümde dolmadı ek tercih yapmam için bi yol varmı

 16. Hocam ben ilk tercihte yerleştim ama kayit yaptirmadim kendi bolumume gecis hakkimi kullanabilirmiyim ek tercihte

 17. Hocam ben ilk tercihte yerleştim ama kayit yaptirmadim dikey gecisle kendi bolumume gecis hakkimi kullanabiliyor muyum

 18. Ek tercihlerde puanımdan düşük yerleri yazamıyor muyum ? Eğer öyleyse gerçekten bittim lütfen yardım edin

  • Bu yıl yeni eklenen programlara ek tercih yapılamıyor şimdilik ama bu geçen yılki bilgi. Yene klavuz yayınlanınca daha net bilgi veririz.

 19. İlk tercihte açıköğretim lojistik bölümüne yerleştim ama kayıt yaptırmadım. Şimdi ek tercihlere başvurabiliyor muyum? Klavuzda bununla ilgili bir bilgi bulamadım.

  • Kayıt yaptırmanız önemli değil. Yerleştirilme hakkı elde ettiğiniz için ek yerleştirme başvurusu yapamazsınız.

 20. Ancak geçen senelerde açıköğretimin kontenjansız bölümlerine yerleşildiğinde ek tercih yapma hakkı veriyordu ösym. Bu sene klavuzda bununla ilgili bir bilgi göremedim. 2013 ösys ek tercih klavuzunda aynen şöyle yazıyor: 2013-ÖSYS Merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2013-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş veya açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olmak gerekir. Bu sene değişti mi bu kural? Bunu öğrenmek istiyordum. Yardımınız için teşekkür ederim şimdiden.

  • Bu yıl merkezi sistemle yerleştirilmiş adayların hiç birisi ek tercih yapamayacak klavuza göre.

 21. Merhaba benim ek tercihlerde tercih edecegim bolumun puanindan 30 puan fazlam var sizce girebilir miyim?

 22. Merhaba benim ek tercihlerde tercih edecegim bolumun puanindan 30 puan fazlam var sizce girebilir miyim

 23. Merhaba ben okul birincisiyim ama puanim istediğim yere yetmiyo ek tercihler de ayni şekilde puanimdan yuksek bolumu yazarsam çikma sansi varmi .lütfen yardim eder misiniz…

  • Anlaşılır bir durum değil ama. Bu yıl ek tercihlerde okul birincileri için kontenjan gösterilmemiş. Bu nedenle okul birincisi ile diğer öğrenciler arasında herhangi bir fark yok. Bu da puanından yüksek yerleri yazamayacağınız anlamına gelir. Geçen yılki klavuzda okul birincilerine ilişkin taban puanlar da vardı.
   Belki ösym bu konu ile ilgili bir açıklama yapabilir. Yazdığım bilgiler tam olarak doğru olan bilgiler olmayıp bir yorumdur. Ösym ye telefonla ulaşabilirsen en doğru bilgiyi buradan alabilirsin sanırım.

 24. Hocam ben 2013 te truzim rehberligine kayit yaptirdim ama gitmedim devamsizliktan kaldim bu sene gideceğim fakat bu sene bolum kapanmis ve ogrenci alinmamis gecen yildan sinifta kalan bir tek ben varim bu sene ikinci siniftanmi basliyacagim

  • Hocam birde benim kaydim hala duruyor gecen sene kayit yaptirdigim icin bu sene ek tercih yapabiliyormuyum. Ilk tercihte yerlesemedim

 25. merhaba ,ben 244 puanla 2. tercihim büro yönetimi ne yerleştirilmişim ,ama ben 9. tercihim tarım a yerleşmek için ek yerleştirmeye başvurabilir miyim…..yada büro yönetimi ne kaydımı yaptırıp sonra başka bir üniversitenin tarım bölümü ne de sınavsız geçiş hakkı kullanarak kayıt yaptırıp ikisini de okuma hakkım var mı

  • Merhaba,
   1. tercihte yerleştirildiğiniz için ek yerleştirmede tercih hakkınız bulunmamakta.

   • Üniversiteye kayıtlar ise
    2014-2015 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri
    üniversitelerce, yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yapılacaktır. Kayıt tarihleri adayların İnternet’te yayımlanan
    yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacaktır.

  • Merhaba,
   2014-2015 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri
   üniversitelerce, yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yapılacaktır. Kayıt tarihleri adayların İnternet’te yayımlanan
   yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacaktır.

 26. hocam hayırlı günler.puanımdan 7 puan yüksek bir ilahiyatta 12 kontenjan var.bu 12 kontenjandan kayıt yaptırmayanlar hariç kendiliğinden 1.tercihten boş kalan kontenjan varsda tercih yapabilirmiyim.lütfen yardım edebilirmisiniz…

  • Eğer en küçük puan gösterilmişse tercih yapamazsınız. Sizin düşündüğünüz bölümde en küçük puan var mı bilemiyorum. İstersen puanını ve düşündüğün yerleri yaz kontrol edelim.

  • Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için hiç bir yere yerleştirilmemiş olmanız gerekir. Yerleştirildiğiniz için ek yerleştirme tercihinde bulunamazsınız.

   • Bide ek tercih klavuzu 7 ağustostan sonra 9 ağustosta falan açıklanır yazmışlar ek tercihler 17 21 ağustos arası dimi bunu da cevaplar saniz çok sevinirim

    • 7 Ağustos’tan sonra üniversiteler açık kontenjanları bildirecek derken yine 15’in bulabilir. Ancak biz mi gözden kaçırdık acaba 17-21 Ağustos tarihleri arasında ek yerleştirme tercihlerinin alınacağını yoksa siz duyum üzerine mi yazdınız?

     • Evet hocam duyum değil bu sene ek tercih 17 21 ağustos arası yazıyo ösym nin sayfasında çünkü ek tercih yapanlarla normal kayıtlar aynı zaman da okula başlaması için böyle bişey yapmışlar yine de sizde bilgilendirirseniz daha iyi olur

    • Okul birinciliği kontenjanından yararlanmak için okul birincilerinden birinin kayıt yaptırmaması gerekir. Puanınız yetiyorsa başka tercihler de yapabilirsiniz ama okul birinciliğinden yararlanamazsınız.

     • Hocam okul birinciliği kontenjanı boş kaldiysa eğer hala yararlanabilir im dimi eğer kalmadiysa daha yazamam onu bilmiyorum hocam ben baktım bi kaç bölümde okul kontenjanı boş mesela orayı yazabilir im yani

     • Boş kontenjan kaldıysa ve klavuzda gösterilirse yararlanırsınız. Ancak bu konu nerdeyse her yıl değişmiş son 4-5 yılın ek yerleştirme klavuzu incelendiğinde rahatlıkla görülebilir. Örneğin, 2012 de açıkça okul birincisi için ek yerleştirme kontenjanı gösterilmiş, 2014 te gösterilmemiş ancak 1. tercihteki kurallar geçerli demiş.
      Bakarsınız bu yıl değişik bir uygulama gelir.

 27. hocam merhaba ben meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden bu yıl mezun oldum.
  ygs 5 puanım 347 istediğim üniversitenin okul öncesi bölümü puanı 364 ve 1 kişilik kontenjan var i.ö puanı 359 ve 6 kişilik kontenjan var.burayı tercih edebilir miyim edersem de tutma ihtimali var mı?

 28. merhaba bn tercih yaptim ve bir bolume yerlestim ancak acik liseli oldugum icin kayit yaptirmadim kasimda kaydim olacak ve ben ek yerlestirmeye basvurabilitmiyim basvurdugum taktirde bir bolum tutmazsa ilk tercihime gid3bilirmiyim tesekkurler

  • Birinci tercih döneminde yanlış tercihten dolayı mı kayıt yaptıramadınız yoksa başka bir nedeni mi var? Yoksa mezun olamadığınız için mi? Eğer mezun olamadığınız için kayıt yaptıramadıysanız ek yerleştirmeden yararlanamazsınız 7 kasım a kadar kayıt hakkınız var.

 29. Hocam ek tercihlere kaldım.puanım ygs-3 244 tablo 3-A dan tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü istiyorum. İmam hatip lisesi çıkışlıyım. Bu bölüm puanımın üstünde tercih edebilir miyim? Yerleşebilir miyim? Tablo 3-A dan puanımızın üstündeki yerleri tercih edebilir miyiz? Teşekkürler.

  • Tablo 3-A’da taban puan durumu söz konusu değil. Taban puan tablo 3-b ve 4 için geçerli. Gördüğünüz taban puanlar bilgi amaçlıdır. Dolayısıyla tablo 3-A’dan istediğiniz yeri yazabilirsiniz.
   Kolay gelsin.

   • Hocam peki tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik için şansım nedir? Büro yönetimi ve asistanlık bölümüne dikey geçiş yapanlardan bana yer kalır mı? Büro yönetimi ve asistanlık tutar mı? Teşekkürler 🙂

    • Tutup tutmayacağını tahmin etmek biraz fal bakmak gibi bir şey. Ancak fazlasıyla kontenjan var. Sınavsız geçecekler büyük olasılıkla yerleşmişlerdir. Öyle 350 li 400 lü puanı olanlar da 4 yıllık bir yerleri tercih etmişlerdir. Bu nedenle yerleşme olasılığınız yüksek diye düşünüyorum. 2. öğretimin az da olsa ücreti var ama (miktarını şu anda bilmiyorum öğrenemezsen bulabilirim) illa yerleşmek istiyorum diyorsan tercihlerin arasında yer verebilirsiniz.

     • Hocam anlayamadım büro yönetimine mi yerleşebilirim? Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü için 2. öğretimde olur tabi. Tıbbi gelebilir mi?

     • Büro yönetimi şansınız biraz daha fazla gibi. Açıklara bakarak söylüyorum. Tablo 3-A biraz da şans işi gibi. Tablo 4 olsa 3 aşağı 5 yukarı tahmin yapılabiliniyor ama burada tahmin biraz zor. Fakat şansınız her zaman var.

 30. merhaba.Ben tablo 3-a dan sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Bölümüm çocuk gelişimi obp puanım 395.888 puanımdan yüksek yerlere yerleşebilme ihtimalim nedir?

 31. hocam merhabalar ben ticaret meslek lisesi sigortacılık dalından bu sene mezunum. ilk tercihlerde bi yer çıkmadı ek tercih yaptım ama ilk tercihime en cok istediğim yeri yazdım 6 kontenjanı var benim obp puanım 260 yazdıgım yerin puanı 267 girer miyim sizce

  • Girme şansın var elbette. Ama kesin girersin gibi bir yorum yapmak pek doğru olmaz. Sınavsız geçişlerde puanı fazla dikkate almamak gerekir. Çünkü ilk şartlardan birisi değil. Sizin tercih ettiğiniz programı 6 kişi kazandığı halde kayıt yaptırmamış bu da kazanma şansınızı artırabilecek etmenlerden. O bölümü yazacak yüksek puanlı öğrencilerin büyük çoğunluğu bir yerlere yerleşmiştir. Bu nedenlerle tercih etmiş olduğunuz programı tercih edenlerin hepsinin senden iyi şartlara sahip olabileceğini düşünmüyorum. Özellikle yeni mezun olman çok önemli.

 32. Merhaba size bişey danışmak istiyorum benim TS2 PUANIM :280 ve tokat sanat tarihi ikinci öğretim yazcam oda ts 2 den 275 puanla alıyor ve 19 kişilik bir kontejyan boşluğu var sizce yerleşirmiyim? lütfen cevap verirseniz çok sevinirim ?

  • Belirttiğiniz bölüme yerleşme olasılığınız nerdeyse garanti diyebiliriz. Ama yine de tercihlerini çoğaltmaya çalış.

 33. Hocam merhaba. 3A tablosundan tercih yapacağım fakat benim için önemli olan üniversitenin puanı mı yoksa yer öncelikleri mi oluyor? Yani üniversitenin yer önceliklerine mi yoksa puanamı öncelik vermeliyim?

  • Yer önceliği derken neyi kastettiğinizi anlamadım ama, tablo 3-A daki puanlar sadece bilgi amaçlıdır. Hiç bir anlam ifade etmez diyemeyiz ama fazla dikkate almaya gerek yok. Mezun olduğunuz okul türü ve mezuniyet yılı en önemli olan faktördür tablo 3-A için.

 34. İzmirden 2 yıllık bölüme yatay geçişle tercih yapmak istiyorum bölümüm grafik obp puanım 394 kastettiğim ise (14,2,D,96) ben bu puan ve yer öncelikleriyle, Anadolu Üniv. grafik bölümü 370 puanı ve yer önceliği olarak (14,3,D,96) yerleşebilirmiyim?

 35. Hocam aslında ben tam olarak anlatamadım şöyle sorayım 3A tablosundan tercih yaparken neye dikkat etmeliyim?

  • Dikkat edeceğin fazla bir şey yok sadece seçtiğin programı gerçekten seviyor musun? Bunun yanında sınavsız geçiş hakkın var mı o bölüme çünkü öncelik onların. Yani bitirdiğiniz liseden sınavsız geçiş yapabileceğin bölümleri yazarsanız öncelik sizin. Diğer bölümler puanla sizin önünüze geçemez. Sınavsız geçiş yapabileceğiniz programlara bakarak tercih yapmanız sizi bir adım öne geçirecektir.

 36. meraba ben ilk tercihte yerleşemedim şimdi ek tercih yapıcam. İlk sıralarakendi puanımdan düşük tam burslular ve normal öğretim sonlara ise açıköğretm yazmayı düşünüyorum. Fazla kontenjan olduğu için açıköğretime mi yerleşmiş olurum ?

  • Açık öğretime fazla kontenjan olduğu için değil üst kısımlardaki tercihlerinize puanınız tutmazsa yerleşirsiniz.

 37. Merhaba,şunu sormak istiyorum eminim ki bi çok kişi de benimle aynı konuyu merak ediyordur.ilk tercihlerde sıralama önemliydi,kaç binlerde olman çok önemli diyorlardı.şimdi ek tercihlerde ösym sıralamana mı bakıyor yoksa direk puandan mı alıyor ???

  • Ek yerleştirmelerde puana bakılıyor. Bu nedenle virgülden sonrası bile çok büyük önem taşıyor. Sıralama önemli değil.

 38. merhabalar hocam ben 2013 grafik bölümü mezunuyum . 1 yıl ara verdim ve 2. tercihlere kaldm obp puanım 355 istedgim ünv. 10 puan fazlam var ve 1 kişilik kontejyan var sizce girebilirmiyim bir diğer ünv. ise 40 puan fazlam var 8 kişi alıyor ama (İ) girme olasılığım nedir ?

  • Öncelikle tablo 3-A dan yapılacak tercihler için puan o kadar önemli değil. Ancak 2013 yılı mezunu olmanız 1. tercihinize girmenizi biraz zorlaştırıyor. 8 açık olan yer sizin okul bitirdiğiniz şehir mi? Eğer öyleyse bu bir avantaj. Bir de grafik bölümü sınavsız geçiş yapabileceğiniz bir program mı? Bu da önemli. Eğer 8 açık olan okul liseyi bitirdiğiniz şehirde ve grafik sınavsız geçiş yapabileceğin programsa girme şansın var diyebiliriz.

   • evet geçiş hakkım var tablo 3 a dan kullanabiliyoruz sanırım geçiş hakkını 8 kontejyan kendi şehrim degil fakat 95 doğmluları alıyor geçiş hakkımı nasıl kullanıcam ? bilgi verirmisiniz ?

    • Sınavsız geçiş ile ilgili bilgileriniz biraz eksik gibi sanki. Doğum tarihi, obp, (İ) veya (D) sonraki aşamalar. İsterseniz aşağıdaki yazıyı dikkatli bir şekilde okuyun anlayamadığınız olursa yeniden yardımcı olmaya çalışalım. Öyle 95 doğumluları alıyorlar gibi bir şey söz konusu değil.
     Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır.
     1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
     2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre;
     1. Öncelik Anadolu Teknik Lisesi (Öncelik Kodu: 4),
     2. Öncelik Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi (Öncelik Kodu: 3),
     3. Öncelik Meslek Lisesi (Öncelik Kodu: 2),
     4. Öncelik Çok eski yıllarda Enstitü adı altında mezun olunan Meslek Lisesi (Öncelik Kodu: 1) sırasında verilir.
     3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
     4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi – METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.
     5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

 39. tamam ben bunu biliyorum da ben tablo 3 a dan tercih yaptığımda sınavsız geçiş hakkımımı kullanmış oluyorum bunun için ek birşey yapmaya gerek yok sanırım.

  • Bu yıl üniversite sınavına girdiniz mi veya sınavsız geçiş için ücret yatırdınız mı? Bir de okul ve bölümünüzü yazar mısınız?

 40. evet girdim ek tercih için 10 tl yatırdım zübeyde hanım k.m.l grafik tasarım ve fotoğrafçılık

  • Tamam yapmanız gereken tercihlerinizi yapmak. Kız meslekte Anadolu, teknik ve düz gibi bölümler var mı? Hangi şehirleri tercih etmeyi düşündüğünü bilmiyorum ama bazı yerlerde fazlasıyla açıklar var. Tercih sayını artırmaya çalış. Grafik bölümü tutulan bir bölüm gibi sanki.
   Mutlaka araştırmışındır ama sınavsız olarak yazabileceğin alanları da yazıyorum.

   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Basın ve Yayıncılık
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Görsel İletişim
   Grafik Tasarımı
   Marka İletişimi

 41. peki bir sorum daha olucak obp puanım 355 380 olan bir yeri mesela bursa i.ö puanı 380 tercih edebilirmiyim ?

  • Puanı unutun isterseniz 600 yazsın. Puan sadece yol göstermek için verilmiştir. Tercih edebilirsiniz. Ama i.ö ler ücretli az da olsa. Beğendiğiniz 30 tane okul yazın en çok istediğinizden başlayıp sıraya koyun hepsi bu kadar.

 42. hayır ben sadece 40 tl yatırdım sınava girerken hepsini kapsıyo dediler sınavsız geçişte dahil.

 43. çoookkk teşekkür ederim içimi çok rahatlattınızz allah razı olsun herşey için :))

  • Önemli değil. Sitemize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı biz teşekkür ederiz. Umarım istediğiniz bölümlerden birine yerleşirsiniz.

 44. hocam cokkk acil benim mf3 puanım 420 istediğim bölümlerinki 443 ile 450 arasında ve her ilden birer ikişer boş gözüküyo içimde kalmasın diye tercih yapmak istedim ama gelsede kayıt yaptıramıcamı üstüne puanımın düşceğini söylediler sizce ne yapmalıyımmmmmmm

  • Puanınızın üzerindeki programları tercih etmeyin. Kayıt yaptıramazsınız. Bu ösym’nin kesin kuralıdır. Puanınıza uygun herhangi bir program yoksa bir yıl beklemek en doğrusu. Sevmediğiniz yerleri de puanım boşa gitmesin diye yazmayın. Seçeceğiniz meslekle ömür boyu yaşayacaksınız nerdeyse. Bu nedenle bir yıl kaybetmekten korkmayın. Ama gerçekten gitmek istediğin bir program yoksa bunu yapın.

   • Hocam merhaba. Ben ek tercihte aöfün lisans programlarının hepsini yazdım. Bölümlerin en yüksek puanı 244ken benim ygs1 297 okul puanıyla birlikte 354. Yerleşebilme yüzdem kaç sizce ? yorum yapamadıgım için burdan yazmak zorunda kaldım kusura bakmayın

    • Açık öğretimin ygs 1 ile alan hangi bölümleri var bilmiyorum ama eğer ygs 1 le alan bölümler yazdıysanız 1. tercihinize girme şansınız oldukça yüksek.

 45. Hocam merhaba ben ek tercihlerde açıköğretimin lisans programlarını yazdım. bölümlerin en yüksek puanı 244 ken benim ygs1 297. Okul puanıyla beraber 354. Yerleşebilme yüzdem kaçtır sizce ??

 46. Hocam merhaba ben ek tercihlerde aöfün lisans programlarının hepsini yazdım. bölümlerin en yüksek puanı 244ken benim ygs1 297 okul puanıyla beraber 354. Yerleşebilme yüzdem kaçtır sizce ??

 47. Hocam iyiqunler bi sorum olacakta simdi 3a tabloda bazi bolumlerde _ _ _ _ var bazilarinda 14,2,İ,96 var nedemk oluyr ben duz lise mezunuym

  • Yerleştirme önceliği ile ilgili koşulları gösterir diyebiliriz. Fazlaca takılmanıza gerek yok.

 48. Hocam iyi gunler. Ben tercih yaptim ve istemedigim bi yer kazandim fakat kayit yaptirmadim. Ek yerlestirmede acik ogretimin kontenjansiz bolumlerini tercih edebilecegim soylendi fakat tercih yapmak icin osym aday islemleri sitesine girdigimde tercih yapamazsiniz uyarisi cikiyor. Nasil tercih yapacam yardimci olur musunuz?

  • Bu yıl değişti. Merkezi yerleştirme ile bir yer kazanan adaylar kontenjansız bölümlere ek yerleştirmede tercih yapamayacağı için sizin tercih hakkınız bulunmayabilir.

 49. Hocam ben anlamadim ya benim ts puanim 290 bozok tarihi yazmak istiyorum onun 292 12 bos kontenjan var yazarsam geldi okula kayit yaptiramiyomuyum simdi

  • Tablo 4’le ilgili açıklamaların 2. maddesi şöyle:
   Tercih etmek istediğiniz bir program ile ilgili olarak belirtilen koşulları tam olarak karşılamıyorsanız
   veya ilgili Y-YGS/Y-LYS puanınız o programın en küçük puanından daha küçük ise o programa tercih
   listenizde yer vermeyiniz. Bu uyarıları göz önünde tutmadığınız takdirde ilgili tercihleriniz geçersiz sayılır;
   bu tür tercihlerinizdeki programlardan birinin kesin kayıt listesinde adınız yer almış olsa bile programa
   kaydınız yapılmaz
   Yani puanınız en küçük puandan az ise, kazanmış olsanız bile kaydınız yapılmaz. Ayrıca kazanmış olduğunuz için gelecek yıl puanınızın kesilme durumu da söz konusu.

 50. Merhaba iyi günler ben puanimdan yüksek bölümleri yazsam ilk iki tercihime ve yerleşme imkanim nerdeyse sifir olsa ve sonraki tercihlerimdede benim puanimdan düşük bi bölümü yazsam misal 254 ile alan felsefe bölümü ve felsefe ikinci ögretim 234 ile alan ve benim puanimda 258 benim tercihim tamamen gecersiz mi sayilir yoksa 3. Tercihime veya 4.tercihimemi yerleşirim lütfen bi yardimci olunuz az bi süre kaldi tercihlerin bitmesine

  • Tercihiniz geçersiz sayılmayabilirbilir ama kazansanız bile kayıt yaptıramayacağınız programları tercih etme konusundaki ısrarınız niye?

 51. merhaba benim puanım 232 ve istediğim bölümün 2. öğretimi 228 ile alıyor 8 kişilik kontenjan var girme şansım nedir lütfen cevap veriniz

  • Aslında hangi puanla nereyi seçtiğiniz belli olmadan yorum doğru olmaz ama, ikinci öğretim olması ve açığın fazla olması dolayısıyla şansınız var diyebiliriz.

 52. merhabalar benim puanım 232 ve istediğim bölüm 228 ile almış ikinci öğretim 8 kişilik kontenjan var ve ben ilk sıraya yazdım sizce girme olasılığım nedir ?

 53. merhabalar ek kontenja puanımın 2 puan üstünde bi yeri yazdım tutarsa gidemezmiyim açıkmalada özel koşulda yazmıyor ve tutarsa seneye puanım düşermi?

  • Hocam bende meslek lisesi ogrencisiyim. İlk tercihte bilincsiz tercih yaptm. Grafik tasarimi bolumu istiyorm. Sinavsiz gecis kullanicam %50 burslu bi ozel universiteye yerlesme olasiligim yuksek midir ?

   • Yeni mezunsanız yanlış tercih yaptığınız açık. Çünkü bazı yerlere eski mezunlar bile yerleşmiş. Demek ki siz oraları yazmadınız. Vakıf üniversitesinden önce klavuz yayınlansın ve kontenjanları inceledikten sonra karar vermek daha iyi olacaktır.

   • Yanlış tercih yaptığınız çok açık. Çünkü bazı yerlere eski mezunlar yerleşmiş. Demek ki siz oraları yazmadınız. Vakıf üniversitelerini düşünmeden önce klavuzun yayınlanmasını beklemek en doğrusu. Kontenjanları gördükten sonra karar vermek gerekir.

 54. merhabalar ek kontenja puanımın 2 puan üstünde bi yeri yazdım tutarsa gidemezmiyim açıkmalada özel koşulda yazmıyor ve tutarsa seneye puanım düşermi?

  • Hangi tablodan tercih yaptığınıza bağlı. yani lisans mı ön lisans mı? Tercihiniz 2 yıllıksa sorun olmaz.

  • Kazanırsanız puanınınz düşer. Gerçi dediğiniz gibi bu yıl klavuzda o yönde bir bilgi yok ama sonuç da merkezi sistemle yerleştirilmiş oluyorsunuz.

 55. Merhaba ben 2 yıllık sağlık bolumlerinden tercih yaptım ama benim puanım üniversite puanından düşük boş yerleri tercih ettim gelme olasılığı var mı ?

  • Tablo 3-A’dan yaptıysanız sorun yok. Gelme olasılığı konusunda bir çok etken var bunları bilmeden bir şey söylemek doğru olmaz. Örneğin yazdığınız bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var mı? Yoksa puanınız ne kadar düşük? gibi.

 56. Merhabalar ben ek tercihde istanbul universitesi uzakdan ogretim Maliye bolumunu yazdim sizce gelme ihtimali varmi puan yokdu bölümde birde kendi puanim dan yüksek yerleri yazamiyormuyum

  • 2 yıllıklar dışında puanından yüksek yerleri yazamıyorsunuz. Maliye bölümünün gelme olasılığı konusunda verdiğiniz bilgilere göre yorum yapmak doğru olmaz.

 57. merhaba ben konya mevlana üniv.işletme %25 ve %50 burslu yazdım puanı yoktu benim puanımda 232 girme olasılığım nedir acil cevap verirseniz sevinirim.teşekkürler

 58. merhaba hocam bana ek tercihlerde özel üniversite gelmedi puanım yettiği halde okulla konuşsam beni alırlarmı dyer varsa

  • Puanın yettiği halde yerleşemeyeceğini sanmıyorum. İstersen necatidemirele@gmail.com tercihlerini puanını gönder ayrıntılı bakalım. Dediğiniz gibi bir durum varsa itirazı Ösym ye yapmak gerekir.

   • hocam kontenjan azdı o yüzden gelmemiş olabilir bence ama özelde gelir diye düşünmüştüm

 59. Hocam ek tercih için on kayıt var mi ve ne gerekli.bilgi verir misiniz teşekkür ediyorum

  • Kayıt tarihleri ile ilgili bilgi klavuzlarda yer almıyor gördüğüm kadarıyla. Kazandığınızı gösteren sayfada olması gerekir.Ek yerleştirme başvuru klavuzunda şöyle bir madde var.
   2014-2015 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri
   üniversitelerce, yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yapılacaktır. Kayıt tarihleri adayların İnternet’te yayımlanan
   yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacaktır
   . Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere
   başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt
   haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgli ayrıntılı bilgi, 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları
   Kılavuzunda yer almaktadır.

 60. merhaba hocam ek tercihlerde yerleşip kayıt yaptırmayanların yerine tekrar ek tercih olabiliyomu

   • Hocam ben meslek lisesi mezunuyum.bu sne mezun oldum.ygsde barajı aşamadım.Sınavsız geçii hakkımı kullanarak tercih yaptım fakat hiç bir yer tutmadı obp puanım:345 ben manisayı yazdım aydında oturuyorum
    manisa 306 ile alıyor.Neden gelmemiş olabilir. Çok emindim tutacağından:(

    • Sizin de bildiğiniz gibi sınavsız geçişlerde yerleştirmeler puandan başka önceliklere bağlı. Muhtemelen sıra puana gelmeden elenmişiniz. Manisa’yı yazdığınız bölümün karşısında (İ) yazıyorsa büyük olasılıkla ondan gelmemiştir. Bu öncelikleri ÖSYM kitapçığından aynen aktarıyorum
     Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır.
     1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
     2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1. sırada Anadolu Teknik Lisesi, 2. sırada Teknik Lise ve
     Anadolu Meslek Lisesi, 3. sırada Meslek Lisesi ve 4. sırada çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek
     lisesi sırasında verilir.
     3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
     4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi – METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara
     öncelik verilir.
     5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

     • Hocam salihli (manisa) 306 ile 14,3,D,96 ile almış.bnde and
      meslek olduğumdan beni almamış acaba yanlış tercih mi yaptım bir de siz bakabilir misiniz klavuza ? Çok önemli lütfen 🙁

     • Sınavsız geçişlerde öncelik puanlarda değil. İlk belirleyici yeni mezunlar önceliklidir. Buy yıl mezunsanız, end meslek mezunu musunuz, Anadolu mezunu musunuz ve teknik mezunu musunuz onlara bakılır. Öncelik Anadolu ve teknik bölümlerindir. Meteb dışı dediği için sorun yok. Buraya kadar tamamsa yani bu yıl Anadolu endüstriden mezun oldunuz şimdi devreye puan girer. Siz buraya gelinciye kadar bir yerde elenmiş olabilirsiniz.

     • Klavuza bakayım ama bölümünü yazarsanız daha kolay olur. Bir de ne zaman mezun olduğunuzu. ATL mi teknik mi bu bilgileri yazarsanız hemen bakarım.

   • Hocam iyi günler
    Ben ygsde barajı aşamadım.Lakin anadolu meslek lisesi bilişim bölümünü okuduğum için sınavsız geçiş hakkımı ilk tercihlerde kullandım.Ama bir yere yerleşemedim.İzmirde oturuyorum.Aydın muğla izmiri yazdım.Obp puanım 350…İlk tercihlerde tablo 3A (sarı alandan) bakarak tercih yaptım.Ege üniversitesi 338le alıyordu.Bir yere yerleşemedim.(BİLGİSAYAR PROG.)
    Ek yerleştirmelerde de yine aynı yerleri yazsam sonrasına bursa ısparta vs. eklesem gelme şansı var mıdır?
    2nci sorum ise ek yerleştirme de sınavsız geçişlerde taban puan var mı yok mu ? 🙂

    • Yeni mezun musunuz? Yani okulu yeni bi bitirdiniz yoksa eski mezun musunuz? Anadolu meslek demişiniz ama ben yine de sorayım. Mezuniyetiniz ATL mi teknik mi? Yeni mezun ve ATL mezunu iseniz bir yanlışlık olabilir. Mutlaka yerleşmeniz gerekirdi.

     • Hocam 13 haziran 2015te mezun oldum.Anadolu ticaret meslek lisesi öğrencisi idim.Yeni mezun

     • Tüm öğrenciler Anadolu lisesi mezunu mu bu durumda. Yoksa, bölümlerde bu farklar var mı? Endüstri meslekten hatırladığım bilişimde iki sınıf vardı. Biri teknik, biri Anadolu olarak geçiyordu. Eğer sizde tüm bölümler Anadolu ise mutlaka bir yanlışlık vardır. Puana kadar önceliğiniz var. Ege 345’le kapatmış.Dokuz Eylül yazdınız mı bilmiyorum ama 286 ile kapatmış (Bergama). Puana kadar eleneceğiniz bir yer yok. Puanın da yetiyor o zaman bir yanlışlık olmalı. Ya da mezun olduğunuz alan Anadolu değil. Eğer Anadolu olduğundan eminseniz klavuzun sonundaki örnek dilekçelerden doldurun. Ya da bulunduğunuz yere en yakın Ram (Rehberlik Araştırma Merkezi)ne giderek sorununuzu anlatın. Bilmiyorum hangi ilçedesiniz ama tüm Ram’lar yardımcı olur. Rehber öğretmenler var orada.

   • Hocam merhabalar,
    Ben ygsden 380 aldm (sözel)ama ygs1im de 160 okul puanıyla 202 oluo ben bilişim ve teknolojileri öğretmenliğini yazmak istiyorum ek tercih için. ilk tercihlerde acaba gelme olasılığı var mı? Yeni açılan kontenjan vs. Olursaa ??

    • Sorunuzu tam olarak anlayamadım ama y-ygs-1 puanınız 202 ve ek yerleştirmelerde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünü kazanma şansım var mı diye soruyorsanız puanınızla yazabileceğiniz 2-3 tane vakıf üniversitesi var.

 61. merhabalar ; ben ek tercihlerden aöf sosyal hizmetler bölümünü kazandım fakat internet üzerinden başvuru yapamıyorum başvuru hakkınız yoktur diyor neden kaynaklanıyor ? acill !

 62. Merhabalar hocam tervihlerde açıköğretim için tercih vermeden kayıt yapabilirmiyim düz lise mezunuyum

  • Tercih yapmadan merkezi yerleştirme ile başvuru yapamazsınız. Ancak özel yetenekle (beden eğitimi, resim, müzik gibi) alan yerler için tercihsiz başvuru yapabilirsiniz ama onun da zamanı geçti sanırım. Açık öğretimin böyle yerleri var mı derseniz, o konuda tam bir bilgim yok.

 63. Kyk yurt başvurusu yaptım 15 ekimden sonra açıklancak benim kayıt yapmam gerekiyor kalabileceğim yer yok bunun için ne yapmalıyım.

  • Okulunuza yakın KYK yurtlarıyla misafir öğrenci olarak kalıp kalamayacağını görüş. Özel yurtlara kayıt yaptırmak zorunda kalırsan durumunu belirt (KYK yurdu çıkarsa ayrılacağını) pek kabul etmezler ama boş yerleri olursa kabul edebilirler. Geçici olarak tanıdığınız da yoksa başka yapabileceğiniz de yok gibi.

  • Sorunuzu pek anlamadım ama eğer ek tercih tarihlerini soruyorsan
   Ek tercih kayıt tarihleri 24 Ekim 2014 tarihine kadar uzatıldı. Kayıt yaptırabilme zamanınız var.

 64. merhaba ben ek sınav sonucu mezun oldum liseden fakat aöf kayıt olamıyorum basvuruya ait kaydınız bulunmamaktadır dıyo ne yapmalıyım okulada gönderdım belgelerımı

  • Ek sınav sonucu mezun olanların 10 Ekim’e kadar kayıt yaptırması gerekiyor diye biliyorum. Süresini geçirdiyseniz ondan olabilir.

 65. Mrba hocam ben Kıbrıs yakin doğuda benden eğitimi öğretmenliği bölümünde okuyorum bu yıl ilk yilim donem sonunda turkiyeye geçiş yapmak istiyorum öyle bir hakkımız varmı varsa bununla alakalı bilgi verebilir misiniz teşekkür ederim

  • Hakkınız var elbette ama üniversitelerin belirlemiş olduğu koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu nedenle Türkiye’deki düşündüğün üniversitelerin beden eğitimi ile ilgili yatay geçişlerine göz atmanızda yarar var.

 66. Ben geçen sene 1. Ve ek tercih yapmadım geçen seneki ygs lys puanima göre bu yıl hiçbir sınava girmeden tercih yapabiliyor muyum?

 67. merhaba ben sosyolojiyi düşünüyorum ama denemelerde hep 5 eksik alıyorum mesala 260 alıyor ben 255 de kalıyorum ek yerleşme ile 255 almıs olsam ama istediğim üniversite 260 olsa yazsam gelir mi ?

  • Denemeler önemli değil. Ayrıca 5 puan önemli bir puan değil. Bakarsınız sosyolojinin puanı bu yıl düşer. Bu arada normal tercihle yerleşemediğiniz okula ek yerleştirmelerde yerleşme şansınız yok. Yani ek yerleşmede puan düşmesi söz konusu değil.

 68. ben 10. sınıfım gitmek istediğim okula puanım yetiyor fakat boş kontejan yok acaba başvurmak için boşluk olmasını mı bekliyoruz yoksa okula başvurup boşluk olunca mı beni alıyolar teşekkür ederim

 69. Merhabalar hocam size bir sorum olucak ben Ygsde barajı geçtim ve lys Sınavına girdim tercih yapıcam puanıma göre ve mesela su ürünleri mühendisliği Bölümü’ne girmek istiyorum ve puanım yetmiyor ama Türkiye genelinde sadece bir Şehirde kontenjan dolmuş mf2 den 180 i geçtiğim taktirde devlet üniversiteleri beni alır mı

  • İlgili puan türünde 180 i geçtiğin taktirde tercih yapabilirsiniz. Yani mf2 den 180 i geçtiyseniz su ürünlerini tercih edebilirsiniz.

  • Kayıtlı bulunduğun okula veli tarafından başvuru yapılması gerekir. Ama boş kontenjan yoksa, nakil isteminiz reddedilecek ve sizin yeniden başvuru yapmanız gerekecektir. Yani bir kez başvurdum açılınca naklim yapılacak diye beklemeyin. Gideceğiniz liseye puanınız yetiyorsa ve açık varsa başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz haftanın son çalışma günü değerlendirilecektir.

 70. arkadaşlar puanım 361 yüzdelim ülkede 26 ilde 27 istediğim lise hüsnü özyeğin lisesi 370 puan nakil falan girebilirmiyim.
  Not : ilçede minimum 5 dershane özel lise oldu.

 71. Hocam iyi günler. Ben geçen sene OMÜ-İşletme bölümünü kazandım ve başladım, fakat Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümüyle benim TM-1 puanım aynı. Sadece virgülden sonrası 0,300 tutmuyor. Merkezi yerleştirmeyle bu sene bu bölüme geçebilir miyim? Benim puanım 281,300 lerde bölümün puanı 281,590 civarı. Teşekkürler şimdiden.

  • Merkezi yerleştirme ile nasıl bir geçişten söz ediyorsunuz, biraz açıklayabilir misiniz?

   • İnternette okuduğum kadarıyla bir önceki seneki puanın istediğin bölümün o seneki taban puanına yetiyorsa, merkezi yerleştirme yani girdiğim seneki puanlarla o bölüme geçebiliyormuşum. Yani bölümler arası bir değişim olacak, işletmeden uluslararası ticaret ve lojistiğe. Puan türü de aynı,TM-1.

 72. merhaba bi sorum olucaktı. normal tercihlerde 2 yıllık bölüm tutarsa kayıt yaptırırsam ek tercihlerde 4 yıllık açık öğretim tercihi yapabilir miyim?

  • Geçen yılki klavuza göre, ek yerleştirmeden yararlanabilmeniz için herhangi bir bölüme yerleştirilmemiş olmanız gerekiyor. Kayıt yaptırıp yaptırmamak farketmez.
   İsterseniz bu yılki “ek yerleştirme klavuzu”nu bekleyelim.

 73. Ben 2012-2013 yıllarında 10. sınıfta meslek liselinde okuyordum ek puanlar kaldırıldığını biliyorum ama bana denk gelmiyor lys sonucuma bakıyorum sadece ygs sınavlarıma ek puan gelmiş ben kendi bölümüm seçersem ek puan gelmeyecekmi 4 yıllık mühedislik istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

   • 212 ham puanım var okul puanıyla 257 puan barajı geçtim isterseniz fotoğrafını atabilirim lütfen bi yardımcı olurmusunuz bunun cevabını hiçbiryerde bulamadım.

 74. universiteye giriş yılım 2012 merkezi puanla yatay geciş yapmak istiyorum gecmek istegim okul 2012 ek yerleştirme ile ogrenci almıs yatay geciş yapabilirmiyim puanım tutuyor

  • Kusura bakmayın yatay geçiş konusunda sorunuzu yanıtlayacak kadar net bilgiye sahip değilim. Başkalarından bekleyelim yanıtı isterseniz.

 75. hocam meraba ilk tercihlerim arasında farzedelim ki kırıkkale diş protez verdim fakat ilk tercihlerde yerleşemedim ek tercihlerde tekrar burayı verebilir miyim

 76. Hocam merhaba ben şu an bi üniversiteye kayıtlıyım fakat yeniden sınava girdim. Ben istediğim bölümleri yazacağım ama gelmeme olasılığı var. Ayni zamanda bu yıl hazırlık okuduğum için seneye ders secmem lazım ek tercihlerle beraber nasıl yurutebiliirm??? ACİL

 77. hocam merhaba. ben bu sene liseden mezun oldum. ve şuan tercih yapacağım. sizce kendi puanımdan 40 puan yüksek olan bir bölümü yazsam gelir mi? kontenjanı 62 kişi.

 78. hocam mrb. ben bu sene liseden mezun oldum. şuan tercih yapacağım. istediğim bölüm kendi puanımdan yaklaşık 40 puan fazla. sizce gelir mi? kontenjanı 62 kişi

  • Merhaba,
   40 puan kapanmayacak bir fark değil bu biraz da tercih ettiğin bölüme bağlı. Örneğin tıp gibi bölümlerde bu fazla fark olmazken bazı bölümlerde 40 değil daha fazla puan düşme de olabilir.
   Ek olarak şunu belirtelim: Puandan daha çok başarı sırasını dikkate alırsanız daha iyi olur.

 79. hocam ilk tercihlerde 30 hakkımında 30nu yazsam tutmazsa yine ek tercih yapabilirmiyim yoksa bi kaç tane boş bırakmalımıyım bana 15 tane yaz sonrasında 15 tane daha yaz ek tercih için dediler ama ben 30nuda doldurmak istiyorum tutmazsa 30uda ek tercih yapabilirmiyim ?

  • Merhaba,
   Ek yerleştirmelerden yararlanabilmeniz için kaç tercih yaptığınızın hiç önemi yok. Herhangi bir yere yerleşemediyseniz birinci tercihe bağlı kalmaksızın tercih yapabilirsiniz.

 80. Merhaba ben kız Meslek Lisesi mezunuyum okul birincisiyim lys ye de girdim lys den tercih yapsam acaba okul birinciligi kontenjanindan olur mu yoksa sadece kendi alanimdan mi okul birinciliğini kullanabilirim

  • Okul birincisi bir tanedir. Okul birinciliği kontenjanı çok farklı. O okulun birincisidir. Okul birincileri için ayrılmış kontenjlari incelemeniz gerekir.
   Kısaca okul birincisi olduğun için ek puan verilmez ama ek kantonjan verilir

 81. Bir soru daha sorabilir miyim acaba ben kiz meslek lisesi okul birincisiyim hasta ve yaşlı hizmetleri bolumundeyim hemsirelik icin ek puanimiz var bu puanim 292 ek puanli basari sıralamam ise 35 bin sizce okul birinciligi kontenjanindan 27 binlik bir yere girebilkr miyim cevaplarsaniz cok sevinirim

 82. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum. 2 yıllık terich ettim kendi alanımla. Tercihim tutmazsa ne yapabilirim?

 83. Merhaba benim puanım 238 ama puanı 254 olan bir bölümü yazmak istiyorum kontenjanı 50 yazabilirmiyim ve gelme olsaılığı nedir

 84. Merhaba hocam ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum ve 2 yıllık hakkımı kullanıp bir yere kayıt oldum ve kayıdımı dondurdum. Bu sene tekrar hazırlandım ve başka bir bölüm tercih ettim ama kaydımı henüz geçen sene kayıt olduğum yerden sildirmedim. Yarın gidip sildiricem kaydımı. Şuanda tercih yaptım ve başka bir okulda kayıdım var diye bi aksilik çıkmaz dimi hocam ?

  • Herhangi bir engel oluşturmaz ama kaydınızı sonuçlar belli olduktan sonra sildirirseniz daha iyi olur. Belki eski okulunuza devam etmek istersiniz.

 85. Hocam ben mf4 207 bindeyim ama okul birinciligim var yazdgim bolumler 150-200 bin araliginda yerlesme sansim % kac cevaplarsaniz sevinirim

  • Doğrudan yazdığınız bölümle ilgili ama gelme olasılığı oldukça yüksek. Bazı bölümler var ki normal yerleşenle okul birincileri arasında 100 bin fark var. yani istediğiniz bölüme girme şansınız yüzde doksan dolayında. Ama yazdığınız bölüm önemli.

 86. Hocam meraba ben ilk tercihler de açık öğretim üniversitesini yazdım kontenjanlı büyük ihtimallede gelicek ama kararımdan vazgeçtim ek tercihlerde tekrar normal üniversiteden okumak istiyorum tercih yapma hakkım varmı acaba cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Ek merkezi yerleştirmelerde tercih yapabilmeniz için kesinlikle herhangi bir bölüme kayıt yaptırmamış veya kayıt hakkı kazanmamış olmanız gerekiyor. Herhangi bir bölüm kazanmanız durumunda maalesef ek yerleştirmede tercih hakkınız bulunmamaktadır. Bu kural önceki yıllarda uygulanan kural tabi ki. Bakarsınız yeni klavuzda değişir o zaman başvuru hakkınız olacaktır elbette. İsterseniz yeni ek yerleştirme klavuzu yayınlandığında yeniden görüşelim.

 87. Hocam iyi gunler ben meslek lisesi mezunuyum ilk tercihlerde hiç bir tercihte bulunmadım ve yatay geçiş hakkımida kullanmadım ek tercihlerde yatay geçiş hakkımı kulanabilirmiyim lütfen yardımcı olun

  • Ek yerleştirme ve yatay geçiş farklı konular. Eğer ek yerleştirme döneminde tercih yapabilir miyim diye soruyorsanız “EVET” yapabilirsiniz.

 88. Hocam ek tercih ne zaman yapılıcak ve ek tercih kılavuzu ne zaman cıkıcak bilgi verirmisiniz.

  • Ek tercihlerin ne zaman yapılacağına ilişkin kesin bir bilgi yok. Birinci tercih sonuçları açıklanacak, öğrenciler kayıtlarını yaptıracak, kayıt dönemi bittikten sonra üniversiteler boş kayıt yaptırmayanları bildirecek, Ösym bu bilgiler doğrultusunda klavuz hazırlayacak. Gördüğünüz gibi epey uzun işi var bu nedenle ağustosun 20’sinden önce olmaz diyebiliriz. Klavuz yayınlandıktan sonra öğrencilere ek tercih için süre verilecek, tercihlerden sonra sonuçlar açıklanacak ve kazananlar kayıtlarını yaptıracak. Bu da eylülün sonunu bulur.

  • Hocam aradım eğer istediğin bölümde boş kontenjan kaldiysa okul birinciliği ni kullanabilirsin dedi

   • Varsa derken benim dediğimi kastetmiş herhalde. Klavuzda gösterildiyse demek istemiş yani.
    Çok teşekkür ediyorum.

    • Kılavuz u okumak lazım ama normalde boş kaldiysa kullanabilirsin çok güzel bölümlerde okul birinciliği boş kalmiyo dedi 2014 un klavuzu nda da ayrı bi yer ayrilmamis bu alınmıyor demek mi oluyo bi bu durum var bide çoğu rehberlik yerinde eğer boş kaldiysa yazılabilir diyo kafam çok karıştı

     • 2012, 2013 klavuzunda okul birincileri için açık kontenjan belirtilmiş. Bu okul birincisi olarak tercih yapabilirsiniz demektir. Ancak 2014 yılında ayrıca belirtilmemiş bu da yazamazsınız demektir. 2015 klavuzunda yer alırsa yazacaksınız, almazsa okul birinciliği ilk tercihte bitmiş olacak.
      İsterseniz ek yerleştirme klavuzu yayınlanıncıya kadar ara verin, dinlenin biraz. Çünkü klavuz yayınlanmadan fal bakmanın bir yararı olmayacak. Ama ara sıra arayıp sorun, arkadaşlarınıza aratın ki klavuzun gündemine alsınlar.

     • Sakarya felsefe 273,07 -313,91 arası puanlarla öğrenci almış. Taban puanı 273 yani. Kontenjan açığı sorunuza gelince geçen yıl Sakarya’da 7 açık varmış.

 89. hocam bu sene birinci tercihimde 4 yıllık üniversite kazandım.Açık öğretimden de tercih yapmak istiyorum.Acaba ne zaman yapabilir miyim?

 90. Hocam merhabalar.. Bana ilk tercihimde tarih bölümü normal öğretim geldi fakat ben sosyoloji bölümünü istiyodum. Size iki sorum olucak birincisi ben ek tercih yaparsam 1. tercihte kazanmış olduğum tarih bölümüne kayıt yaptıramaz mıyım? İkinci sorum ise benim puanım sosyolojini bölümünün 2. Öğretimini tutuyo sizce ek tercih yapmalımıyım , yapsam gelir mi?

  • Artık okulunuz tarih bölümüdür. Bir bölüme yerleştirildiğinizden dolayı ek tercih yapma hakkınız yok.

 91. hocam merhaba simdi ben sınavsız geçiş odyometri tercih ettim şehrimi yazmadım ve hic biyer tutmadı bu 2. tercihime de yazıp tutma ihtimali kaç 1. sine göre yine öncelik varmı şehirden.

  • Sınavsız geçişlerde aynı koşullar geçerli. Keşke kendi şehrinizi yazsaydınız. Başka bir bölüm olsa kazanma şansınız yüksek olabilir ama odyometri gibi alanları kazananlar genelde okumak için tercih ediyorlar. Bu da ek yerleştirmede kontenjan sorunu oluşturuyor. Ancak kontenjan olursa ilinizde kazanma şansınız yüksek.

 92. Ben meslek açık lise çocuk gelisimi öğrencisiydim.bu sene bitirdim.ÖSYM dikey geçiş hakkımı kullandım. Eskişehir açık üniversite çocuk gelisimi tercih ettim.ama yerleştirme olmamış neden acaba .

  • Sanırım dikey geçişten kastınız sınavsız geçiş. Sınavsız geçiş yerleştirmelerinde puandan daha çok belli koşullar var. Ek yerleştirmelerde Eskişehir de dahil olmak üzere daha alt puanlı yerler tercih etmeye çalış.

 93. Hocam öncelikle iyi geceler .Bildiğiniz üzere tercih sonuçları açıklandı.Aöf bölümlerine tercih yapmıştım.Ygs puanımda pek düşük değildi.280 idi.Ben sosyal hizmetler yada çocuk gelişimi istiyordum.Ancak dördüncü tercihim olan sırf adı tercih olsun dediğim sağlık kurumları işletmeciligi gelmiş.Hocam size sorum Ek yerleştirme döneminde bende başvuru yapabiliyormuyum.Eğer böyle bir imkanım varsa şansımı ikinci defa zorlamak için yalnız iki tercihde bulunup istediğim tercihleri yazarım.Diğer bir sorum şayet böyle bir hakkım var diyelim ek tercihe istedigim bölüm yine gelmezse bana ilk tercihde verilen bölüme tekrar kayıt yaptırma hakkım devam ediyormu.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Ek yerleştirmeye başvuru yapma şanşınız yok. Ek yerleştirmeden yararlanabilmeniz için hiç bir bölüme yerleştirilmemiş olmanız gerekir. Artık okulunuz Sağlık Kurumları İşletmeciliği. Eğer ek yerleştirme klavuzunda değişiklik olmazsa durum bu.

 94. Merhaba hocam kardeşim mf 4 ten tercih yaptı makine ve gıda mühendislikleri fakat yanlışlıkla otomasyon mühendisliği yerine 2 yıllık otomasyon teknolojisini yazmış ygs 1 le alıyormus ve oraya yerleşmiş kendisi sayisalci ek tercih yapabilirmi yada yapamazsa seneye tekrar girse puanı. Kırilirmi bilgi verirseniz çok teşekkür ederim

 95. Merhaba istanbul üniversitesi acık öğretim havacılıgı kazandım falat istemıyorum özel bir üniversite istiyorum. Ek tercih yapabilirmiyim ? Acık öğretim kazananlara ek tercih hakkı doguyor diye duydum

 96. Hocam bana 3.tercihim geldi ama ben 5.tercihimi istiyordum.dilekçe verip 5.tercihıme gidebilirmiyim

 97. ben 1. tercıhte buro yonetımı geldı ama gıtmeyı dusunmuyorum 2 tercıh hakkım olabılırmı olursa acıkogretım yazabılırmıyım mesala sosyal hızmetler lutfen bırı cevap versın

 98. Ek yerleştirmede kendi puanımızdan yüksek bi yeri kazandığımızda gelse bile gidemiyor muyuz ?

  • Gelmesine gelmez de kazanırsanız kayıt yaptıramadığınız gibi gelecek yıl puanınız kesilebilir. Ek yerleştirme döneminde isterseniz bir yerlere danışın, isterseniz bize yeniden ulaşın.

 99. merhaba hocam ben liseden cocuk gelişim mezunuyum ygs puanim 243 okul puanimla 290 oldu birde okul ve bolum puanimla birlikte 313 oldu. bu puanla okul oncesi bolumune yerlesemiyorum bir sene daha hazirlanicam benim merak ettigim ben hangi puandan degerlendirilicem sadece okul puanimla mi yoksa okul ve bolum puanimla mi ?

  • Gelecek yıl için mi soruyorsunuz. Yoksa ek yerleştirme için mi? Bu yıl için 313, koşullar değişmezse hesaplama yöntemi gelecek yıl da aynı.

 100. Hocam ek yerleştirme klavuzu ne zaman açıklanır diğer dönemlere göre bir değişiklik olur mu sizce ? Burda gördüğüm kadarıyla da baya yanlış tercih yapan arkadaş var.

  • Haklısınız, çok yanlış tercih yapan var özellikle bu yıl. Ek yerleştirme klavuzu yayınlanması tahminimce ağustosun 20 sini bulur gibi. Pek ciddi bir değişiklik beklenmese de bazan beklenmedik değişiklikler de olabiliyor. Beklemekten başka bir seçeneğimiz yok.

 101. Hocam ben tercih Yaptım ama 1. Tercihime uluslararası Kıbrıs sınıf öğretmenliği tam burslu yazmadım ve yazsam tutuyordu puanım taban puandan yüksek 287 kapatmış bnm 292 ek yerleştirmede yazsam gelir mi

  • Şimdiden kesin bir şey söylemek mümkün olmasa da gelme olasılığı çok yüksek olarak görebiliriz.

 102. Hocam merhabalar, ben tıbbi sekreterlik ve fizyoterapi istiyordum birini tercih yapmıştım sanırım taban puandan dolayı yerleşemedim diğerinde tercih yapmadım. Ek yerleştirmelerde de bölümlerin taban puanları geçerli olacak mı?

  • Ek yerleştirmenin en önemli kurallarından birisi oluşmuşsa taban puandır. Siz yerleşemediğinize göre taban puan oluşmuştur.

 103. Hocam bi sorum daha olacak bi yakınım meslek lisesi mezunu açık öğretim önlisans sosyal hizmetler çıktı seneye tekrar sınava girse okul puanı düşer mi

 104. Anlıyorum hocam çok sağolun.Birde bir sorum daha olacak.Sizce Sağlık Kurumları İşletmeciliği nasıl bir bölüm.Yani önü açık bir bölüm mü.İş olanakları nedir örneğin özel yada resmi devlet saglık kuruluslarında yada hastanelerde bilgi işlemde filan çalışabilirmiyim.İş olanakları nelerdir.Çevremde hep örgün okuyan ve bu bölümü okuyan birisi olmadığı için bu bölümle ilgili hiçbir bilgim yok.Vaktim ve param boşa gitsin istemiyorum.Bana bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • İzninizle şöyle bir açıklama yapmak istiyorum. Diyelim sizin bölümden 100 mezun var 99 kişi alınacak (umarım olmaz ama) 100. kişi siz oldunuz. Bu durumda siz hani bu alan çok tutuluyordu da ben niye işsiz kaldım diye sormaz mısınız?
   Bu açıklamadan sonra alanın iş bulma olasılığı yüksek. Ama bu arada üniversite iş bulmak için okunmaz bu ilkeyi de unutmayın. Ve en önemlisi istemediğiniz (muhtemelen bu alanı istemiyorsunuz) alanla ömrünüzü geçirmeyin. 1-2 yıl her zaman bir ömürden daha kısadır.

 105. Merhaba hocam benim tm 2 puanım 281 sıralamam 216 bin sınıf öğretmenliğini yazdım gelmedi ek kontenjanda kamu yönetimini yazarsan gelir mi ? Sıralaması 242 bin

  • Gelir gelmesine mutlaka bir yerlere gitmek zorunda mısınız? Bir yıl hazırlanın, dinlenin biraz yeniden deneyin istediğiniz bölümleri. Üniversiteyi kazanmakla iş bitmiyor.

  • Merhaba ben tm2 de 115 bindeydim sınıf öğretmenliği yazdim fakat kendimden en düşük on binlik yeri yazdım puanlar yukselince açıkta kaldım ek yerlestirmede çok daha düşük yerleri yazsam yerlesebilirmiyim sınıf öğretmenliği nde bu kadar talep varken olur mu

 106. merhaba hocam.ben imamhatip lisesi mezunuyum.tercihlerimde en son tercihim olan eskişehir açıköğretim ilahiyat önlisans programına yerleşmişim acaba bu programın kontenjan sıralaması var mı?ben ek tercih yapabilir miyim?

  • Aşağıdaki bilgileri mi istiyorsunuz. (Açık Öğretim İlahiyat Ön lisans)
   Kon Yerl OBP En K En B Puan
   35350 35350 2013 2 METEB DIŞI 317,40000 01.01.1992 196,17346 476,85351
   Herhangi bir bölüme kayıt hakkı kazandığınız için geçen yılki kurala göre ek yerleştirmede tercih yapamazsınız.

  • Artık okulunuz kazanmış olduğunuz bölümdür. Kayıt yaptırıp yaptırmamanız önemli değil. İstemiyorsan gitme ama gelecek yıl puanı kesilecektir.

 107. istediğim yerin puanı 295 benim puanım 290 ek tercih yapabilir miyim yaparsam gelme ihtimali nedirr nolur yardım ediinn 🙁

  • Öncelikle bir bölüme kayıt hakkı kazandınız mı? Kazandıysanız ek tercih hakkınız yok. İkincisi, ek yerleştirmede tercih edeceğiniz bölümler ya puanınıza denk ya da puanınızın altında (yani sizin puanınızın yüksek) olması gerekir. Bir diğer konu bu 295 puan en son öğrencinin puanı mı? Yani kontenjan tamamen dolmuş mu?

 108. Merhaba ben sınıf öğretmenliği istedim 1. Tercihlerinde gelmedi sizin yazdıklarınızı anladım ama ben Erzincan Üni kaç puanla kapattığını nerden görebilirim acaba bide TM-2 253 hocam çok istedim gelmedi ek tercihler sırasında kaç puanla alacakları ve kontenjan sayısı belli olacak mı

 109. Bişey sorabılır mıyım 342 obp puanım var geçiş hakkımla tercıh yaptım aof işletme bolumu çıktı ek tercıhlerde puanım duşer mı ? bıde ıkıncı tercıhım de de çıkmazsa bıyer ne yapıcam 1 sene beklıyor muyum yoksa kazandıgım aof ye gırebılıyor muyum ?

  • AÖF’yi kazandınığınız için hiç bir şey düşünmenize gerek yok.”ÖSYS Merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, ÖSYS merkezî yerleştirmede
   hiçbir yere yerleştirilmemiş olmak gerekir.”

 110. Hocam ben okul birincisiydim ama yerlesemedim iktisat işletmede okul birinciliğinden boş kontenjan kalıyo mu acaba

  • Birazcık hangi üniversitenin iktisat-işletmesine bağlı. Gerçi muhtemelen birinci tercihinde yüksek yerleri yazmışınızdır. Onların altındaki puanla alan üniversitelerde kazanıp da kaydını yaptırmayan bulunuyor genel olarak. Danışman yardımı almadan tercih yapmayın. İsterseniz klavuz yayınlandığında puanınızı ve istediğiniz yerleri bize bildirin biz yardımcı olmaya çalışalım. Bildiğiniz gibi okul birinciliği bir kereye mahsus bir şey.

 111. Hocam birinci tercihlerde yerlesemedim simdi ikinci tercihlerde yine ayni yerleri yazmamin bir anlami olur mu yoksa gelseydi zaten birinci tercihlerde yerlesir miydim

  • Çok doğru yazmışınız. Aynı yerleri yazamazsınız. Yazdınız yanlışlıkla kazandınız kayıt yaptıramazsınız.

 112. Ben ilk tercihte iki yillik bolum yazdm ve kazandm ama gitmek istemiyorum ek tercih yapabilir miyim ?

  • Herhangi bir yüksek öğrenim kurumuna kayıt hakkı kazandığınız için ek tercih yapma hakkınız yok maalesef.

 113. Hocam ben bu sene yerlesmek istiyorum simdide ek yerlestirmede cocuk gelisim ve sosyal hizmetin burslularini yazicam. Ozel okullara ek tercihlerde yerlesmek daha kolay mi olur

  • Burslu derken vakıf üniversitelerini mi kastediyorsunuz, yoksa Meb bursu mu? Devlet üniversitelerinde hangi yerleşme koşulları varsa bu vakıf üniversiteleri için de geçerli. Kolaylığı şu, paralı olduğu için puanı düşük. Baktınız mı kaç puanla kapatmış düşündüğünüz üniversitelerin çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümü

  • Bir konuyu daha belirteyim. Danışman yardımı almadan rastgele tercih yapmayın. Okulunuza (okul açık olursa) veya en yakın Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)a uğrayıp rehberlik öğretmenlerinden destek isteyin tercihlerinizden önce.

 114. %50 burslu bir bolum kazandim kayit yaptırdıktan sonra ayni universitenin % 50 burslu baska bolumune merkezi yerlestirme puanına göre yatay gecis yapabilir miyim bu yatay gecis
  Hazirlik sinifinda aynı yıl içinde olabilir mi

  • Kazanmış olduğunuz üniversitenin sitesinde bu konuda bilgi vardır. Bizim vereceğimiz yanıtlar yanlış olabilir. Ama kesin bilgi olarak şu söylenebilir: Yatay geçiş hakkınız var. İkincisi, yerleştiğiniz yılki ösys puanı dikkate alınır eğer merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapacaksanız.
   Ama bu konuda en doğru ve geçerli bilgiyi üniversitenizden almanız doğru olacaktır.

 115. Hocam okul birincilerinden kalan boş kontenjanları görebiliyo muyuz geçen senenin ek tercih klavuzu nda öyle bişey yok sadece kaç boş kontenjan kaldığını görebiliyoruz diğer sorum da bu ek Kontenjan ların geçen seneye göre çok fark olur mu genelde işletme iktisat boş kalıyo galiba

 116. Tsk puanim tutar diye dusunuyorum yanlış tercih ((( o nedenle yatay geçiş dusunuyorum ama burslu bölümlere merkezi yerleştirmede yatay geçiş var mi bilmiyorum hazırlığı okuduktan sonra da yatay geçiş yapabilirim burslu olur mu

  • Klavuz yayınlandıktan sonra daha doğru ve kesin yanıtlar verebiliriz. Ancak bilmeniz gereken ilk olarak herhangi bir bölüm kazanmamış olacaksınız, yapacağınız tercihlerin puanı sizin puanınıza eşit veya düşük olmalı. Bu en temel iki kuraldır. Diğer ayrıntıları klavuz yayınlandıktan sonra yazarsanız bilgi vermeye çalışırız.

  • Elbette kayıt yaptırmayanların veya kontenjana yeni eklemeler yapılmışsa hepsi gözükecek.

 117. Hocam ek tercih klavuzu 7 ağustostan sonra dimi ek tercih lerde 17 21 ağustos arası doğru dimi bide kaç tercih yapabiliyor uz bunuda cevaplarsiniz sevinirim

 118. Iyi gunler hocam bn ek tercih yapacağım ama puanının üzerinde yerleri yazarsan gelme ihtimali ne kadar olur bilmiyorum bnm puanın 316 sınıf Öğretmenliği puanimdan ne kadar yüksek yerleri yapabilirim puanimdan 15 20 puan yüksek yerler gelirim acaba.

  • Düşündüğünüzün tam tersi, yazacağınız yerler ya puanınıza eşit (virgülden sonraki sayılar da dikkate alınacak) ya da puanınızın altındaki bölümleri yazabilirsiniz.

 119. Hocam tercihlerde bana bandirma 17 eylul uni. İktisat bolumu geldi kayit yaptirdiktan sonra ek tercih yapabilirmiyim .Bi de universite hakkindaki dusunceleriniz nelerdir

 120. Hocam bu sene daha az kontenjan kalmış şansımız daha mı azaldı yoksa değişebilir mi bu

  • Hocam bu kılavuz tahminen 7 ağustostan kaç gün sonra açıklanır bide kaç tercih hakkımız var

   • 7 Ağustos tan sonra dolmayan kontenjanlar bildirilecek ve klavuz hazırlanacak. Kesin tarihi şu anda Ösym de veremeyebilir.
    Tercih sayısını klavuzda göreceğiz.

 121. Hocam aöf’yi kazandım ek tercih yapabilir miyim diye soranlara sürekli olarak yapamazsınız diye cevap vermişsiniz. Ancak benim bildiğim o konuda “AÖF kontenjan sınırı olmayan bölümler hariç” diye bir ibare var.

  Yani eğer AÖF’nin kontenjan sınırı olmayan bir bölümünü kazanmışsanız ek tercih yapabiliyorsunuz. Lütfen kontrol eder misiniz? İnsanları yanlış bilgilendirmemek lazım.

  • 2015 kontenjan klavuzunda ayne şu ifade yer almaktadır: “Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.” Sizin söz ettiğiniz kontenjansız olayı 2 yıl önce idi. Bu bilgileri 2013 yılı klavuzundan aldınız sanırım. 2013 yılında özellikle bu durumu belirtiyorduk.
   2015 Kontenjan Klavuzundaki ek yerleştirme ile ilgili maddenin tümü şöyle:

   “3.4. EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?
   Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye
   bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2015-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme
   sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme
   yapılacaktır.
   Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için
   başvuramayacaktır.
   Ek Yerleştirmede; Tablo 4’teki lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında aday
   yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.
   Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini
   yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.”
   Yine de uyarılarınız için teşekkür ederiz.

   • İnternette genelde eski bilgiler dolanıyor demek ki. Bilgilendirmeniz çok iyi oldu. Teşekkür ederim.

    • Keşke herkes sizin gibi sorgulayıp uyarsa, eski bilgileri kullananlar kendilerini yenilemek zorunda kalacaktır. Sayenizde bir şey değişmese de klavuzu yeniden gözden geçirmek zorunda kaldım.

  • Bakmış olduğunuz bilgilerin de yer alacağı yeni bir klavuz yayınlanacak. Klavuzda puanlar değişmeyecek ama nerde kaç boş kontenjan var o gösterilecek. Acele etmeyin klavuz yayınlandığında sitemizde bilgilendirme yapılacaktır. Veya başka yerlerden haberiniz olur.

 122. ben gecen universite 2.sınıf öğrencisiyim ama bölümümden memnun değilim okulumdan da geçen yılkı ouanmla ek tercihlere tercih yapabilir miyim

  • Ek tercih yapamazsınız ama yatay geçiş konusunu araştırın kendi okulunuzdan başlayarak.

 123. hocam bn hatay dortyol myo buro yonetımını kazandım acıkogretım me gecebılırmıyım bıde hatayda kırıkhan myo puanı dortyola gore dusuk oraya gecemezmıyım bu sene ıcınde cevap beklıyorum…

 124. Hocam Merhabalar

  Ben Ankarada yaşıyorum meslek lisesinden bu yıl mezun oldum bölümüm elektrik elektronik teknolojisiydi dalımda elektrik tesisatları ve pano monütörlüğü ösym 2015 yerleştirme klavuzunda 2 yıllık ön lisans programlarının olduğu bölümde sayfa 56 da diyorki elektirik elektronik bölümünü bitiren öğrenciler 2 yıllık uçak teknolojisi bölümüne girebilir.Tercihlerimde devlet ve özel üniversitelerinin tam burslu kısımlarıda dahil olmak üzere ne kadar uçak teknolojisi varsa yazdım obp puanım 345 fakat hiçbir program gelmedi gördüğüm kadarıyla hepsi anadolu teknik liselerinde ve metep içi kapatmış sizce uçak teknolojisi bölümüne girme şansım nedir . Çok istiyorum 2. tercihlerde gelirmi acaba ?

  Saygılar..

  • Bu kadar düzgün cümle kurabilen endüstri meslek lisesi mezunu benim ne diyeceğimi de biliyordur muhtemelen. Sizin mezuniyet düz endüstri meslek herhalde. Teknikte bitirmiş dediğinize göre sıra size yaklaşıyor. Deneyimlerin iki yıllık bölümleri kazananların bir kısmı kaydını yaptırmadan bir kısmı da 1 yıl okula devam ettikten sonra (bunun size bir yararı olmayacak) kazandığı bölümle ilişiğini kesiyor. Özellikle vakıf üniversitelerinde kayıt yaptırmama oldukça fazla.
   Bekleyelim görelim bakalım. Ama yanlış anımsamıyorsam elektrik bölümünün girebileceği çok güzel alanlar vardı. Tercihinizi biraz daha geniş tutmanız daha iyi olmaz mı?

 125. Meraba hocam yanlış tercihten dolayı ek tercihlere kaldım sağlık meslek lisesi mezunuyum ve4 yıllk hemşirelik tercih edecem sıralamam 37 bin istediğim üniversitelefin sıralamaları 100 biinin üstünde şimdilik kontenjanlarıda 100 ve üzeri sizce yerleşme dşansm nasıldr yerleşirmiyim.

  • Şu anki temel sıkıntı boş kontenjan olup olmayacağıdır. Düşündüğün üniversitelerin hemşirelik bölümlerinde 1 kontenjan bile olsa yerleşebilirsiniz. Bu sıralamalarla pek hemşirelik tercih eden olmaz. Geçen yıl aynı fakülteden 2 açık çıktı ikisine de tanıdık öğrenciler yerleşti. Öyle ahım şahım puanları yoktu.
   Ek yerleştirme dönemini beklemekten başka şimdilik çözüm görünmüyor. Nereleri istediğini bilmiyorum ama rahat olun, düşündüğünüz okulların birinden bir kontenjan çıkar.

 126. Hocam çok teşekkür ederim ben aydn yada manisa yı istiyorum peki tercih verirken yine başarı sıralamasına göre mi yapacaz

  • Başarı sırası değil puana göre. Aydın ygs-318, Celal Bayar ygs-2 327 puanla kapatmış. Puanın rahatlıkla tutuyor olması gerekir 30 binlerde olduğuna göre.

 127. merhaba hocam bi sorum olacak. Sapanca myo iki yıllık halkla ilişkiler kazandım gitmek istemiyorum belirttiğiniz gibi ek tercih hakkım yok fakat olurda ek yerleştirme de bi değişiklik olurda ek tercihi hakkı dogabilir kafam çok karışık sizce sapancaYA kayıt yaptırayım mı bi fikir verin lütfen Tsklerr

  • Bizim doğrudan şunu yap, şunu yapma gibi bir yönlendirmede bulunmamız doğru olmaz. Başta niye yazdınız ve niye gitmek istemiyorsunuz? Bu soruya vereceğiniz yanıt çok önemli. Eğer ilgili bölümü hiç sevmiyor ve bir heves veya yanlışlıkla yazdıysanız, gitmemeyi düşünebilirsiniz. Unutmayın kötü bir meslek yok. En iyi meslek ise sizin en iyi yapabileceğiniz meslektir. Halkla ilişkiler sevdiğiniz bir alan ise kaydınızı yaptırın ama ben atıyorum psikolog olduğumda kendimi çok mutlu hisseder ve o alanda başarılı olurum diyorsanız yapılacak iş belli. Eğer iyice kararsızsanız kaydınızı yaptırıp deneyebilirsiniz.

 128. Tskler bu saatte cevap verdiğiniz için Peki hocam oraya gitmeden kayıt yaptırabilir miyim online falan bilginiz var mı bu konuda?

  • Yaptırabilirsiniz ama olanağınız varsa şahsen başvuru yaparsanız kafanızdaki bazı belirsizlikler giderilebilir. İşiniz varsa veya size uzaksa gideceğiniz yer ptt’den e-devlet şifresi alarak turkiye gov tr sitesine girip “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” bölümünden kayıt yaptırabilirsiniz.

 129. Merhaba benim Obp puanım 353,6000 kız meslek lisesi mezunuyum ygs’de barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve hiç bir yere yerleşemedim ek tercihlere kaldım fakat bir arkadaşım ygs ye girmeden Çocuk Gelişim Bölümüne Amasya ya yerleşti ben nerede hata yapmış olabilirim.?

  • Sınavsız geçiş hakkını kullanmış arkadaşınız. Obp sınavsız geçişlerde birinci öncelik değil.

  • Yapmanız gereken önemli bir şey yok. Ek tercih döneminde sınavsız geçişten yararlanabileceğiniz alanları seçmek. Sizde taban puan uygulaması yok.

 130. Yalnız benim puanım değilde sıralamam tutuyor ek tercihlerde vermelimiyim verirsem gelirmi sizce

 131. hocam peki ek yerlestirmede okul oncesi bolumunde kontejyan acigi olursa puanimdan yuksek yerleri yazabilir miyim

 132. Merhabalar;
  Kardeşim aöfte elektrik bölümüne kayıtlıdır.
  Bu sene 140 barajını geçmesine rağmen aöf sosyal hizmetler bölümüne yerleşemedi.

  Maalesef sonradan tahminimizce kontenjanlı olduğu için yerleşemediğini düşündük.

  Aöfte kaydını sildirmelimiydi yoksa bu sorun değil mi?
  Ayrıca Ek tercihlerden kontenjensız aöf tercih edebilir mi?
  Teşekkürler

  • Kaydını sildirmesine gerek yok. Silinse de silinmese de bir şey değişmez. Kontenjansız bölüm diye bir şey şu an için sözkonusu değil (Geçen yıl kalktı). Olsaydı başvuru yapabilirdi. Sabahtan akşama değişen kararlar çok ciddi bir sorun. Biz de anlatmakta zorluk çekiyoruz. Muhtemelen siz de aklınızda öyle kaldığı böyle bir soru sordunuz.
   Neyse fazla uzatmadan ek yerleştirme klavuzunu bekleyelim. Bakarsınız yeni bir şey çıkarırlar.

   • Kontenjansız bölüm diye bir şey şu an için sözkonusu değil (Geçen yıl kalktı).

    Demişsiniz peki neden 140 üzeri puan almasına rağmen sosyal hizmetler bölümüne yerleşememiş olabilir ?

    • Puanı yetmemiş olabilir. 140 üzeri puan alan herkes bu bölüme yerleşme şansına sahip olsa zaten kontenjansız olur.

 133. Eğer boş kontenjan kaldiysa okul birinciliğinde bunu göze alarak yararlanabilir im yani hala geçerli dolduysa zaten yazamam hocam onu biliyorum

 134. Hocam iyi günler
  Ben and. meslek lisesi öğrencisiyim
  Sınavsız geçiş yapmak istiyorum.İlk tercihlerde ege ünv. Filan yazdım ama hiçbiri gelmedi.Ek yerleştirmelere kaldım acaba ek yerleştirmelerde daha düşük yerleri yzsam gelir mi ? Bursa antalya vs. Gelebilme ihtimali var mı ? Bir de ilk tercihte yazılan yerleri bir daha yazayım mı ?

  • Tercih yaparken (İ) ve (D) lere dikkat ederseniz iyi olur. Yüksek dediğiniz yerleri yine yazabilirsiniz. Sınavsız geçişle yerleşen öğrenciler genelde kayıt yaptırmıyor. Bu nedenle kontenjan fazla olabilir. Yani kazanma şansınız var.

 135. Hocam ygs 2 puanım 288 sağlik meslek lisesi olduğum için sıralamam 37 bin ama puanım tutmuyo ek tercihlerde vermeli miyim

 136. Hocam ben meslek lisesi mezunuyuum tercih yaparken 2 yıllık uzaktan eğitimi yazmıştım mekatronik bölümü geldi ama kayıt yaptirmicam ek tercih yapabilirmiyim

 137. hocam yazınızda yazmışsınız dolmayan kontenjanlar için tban puan gereklimi degil mi onu anlamadım yani puanımız o fakülteden düşükse tercih yapabiliyor muyuz bde sorum şu olacak bana hep edebiyat 2 ögretim gelyor bir sene beklemelimiyim yoksa ek terch te tercih yapmalı mıyım teşekkürler..

  • Dolmayan kontenjanlar için taban puan yok. Dolmadıysa puanınız düşük de olsa tercih yapabilirsiniz.
   Sizin durumunuzu pek anlayamadım ama, bir yer kazandıysanız ek yerleştirme için tercih yapamazsınız.

 138. merhaba hocam açıköğretimden bir bölüm çıktı ve yeni açılan bir bölümmüş kontenjanlı mı değil mi bilmiyorum nasıl öğrenebilirim? ek tercihte yapabilecekmiyim?

  • Keşke yazmasaydınız. Açık öğretimde kontenjansız bölüm kalmadı artık. Merkezi yerleştirmeyle bir programa yerleştirildiğiniz için ek yerleştirme tercih hakkınız yok maalesef. Yine de klavuzu beklemek de yarar var.

 139. hocam tercihlerde bana bir bölüm geldi 4 yıllık.Hiç kayıt yaptırmadan ek tercih yapabilir miyim

  • Kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da okulunuz kazandığınız bölümdür. Yani ek tercih yapma hakkınız yok.

 140. Hocam merhaba, ben 337 puanla açıkta kaldım tm 3ten garanti dediğim yer gelmedi ikinci tercihimde istediğim okulun sosyoloji iö programı 324 ile kapatmış geçen sene 4 kişi kayıt yapmamış bu sene de olur mu o kadar olursa tutar mı sizce? Bir de hacettepe aile ve tüketici bilimleri 312yle kapatmış geçen sene 10 kişi kayıt yapmamış bu sene de o kadar olursa tutar mı sizce önerir misiniz bu bölümü lütfen yardım edin moralim çok bozuk ikinci senemdi ya yine olmazsa diye kafayı yemek üzereyim hocam

  • Öncelikle moral bozmanız için ciddi bir gerekçe yok. Okuyacağınız üniversite ile nerdeyse yaşamınızın sonuna kadar birlikte olacaksınız. 2-3 yıl her zaman bir yaşamdan daha kısadır.
   Gelelim tercihle ilgili sorunuza, diğer i.ö dediğiniz okulu adı olmadığı için inceleyemedim, ama Hacettepe’de mutlaka açık olacağı ve sizin rahatlıkla yerleşebileceğinizi düşünüyorum. Sosyoloji alanı da ek yerleştirmelerde kontenjanı olan alanlardan birisi. Bu bölümden de açık beklenebilir.
   Peki bu iki alan dışında başka hiç seçeneğiniz yok mu?

   • Yıldırım Beyazıt Üniversitesi sosyoloji olan hocam. Aile ve tüketici bilimlerini öneriyor musunuz peki?
    Hocam şöyle söyleyim,ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum seçmek istediğim bölümleri de hep buna yakın düşünüyorum iibfdeki iktisat işletme vb bölümleri yapabileceğime inanmıyorum. Yine de bu puanla tavsiye edebileceğiniz bir bölüm varsa bilmek ve değerlendirmek isterim. İlginiz için gerçekten çok teşekkürler içimi rahatlattınız.

 141. Hocam bize yardımcı olacak bi numara var mı okul birinciliği ek tercihte kullanabiliyor mu

 142. Hocam merhaba ben imamhatip açık lise mezunuyum bu sene sınava girdim özel üniversite de adalet tercih ettim çıktı ama gitmek istemiyorum ek yerleştirmede açık öğretim ilahiyat tercih edebilir miyim?

  • Merkezi yerleştirme ile herhangi bir programa yerleştirildiğiniz için ek yerleştirmede tercih hakkınız yok maalesef.

 143. Merhaba hocam. Bu sene sınava girdim ilk ve acil yardım bölümünü istiyorum. İlk tercihlerde çıkmadı. Ek yerleştirmelerde puanlar düşer mi acaba? Bir de ek tercihler sadece lisans bölümlerine mi ait önlisans tercihleri de yapılabilir mi?

  • Ek yerleştirmelerde puan düşmez aksine en küçük puan oluşur. Yani her okulu ya gelirse diye yazamıyorsunuz. Ek yerleştirmede sadece lisans bölümü tercih edilmiyor, önlisans bölümleri de var.

 144. Hocam bana çocuk gelişim erzurum atatürk üniversitesi açık öğretim (2yıllık) tercihlerim arasında çıktı.Yalnız ben istemiyorum.Ek tercih yapabilir miyim sizce?

  • Maalesef ek tercih döneminde tercih yapma şansınız yok. Tercih yapmak için herhangi bir programa merkezi yerleştirme yoluyla yerleştirilmemiş olmanız gerekiyor.

 145. ek yerleştirme puanları açıklandı mı yoksa 2015 yılının puanın göre mi ek tercih ypacaz

  • Ek yerleştirme puanları açıklanmadı ama, bölümlerin en küçük puanına bakarak öğrenebilirsiniz.

 146. Hocam içimi korku sardı, ya bu sene geçen sene 3-4 kişi boş kalan yerlerde e kayıt olacağı için hiç boş kalmazsa yerleşemem diye çok korkuyorum 🙁

  • Kayıt yaptırmayacak öğrenci e-kayıtla uğraşmaz ama mutlaka laf olsun diye yaptırıp gitmeyenler de olacaktır.

   • Peki hocam geçmiş senelere bakarak ortalama bir şey söylemek mümkün mü mesela 4 sene üstüste 3-4 kişi mutlaka boş kalmış bu sene de olur diyebilir miyiz?

    • Yine 3-4 kontenjan çıkar gibi. Haydi e-kayıt korkunuz gerçek olsun 1-2 yine olur herhalde. Burada en önemli unsur bölüm. Örneğin tıp ta Türkiye genelinde 3-4 açık çıkmaz nerdeyse.

     • Gelecek 2-3 yıl içinde bir sıkıntı olmayabilir ama bu yıl olur. Sosyolojiye şimdilik her nedense bir ilgi var.

 147. merhaba. ben bu yıl üni kazandım ama kayıt yaptırmayacagım, açıköğretime tercihsiz kayıt yaptırma şansım varmı?

  • Ek yerleştirme tercihi yapma hakkınız yok. Bunu biliyorsunuz herhalde. Eğer kontenjansız bölümleri kastediyorsanız o bölümler kalktı. Yanıt yeterli değilse tercihsiz kayıt’ı biraz açabilir misiniz?

 148. Merhaba.ben melek lisesi mezunuyum ve iki yillik gecis hakkindan yararlanarak aydin unisini kazandim ama vakif unisi oldugundan biraz pahali bende mecbur gidemeyecegim ek tercih yapabilir miyim.

  • Merhaba,
   Bu yıl yapabileceğiniz hiç bir şey yok. Gelecek yıl sınavsız geçişle yerleşme şansınız çok az. Normal puanla girmeye çalışsanız AOP niz yarı yarıya inecek. Bu nedenle Aydın Ünv yazarken yaptığınız planı yeniden değerlendirip devam etme şansınız varsa devam etmeye çalışın.

 149. hocam ben birinci tercihte erzurum hemşirelik yazdım ama gelmedi ikinci tercihte de bu böümü yazsam gelse ben o bölüme gidebilir miyim ? Birde ek tercih için ücretler ne zaman yatırılmaya başlanacak?

  • ilk tercihte yerleşemediğin bölümü ek tercihte yazmanın bir anlamı yok diye biliyorum ek tercih ücretleri de ek tercihin başladığı gün yatırılmaya başlanıyor daha önce değil

  • Şu anda devam etmekte olan güncel bir işlem yoktur.Diyor acaba ilk önce parayı mı yatırmalıyız

 150. hocam ilk tercihte yerleşemedim ek tercihte sıralaması benden 43 bin düşük yeri yazsam çıkma ihtimali nedir?geçen sene ki kılavuza baktığımda 5 tane boş kontenjan kalmıştı

  • Ek yerleştirmede sıralama değil, puan önemli. 43 binle girilen bölümde 5 açık olması çok ilginç. Ek yerleştirmelerde kontenjan olduğu sürece kazanma şansınız yüksektir. Özellikle puanınız taban puandan 8-10 fazlaysa.

   • hayır hocam 43 binle girilmiyor bölüme tabiki.Benim sıralamamdan bölümün taban sıralaması 43 bin düşük dogal olarak benim puanımda 20 puan yüksek garanti olsun diye yazıcam kesin çıkar değil mi?

    • Kesin diye bir sonuç söylemek pek doğru olmaz. Eğer kontenjan olursa her kötü durum için yüzde birlik bile olsa pay vermek gerekir. Geriye yüzde doksan dokuz kalıyor. Zorunlu değilseniz tek tercih yapmayın. 20 puan fark olan yer sonlara doğru olsun. Tercih döneminde yeniden görüşürüz bir sıkıntınız olursa.

 151. Merhaba ben tm2 de 115 bindeydim sınıf öğretmenliği yazdim fakat kendimden en düşük on binlik yeri yazdım puanlar yukselince açıkta kaldım ek yerlestirmede çok daha düşük yerleri yazsam yerlesebilirmiyim sınıf öğretmenliği nde bu kadar talep varken cevaplardan okadar mutlu olicamki

  • Ösym bu yıl sıramaları vermedi. Keşke puanınızı yazmış olsaydınız. Ama 115 bin sırası o kadar da başarısız bir sıra deği sınıf öğretmenliği için. Her nedense bu yıl bazı bölümlere gereksiz bir yüklenme oldu. Onlardan biri de sınıf öğretmenliği. Ben yine de kazananlardan kayıt yaptırmayanların olacağını ve ek yerleştirmede sizin yerleşebileceğinizi düşünüyorum.
   Ek yerleştirmede zaten puanınızın altında yerler yazmak zorundasınız.

 152. Merhaba Hocam.
  Öğrencimiz Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi mezunu. Ancak A.Ü.Açıköğretim Fak. Sosyal Hizmetler bölümünü kazandı. Ancak göndermek istemiyoruz. Kendi alanına göndermek için ne yapabiliriz? Kayıt yaptırmasak da ek yerleştirmeye başvuramıyor muyuz? Birdahaki sene sınavsız geçiş hakkından yararlanma imkanımız var mı? Bunun için kazanılan bölüme kayıt yaptırmamız veya yaptırmamamızın avantajı veya dezavantajı nedir?
  Son olarak; siz kazanılan bölüme kayıt yaptırmamızı önerir misiniz?
  Teşekkürler.

 153. 1. tercihte sıralamamın tutmamasına rağmen puanım tutuyorsa o bölümü yazabilir miyim? Çünkü herkez birinci tercihte gelmeyen yerleri yazmanın anlamı yok diyor da

  • Aslında doğru söylüyorlar ama, siz yine de kimin ne dediğine fazla bakmayın. Yerleştirmede esas olan puandır. Ek yerleştirmede de puan üstünlüğü esasına göre yerleştirme yapılacak. Bu nedenle sıralamayı unutun şimdilik. Ek yerleştirmenin temel kuralı da en son giren öğrencinin puanına eşit veya o puandan yüksek puanla tercih etmedir. 1. tercihte puanınız tercih ettiğiniz okullardan birine yeterli olsaydı siz zaten yerleşirdiniz. Bu nedenle 1. tercihte yer alan tercihleriniz içerisinde sizin puanınızla aynı kapatmış bölümler varsa orayı tercih edebilirsiniz (bu da mümkün değil diyecek kadar zor).

 154. hocam ilk tercihte yerleşemedim.sınıf ögretmenliği yazdım olmadı bu ikinci senem bu sene gitmem lazım.Ama artık sınıf öğretmenliği yazmasam diyorum başka bölüm önerir misiniz? Tarih,coğrafya edebiyat felan sizce hangisini yazayım bana yardımcı olabileceğiniz numaranız varsa lütfen yardımcı olur musunuz?(TM ya da TS den tercih yapabilirim )

 155. hocam selamlar,
  ben tercih yapmadım (bir takım sıkıntılardan dolayı)
  ek tercihlerde tercih yapabilir miyim?

 156. Hocam ben 115 bindeydim demiştim sınıf öğretmenliği için puan sormussunuz tm2 puanim 322 ek tercihte yerlesebilirmiyim sizce

  • Şansınız var ama biraz kritik gelecek kontenjanlara bağlı. Kazanamayacağınız anlamınıda değil ama sınıf öğretmenliği dışında alanlar düşünürseniz iyi olur. TM-3’ten bakın, ygs den bakın. Puanınız sadece sınıf öğretmenliğine bağlanacak kadar küçük değil diye düşünüyorum. Yine de önceliği puanınızın tuttuğu bölümden daha çok ne istediğinize verin.

   • Teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.son olarak ts dede 16 bindeydim yani 398 puan türkçe öğretmenliği hakkında ne düşünüyorsunuz sınıftan sonra onu yazmayı düşünüyorum

    • Sizin ilgi ve yeteneklerinizi bilmediğim için sadece görüş olsun diye yazıyorum. Türkçe öğretmenliği iyi bir alandır ancak, atamada birazcık da olsa sıkıntı var. Yoksa alan olarak iyi bir alandır. Yazabilirsiniz ancak bu puan sadece Türkçe öğretmenliğine bağlanacak puan değil. Seçeneğinizi biraz daha geniş tutmanız çok iyi olur. Şöyle geriye yaslanın “ben hangi işi iyi yaparım, hangi işi yapmaktan zevk alırım” gibi sorular sorun yanıtınız değişmezse Türkçe öğretmenliğini yazabilirsiniz. (öğretmenlikte ısrarlıysanız zihinsel engelliler, üstün yetenekliler, özel eğitim gibi alanlara bakın atanması biraz daha kolay )

 157. mrb bn yaşlı bakımı puanı yüksek olan yerleri tercih ettim ve ilk tercihte gelmedi o yüzden ek tercih hakkımı kullanacam ve bu konu hakkında bir kaç sorum olacak.
  1.sorum:kaç tercih hakkımız var?
  2.sorum:benim puanım 212 ve kastamonu üniversitesi en düşük 218 puanla almış arada 6 puan var ve sınavsız geçişle almıyor sadece ygs puanıyla alıyr bos kontejan kalırsa yerleşebilir miyim ve yerleşşem kayıt yapabilir miyim?
  3.sorum:ATT puanları bu yıl cok düşmüş kastamonu üniversitesi att en düşük 248 puanla almış arada ve yine sınavsız geçişle almıyor sadece ygs puanıyla alıyr bos kontejan kalırsa yerleşebilir miyim ve yerleşşem kayıt yapabilir miyim?

  • duyduguma göre iki yıllık seçince ek yerleştirmede puanından yüksek yerleride verebiliyormuşsun.

   • Tablo 3-A dışındaki programlardan puana bakmaksızın tercihinizde yer verebilirsiniz ancak diğer bölümler için doğru değil.

  • Ek yerleştirmelerde iki türlü puana bakılmaz. Birincisi sınavsız geçişlerde (tablo 3-A), ikincisi taban yani en düşük puanı oluşmamış programlarda.
   Tablo-3A’dan tercih yapacak adaylar ister meslek lisesi ister genel lise çıkışlı olsun en küçük puan ve öncelik bilgilerini göz önünde tutmadan da tercihlerini yapabilirler.
   Geçen yıl 30 tercih hakkı vardı ama bu yıl sayı hakkında kesin bir bilgim yok.
   Diger iki sorunuzun yanıtı da “başvuru yapamazsınız” Başvuru yapacağınız programların en küçük puanı ya sizin puanınıza eşit olacak ya da küçük olacak.

   • ama istediğim iki bölümde yani yaşlı bakımı ve att tablo 3-A da bulunuyor tablo 3-A da puanından düşük yerleride verebiliyordun oyle demiştiniz.

    • Verdiğim bilgi “2014 Ek Yerleştirme Klavuzu”ndan aynen alınmıştır. 1.2.2014 EK YERLEŞTİRMEDE TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ KURALLAR başlığı altında verilmiştir. Yine de aynı kuralı 2015 ek yerleştirme klavuzunda görmek gerekir.

     • benim demek istediğim tablo 3-A da bulunan att veya yaşlı bakımı versem gelse kayıt yapabilirmiyim yoksa yapamaz mıyım?bunu öğrenmek istiyorum…

     • Şu anda tablo 3-A diye bir şey yok ki. Ama tablo 3-A görevini yapan bölümler var. En doğrusu klavuzu beklemek. Yayınlansın bakalım ne kararlar çıkacak.

  • Neyi neden istediğini bilen öğrenci çok önemli. Umarım istediğiniz yere yerleşirsiniz. Herhangi bir sorunuz olursa elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışırız.

 158. 2015 yılının ön lisans puanlarına baktım da mesala uludağ üniversitesi anestezi 300 puanla almış bu nasıl olur yanı genelde anestezinin puanı çok yüksekte acaba bu sadece sağlık meslek lisesine mi? ben burdan baktım acaba doğrumu ben anadolu lisesi mezunuyum da bu 300 puan olan yere bende yazabilir miyim bu arada ygs 2 puanım 302

 159. Hocam Merhaba ben bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım tabi ben mezun olalı 4 sene olmuş tu ve yerleşmedim AÖF ilahiyat istiyordum şimdi ek tercihler de yerleşme şansım varmıdir bir de ÖSYM yi aradığımda ek yerleştirme ucretleri tercihlerden sonra yatiralacak diye söylediler bilginiz varmı şimdiden tesekkurler

  • Ücretin önce veya sonra yatırılması neyi değiştirecek de insanların kafalarını karıştırıyorlar. Eski mezun olmanız girme şansınızı biraz azaltıyor ama bakarsın kontenjan artar, kayıt yaptırmayan çok olur yani yerleşme şansınız her zaman var. Denemek yerine tahmin yürütmek doğru olmayabilir.

 160. Nasıl yani tercih tarihlerinde mi yoksa tercihi yaptıktan sonra mı ücreti ödeyeceğiz(Ben tercihin başladığı tarihten itibaren yatırmaya başlıyoruz diye biliyorum)

  • 15 tl ek yerleştirme ücreti var. büyük olasılıkla tercih süresince yatırılacaktır. Ne zaman yatırılacaksa klavuzda yazarlar. Boşverin bu önemli bir konu değil.

   • Çok teşekkür ederim inanın çok yararlı bir iş yapıyorsunuz.Hakkınızı helal edin.(Bu arada 66 görüyorum Yozgat lımısınız?şaçma oldu ama ben yozgatlıyım da)

    • Yararlı olabildiysek ne mutlu ama öyle üst üste soru geliyor ki kafamda birisi için tasarladığımı bir başkasına yazma komedisi bile yaşıyorum. Ayrıca Yozgatlı değilim rakamlar tesadüf, ama İç Anadolu Aksaray)

 161. Hocam bu sene açık lise çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum.. Sınav ücretini yatırdım ve sınavdan yeterli puan alamadım. Bu sebeple tercih yapmamıştım. Ek yerleştirme ile sınavsız geçiş hakkı ile aöf çocuk gelişimi bölümü tercihi yapabilirmiyim.. Yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • Sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorsunuz sanırım. Sınavsız geçiş ücretini yatırdıysanız, ek yerleştirmede tercih yapabilirsiniz.

   • hocam ygs sınavına girmek için 50 tl para yatırmıştık. ayrıca sınavsız geçiş ücreti yatırılmıyor diye biliyorum. tercih yapacak olursak aöf çocuk gelişimi bölümü gelirmi acaba..

  • Sizin sınavsız geçiş olmadığı için “Puanlı Yerleştirme” ye bakacaksınız. Oraya kadar ki kısımlar sizi ilgilendirmiyor. 1. tercih tablosundaki koşulları taşıyorsanız sorun yok.

 162. Hocam iyi akşamlar.Ben Aöl den yeni mezun oldum.YGS den 140 barajını geçtim.Fakat tercih döneminde mezun olamadığım için tercih yapmadım.Ygs-2:182. Ygs-3:203 Ygs-4:206 puanlarını almıştım.Tekrar bende tercih yapabilir miyim.Yoksa şansımı kayıp mı ettim?Lütfen bana ne olacağını ve eyer varsa yapmam gereken birşeyler anlata bilirmisiniz .Acil yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Mezun olduysanız herhangi bir sorun yok. Tercih yapabilirsiniz. Ama yine de 444 6796 telefondan en kesin bilgiye ulaşın.

 163. Hocam mezun oldum diplamalar basılmadığı için çıkma belgesini aldım.Verdiğiniz numarayı yarın arayacağım.Peki tercihı ne zaman yapabilirim.Hocam biraz da olsa içim rahatladı çok teşekkür ederim.Yardımcı olduğunuz için.Tercih yapamam diye korkmuştur.

  • Aslında hiç bir şey olmaz ama yine de sormanız iyi olur. 15-20 gün için ek yerleştirme tercih klavuzu yayınlanır bu klavuza göre yapabilirsiniz.

 164. hocam ben ilk tercih hakkimi kullandim ve kirikkale universitesi geldi fakat sartlari uygun olmuyor bana kayit yaptirmadim henuz osym ye dilekce yazma halkim varmidir acaba ek tercih yapabilmel icin

  • Dilekçe ile çözülmez ama isterseniz emin olmak açısından 444 6796 yı arayıp sorun. Ösym nin danışma numarası.

  • Elbette yazabilirsiniz. Ama 400 lü anestezi yok gibi geldi. Anestesi listesini gönderiyorum. Tekrar bakın. Puanınıza fazla takılmayın. Önemli olan kontenjan olup olmayacağıdır. Bu nedenle ek yerleştirme klavuzunu beklemek gerekiyor.

 165. hocam ben bilgisayar bolumu yazdım haliç üniversitesi çıktı ama ben açıköğretim okumak istemiyorum geçiş yapabilirmiyim

 166. Ben Anadolu Üniversitesi Açıköğretim İlahiyat bolumu kazandim ek tercihlere basvurmayi düşünüyorum ek tercihlere basvurdugum zaman orada cikan bi bolume deil de tekrardan ilahiyata basvurabiliyor muyu ?

  • Merkezi yerleştirme ile bir yüksek öğretim programına yerleştirildiğiniz için ek yerleştirme tercih hakkınız yoktur.

 167. Bölumum 2 yıllık ve İmam Hatip mezunuyum bu bilgileri yazmayı unutmuşum. Tercih hakkin var diyorlar ama emin olmak icin yaziyorum ?

  • İlahiyat ön lisans kazandınız ek yerleştirme yapmak istiyorsunuz sanırım. Fark etmez. Hakkın var diyenler muhtemelen eski kurala göre söylemişler. İlk başvuruda kullandığınız klavuzda (2015 ösys kontenjan klavuzu) şu kuralı görebilirsiniz. Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için
   başvuramayacaktır.

 168. ek tercihde ygs de ki 140 lık barajı gectıysen tercih yapabiliyomusun lys ye girmeden ön lisans olarak 2 yıllık falan ve eger tercih yapıyosan ygs puanına diploma notun ekleniyomu

  • Önünde y olan puanlarınız okul puanı eklenmiş puanlardır. 180 altında puan aldıysanız, tercih edebileceğiniz yerler var elbette. MYO açık öğretim bölümlerinden 180 puan altı alanlar tercih yapabilir. İsterseniz sorunuzu biraz daha açık yazın ona göre daha net bilgi vermeye çalışalım.

 169. çöyle deyim ben bu yıl meslek lısesınden mezun oldum ygs de 180 lık barajı gecemedım 160 cıvarında kaldım 2 yıllık tercıhı sanırım 1 tercıhde yapmak gerekıyormus ama yapmadım tercıh acaba sımdı ek yerleştirmede tercih yapsam ygs puanıyla 2 yıllık okuyabilirmiyim normal cünki acıkdan okumak ıstemiyorum

 170. Hocam ben ogretmenlik istiyorum tm2 322 ts 398 puanla türkçe yada sınıf öğretmenliği ne yerleşir miyim açıkta kalma ihtimalim nedir

  • Daha önce sorunuz yanıtlanmış sanırım. Ama yine de şunları söyleyebiliriz. Sınıf öğretmenliği şansınız zayıf görünüyor. Ama Türkçe öğretmenliği kontenjan olursa (büyük olasılıkla olur) çok yüksek. Atama olarak ikisinin durumu da aynı sayılır. Ciddi anlamda şehir seçmezsen Türkçe öğretmenliğine rahat girebilirsiniz açıkta kalma şansınız yok gibi tekrar belirtiyorum kontenjan olursa.

 171. Hocam ilk tercih yapmadım ygs 3 puanim 294 ve tıbbi sekreterlik dokumasyon istiyorum sizce şansım nedir hangi iller olabilir ne olur yardimci olun

  • Açık olması durumunda girebileceğiniz çok yer var. Eğer değişiklik olmazsa tablo 3 ten istediğiniz yeri yazabilirsiniz zaten. Ayrıca sağlık meslekten mezun olup olmadığınız çok önemli.

  • Hocam ek tercih icin karaman tıbbi sekreterlik yazdım karamanin puanı ygs 3 288
   benim ygs 3 puanim 294 3 tane boş kontenjan var ilk tercihe yazdım karamani sizce gelme durumu nedir zaten bi tane yorum tercih yaptım

  • Hocam tıbbi sekreterlik ve dökümantasyon da bazı okullar sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu diye geçiyor bazı okullar ise sadece meslek yüksek okulu diye geçiyor mezun olunduğunda arasında fark var mi

 172. atatürkü üni.açık öğretim önlisans ilahiyata yerleştim ama ilahiyat dört yıllıklarda tutuyomuş ek yerleştirmedenn tekrar tercih yapamaz mıyım ? ÇOK ACİL

  • Herhangi bir yüksek öğretim programlarına kayıt hakkı kazananlar ek yerleştirme yapamayacak. Dolayısıyla sizin de ek yerleştirmede tercih hakkınız yok. Ama klavuzu bekleyelim yine de.

 173. Ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım sonucunda da paramedik kazandım ama bugün baktığımda yerleşemediğim yazıyordu. neden böyle oldu ilk baktığımda yerleşmiştim

  • İnternette çözüm arama sorunun ciddi. Hemen Ösym nin danışma telefonu ara numarası: 444 6796

 174. Merhabalar. Benim Tm1 puanım 222,Tm2 puanım 232, Tm3 puanım ise 247. Ben bu puanlarla örneğin Tm1’den ek kontenjanı fazla olan (misal 235) bir üniversiteyi yazabilir miyim?

  • 2015 klavuzunda iki temel kural var. Birisi herhangi bir okul kazanan ek tercih yapamaz, diğeri de puanınızın üstündeki okulları tercih edemezsiniz. Yani puanınız, o bölüme en son giren öğrencinin puanı ile ya eşit olacak ya da yüksek olacak. Bir yani daha 1. tercihte yer verdiğiniz okulları ek yerleştirmede yazmamalısınız.

 175. Merhaba hocam,istediğim bölümün puanı yükselmiş bu sene,bense 1 puan ile kaçırdım ki 2.girişim olmasına rağmen,taban puan önemli biliyorum ama özel üniversitede olsa ek yerleştirmede kayıt yaptıramazmıyız kazanırsak şayet.Birde bu sene bi özel üniversitede yeni açılan bölüm ücretli almıyor bu sene en son 25 burslu almış. kontenjanıda dolmus eğer ek tercihlerde boş kontenjan kalırsa gidebilirmiyim bu sene yeni açılmış ama taban puanı belli bir bölüm ve puanı benimkinden 9 puan yüksek.Bir sorum daha var 2.yerleştirmede özel üniversite kontenjanını genişletebilirmi yani 29 almışsa 2.de onu 30 35 yapabilir mi?

  • Kontenjan ve yerleşen eşitse en küçük puan oluşmuş demektir. Dolayısıyla bu programları tercih ederken en düşük puan önemli. Bu programların devlet veya vakıf olması farketmez.
   Diğer sorunuzun yanıtı ek yerleştirme klavuzu yayınlandıktan sonra verilebilir.

 176. Hocam normal yerleştirmede kayıtlar 6 ekime kadar ertelenmiş bizim ek yerleştirme tercihleri 17 ağustosta başlıyo ama bu boş kalan kontenjanlar nasıl belli olacak o zaman

  • Kayıtların ertelenme durumunu nerden duydunuz bilmiyorum ama duyumunuz şimdilik doğru değil. Kısaca şu an için takvimde bir değişiklik yok.

 177. Peki hocam ek tercihleri yaparken puana öre değilde istek sırasına göre yapsak olurmu örneğin başa 300 ile alan bir yer altada400 ile alan bir yer yapsak olurmu

 178. Hocam sosyalhizmetler 4 yıllık aöf puanı kaçla başlıyor ve hangi üniversitelerde bu bölüm var bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz

 179. Merhaba. Ben çpl anadolu lisesinden yeni mezun oldum ilk tercihimde yerleşemedim ek tercihlerde obp puanı geçerli mi ve neden yerleşememiş olabilirim teknik meslek degilim onun sıralaması varmış ona göre alıyorlarmış ek tercih de neye dikkat etmen gerekiyor yerleşebilmem için de kendi bölümüm yazmıştım yinede olmadı nerde hata yapmış olabilirim ek tercihte neye dikkat etmeliyim ve tekrardan çocuk gelişim yazmayı düşünüyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba, OBP de önemli ama, ilk kural yeni mezun olanın öncelikli olması siz yeni mezun olduğunuz için, en önemli belirleyici mezun olduğunuz bölüm (Anadolu, teknik, düz), daha sonra meteb içi ve meteb dışı olması dikkate alınır. Buraya kadar aynı ise obp dikkate alınır. Obp de aynı ise yaşı küçük olan. Sizin yerleştirme biraz uzun. Bu nedenle şundan dolayı kazanamamışınızdır demek zor.
   Ek yerleştirmelerde sizin en çok dikkat edeceğiniz, meteb içi ve dışı durumudur. Öncelikle kendi ilinizden, diğer illerden yazıyorsanız meteb dışı (D) olmasına dikkat edin. (İ) de yazabilirsiniz ama kazanma şansınız zayıf biraz.
   Ek yerleştirme klavuzu yayınlandığında yeniden bakarız veya okulunuzdan destek alabilirsiniz.

 180. Merhaba. Ben ilk tercihlerde yalnız 1 tercih yaptım ve puanım 40 puan daha yüksekti sıralamam da öyle. Ama maalesef yerleşemedim. Ek tercihlerde tekrar aynı bölümü aynı üniversitede yazarsam eğer yerleşme ihtimalim var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • İlk tercihte kazanamadığınız bölümü ek yerleştirmelerde yazamazsınız. Puanınız yazacağınız okulun taban puanından yüksek olmalı.

 181. Ek tercih klavuzu çıktı şimdi sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercih yapacağım nerden başlamak lazım

  • Ek yerleştirme klavuzu henüz yayınlanmadı ama yapacağınız iş ilk tercihle aynı sınavsız geçiş olduğu için.

  • Üniversite kazandığınız için ek yerleştirme kayıt hakkınız yok. Dolayısıyla özel üniversite de tercih edemezsiniz.

 182. Ama ÖSYM nin sayfasında 2015 klavuzu çıkıyor ben indirdim yanlış klavuz mu egrr yanlışsa ne zaman yayınlanır bilginiz varmı

  • Sorunuz ek yerleştirme ile ilgiliyse ek yerleştirme klavuzu henüz yayınlanmadı. Bir hafta içinde yayınlanır büyük olasılıkla.

 183. bu madde nedir ?Birinci tercih döneminde dolmayan kontenjanlar
  Durumu yine bir örnekle açıklamaya çalışalım. A üniversitesinin C fakültesi nin 50 kontenjanı olsun. Birinci tercih döneminde 45 kişi tercih ederek kayıt yaptırma hakkı kazansın. 3 kişi de kayıt yaptırmasın. Klavuzda C fakültesinin kontenjanı 8 görünecek. Pekiyi taban puanı ne olacak? Burada ayrılan kontenjan tam dolmadığı için her hangi bir taban veya minimum puan söz konusu değildir. Puanınızın kaç olduğuna bakmaksızın tercihinizde bu fakülteyi tercih edebilirsiniz. lisans için lys baraj geçmek mi gerekir yoksa ayrılan boş kontenjanlı lisans bölümlerini yazabilir miyiz?

  • En düşük veya taban puanı oluşan ve oluşmayan bölümlerle ilgili bilgi. Bir bölümün kontenjanı tamamen doldu ise ek yerleştirme tercihlerinde sizin puanınız o bölümün puanından yüksek olmalı.

 184. ben anadolu lisesi mezunuyum önlisanstan tercih yapmak istediğimde obp puanına göre mi yapacam obp puanım 410 yoksa taban puana göre mi yapacam. birde metep içi ve metep dışı ne demek ben hangisini dikkate alacam

  • Klavuzda önemli bir değişikliğe gidilmezse ön lisans için taban puan uygulaması olmayacak.

    • Herkes yapabilir. Obp sizinle ilgili değil. Tabloda zaten yerleşme puan türü belirtilmiştir.

     • Bilgi amaçlı tablodaki “puanlı yerleştirme” kısmındaki puanlara bakabilirsiniz.

     • yani ek tercih klavuzunda bu puanlı yrleştirmede yazan puanlar mı yazacak

 185. Uzaktan eğitim maliye bölümünü kazandım ancak kayıt yaptırmasına ek tercih yapma hakkım var mi

  • Açık veya uzaktan eğitim için önceki klavuzlarda bir ayrıcalık tanınmamış herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan öğrenciler ek yerleştirme tercihinde bulunamaz diye kural koymuş. Ama en doğrusunu klavuz yayınlandıktan sonra göreceğiz.

  • Ek tercih ücreti önceki klavuzlarda 15 TL olarak belirtilmiştir. Ek tercih döneminde yatırılacaktır.

 186. Merhaba

  İlk tercihlerde sınavsız geçişimi kullandım yerleşemedim.

  OBP puanım 288, 300 OBP üstü bir yeri tercih etsem gelir mi?

  • Sınavsız geçişlerde açık varsa tercih yapabilirsiniz. Taban puan uygulaması yok. Ayrıca, siz de biliyorsunuz ki sınavsız geçişle yerleştirmelerde obp den daha öncelikli kriterler var. Ne zaman mezun olunduğu, mezun olunan bölümün Anadolu, teknik veya düz olup olmaması, meteb içi dışı gibi. Eğer yeni mezunsanız, Anadolu mezunu iseniz ve meteb içi yazarsanız kazanma şansınız her zaman yüksek.

 187. Hocam ben okul birincisiyim tercih hatasından dolayı yerlesemedim . ek tercihlerde nasıl yol izlemeliyim ilahiyat veya İslami ilimler istiyorum . normal puana gore tütmüyor fakat okul birinciliği puanınagore tutuyor.

  • Öncelikle klavuzun yayınlanmasını bekleyelim. Klavuzda okul birincileri için boş kontenjan gösterilecek mi gösterilmeyecek mi? Gösterilirse okul birincileri için kontenjan olacak mı olmayacak mı? bunları görelim ki karar vermek kolaylaşsın.

 188. Hocam merhaba ben 0,5 puanla gastronomiyi kaçırdım istediğim üni de bu sene açılmıştı şimdi 0.5 puan yüksek siye ek yerleştirmede yazamıcak olmam biraz saçma gibi değil mi yani ve bu kuralın bu sene kalkmasına olanak veriyormusunuz teşekkrüler

 189. Hocam ek tercihte puanımın tuttugu 1 puanda fazla fakat sıralamamın tutmadığı bölümün gelme ihtimali nedir?

  • Sıralama önemli değil. Yerleştirmelerde esas olan puanlardır. Yani puanınız tercih edeceğiniz okulun en küçük puanına eşit veya yüksekse yazabilirsiniz.

 190. özel okula gitmek istiyorum ygs 1:188 özel okuLDA EN DÜŞÜĞÜ 202 tercihe yazsam gelirmi çok acil şimdiden teşekkür ederim.

  • İlk tercihlerde tercih yapmadım ek yerleştirmelerde tercih yapabilir miyim diye mi sormak istiyorsunuz herhalde. Sorunuz buysa. Yapabilirsiniz. Yani ek yerleştirmede tercihte bulunma şansınız var.

  • Tablo 3’te yani 2 yıllıklarda taban puan uygulaması şimdilik yok zaten (değişmezse). Kontenjan olursa istediğin okulu yazabilirsin, kazanma şansınız her zaman vardır.

 191. çok teşekkür ederim sorumu cevapsız bırakmadınız.son bir soru ek tercihler net olarak ne zaman 17 başlıyor diye biliyorum yanlışmıyım.ilginize teşekkürler

 192. Hocam Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri 2015 mezunuyum.İlk tercihlerde sınavsız geçiş hakkımı KULLANMADIM diğer tercihlerime de yerleşemedim ek yerleştirmede öncelikli olarak sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ancak kontenjanlar dolduğu ve puanımdan okulun en düşük puanı benim puanımdan yüksek olduğu için ben tercih edebilirmiyim ?

  • Siz puana göre yerleşmediğiniz için taban puan sözkonusu değildir. Puanınızın okulun puanınından düşük veya yüksek olması önemli değil. Tabloda verilen puanlar sadece bilgilendirme amaçlı olarak verilmiştir.

 193. Hocam meraba ösym den bahar mevsimin de yAtay geçiş hakkı çıktı bende açıköğretimin kontenjanlı bölümüne kayıt oldum ben de yatay geçişle özel bi üniversiteye kayıt olabilir miyim ?

  • Şimdiki bölümünüze yatay geçişle yerleştiyseniz, ikinci hakkınız yok. Her öğrencinin bir kez yatay geçiş isteme hakkı bulunmaktadır. Yatay geçiş yapmadıysanız puanınıza göre yatay geçiş isteğinde bulunabilirsiniz.

 194. Hocam merhaba ben ilk tercihlerde açık öğretim kamu yönetim bölümünü yAzdım tuttu ama hala kayıt yaptırmadım şimdi yaptırabilirmiyim bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Sağlık nedeniyle kayıt yaptıramadığınızı belgeleyebilirseniz 17 Ağustos 2015 tarihine kadar kayıt yaptırabilirsiniz.

 195. benm sorum oluckta yardımcı olurmusunuz ben ektercihi tablo3ten mi yapıcm meslek lisesi mezunuyum dikey geçisimi kullanıcam yardımcı olurmusunz

  • Sorunuzu tam olarak anlayamadım ama, taban puan uygulaması dışında tüm kurallar üç aşağı beş yukarı aynı. Ygs-lys ye girip barajı aştıysanız puanınıza uygun tercihler yapabilirsiniz.

 196. merhaba ben meslek lisesi öğrencisiyim ilk yerleştirmede yerleşemedim ygs 5 puanım ek puanla 317 bir okul öncesi veya çocuk gelişim bölümü gelebilir mi bilgi verebilir misiniz

  • Denemekten başka bir yanıt olması mümkün değil. Ek yerleştirme klavuzu yayınlansın, kontenjanları görelim. Yorumu ondan sonra yaparız.

   • hocam tercih kılavuzu yayınlandı ve benim puanım söylediğim gibi 317 çocuk gelişimi veya okul öncesi gelen bir yer var mı ben kılavuzu göremiyorum

    • Maalesef puanınıza uygun yazabileceğiniz devlet üniversitesi yok. Vakıf ün. düşünürseniz listesini gönderdim.

 197. Hocam pzt tercihler başlıyor ama hala klavuz açklanmadı ne zamn açklanr sizce ve başvuru yapacak myız tercih vermeden önce

  • Klavuz olmadan tercih olmaz. Bazı yerler için sizin duygu, düşünce ve fikirleriniz önemli değil, önemli olan belirlenen kurallara uymanız. Onlar tarih değiştirir, fikir değiştirir, kural değiştirir. Kısaca klavuzu beklemek zorundayız. Klavuz yayınlanmadan sistem açılmaz zaten.

 198. merhaba ek yerlestırme 17 ağustosta başlıyor ve aynı gun kyk yurt basvurusu bıtıyor bu durum da ek yerlestirmeye kalan adaylar kyk ya basvuramayacak mı

  • Ek başvuru dönemleri var. Gerçi ek yerleştirmeler belirtilmemiş ama bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. İsterseniz 4441961 nolu telefonu arayıp daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

  • İlk tercihlerde merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleşme hakkı kazananların ek yerleştirme tercih hakları bulunmamaktadır.

 199. Merhaba.İlk tercihimde mersin bil. mühendisliği yazmıştım yerleşemedim.ek tercihtede aynı yeri yazabilirmiyim?(Bilg. Mühendisliği bölümü bu sene açıldı)

 200. Merhaba.Ek tercihler sonunda boş kontenjanı olan(kayıt yaptırılmadığı veya dolmadığı için) bölümler ne olur? Onlara kayıt yaptırma şansımız var mı?

  • programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olmanız gerektiğinden yazamazsınız.

 201. Meraba ben ek yerleştirme icin üniversiteler boş kontenjan ayırmıyormu sadece boş kalanlar ve kayıt yaptırmayanlar oldoğu icinmi boş kontenjan kalıyo bınu metak ettim ya size zahmet cevap verebilirmidiniz

  • Boş kontenjan ayırmıyor. Kayıt yaptırmayanlar ve önceki kontenjanlardan kalanlar ek yerleştirme kontenjanını oluşturuyor.

 202. Ek tercihte kendi puanimizdan yüksek bi yeri niye yazamıyoruz ya bu ne biçim bi sistem ben şimdi hiç bir şekilde puanımdan 1 puan olsa bile yüksek bir yeri yazamıyor muyum ?

 203. Benim ygs-1 puanim 208 ama 212 puanlık 2 yıllık bir bölümü yazabilirim ve gelirse kayıt yaptırabilir miyim yani

  • . Tablo 3’deki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır. Tablo-3’de her programın
   karşısında o programa genel yerleştirme sırasında oluşan en küçük puan ile bu yerleştirmede kullanılan
   önceliklere göre yerleşen en son sıradaki adayın öncelik durumu gösterilmiştir. Bu bilgiler, adaylara sadece
   tercihlerini yapmada kolaylık sağlamak için verilmiştir. Adaylar, Tablo-3’deki en küçük puanların ve önceliklerin
   altında olsalar bile tercihlerini yapabileceklerdir. Bir başka deyişle, Tablo-3’den tercih yapacak adaylar, ister
   meslek lisesi ister genel lise çıkışlı olsun en küçük puan ve öncelik bilgilerini göz önünde tutmadan da
   tercihlerini yapabilirler.
   Kısacası yazabilirsiniz.

 204. Hocam ben ilk tercih de açık öğretimi yazmıştım tuttu ama kararımdan vazgeçtim ek tercih yapabilirmiyim ?

 205. MERHABA HOCAM BEN ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)
  AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ aşçılık bölümünü kazandım fakat kayıt yaptırmadım.ek tercihlerden tekrar tercih yapma şansım var mı?

  • Birinci tercihlerde herhangi bir yükseköğretim programına yerleşenler ek yerleştirmelerde tercih yapamaz.

 206. merhaba hocam ben sakarya da iö 2 yıllık bir programa yerlestim fakat kayıt yatırmadım ek tercihlerde açıköğretim den okumak istiyorum boyle bi şansım varmı kontennan sınırı olmayan bir bölüme tercih yapabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 207. Merhaba ben ilk tercihimi yanlış yaptm herhalde açıkta kaldım. Kız meslek lis. Cocuk gelisimi çıkışlıyım. Ek tercihlerime iki yıllık çoçuk gelişimi yazicam.Diploma puanım 80 bu da 400 e tekavül ediyo yatay geçişte. Bn taban puana mi bakicam tavana mi onu bilmiyorum. Bolumumun taban puanlari 300-305 falan hep. Tavan puanları 420-430 civarı . kontenjanlarida 1 ve 2 . il dışı olmasına dikkat ediyorum. Sizce bu puanla o 1 ve 2 kisilik kontenjanlara yerleşme ihtimalim nedir?

  • Yatay geçiş derken sınavsız geçişi mi kastediyorsunuz? Yoksa ek puanla tercih yapmak mı istiyorsunuz? Ya da 2 yıllık mı 4 yıllık mı istiyorsunuz? Net olarak anlayamadım ama genel bilgi vereyim. 4 yıllıksa en düşük puana bakacaksınız. Ek puanla girebileceğiniz bölümlere ek puanınızla, diğer bölümlere Y-diye başlayan puanınızla tercih yapacaksınız.

 208. 2 yıllık sinavsiz geçiş hocam cocuk gelisimi. Taban puanlara mi bakmalym. Benim okul puanim 400 diplomam 80 oldgu icin

  • Hiç birine bakmanıza gerek yok. Öncelikle bulunduğunuz ildeki çocuk gelişimi bölümleri için (İ) yazıyorsa onları yazın. Yeni mezun musunuz, sizde var mı bilmiyorum ama bölümünüz Anadolu, teknik veya düz hangisi? bunlar puandan çok önemli unsurlar.

 209. Kiz meslek lisesnden mezun olduğumu soylemştim. Okul gonderiyorya direk bizi. 400 e tekavul edyo diploma notum 80 olduğu için. 95 liyim . 2014 mezunuyum

  • Eski mezun olduğunuz için, kendi iliniz dışında yazacağınız yerlerde (D) ve kontenjanı çok olan yerleri yazmaya çalışın. Okul doğrudan göndermiyor.

 210. Anlatamıyorum hocam taban tavan değilde iki tane puan var klavuzda birisi obpli puan diye yaziyor. Ve diger puandan daha yuksek obpli puan dedigim. Whatsapptan foto atma imkanım yokmu acaba?

  • 2015-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN (8), 2015-ÖSYS EN KÜÇÜK OBP (10) bunu mu soruyorsunuz? Siz sınavsız geçiş yapacağınız için yani bitirdiğiniz bölümle ilgili bölüm yazacağınız için bunlar o kadar fazla önemli değil.
   Halen anlaşamadıysak necatidemirele@gmail.com mail gönderin.

 211. Evet bu puanları kastediyorum onemli değil mi? Klavuzda bu sekilde iki puan var hangi puana bakıp yazmalıyım onu sorucaktm

  • Puan kaç olursa olsun yazabilirsiniz. Ancak bilgi amaçlı olarak obp li kısma bakacaksınız. Öteki puanlar bölüm dışı tercih yapacaklar için.

 212. Cok teskkurler hocam istedigim cevap buydu. Dershane hocam ilgilenmiyo anlamiyo demek istdgmi. Obpli kisma bakmam gerekirse; benim puanim 400 obpli cocuk gelisimi puanlari 420-430 larda. Yazamiyorum o halde oyle mi?

  • Elbette yazabilirsiniz. Bir sıkıntı yok. Dersanedekiler genelde 4 yıllıklarla uğraştıkları için bilmeyebilirler. Çocuk gelişimi devlet üniversite listesini mailinizden alabilirsiniz.

 213. Hocam 1.tercıhlerde bir bölümün dolup dolmadığını nasıl anlacağız?
  Ben tablo 4’ten tercih vermek istiyorum ama puana bakmaksızın.

  • Hangi bölümlerin dolup dolmadığını soruyorsunuz? Tablo 4 ten puana bakmadan tercih yapamazsınız.

  • Hangi lise mezunu olursanız olun, tablo 3 ten puana bakmaksızın tercih YAPABİLİRSİNİZ. Verilen puanlar bilgilendirme amaçlıdır.

 214. Hocam ben meslek lisesi çıkışlıyım puanım 400 demiştimya obpli puana bakmam gerektiğini söylemiştiniz. Obpli puan 430 -450 yani puanimn uzernde ama yazablr miyim emin misiniz. Ek tercihte düsük puanlari yazın diyolarya kafam karşti o yuzden

  • En düşük puan tablo 4 için geçerli. İsterseniz klavuzda yazılanı aynen aktarayım:
   Tablo 3’deki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır. …….. Tablo-3’den tercih yapacak adaylar, ister
   meslek lisesi ister genel lise çıkışlı olsun en küçük puan ve öncelik bilgilerini göz önünde tutmadan da tercihlerini yapabilirler.

 215. E süpermiş o zaman. Meslek liselerine de oncelik tanindgi icn avantajm var.tesekkrler hocam cok yardmci oldunuz

  • Meslek liselerine öncelik yok. Eskiden öncelikliydi ama şimdi kontenjanları ayrıldı. Sınavsız geçiş için SGK KONT (5) sütunundaki kontenjanlara bakacaksınız. Bölümünüz dışındaki tercihlerde de YGSK kontenjanına (140 ve üzeri puan aldıysanız) bakacaksınız.

 216. hocam hani iki türlü puan var diyosunuz ya ben kendi puanımdan yüksek yerleri vermek istiyorum ama birincisinde yasak demişsiniz 2. sinde herhangi bişi olmaz peki biz bunu nasıl anlicaz yani 2. olduğunu

  • 2 yıllık bölümlerde puana bakmadan tercihinizi yapabilirsiniz. 4 yıllık okullarda ise puanınız yazacağınız okulun puanına eşit veya yüksek olmalı. Tabi 4 yıllıkların hepsinde değil. Kontenjanı dolmamış yani en küçük puan belirtilmeyen bölümler için de puan şartı yok. Örneğin, Kocatepe Ünv. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği yazmak isteyen aday için en küçük puan yani taban puan verilmemiş. Bu da mf-4 ten barajı geçen yazabilir demektir. Kazanır mı kazanamaz mı o belli olmaz.