Ek Yerleştirme Nedir? Nasıl Başvurulur?

639 yorum
175.513 kez okundu

Ek Kontenjan Nedir?

Üniversitelerin kontenjanı dolmayan, kontenjanı dolduğu halde kesin kayıt yapılmadığı için boş kalan ya da yeni kurulan bölümlere alınacak öğrenci sayısı “ek kontenjan”dır. Yapılan ikinci bir tercih dönemine “Ek Kontenjan dönemi” denir.

2013 Ek Yerleştirme Başvuruları Ne Zaman Yapılacak ve Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

Ek Yerleştirme Kılavuzu 2013-2014 kesin kayıtlar bittikten sonra ÖSYM’nin www.osym.gov.tr resmi web sitesinde ilan edilecektir.

Kimler Ek Yerleştirme Yapabilir?

Öğrencinin ek yerleştirme tercihi yapabilmesi için; 2013-ÖSYS merkezi yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş ya da açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Özel Yetenek Sınavı (Tablo 5) ile bir bölüme yerleşen öğrenciler ek yerleştirme tercihi yapabilirler.

Önlisans programları için tercih yapacak öğrencilerden (Tablo 3A) en küçük puan koşulu aranmamaktadır.

Kimler Ek Yerleştirmeye Başvuramaz

2013-ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir.

Öğrencinin 2013 Ek Yerleştirmede Tercih Yapabilmesi ve Bir Bölüme Yerleşebilmesi İçin Puanının Kaç Olması Gereklidir?

2013 LYS ilk yerleştirme sonrasında kontenjanı boş kalan programların taban puanları oluşamaz. Taban puanları oluşmayan bu programları; ek yerleştirmede barajı geçen herkes tercih edebilir.

Örnek 1: İlk yerleştirmede 40 kişilik kontenjanı olan bir bölüme 38 kişi yerleşip bunlardan 35’i kayıt yaptırdıysa, ek yerleştirme kontenjanı 5 olur. Bu bölümün bütün kontenjanı ilk yerleştirmede dolmadığı için, taban puan oluşamaz. Ek yerleştirme döneminde tercih etmek için o bölümün puan türünde barajı geçmek için (lisans programları için 180) yeterlidir.

Ek yerleştirmede taban puan, sadece kontenjanı tamamen dolan bölüm ve programlarda oluşur.

Örnek 2: İlk yerleştirmede 80 kişilik kontenjanı olan bir bölüme 80 kişi yerleştirildiyse, bu bölümün taban puanı, yerleştirilen son kişinin puanından oluşur. Yerleştirilen kişilerden 4 kişi kaydını yaptırmadığı taktirde bölümün ek yerleştirme kontenjanı 4 olur. Yerleştirme sonrasında bölümün tamamı dolduğu için ek yerleştirme döneminde bu bölümü tercih etmek için taban puanına göre tercih yapmak gerekir.

Örnek 3: Öğrenci alımını ilk defa ek yerleştirme döneminde yapacak olan bir bölümü, ek

yerleştirme ile tercih etmek için ilgili puan türünde barajı geçmek yeterlidir. (lisans

programları için 180, önlisans programları için 140)

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Temmuz 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Ek Yerleştirme Nedir? Nasıl Başvurulur? (639 Yorum)

 1. Birinci tercih döneminde tercih yapmayanlar, ek yerleştirmeye başvuru yapabilirler mi acaba?

  • Geçmiş uygulamalarda 1. tercihi yapmayanlar ek yerleştirme yapabiliyordu. Sanırım bu yıl da yapabilecektir. Ama ek yerleştirme veya ek kontenjandan yararlanmanın tek koşulu herhangi bir yüksek öğrenim programına yerleştirilmemiş olmak olduğu için bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ek yerleştirmeden birinci tercih döneminde tercih yapmayanlar YARARLANABİLİR.

 2. bir tıp fakültesine ek yerleştirmeden tercih yapmak istiyorum ama puanım o fakültenin taban puanından düşük tercih yapsam geçerli sayılır mı?

  • Maalesef oluşan en küçük yani taban puandan az puanla başvuru yapma hakkınız bulunmamakta.

 3. benim puannım 300 ilk ve acil yardımın ise puanı 301 yazabilirmiyim lütfen yardımcı olun???

 4. Ben suanda insaat teknikerligi okuyorum gecen sene caktim bu sene tekrar 1. Sinif okuyorum ama bu bolum bitmez. Tercih yaptim ama yerlesemedim bu bolumden kurtulmak icin ek yerlestirme yapabilirmiyim acaba yardimci olursaniz cok sevinicem.

  • Anladığım kadarıyla 2013 yılında Lys’ye girdiniz ve tercih yapabilmek için gerekli puanı aldınız ancak herhangi bir bölüme yerleşme hakkı elde edemediniz. Durumunuz böyleyse puanınızı ve tercih edeceğiniz bölümün (oluşmuşsa) taban puanını dikkate alarak tercih yapabilirsiniz.

 5. 1)TM3 puanım 259 yeni açılan psikoloji bölümlerine tercih yapabilir miyim ? gelme olasılıkları nedir ?

  2)puanımdan yüksek yerleri yazabilir miyim ? arada 1 2 puan olması durumunda

 6. Tercih robotundan baktığımda taban puanı ve başarı sıralaması bölümünde dolmadı yazıyor bu bölümlere tercih yapabiliyor muyuz ?

  • En küçük (taban) puan oluşmamış yerlere puanınız ne olursa olsun başvuru yapabilirsiniz. Eğer taban puan oluşmuşsa puanınızın taban puanla aynı veya yüksek olması gerekir. Kazanma şansı için kimsenin bir şey diyebilmesi mümkün değil.

 7. ben bu yıl açık öğretim adalet verdim. bankacılık istiyorum ama ek yerleştirmede üniversite göründüğü halde gelmiyor lütfen yardımcı olurmusunuz çok acil. tşk ederimm

  • Ek yerleştirme ile ilgili sorununuzu tam olarak anlayamadım. Daha açık yazabilirseniz bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

  • Ek tercihlerde puanından yüksek yerleri yazabilmeniz için yazacağınız yerin kontenjanının 1. tercihte dolmamış olması gerekir. Eğer birinci yerleştirmede yazacağınız yer dolmuş ama sonradan bir açık oluşmuşsa ve puanınızdan yüksek puanla kapanmışsa bu bölümü yazamazsınız. Diyelim ki yazacağınız yerin birinci yerleştirmede 50 kontenjanı olsun. İlk yerleştirmede burayı 50 kişi kazansın 50.nin puanı 350 olsun. ama kayıt döneminde bunların 50’si de kayıt yaptırmasın. Ek yerleştirmede buranın 50 tane açığı görünecek ancak başvuru yapabilmek için en az 350 puanınızın olması gerekir. Bu bölüme ilk yerleştirmede yerleşen sayısı 49 olsun ve 49. kişi de 500 puanla yerleşmiş sizin de 250 puanınız olmuş olsun. Bu durumda puanlar arasında 250 fark olmasına rağmen başvuru yapabilirsiniz.

   • ts puanım 271 bartın edbiyat 284 le kapatmış ve 5 kişilik boş yer gözüküyor yani yazabiliyormuyum onu soracaktım

    • Bartın Edebiyat’ta en düşük puan 284 olarak oluştuğu için 271 puanla başvuru yapamazsınız.

    • hocam şöyle bir sey öğrendim diyelim kılavuzda üniversitenin puanı 286.6 benim ki ise 286.5 virgülden snraki yere dikkat etmek gerekiyormus gelebilirmiş ama kayıt yapamıyormusuz doğrumudur sizce

   • yani benim puan 315 ama çukurova üniv. sınıf öğretmenliği 328 ve boş yer var . ek tercihte yazabilir miyim orayı?? çukurova iktisat ve işletme de geliyor hangisi daha doğru olur ?

    • 315 puanla 328 puanlık bir yer yazamazsınız. İktisat veya işletme konusuna gelince bunun kararını daha çok kendiniz vereceksiniz. Düşündüğünüz bölümler yok da sırf üniversiteye gitme amacıyla tercih yapmayı düşünüyorsanız bu düşünceden vazgeçip bir yıl hazırlık yapmanız daha doğru olur.

 8. ek yerleştirmede puanımdan yüksek yerleri yazamayacağımı bilmiyordum tm2 puanım 360 ben hukuk yazdım. Puanımdan yüksek bir yere yerleştirilsem de kayıt yaptıramayacagımı( bu dogru mu?) ogrenince – tercih iptali de söz konusu olmadığı için – tercihlerimi degiştirip istanbul hukuku yazdım sadece gelmesin diye. Sizce onun gelme ihtimali nedir? yerleştirilirsem gelecek yıl puanım kesilecekmiş ne yapacağım?
  Yerleştirmeler nasıl yapılıyor? Benden önce istanbul hukuku yazan hiç olmamışsa puanıma bakılmadan ben direk yerleştirilecek miyim? İst hukuk kontenjanı 3. Yardım edin lütfennn

 9. ek yerleştirmede puanımdan yüksek yerleri yazamayacağımı bilmiyordum tm2 puanım 360 ben hukuk yazdım. Puanımdan yüksek bir yere yerleştirilsem de kayıt yaptıramayacagımı ogrenince – tercih iptali de söz konusu olmadığı için – tercihlerimi degiştirip istanbul hukuku yazdım sadece gelmesin diye. Sizce onun gelme ihtimali nedir? yerleştirilirsem gelecek yıl puanım kesilecekmiş ne yapacağım?
  Yerleştirmeler nasıl yapılıyor? Benden önce istanbul hukuku yazan hiç olmamışsa puanıma bakılmadan ben direk yerleştirilecek miyim? İst hukuk kontenjanı 3. Yardım edin lütfennn

  • 2013 ÖSYS En Küçük Puanı sütunu boşsa, 1. tercihte dolmamış veya bölüm yeni açılmış. Puan yazıyorsa 1. tercihte dolmuş demektir.

 10. mrhaba benim puanım 320 bölüm 321 le kapatmıs 5 tane acıgı var sizce gelme ihtimali nedr .. bide 320 puanım 302 le kapatmıs bi yer gelme ihtimali nedir

  • 320 puanla 321 veya 322 puanlı yerleri tercih edemezsiniz. 302 ile kapatmış bir yere yerleşme şanşınız yüksek. Kontenjanı ne kadar fazla şansınız da o kadar fazla demektir.

 11. meraba,yeni açılan kamu yönetimi bölümünü tercih ettim.tm 2 puanım 246 gelme ihtimali sizce nedir? yardımcı olursanız sevinirim..

 12. tm 2 puanım 246. yeni açılan kamu yönetimi bölümünü tercih ettim.gelme olasılığı sizce nedir? teşekkürler.

  • Ek yerleştirmede sonuçlar hiç belli olmaz. Girme olasılığınız zayıf görünse de bölümün yeni açılması şansını artırıyor.

 13. ben ek yerleştirme yaptım puanım 245 ti 247 lik gıda müh yazdım ve şu an gelmeyeceğini öğrendim çok üzgünüm 🙁 🙁

 14. ben ne yazık ki bu durumdan haberim olmayarak yani puan ım taban puandan düşük olmasına rağmen tercih yaptım 4 tercih yaptım ve hepsi tıp ancak en yakınıyla aramda 30 puan var. Umarım tutmaz çünkü anladığım kadarıyla tutsa da gidemem bu da puanımın düşmesi demek sizce tutma ihtimali nedir

  • Tıp fakülteleri için 30 puan kolay kolay kapacak bir puan değil. Gelme olasılığı çok düşük, belki de hiç yok. Kısaca tutma şansı yok diyebiliriz.

 15. merhaba benim sıralamam mf3 149 binde ygs 211 yanlış tercih ve kazanamdım acaba ek kontenjanda nasıl tercih yapmalıyı hemşirelik istiyorm cevap yazarsanız sevinirim

  • Puanlarını da yazmış olsaydın iyi olur. Almış olduğunuz puan hemşirelik bölümüne girmek için yeterli mi yetersiz mi onu görme açısından (ösym yerleştirmeleri puan bazında gösterdiği için) Ama şunu yapabilirsiniz.
   1. Hemşirelik bölümünde kontenjanı dolmayan yerler var mı (ben pek tahmin etmiyorum ama yine de bakın)
   2. Boş kontenjan yoksa Senin puanın hangi hemşirelik için yeterli onları belirle ve ek yerleştirmede kayıt yaptırmayan olursa tercihinde gösterebilirsin.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 16. ek tercih kayıtları için gerekli olan 10 tl yi hangi bankaya ve ne zaman yatıracağız (yani ek tercih kayıtını ne zaman yapaz )yardımcı olabilirmisiniz.?

  • Ek tercih (yerleştirme) dönemi geldiği zaman konu ile ilgili olarak yayınlanacak klavuzda, ücret miktarı ve nerelere yatırılacağı belirlenecektir. Bu nedenle ek yerleştirme dönemini beklemek gerekir.
   Ek yerleştirme dönemi üniversite kayıtları bittikten sonra başlayacağı için bu tarih en erken 10 Eylül olarak düşünülebilir.

 17. merhaba puanımın normal olmasna ragmen yanlış tercih yaptığım için bir yere yerleşemedim . ek tercihlerde sınavsız geciş hakkımı kullanmak istiyorum ama yine gecerli olur mu

  • Aslında sınavsız geçişlerde öncelik puan değildir. Sınavsız geçişin nasıl olacağına ilişkin bilgilere burayı tıklayıp ulaşabilirsiniz.
   Sınavsız geçişte puan hiç bir zaman öncelik değildir. O bölüm sizler için ayrılmıştır. Kısaca, siz o kontenjanı dolduramazsanız 105 ve üzeri puan alan adaylardan puan üstünlüğüne göre kontenjan doldurulacaktır.
   Kısaca başvurmak istediğin bölümde ek yerleştirmede açık gösterilirse başvuru yapabilirsiniz.

 18. uzaktan eğiti programına tercih yaptım ve yerleştim ama vazgeçtim şimdi açık öğretim istiyorum açıköğretim olabilirmi?

 19. Ben tercih yaptim fakat gelmedi. Ek yerlestirmede özel universite yazacagim puanim 250 siralamam 160bin fakat yazacagim universite puani 268 yerlesme olasiligim varmi?

  • Geçen yılki kurallara göre düşündüğünüz yere girme şansınız yok maalesef. Ama yine de tercih dönemini beklemek de yarar var. Bakarsın bu kural değişir.

 20. Universiteyle görüstugumde taban puanda degisiklik olabilir demisti. Ücretli bölumde açık oldugunu söyledi fakat coook karışığım.

  • Taban puanlar düşmez. Ama şöyle bir kural var: Diyelim tercih edeceğiniz bölüm kontenjanı 50 öğrenci. ve 1. tercihte 50 öğrenci yerleşti ve en düşük puanı da 300. Bu 50 öğrencinin hiç biri kayıt yaptırmadı. Ek yerleştirmede açık 50 öğrenci görünecek ama girilebilinecek en düşük puan 300 olacaktır. Eğer buraya 49 öğrenci yerleşmiş olsaydı o zaman puana bakılmayacaktı.
   Siz isterseniz düşündüğünüz bölümleri yazın ona göre net bir yanıt vermeye çalışalım.
   İster buradan (yorum bölümünden) isterseniz necatidemirele@gmail.com‘a gönderin

  • Zihin Engelliler öğretmenliği için puanınız devlet okullarına ve özel üniversitelerinin tam burslu bölümlerine yetmiyor. Ancak vakıf üniversitelerinin ücretli kısmına tercihte bulunabilirsiniz. Ama üstün zekalılar öğretmenliğinin geleceği biraz daha iyi diye düşünüyorum. Son zamanlardaki alan dışı olarak yapılan özel eğitime geçişler ileride birazcık önünü kapatacak gibi. Yine özel eğitimle ilgili olarak daha başka alanlara da bakmanız daha doğru olabilir.

 21. Hmm anladim bilgileriniz icin cok tesekkur ederim vakif universitelerin ücretlisine gitmeyi dusunuyorum. bakalim artik ek yerlestirmede sansimi tekrar deneyecegim.

 22. liseden mezun oldugum bölüm cocuk geilşimi ygs 5 ten puanım 350 ilk tercihimde okul öncesi ögretmenliğini yazmıştım tutmadı 2. terchte 4 5 punlık degişim olabilir mi tekrar bu bölümleri yazmalı mıyım .

  • Ek yerleştirmede 1. tercih döneminde yazıp da yerleşemediğiniz okulların hiç birine yerleşme şansınız yok. 45 puan değişim olabilmesi için kontenjanların dolmaması gerekir. Okul öncesi öğretmenliğinde de bildiğim kadarıyla kontenjanı dolmayan okul yok gibi. Yine de ek yerleştirme dönemini beklemek de yarar var.

 23. Bende ilk tercihlerde plato meslek yüksek okulunu kazandım ama kayıt yaptırmadım şimdi ek tercihlerde açıköğretimden tercih yapabiliyormuyum? Bu arada sınavsız geçiş hakkımı kullandım bölümüm grafik tasarım

 24. ben Antep istiyorum ama yazacağım bölüm benden yüksek kapatmış. fakat geçen yıl da ilk tercihlerde yüksek ama ek tercihte çok düşmüş . istediğim bölümü yazınca puanı yüksek olduğu için diğer alttaki tercihlerim okunmaz mı ?

  • Yazcağınız bölüm sizin puanınızdan yüksek kapattıysa o bölümü tercih edemezsiniz. Ayrıca birinci tercihte yüksek, ek yerleştirmede puan düşmesi söz konusu olamaz. Ek yerleştirmede birinci tercih sonucu en düşük puanla giren öğrencinin puanı esas alınır.
   İsterseniz yazacağınız bölümü ve ilgili puanınızı yazın öyle yardımcı olmaya çalışalım.

 25. Sınavsız geçiş yapıcam fakat ilk tercihlerde istediğim bölüm 296 benim puanım ise 290 ikinci tercihlerde bölümün puanının düşme ihtimali var mı ?

  • Verilen puanlar ek yerleştirme yani ikinci tercih için geçerli puanlar olduğu için düşme ihtimali yoktur.

 26. ek yerleştirme başvuru süreci ne zaman ? yani 10 tl başvuru ücretini ne zaman yatırıp tercih yapabiliriz ? ek yerleştirmede tercih sırası önemli mi ? bir de tercih edeceğim bölüm benim puanımdan virgülle daha az, yani tercih edebiliyorum ama 1 kişi boş kontenjan var. sizce gelir mi ?

 27. iyi akşamlar ben ek yerleştirmede hemşirelik yazmayı düşünüyorum puanımdan düşük olan sadece 1 yer var.hemşirelik olarak sadece orayı mı yazabilirim yoksa daha yüksek yerleri deneme şansım var mı ? yani 1 puan yükssek yeri yaazsam sistem mi kabul etmez yoksa gelme şansı az diye mi yazamıyorum ? cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  • Kazanmış olma şansınız yok ama kazanmış olsanız bile klavuz hükümlerine aykırı tercihten dolayı kaydınız yapılmaz. Tercihlerinizde “programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir” kuralına dikkat etmeniz çok önemlidir.

 28. Merhabalar. Benim tm2 puanim 331. Tercih edecegim bolum sinif ogretmenligi. Bazi universitelerde 315 320 300 vs cvarinda kapatmis. Ve kontenjanlarda ortalama 3 4 tane. Yerlesebilme ihtimalim sizce nasil ?

  • Yerleşebilme şansınız oldukça yüksek diyebiliriz. Ama kesin yerleşirim düşüncesiyle az tercih yapmayın. Tercihlerinizi mümkün olduğunca çoğaltın. Çoğaltırken sıralamaya da dikkat etmeyi unutmayın.

   • Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. Suan olarak 20 tane tercih yaptim. Insallah sansim yuksektir. 🙂

 29. Tablo 3A da ki çocuk gelişimi puanları çok yükselmiş.Buradan puan üstü tercih yapabilir miyiz?

  • Kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmuş olup kayıt sonrasında kontenjan açığı bulunan, kontenjanı merkezi
   yerleştirme ile dolmayan yükseköğretim programlarını, hem sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar hem de ilgili puan
   türünde 140,00000 veya daha yüksek puan almış adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

   • Kısaca, Tablo 3-A için en küçük puan koşulu yok. Dolayısıyla en küçük puana bakmadan tercih yapabilirsiniz.

 30. teşekkür ederim.peki acil yardım ve afet yönetimi ,iş sağlığı ve güvenliği,şehir ve bölge planlama ,sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümlerinden tavsiye ettiğiniz var mı ?

  • Hepsi popüler ama işe yerleşme durumları ile ilgili herhangi bir bilgim yok ayrıca siz siz olun popülerlikten uzak durmaya çalışın. Kendinize “ben ne iş yapabilirim” sorusunu sorun. Aldığınız yanıt size göre dünyanın en iyi mesleğidir. Nasıl üzerinize olmayan elbise almıyorsanız, kişiliğinize uygun olmayan meslek ne olursa olsun onunla yaşayamazsınız. (Kusura bakmayın biraz akıl verir gibi oldu ama)

 31. merhaba.Ben tablo 3-a dan sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Bölümüm çocuk gelişimi obp puanım 395.888 puanımdan yüksek yerlere yerleşebilme ihtimalim nedir?

  • Sizin de bildiğiniz gibi sınavsız geçişte en son bakılacak olan şey puandır. Puanın da bayağı yüksek. Puan konusunda bir sıkıntın olmaz sanırım. Geriye yeni mezun olup olmadığınız, Anadolu bölümünden mezun olup olmadığınız gibi konular kalıyor. Bir de tercih edeceğiniz illerde i ve D ler. Kendi ilinizdeki çocuk gelişimi bölümünün açıklama kısmında (İ) varsa şansınız çok çok yüksek.

 32. çok teşekkür ediyorum bu konuda aydınlattığınız için.Ben iyi ki bunu size sordu yoksa sadece puana bakıp puanımdan yüksek yerleri eleyip düşük yerleri yazıcaktım.Bunu öğrendiğim iyi oldu ama 2013 mezunuyum.Bu işi zorlaştırıyor.

  • Sitemize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı biz de size teşekkür ederiz. Başka sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırız elimizden geldiğince.

 33. Merhaba ben geçen sene açık öğretim adalete yazıldım fakat kaydımı yenilemedim bu sene ilahiyatı okumak istiyorum imam hatip mezunuyum bu konuyu açıp acil yardım edebilirmisiniz Lütfen ?

 34. Ankara adalet 332,70000 puanda benim puanım ise 332,36759 7 tane boş kontejan var .Yazsam gelir mi yoksa tercihlerim iptal mi sayılır acil cevap

  • Biraz zayıf olasılık ama olmaz diye bir şey yok. Yüksek puanlı öğrencilerin büyük çoğunluğunun bir yerlere yerleşmiş olacağını da düşünerek yazabilirsin. Ayrıca Tercihlerin niye iptal olacak onu anlamadım.

 35. Mrblar. Kendi puanimizdan yuksek yerleri yazamiyoruz yani oyle soyleniyor tam emin degilim. Dogru mu ? Bide yazsak gelse kayit alinmiyor mu ?

  • Tablo 3-A (ön lisans) bölümlerinde yazılabilir. Lisans bölümlerinde puanınızdan yüksek okul tercih edemezsiniz. Açık öğretimin tablo 3-A daki bölümlerinden yazabilirsiniz.

 36. Ya ben smdi 4 yillik bi bolum yazcam. Ek tercih yaptim. Bide acikogretimden sosyal hizmet okumak istiyorum. Acikogretimi nasil ypcam. Nasil basvurabilirim. Olur mu smdi ?

   • 4 yillik sinif ogretmenligi. 2 yillikta acikogretimden sosyal hizmet. 4 yillik acik ogrt var mii ?

    • açık öğretimden kastın Açık Öğretim Fakültesi değilse, “uzaktan öğretim” yazan yerler açık öğretimdir. 4 yıllık bir çok bölümü de vardır. Tablo 4’e girip arama yaparak görebilirsiniz.
     İki yıllıklar için tablo 3-A
     Tablo 3-A’da en düşük puan fazla önemli değil.
     Takıldığınız olursa tekrar sorabilirsiniz. Kolay gelsin.

  • Tercih edeceğiniz bölümü belirlediyseniz, yeniden tercih sayfasına girip düzeltme yapacaksınız.

 37. Merhaba. Ben turizm rehberlik bolumune tercih yaptim ilk tercihlerde yerlesemedim.
  Puani 260di. Benim dil1 puanim 248. Ek tercihlerde 7kontenjan acigi kalmis kayit yaptitmayan yine ayni yeri yazdim dil1den turizm rehberligi en basa. Buraya yerlesme imkanim yok sanirim.

  Diger sorum ise. Ikinci ucuncu ve diger siralara iki ve dort yillik ygs bolumleri yazdim. Iki yilliklara puanim yetiyor. Buralari cikma olasiligi nedir. YGS tercihlerim ile yerlesebilir miyim? Ilk tercihim lys dil1den diger tercihlerim ygsden.

  • En doğrusu 1-2 gün bekleyip görmek. Sonuçlar pazartesiye kadar açıklanır sanırım.

 38. Tm 2 puanim 272 ilk tercihim isparta kamu yönetimi oldu fakat 279 la almiş en son 12 boş var diye yazdim ama gelirse kayit yapilmiyomus geme ihtimali nedir lütfen cevap verin 🙁

  • Tercihinizi tablo 4’ten yaptıysanız kazansanız bile kayıt yaptıramazsınız. Tablo 3 ten yaptıysan gelme olasılığı yüzde elliden fazla gibi görünüyor.

 39. Arkadasim ögrenci işlerine sormuş öyle birsey yok demisler 4 yillik.birde kamu ikinci ögretim yazdim kendi puanimdan 13 puan düsük ve dokuz boş var 16 tercihim hep böyke yerleşirmiyim sizce

 40. Merhaba kolay gelsin benim sorum:benim sadece ygs3-4-5 puanlarım vardı yaklaşık 187 civarında ve ben ek yerleştirmeden tercih yaptım. Açıköğretimlerin çoğunu yazdım ama hiçbir yere yerleşemedim. Sebebini öğrenebilir miyim? Yani lys ye girmediğim için mi yerleşemedim buralara, o kadar Kontenjana rağmen (mesela açıköğretim ilahiyat ön lisans 15000 kontenjan vardı)
  Teşekkür ederim

  • İlahiyat lisans mı ön lisans mı yazdınız? Ayrıca ygs ile alan yerleri yazdıysanız lys ye girmenize gerek yok. Ancak 187 puan ygs puanı mı yoksa Y-ygs puanı mı? Esas olan Y-Ygs’dir. Ösym den hata olabileceğini pek sanmıyorum.

   • İlahiyat önlisans yazdım, ygsden tercih yaptım, 187 ygs-4 puanım, önlisans kısmından bir çok bölüm yazdım açıköğretimin mesela sosyal hizmetler, ilahiyat, işletme bunlar hep 3a tablosundan yazdım

 41. Ek yerlestirmede benim tercih ettigim yeri benden daha düşük puanla almislar bu nasil oluyor bunun bir açıklamasi olmalı yardımcı olur musunuz lütfen

  • Senden düşük puanlı olan kişinin giriş önceliği yoksa böyle bir durum olamaz. Eğer bilgiler kesinse itiraz ederek düzeltme isteyebilirsiniz.

  • Hocam benim puanım mf-2 262,73932 İstediğm yerinki 263,11585 tercih yaparsam ve çıkarsa ama kılavuzdaki kurallar sebebiyle kayot yaptıramazsam okul puanım kesikirmi?sizce çıkma olasılığı nedir?

   • Konu ile ilgili 2015 klavuzunda “kaydı yapılmaz” dışında bir bilgi yok. Ancak sistem sizi yerleştirildi veya kazandı görebilir gelecek yıl. Bu da puan kesilmesi anlamına gelir. Fazla zorlamayın.

  • Ek yerleştirme, normal yerleştirmeden sonra bir yere kayıt yaptıramayan adaylar için açık bulunan kontenjanlara yapılan bir yerleştirme türüdür. Ek yerleştirmede 1. dönem, 2. dönem söz konusu değildir.

 42. Merhablar ben ÖSYM ye kayıt olmadım direk geçiş için ama pişman oldum ek yerleştirmeyle tercih yapabilirmiyim .

  • Merhaba,
   Ek yerleştirme ile tercih yapabilmeniz için bir puan almanız yani sınava girmeniz gerekir. Yani sınava başvuru yapmadan ek yerleştirmeye başvuru yapamazsınız.

 43. Merhaba.Ek yerleştrime için henüz erken ama merak ettiğim için sormak istedim.Ek yerleştirme 4-5-6 yıllık lisans programları için sanırım. Yukarıda linkte verdiğiniz ek yerleştirme-2014 tablosunda 2 yıllık ön lisans programlı okul yok.2 yıllık önlisans programları için ek yerleştirme olmuyor mu? Önlisans programları için tercih yapacak öğrencilerden (Tablo 3A) en küçük puan koşulu aranmamakta ise düz lise çıkışlı aday tercihte bulunamıyor mu?Düz lise çıkışlı aday tercihte bulunabilirse yerleşebilmesi için hangi koşulların oluşumu gerekir?
  Diğer sorum ise okullara yerleştirmede tercih sırası mı Türkiye sıralaması mı ön plandadır?
  Teşekkür ederim.

  • Tablo-3A’dan tercih yapacak adaylar ister meslek lisesi ister genel lise çıkışlı olsun en küçük puan ve
   öncelik bilgilerini göz önünde tutmadan da tercihlerini yapabilirler. Dolayısıyla 3-A dan ek yerleştirme tercihi yapılabilir. Tercih yaparken sadece ilgili bölümün özel koşulları varsa ona bakmaktır. Yerleştirmeler sıra veya puana göre yapıldığından Türkiye sıralaması önemlidir.

 44. Merhaba. Ben YGS-2’den 259 puan aldım. Ameliyathane hizmetleri istiyorum ama anadolu lisesi çıkışlı olduğum için gelir mi bilmiyorum. İstediğim okulda taban puan 255 olarak gözüküyor, meslek lisesiler kontenjanı dolduramamış. Bu durumda ben tercih yapabilir miyim? 255 puan ygs puanıyla girenlerin taban puanı mı oluyor yoksa meslek liselilerin mi?

  • Meslek liselerinin ilgili bölümleri ygs puanıyla yerleştirilmezler. Yani onlar ygs ye girmese de bölümleriyle ilgili 2 yıllık alanlara tercih yaparak puansız olarak yerleştirilirler.
   Dolayısıyla 255 puan, alan dışı tercih puanıdır. Bu durumda sizin bu bölüme yerleşme şansınız var. Ama bu yılki tercihler de çok önemli.

 45. Merhabalar.ben ygs de tum turlerde 200 civari.puan aldim duz lise cikisliyim.2 yilliklarda.tum kontenjanlar dolarmi.yani tercih etsem yerlesme sansm ne kadar olabilir genel bi olasilikla mi ya da tamamen sansa dayali bi durummu soz konusu.birde 4 senelikte 200 civari puanlar gelirse lys de bu kadar dusuk puanli bi bolum varmi kazanabilecegim….simdiden tesekkurler.

  • Herşeyden önce rastgele bölüm yazmayı hiç kimseye önermiyoruz. Çünkü gittiğin okulda mutlu olabilmen ya da benimseyebilmen milyarda bir olasılık. Bu nedenle lys den sonra puan ve ilgine göre değerlendirme yapmamız daha doğru olacaktır.
   2 yıllıkların kontenjanı dolar mı? Hayır ama tekrar yazalım önemli olan bölümün dolup dolmadığı değil sizin ne istediğiniz.

 46. Brnim istedigimin puani cok yuksek.psikoloji istiyorum ama puanlarim cok dusuk ilksene hazirlanadm biraz daha iyidi 250 .sozelde daha yuksek bi puan yapmistim….,, bu sene saglik problemlerim oldu ve daha dusuk bi puan yaptm .ikiseneyi heba ettim bence.yani buyuzden artk universte okumak istiyorum sinav sistemide surekli degisiyor kafam cok karisik.

 47. Merhaba puana gore mi tercih yapamaliyim siralamaya goremi puanina baktigimda aa tamam tutuyor diyorum ama binlik tutmuyor mesala neye gore ayarlamaliyim tercihlerimi

  • Aslında dikkate alacağınız sıralama olmalı. Çünkü puan değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir önceki yılın soruları çok kolaysa puanlar yüksek olacaktır. Bu yıl sorular zor çıkmışsa puanlar düşük olacaktır. Ancak soru nasıl olursa olsun sıralama değişmeyecektir. Kısaca sıralamayı dikkate almanızda yarar var.

 48. Birde teknoloji fakultelerini anadolu lisesinden mezun olan biri tercih edebilirmi ve mezun olunca imza yetkisi veriliyormu

  • Teknoloji fakültelerini tercih edebilirsiniz. Teknoloji fakültelerinde meslek lisesi çıkışlıların kontenjanları ayrıdır. İmza yetksi hakkında net bir bilgi yok. Odalar mühendis olarak tanımıyor, fakülteler mühendis yetiştiriyor imza yetkisi var diyor, yargı başka bir karar veriyor, YÖK başka bir karar veriyor. Bu nedenle net bir şey söylemek mümkün değil.

 49. Sa hocam ben duz liseyim ama ilahiyat istiyorum ygs sıralamam 125 Bin gelirmi sizce bide ek puanlı yerleştirme sıralaması nedir acaba

  • Çok rahat girebileceğin bir çok ilahiyat fakültesi var. Ek puanlı yerleştirme, bölüm ile ilgili lise mezunları için geçerlidir. İmam hatip mezunu olsaydınız okul puanınızın yarısı kadar daha puan alacaktınız.
   Kolay gelsin. Başka sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırız.

 50. Ben mimari restorasyon bölümünü istiyordum puanım tutmadı ama ikinci ogretimi yeni açılmış henüz taban puanı ve siralaması yok.. Acaba yazsam gelirmi..

  • Puanınızı bilemediğim için tam bir yorum yapmak mümkün değil. Ancak tercihinize mutlaka normal öğretimi yazın. İkinci öğretimin ilgili bölümü yıllık ücretini kontrol etmeyi unutmayın.

 51. hocam merhaba. Maliye bölümü istiyorum sıralamam 240 bin ama okul 220 bin ile almış geçen sene. Bu seneki tercih rehberi açıklanmadı henüz yerleşme ihtimalim nedir ? Teşekkür ederim

 52. merhaba hocam ben din kültürü öğr. 2.sınıf öğrencisiyim.bu sene sınava girdim tm3 sıralamam 54 bin.bu sıralamayla pdr yazsam gelir mi?gelirse nereler gelir?bi yere yerleşemezsem ek tercih yapabilir miyim? şu an bir üniversiteye kayıdım var bu durum ek tercih yapmamı engeller mi?ek tercih yapabileceksem pdr gelme şansı var mı?ek tercihte sıralamamdan yüksek bir yeri yazabilir miyim?teşekkür ederim

 53. hocam merhaba. Maliye bölümü istiyorum demiştim dün ama henüz tam karar veremedim. Maliye mi tercih etmeliyim iktisat mı ? Hangisi daha iyi artıları eksileri neler ? Mezun olduğumda iş imkanları nedir ? Derslerin zorluk dereceleri aynı mı ? Yada bir üçüncü seçenek olarak kamu yönetimi mi yazmalıyım ? Hepsine cevap verirseniz çok sevinirim 🙂 Şimdiden teşekkürler Allah razı olsun bizi önemseyip cevap verdiğiniz için

  • Buradan yapılacak öneri sizin için pek doğru olmaz. Kimine göre maliye, kimine göre iktisat iyidir. Ancak, iktisatın maliyeye göre biraz daha kapsayıcı olduğunu söylenebilir.Hangisini seçerseniz seçin çok iyi yabancı diliniz olmalı.

 54. Kamu yönetimi ve maliye arasında tercih yapmak gerekse hangisinin geleceği ve iş imkanı daha iyi

  • Aslında her iki bölüm de aynı ama iktisat biraz daha iyi gibi. Biraz da size bağlı.

 55. Ben meslek lisesindeyim. YGS puanlarında 180 barajını geçtim. LYS de tüm sınavlara girdim ama sadece mf lerde barajı geçemedim. Bir de tm-1 ile tm-2 de geçemedim. Şuanda YGS ve LYS sonuçlarımda ek puanlı yerleştirme puanım yok arkadaşımda ise sadece ygs-6 da ek puanlı yerleştirme puanı var. Meslek lisesin de kendi bölümümüzü seçince ek puan geliyor. Niye gelmedi? Ne zaman gelir? Arkadaşımda niye ygs-6 da gelmiş?

 56. Merhaba, benim istediğim bölümün sıralaması 77 bin fakat benim sıralamam 88 bin. Bu bölümü kazanabilme ihtimalim nedir? Teşekkürler şimdiden

  • Merhaba
   Yerleşebilmeniz biraz zor gibi gözüküyor ama tercihleriniz arasında mutlaka yer verin. Tercih yaparken genelde sıralamanın 10-12 000 altına, 10-1200 bin üstüne yer veriyoruz. Sizin durumunuz tam sınırda.

 57. Hocam merhaba.MF4 sıralamam 98.942 puanım 310,2.En çok istediğim yer Uşak İnşaat geçen seneki sıralaması 101.000 puanı 311,5.Hocam biraz endişeliyim tutması konusunda.Tercihlerde 4.sıraya yazdım burayı.Diğer 3 tanesi 69bin ve 75 bin.Sizce girebilirmiyim Uşak’a.

  • Merhaba
   101.000 sıralama ile Uşak İnşaat a rahatlıkla yerleşebileceğinizi düşünüyorum.

 58. Merhabalar, imamhatip mezunuyum ygs 4 sıralamam 500 binlerde ama ek puanlı hali 86 bin olmuş. İstediğim yer 93 binle kapatmış girme ihtimalim var mı

  • Merhaba
   Yerleşme olasılığınız çok yüksek. Olağanüstü bir şey olmazsa kesin de görebiliriz.

 59. Bir sorum daha olacak. Lys dil-3 ek puanlı sıralamam 4302, Arap dili ve Edebiyatı da istiyorum olursa inşallah. İstediğim yer 23 binle kapatmış girme ihtimalim var mı bunada. İmamhatip olduğum için yine ek puan vermişler

 60. hocam merhaba
  antalyada oturuyorum ben.ygs den 180 barajını geçemedim.yerleştirme puanım bunlar.ygs3 204 ygs4 203 ygs5 195. OBP PUANIM 424 PUAN ben akdeniz üniversitesi tibbi dökümantasyonluk istiyorum buranın puanıda 353 puan -397 puan. tutma olasılığı nedir ? Anadolu meslek lisesi mezunuyum büro yönetimi bölümü mezunuyum. 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam bu bölüme geçişim var

  • Merhaba,
   Doğrusunu söylemek gerekirse sorunuz pek anlaşılamadı. Ama aşağıdaki bilgiler yanıt olabilir diye düşünüldü. Eğer bu bilgiler sorunuza yanıt olmuyorsa sorunuzu biraz daha net yazabilirseniz yanıtlamaya çalışırız.
   Ygs barajını geçemediyseniz, tercih yapma hakkınız olmaz. Ancak sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer sınavsız geçiş için başvuru yaptıysanız ve mezun olduğunuz bölümle sözünü ettiğiniz bölümü seçebiliyorsanız sorun yok.

 61. Merhaba ygs den 183 aldım tercihlerime coğrafyayi ilk sıraya yazdım.sıralamada digerlerinede on lisans bölümlerini yazdım gelme ihtimali nedir acaba ?

  • Merhaba
   Öncelikle ygs den kaç aldığınızdan daha çok Y-YGS puanınız önemli. Yani ygs yerleştirme puanı. Bu 183 normal ygs mi yoksa y-ygs mi?

 62. hocam meraba ben çocuk gelişim mezunuyum istediğim üniversitenin çocuk gelişim bölümünün ek puanlı sıralaması 30200 benim ekpuanlı sıralamam 46042 girme ihtimalim varmı

 63. hocam merhaba 2 yıllık engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümünün ygs 2 puanı 226 sıralaması 626000 benim ygs2 paunım 223 sıralamam 605690 girme ihtimalim varmı

  • Geçen yılki puanlar seni yanıltmasın. Sıralama puanın istediğin bölümü kesin kazanacağını gösteriyor. Siz geçen yıl en düşük puanla giren öğrenciden daha başarılısınız.
   Her şeye rağmen mümkünse seçenek üretmeye çalışın.

   • hocam yeni açılacak bölümlere girme olasılığımız varmı mesela ilk ve acil yardım bölümü amasya üniversitesinde yeni açılacak ygs2 puanım 225 sizce tercihlerime yazmalımıyım

    • Merhaba
     Yeni açılan bölümlerin puanı belli olmayacağı için kesinlikle tercihlerin arasında yer vermelisin. Kazanabilir miyim diye sorarsanız yanıtımız “tercihlerin arasında yer ver” olacaktır.

 64. Merhaba hocam. İmamhatip mezunuyum, dil3 sıralamam 4600 arapça öğretmenliği istiyorum. İstediğim yer 3450 ile alıyo girme ihtimalim nedir ? Yanıt için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba
   İstediğiniz bölüme yerleşme şansınız var. Aradaki fark o kadar yüksek değil. Hatta Gazi’yi de yazarsanız iyi olur.

 65. Merhaba ben tm de 44 bindeyim ama hukuk en son 35 bin ile almıs.2.tercihlerde hukuk gelir mi?bi de ek tercih yapmak icin 1.tercih yapmamız mı gerekiyor ?

  • Merhaba,
   Hukuk fakültelerinde 9000 fark büyük fark olarak düşünülür. Bu nedenle olasılık biraz zayıf. Ama hukuk fakültelerine giriş puan türü bu yıl değiştiği için puanlarda bir değişme olabilir. Pdr, sosyoloji, psikoloji gibi bölümlerle aynı grupta. Bu alanlar da çok tercih edilen yüksek puanlı alanlardır.
   Kısaca kazanma şansınız zayıf olsa da tercihlerin arasında mutlaka olsun.
   Birinci tercihte listende olan herhangi bir bölüme ikinci tercihte girme şansınız yok.
   İkinci (ek) tercih yapmak için birinci tercihte yerleşememiş olmanız gerekir. İlk tercihi yapıp yapmamanız önemli değil. Ancak ilk tercihte şansın daha yüksek olacağından mutlaka tercih yap. İkinci veya ek yerleştirmede puan düşmesi gibi bir şey sözkonusu değildir.

  • Ek puanlı olduğunu biliyorum. Türkiye’de belli başlı özellikle sağlık bölümlerinin dışındaki bölümlerin puanı bölüme 2 yıl önce daha yüksek puanla yerleşme olurken geçen yıl düşmüş biraz. Bakarsın bu yıl da düşer. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi, bir okulun puanı tercihlere bağlı. Bu yıl düşük puanlılar tercih ederse otomatikman okulun puanı da düşer.
   Ayrıca ekonomik olarak sorun olmazsa İÖ yazabilirsiniz. Ama yazmadan önce yine de ücretine bakmanız iyi olacaktır.

 66. merhaba hocam benim mf 3 sıralamam 126.950 hemşirelik gelme olasılığı düşük mü yüksek mi?

  • Giresun, Isparta ve Erzurum’u yeriniz varsa Sivas’ı deneyin. Ancak hemşirelik de ısrarlıysanız vakıf üniversitelerinin %50 burslu olanlarını da yazmanız iyi olur.

  • Muğla bu yıl açılmış. Yerleşme olasılığınız çok düşük olsa da şansını deneyebilirsin.

  • Siz öncelikli olarak tercihlerinizi yapın. Ek yerleştirmelerde şansınız zayıflar. Normal tercih listenizde bulunan bölümlere ek yerleştirmede yerleşemezsiniz. Örneğin, Muğla hemşireliğin 100 kontenjanı var. 100. kişi 126 949 yerleşti. Sizinki 126950 olduğu için yerleşemediniz. Kayıt dönemi 20 kişi kaydını yaptırmadı ve 20 tane kontenjan açıldı. Ama sizin burayı tercih etme şansınız yok. Çünkü sıralamanız son yerleşenin sıralamasından daha yüksek. (Sıralamanız yüksek olduğu için puanınız da düşük olacaktır. )
   Biraz uzun oldu ama daha kısa anlatma şanşı yok. Umarım yardımcı olmuştur.
   Başka sorunuz olursa yanıtlamaya çalışırız. Kolay gelsin.

 67. Hocam merhaba ben meslek lisesi mezunuyum sizce 2 yillik fizyoterapi mi yoksa 4 yillik fen bilgisi ogretmenligi mi yardimci olursaniz
  aniz sevinirim

  • İkisi çok farklı alanlar karşılaştırmak doğru olmaz ama iş bulma yönünden fizyoterapi biraz daha iyi gibi. Öğretmenlikte kpss kazanamazsanız başka bir iş yapma şansınız yok gibi.
   Ancak dediğim gibi iki çok farklı alanlar sizi hangisi mutlu eder? Tercihler açıklandığında hangisini gördüğünüzde daha çok mutlu olursunuz? İki meslekten hangisi seni daha mutlu eder? gibi sorulara vereceğiniz yanıtlar tercih listenizin oluşmasını kolaylaştıracaktır.

 68. 5.77/10 diploma notunun karşılığı nedir? 10luk sistem. Ek puan ve sınavsız geçiş önceliği ile üniversite taban puanı yakın mi olmalı. Teşekkür!..

  • İlk sorunuz için kesin bir bilgi veremiyoruz ama, 5,77*10=57,7 olabilir. Sınavsız geçişte puan sözkünusu değil. Ek puan da her alanda geçerli bur durum değil. Sadece alanınızla ilgili yerlerde (klavuzda ek puanlı olarak belirtilmiştir.) kullanabilirsiniz. Verilen yanıtlar sorunuzun tam karşılığı değilse, biraz daha ayrıntılı sorarsanız yanıtlamaya çalışırız.

 69. merhaba..Ben meslek lisesi mezunuyum ve 2 yıllık acil tıp teknisyenliği bölümüne geçmek istiyorum diploma puanım da 73 sizce bir yere yerleşebilir miyim eğer yerleşemessem ek tercih yapabilir miyim yaparsam da yerleşme ihtimalim var mı ve ayrıca bu sene sistem değişmiş bana bu konuda detaylı bilgi verebilir misiniz.Ve son olarak da 2 yıllık geçişlerde il içi ve il dışı alımlar oluyormuş bu neye göre ve nasıl oluyor ben bu diploma puanı ile il dışındaki bir üniversiteye yerleşebilir miyim şimdiden teşekkürler…

  • Sanırım sınavsız geçişten söz ediyorsunuz. Aşağıdaki bilgiler yeterli olmazsa yeniden yazabilirsiniz.
   Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı
   niteliğinde veya buna en yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB)
   içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak
   yerleştirilecektir. Türkiye ve KKTC dışında bulunan bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C.
   uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas
   alınacaktır. METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde
   ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim
   bölgesi bulunmaktadır. Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da Sınavsız Geçiş için tercih
   yapabilirler.
   Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır.
   1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
   2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1. sırada Anadolu Teknik Lisesi, 2. sırada Teknik Lise ve
   Anadolu Meslek Lisesi, 3. sırada Meslek Lisesi ve 4. sırada çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek
   lisesi sırasında verilir.
   3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
   4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi – METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara
   öncelik verilir.
   5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.
   Mesleki açık lise mezunu adayların METEB ili, MEB e-okuldan alınan bilgiler doğrultusunda adayın yüz yüze eğitim aldığı
   son il olacaktır

  • METEB içinden (İ) veya dışından (D) yapılmış olduğunu
   diğer sayılar giriş koşullarını, 96 doğum tarihi ile ilgili

 70. Merhaba ygs2 puanim 270 ilk ve acil yardim istiyorum ozel universitelerin ucretlilerini yazdim sizce gelir mi ? Gelmezse ek tercihten istanbul yazsam gelirmi ? (İst. Puanim yetiyor)

  • İlk yerleştirmede yerleşemediğiniz bölümlere ek yerleştirmede yerleşebilmeniz mümkün değildir. Almış olduğunuz puanla rahat yerleşebileceğiniz yerler var. Pek tahmin etmiyorum ama, yerleşemezseniz ek yerleştirmelerde listende yer alan bölümlerden daha düşük puanlı yerler yazarak şansını deneyebilirsin. Sonuçlar açıklandıktan sonra yeniden görüşelim isterseniz.

 71. Merhaba ben tercihleri yaptim son 7 tercihim kesin gelir gibi ama biraz aile zoru ile yaptim bu tercihler gelse bile ek tercih ile başka bi bölüm yazabiliyor muyum şimdiden teşekkürler cevabınızı bekliyorum.

  • Keşke size iyi bir haber verebilseydim ama tercihlerinizden herhangi birine yerleşmeniz durumunda ek tercihten yararlanamıyorsunuz. Yani bir yer kazandığınızda kayıt yaptırmasanız bile ek yerleştirme başvurusu yapamıyorsunuz. Şunu da belirtmek de yarar var. Bu kural önceki yıllar için geçerli olan bir kuraldı. Bu (pek tahmin etmesem de) bu yıl değişebilir belki.

 72. Merhaba ben sınıf öğretmenliği yazmıştım tm 2 de sıralamam 125 binde idi ve en sona bozok üniversitesi yozgat ı yazdım yozgat 157 binde idi orası bile tutmadi simdi ek yerleştirme ile bozok üniversitesine girebilir miyim lütfen yardımcı olum suan şok geçiriyorum girebilir miyim birde bayburt var 160 binde onada girebilir miyim lütfen yardim edin

 73. Merhaba ben sınıf öğretmenliğini tercih etmiştim tm 2 de sıralamam 125 binde idi ve en sonra yozgat ı yazdım yozgatta 157 binde idi orası bile gelmedi o yüzden sok oldum ek yerleştirme ile girebilirmiyim bozok üniversitesine lütfen yardımcı olun

  • Ek yerleştirmede Yozgat’a giremezsiniz. Daha düşük puanla kapatan yerlere bakmalısınız. Bunun için hangi bölüm kaç puanla kapattı şimdilik bilemediğimizden ek yerleştirme klavuzunu beklemeniz gerekiyor. İsterseniz klavuz yayınlandıktan sonra veya hangi bölüm kaç puanla kapatmış belli olduktan sonra yeniden görüşelim.

 74. Merhaba Kesin gelir dedigim universite gelmedi ek tercih klavuzunu bekliyorumeger acik olursa puanim yazicagim bolumden 20 puan filan yuksek gelme olasiligi nedir sizce

  • Eski yazdığınız bölümleri yazmanıza gerek yok. Tutsaydı zaten girerdiniz. Diyelim sizin puanınız 300 düşündüğünüz bölüm 301 le kapatmışsa ek yerleştirmede giremezsiniz.

   • Peki istedigim universitede kayit yaptirmayan 3 kisi var diyelim ek tercihte orayi tercih eden 3 kisi varsa yinede giremiyomuyum

    • 3 kişi değil, yazanların hepsi bile kayıt yaptırmamış olsa da oluşan taban puanı tutturmanız gerekir. Oluşan taban puan diyelim 100 kontenjan var bu bölümün taban puanı 100. öğrencinin puanıdır. Ancak bu bölüme 99 kişi yerleşmişse taban puan oluşmaz herkes tercih edebilir.

 75. Merhaba hocam. Size ek tercih ile ilgili bir sorum olacak. İlk tercihte yerleşemediğimizde ek tercih için yeni bir liste mi oluşturacağız yoksa ilk tercihteki listemiz mi olacak?

 76. meraba hocam ilk tercihimde yerleşemedim ts2 puanım 290 2. tercihimde nereleri yazabilirim yardımcı olurmusunuz tarih bölümünü çok istiyorum

  • İsterseniz ek yerleştirme klavuzu yayınlansın hangi bölüm kaç puanla kapatmış görelim. Şu anda bir şey söylemek için çok erken.

 77. Merhaba hocam
  Benim y-ygs puanim 267. 2 yillik acikogretim adalet istiyordum yazdim gelmedi. Açıköğretimde baraji gec istedigin bolumu yaz demislerdi neden gelmedi o zaman? Ek yerlestirmede yine yazsam gelir mi?

  • Puanınız yetmediği için yerleştirme yapılmamış. Normal koşullarda ek yerleştirmede de girme şansınız yok ancak Açık Öğretim olduğu için yine de ek yerleştirme klavuzunu beklemek gerekir.

 78. Merhaba hocam, ben ilahiyat istiyorum 279 puanım var, ama tercihte yerleşemedim sizce ek puanla yerleşir miyim birde şu var diyelim ki ilahiyat ek puanı 300 benim puanım 279 çıkma olasılığı nedir bilgilendirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Siz ek puanla 279 puan aldıysanız, ek yerleştirmelerde yazabileceğiniz bölüm virgülden sonraki kısımlara da dikkat ederek 279 ve altı puanlı yerlerdir. Ya da taban puanı oluşmamış bölümler.

 79. Kardesim bir yükseköğretim kurumuna yerleşti 1 puanla istediğini kaçırdı ek yerlestirme yapabilir mi acil yanıtlayan..

 80. Hocam merhabalar, ben normal öğretim tarih kazandım fakat ben sosyoloji istiyodum. Size iki sorum olacak, birincisi eğer ben ek tercih yaparsam ve tefcih ettiğim yerler gelmezse ilk tercihte kazanmış olduğum tarih bölümüne kaydımı yaptıramazmıyım ikinci sorum ise benim puanım sosyolojinin 2.öğretimini tutuyo ek tercih yapmalımıyım yapsam gelir mi? Şimdiden teşekkürler..

  • Tarih bölümünü kazandığınız için yapabileceğiniz başka bir şey yok. Ya tarih bölümüne devam ya da gelecek yıl yeniden sınav.

 81. ya ben şimdi ilahiyat istiyorum ama ne yazkkı ilk tercih olmadı ek yerleştirmelerde nasıl olacak en düşük yer 316 ile kapatmış benim ki 300 gelme ihtimali cok mu düşük yoksa hiç mi yok?? cevaplarsanız sevinirim.

  • En düşük puan 316 ise siz o yeri tercih edemezsiniz. Kazansanız bile koşulları ihlal ettiğinizden kayıt yaptıramazsınız ve gelecek yıl puanınız kesilir. Tabi bunlar taban puan oluşmuşsa geçerlidir. Taban puan oluşması için tüm kontenjanların dolması gerekir.

 82. Merhaba ben bu sene sınava girdim.Tercih yaptım ama tercih yaptığım yerlerin içerisinde uzaktan eğitim vardı. Ben orayı kazandım ve şu an kayıt yaptımadım. Ek kontenjanlardan faydalanabilir miyim?

  • Kayıt yaptırıp yaptırmamanız önemli değil. Merkezi yerleştirme tercihleri sonucu herhangi bir yere yerleştiğiniz taktirde ek yerleştirmeden yararlanamazsınız.

 83. Merhaba ben felsefe bolumunu istiyordum isparta felsefe yazdim gecen seneki taban puani 243 du benimde tm-3 246 di ama gelmedi ek tercihte isparta io de bos kont kalirmi yada baska ilde felsefeden bos kont kalirmi bu bolumu okumayi cok istiyorum yardimci olursaniz sevinirim…

 84. Peki hocam sizce ek tercihin şansı nedir? Puanımız yeterse ve kontenjan varsa yerleşebilir miyiz? İlk tercihteki gibi hüsrana uğrama olasılığımız kaç? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 85. Merhaba, tercihlerimde psikoloji yazdim fakat tutmadi.İlk tercihimi yaparken sosyolojide istiyordum ,fakat mezun olduktan sonra is imkanin cok az bosta kalirsin dediler.Sizce oylr mi sosyoloji alani dar mesleklerden mi ?

  • Psikolojiye göre biraz dar ama bu size bağlı bir şey. Sıradan bir meslek bile olsa iyi yapabildiğiniz ve mesleğinizle barışık olduğunuz sürece bir sorun olmaz. Bir çok öğrenci puanım yüksek diye istemediği bölümleri yazıyor kazandığı zaman da sıkıntıya düşüyor.

 86. Hocam UŞAK İNŞAAT’ı kazandım.Üniversitenin kendi sitesine girdim.Orada ön kayıt formundan bahsetmiş.İnternetten ön kayıt sayfasına girdim.Defalarca bilgilerimi yazdım.Ama sürekli ”HATA:::Bilgiler eksik veya yanlış girildi.
  Lütfen bilgilerinizin Nufüs Cüzdanınızdaki bilgilerle aynı olduğundan emin olunuz.(!)”
  bu hatayı aldım.Kafam karıştı bu işi nasıl halledicem hocam.

 87. Merhaba hocam ek tercihlerde tercih ettiğimiz bölüm dışında bir bölüm yazabiliyor muyuz?

  • 1. tercihteki listeden söz ediyorsunuz sanırım. Ek yerleştirmede 1. listede bulunan hiç bir bölüme yer vermeyeceksiniz.

 88. Hocam ben 117 bindeyim Ankara ybu sosyoloji kazandım samsun sosyolojiyi istiyorum ilk sıraya yazdığım halde gelmedi (131 bin samsun) şimdi ben ek tercih yapabiliyor muyum yada bu sene okuyum seneye yatay geçiş sınavına mı gireyim yoksa hiç gitmeyim mi kafam çok karışık yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

  • Muhtemelen en doğru yol sizin bulmuş olduğunuz yatay geçiş yolu. Gitsen de gitmesen de gelecek yıl puanın kesilir bunu unutma. Ek yerleştirme hakkınız da yok.

 89. Merhab ben bu sene acikogretim sosyal hizmetkeri kazandim ama daha kayit yaptirmadim ve yapmicam da sinavsiz gecis hakkimi kullanip cocuk gelisimi bolumume gitmek istiyorum gidebilir miyim acaba

  • Geçmiş kurallara göre herhangi bir bölümü kazanan ek yerleştirmeden yararlanamaz. Sizin kayıt yaptırıp yaptırmamanız önemli değil.

  • Yapamazsınız. Ya kazandığınız bölüme gideceksiniz ya da gelecek yıl yeniden sınava gireceksiniz. Kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da puanınız kesilecektir.

  • Sorunu biraz daha net yazarsanız daha net yanıt verebilme şansımız olur. Ayrıca eğer birisi size seneyi bekle diyorsa inanma. Öncelikli olarak “sen” varsın. Ama gelecek yıl belki öbür belki daha öbür yıl girmek hiç bir zaman kayıp değildir. Yeter ki senin istediğin olsun.

 90. tercih kontenjan sırAsında 103 yazıyor bu da taban puanı var mi demek yok mu demek hocam ?

   • hocam yukarida yazdim ama cevaplamadiniz ilahiyat istiyorum ve ek yerlestirme klavuzunda en düşük puan 319 ve benm 300 puanım ne yapmalıyım gelirmi sizce kontenjan bölümünde 103 yazıyor yerlestirmede de 103 yazıyor taban puanı var mi demek yoksa yok mu demek yardımci olursanız :///

 91. Hocam ek tercihi nasil yapmaliyim ben veterinerlik istiyorum puanimin altinda yerleri yazsam boş kontenjan olan yere gekirmi benim puanim 297 yazacagim yer mesela 280 gelirmi ek yerlestirmede

  • 297 puanla 280 puanlık yer yazarsanız çok büyük olasılıkla gelir. Kontenjan fazla olursa 296 puanlı yere bile yerleşebilirsiniz. Veterinerlik bölümünde boş kontenjan çıkma olasılığı da yüksek.

   • Hocam ben benim puanimdan yuksek yerleri yazdim.ama sonta ogrendim yazilmiyormus.parayi yatırmadim bu yuzden.seneye benim puanimdan kesilir mi

    • 2 yıllık yazdıysanız sorun değil, 4 yıllık yazdıysanız muhtemelen yerleşemezsiniz yerleşirseniz kayıt yaptıramazsınız. Puan kesilme konusunda net bir bilgi yok.

 92. Hocam ek tercihi nasil yapmaliyim ben ilahiyat istiyorum puanimin altinda yerleri yazsam boş kontenjan olan yere gelirmi sizce yoksa gelmez mi benim puanim 301 diyeli yazacagim yer mesela319 felan gelirmi ek yerlestirmede ne yapmalıyım ??

  • Ek yerleştirme tercihlerinde yer vereceğiniz bölümler ya sizin puanınıza eşit ya da puanınızdan düşük yerler olmak zorunda. Bu nedenle 301 puanınız varsa taban puanı 319 olan bir bölümü tercihlerinizde yazamazsınız. Sizin yazabileceğiniz yerler 300 ve altı puanlı bölümlerdir.

  • Mf 3 Puanınızı yazabilir misiniz? Bir de birinci tercihinizde yerleşemediğiniz yerlere yerleşme şansınız yok. Yani düşündüğünüz bölümleri 1. tercihinizde yazdıysanız ek yerleşmede yerleşemezsiniz.

    • Vakıf üniversitelerinin ücretli olanlarından gelme olasılığı olabilir. Diş hekimliği taban puanları sizin puanınızdan yüksek. Sitede diş hekimliği puanları yayınlanacak yakın zamanda. Oradan bakarak puanınıza denk veya altında olan yerleri belirleyip ve ek yerleştirme döneminde açık olmasını beklemekten başka seçenek yok gibi şimdilik.

 93. Arkadaşlar merhaba şimdi ilk terih dönemimde tercihlerimi yaptım ve cumhuriyet üni. mekatronik müh. geldi fakat herhangi bir ön kayıt vb birşey yapmadım ek yerleştirme hakkım var mıdır ?

  • Tebrik ederim iyi bir bölüm kazanmışınız. Herhangi bir ön kayıt yaptırmanıza gerek yok. Bundan sonra mekatronik mühendisi adayı olduğunuz için ek yerleştirme hakkınız da yok. Siz şimdilik üniversitenin web sayfasını inceleyin kayıt dönemleri için. Bir başka yol daha kendine ptt den bir e-devlet şifresi alarak e-kayıt döneminde internet üzerinden yap kaydını.
   Yeniden tebrik eder başarılar dileriz. Başka sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırız.

 94. Merhaba hocam İlk tercihte yazdığım yerlerin bi kactanesini ek tercihte yazamazmiyim ?

  • Sadece taban puanı ile sizin puanınız eşitse (virgülden sonraki rakamlarla birlikte) yazabilirsiniz.

 95. Ek yerleştirmede ataturk üniversitesi açıkoğretim fakültesi sosyal hizmetler (4 yıllık) bolumu yazmayı duşunuyoruz. Merkezi yerleştirmede taban puanı 307 ymiş. Bizim puanımız tm 2: 318 , tm3: 329 sizce olur mu ve hangi puan esas alınacak bilgniz var mı şimdiden teşekkürler

  • “Bu program için puan türü belirlenmemiştir. Adayların, bu programı tercih edebilmeleri için YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 ve daha yukarı puan almış olmaları yeterlidir.” tercih klavuzundaki sözkonusu bölümle ilgili açıklama. Bu durumda tm2, tm3 puanları geçerli değil. Ancak, almış olduğunuz puan çok çok iyi olmasa da öyle küçümsenecek bir puan değil. Ekonomik durumunuz uygunsa vakıf üniversitelerini incelemenizi de öneririz. Muhtemelen düşünmüşünüzdür ama düşünmediyseniz diye yazdım.

 96. Hocam ben meslek lisesi kimya mezunuyum hic bir yere yerlesemedim sinavsiz gecis haklarim olan eczane hizmetleri is sagligi guvenligi olan universiteler yazdim en sona da kimya teknolojisini yazmistim fakat yerlesemedim ek tercihlerimi nasil yapmam gerekiyo

  • Ek yerleştirme klavuzu yayınlandıktan sonra görüşüp daha net yanıt versek olur mu? Bizimle görüşmeseniz de mutlaka bir danışmandan yardım alın. Özellikle meslek lisesinde görevli rehberlik öğretmenlerinden. Gelecek yıla kalırsanız kazanma şansınız biraz daha azalacaktır.

 97. Hocam bişey sormak istiyorum ben şimdi ek tercihte 2 yıllık bölüm yazmak istedim en küçük puana mı bakacam?

  • Ek yerleştirmede girme şansın olan yerler var ama öncelikle açıkları görmek gerekir. İlk tercihinde yazmadın mı sınıf öğretmenliği? Çünkü bir kaç üniversite hariç bir çok yere girebilme şansın varmış.

 98. Hocam ben hiçbir tercihime yerleşemedim. Ek tercihlerde de şansımı deneyeceğim ama seneye kalacağım büyük ihtimalle. Hiçbir yere yerleşemezsem seneye puanım kırılmaz değil mi?

  • Düşünceniz çok güzel. İstemediğin bölüme gitmek yerine bir yıl ara verip rahatça çalışmak ve dinlenmek. Ama nereyi isteyeceğinize tam karar verdiyseniz tabi.
   Bir yere yerleşmediğiniz sürece puanınız kesilmez.

   • Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Hedefim net. Bu sene yoğun bir tempoyla çalışamadım bir kez daha denemek istedim. İlgilendiğiniz için çok teşekkürler 🙂

 99. Hocam benim puanım puanım da 300 ilahiyat istiyorum ilk tercihde yerleşemedim ek de sizce yerleşebilir miyim ??

  • İlk tercihte yerleşemediğiniz bölümlere ikinci tercihte yerleşemezsiniz. Ya da daha düşük puanlı ilahiyatları yazmalısınız.

 100. Hocam ek tercih için ücret ödemesini ne zaman yapıcaz ve ek tercihler aday işlemlerinden mi yapılıyor?

  • Ek yerleştirme klavuzu yayınlanacak. Klavuzda nereye ne şekilde yatırılacağı anlatılacaktır. Bu da en az 15-20 günü bulur.

 101. merhaba ben istanbulu 2 yıllık meslek yğksekokul kazandım ama pahalı diye gidemiyorum acaba 2inci tercih yapsam başka yere girebilir miyim

  • Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için
   başvuramayacaktır.

 102. Hocam ilk yerleştirmede tercih yapmayan lar ek yerleşmede tercih yapabiliyor mu bir sorum daha olacak geçen sene aldığımız puanla tercih yapabiliyor muyuz bu sene sınava girmediysek

  • İlk yerleştirmede tercih yapıp yapmadığınız önemli değil, geçen yılki puanla tercih yapamazsınız sistem zaten görmez sizin geçen yıl ki puanlarınızı. yatay geçiş konusunu araştırın isterseniz.

   • Hocam zaten sınavsız geçiş hakkımı kullanmam ek tercihte geçerli olur mu ilk tercihi yapmadm

 103. Ben kiz meslek lisesinden bu sene mezun oldum.2 yillik tercihlerimi yaptım ve kütahya tuttu.fakat istemiyorum.ek tercih yapabiliyomuyum bunu öğrenmek istiyorum.

  • Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

 104. Mrb tercih yaptım ama bi yer gelmedi ek tercihlerde mesela tercih yaptığım yerlerin kontenjanı 50 ama 49 kişi tercih yapmış 5 de kon.acigi var tercih yaptım yerleri tekrar yapsam gelir mi

  • Tercih yaptığınız yerlerde kontejan açığı olması mümkün değil. Hangi bölümü tercih ettiğinizi ve kontenjan açığı olan yeri yazabilirseniz bakalım isterseniz.

 105. Benim teecihimde karisiklik oldu 3. Tercihim afyon.kocatepe cikti ama ben bursayi istiyordum ida 4. Tercihdeydi karisiklik oldu yani daha sonra nakil olabilirmiyim veya ek tercihi beklesm katit yaptirmayim yardim edermisiniz hocam

 106. Hocam merhaba bütün yorumlarınızı okudum tam olarak anlayamadım bilmediğim bir çok şey öğrendim öncelikle merak ettiğim şey ben 320 puan Yaptım Bahçeşehir hukuk 339la en son öğrencisini almış ama 65 kontenjanı var Anladığım kadarıyla taban puanı oluşmamış yani tercih yapa bilirim ve küçük bir ihtimalde olsa yerleşebilirim değil mi çünkü taban puan oluşmamış aynı zamanda Maltepe hukuk 314 puanla son öğrencisini almış zaten orası kontenjanada sahip ve puanım yüksek Olduğu için yazabiliyorum Anladığım kadarıyla ama Bahçeşehir konusunda emin olamadım lütfen cevap yazın hocam benim için çok önemli şimdiden teşekkür ederim.dipnot, Bahçeşehir hukukta getirdiği 98bin Barajı’nı kontenjanı büyük ölçüde boş kaldığı için kaldırır mı ek tercihlerde

  • Öncelikle olumlu yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederiz. Ayrıca sorunuzu bu kadar net sorduğunuz için. Gelelim sorunuza. Geçen yılki klavuzdan ilgili maddeyi aynen aktarıyorum. “1.2.2014 EK YERLEŞTİRMEDE TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ KURALLAR a) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.” Buradan sizin Bahçeşehir Hukuk (98 bin engeli yoksa) Fakültesi’ni tercihlerinize yazabileceğinizi söyleyebiliriz.
   98 bin barajını kaldırabilir mi kaldırsalar kabul edilir mi bilmiyorum. Ek yerleştirmelerde 1. tercih kuralları geçerli gibi bir madde var. Nasıl olsa klavuzu bekleyeceğiz görürüz ama, Maltepe hukuk büyük olasılıkla gelir. 47 açık şimdi var, 5-6 kişi de kayıt yaptırmaz.

 107. hocam bn tercih yaptım acıkogretım saglık kurumları ısletmeciline yerlestim ek tercih yapabiliyormuyum ve ya bolum degistrme ımkanım varmı sınavsız gecis hakkımı kullanabilirmiyim

  • Ek yerleştirme hakkınız şu an için yok. Bölüm değiştirme olanağınız her zaman var. Bölüm değiştirmeyi bir kaç yolla yapabilirsiniz.

 108. örgün okumak isyorum ama ne yapacagımı bılmıyorum yardımcı olurmusunuz nasıl bolum degistirebilirim

  • Öncelikle kaydını yaptırıp 1. sınıfı yüksek notla bitirmeniz gerekiyor. Zaten işin içine girince yeterli bilgiyi öğrenirsiniz. Ya da hiç uğraşmayın puanınız kesilir ama gelecek yıl deneyin şansınızı

 109. Hocam merhaba ben yanlış tercihten bir sonuca ulaşamadım ve ek tercihleri bekliyorum. Bölüm olarak mimarlık istiyorum, puanım 285 vakıf üniversitelerini yazdım ancak gelmedi sizce hangi vakıfları yazabilirim? Boş kontenjan bulabilir miyim mimarlıkta?

 110. Hocam merhaba. Ben ilk tercihlerde bir yere yerleşemedim yanlış tercihlerden dolayı. Ek tercihlerde sadece kendi şehrimdeki üniversiteleri yazacağım. Ek yerleştirmede ”OBP” ne kadar önemli? Makine mezunuyum, Dokuz Eylül Mekatronik bölümünü düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Öncelikleri belki çok okumuşundur ama bir kez daha okuyun isterseniz.
   1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
   2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1. sırada Anadolu Teknik Lisesi, 2. sırada Teknik Lise ve
   Anadolu Meslek Lisesi, 3. sırada Meslek Lisesi ve 4. sırada çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek
   lisesi sırasında verilir.
   3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
   4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi – METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara
   öncelik verilir.
   5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.
   Burada OBP her ne kadar 4. sırada yer alsa da baraj olarak düşünebiliriz.

  • Sorunuz sınavsız geçişle ilgili sanırım. Umarım yanlış anlamadım. Makinanın en iyi bölümlerindendir mekatronik ama sizin girebileceğiniz alan diğer bölümlere göre bayağı fazla diye hatırlıyorum. Seçenekleri çoğaltmayı düşünmez misin?

   • Düşünürüm tabii hocam. Fakat ek tercihler için çok iyi strateji yapmak gerekiyor diye duydum. Kafam aşırı derecede karışık işin içinden çıkamıyorum 🙂 Obp puanım 300 ve garanti girebileceğim bir üniversiteyi ilk sıraya yazmak istiyorum

    • En belirleyici unsur. Okul türü Anadolu, (makinanın tekniği var mıydı hatırlamıyorum ama) teknik ve düz. Siz hangisinden mezunsunuz?

 111. Dokuz eylül mekatronik bölümünde osym kılavuzunda , ”OBP PUANI” MI yoksa PUANLI YERLEŞTİRME SÜTUNUNDAN ”EN KÜÇÜK PUAN” satırlarından hangisini dikkate almak gerekiyor? METEP İÇİ , OBP PUANI ”306,5500” , En küçük Puanı ”244,41654”

  • Neyse can sıkacak bir durum yok. Tekrar görüşürüz. Hele klavuz bir yayınlansın. İzmir hangi endüstri meslek?

    • Şimdi bırak artık bunları düşünmeyi ek yerleştirme dönemine kadar güzelce dinlenmene veya işin varsa onunla uğraşmaya bak. Ek yerleştirme döneminde okullar açık olursa okuluyun rehberlik öğretmenine, açık olmazsa en yakın RAM Rehberlik Araştırma Merkezi’ne git ve bilgi al. Yakın olsaydın ben de yardımcı olurdum ama bu sorunları yüz yüze çözmeniz gerekir.

 112. Hocam ösymnin tercih kilavuzu icin yayinladigi yerde bos ve dolmayan kontenjanlar var oralari ek tercihte yazabilirmiyim

  • Hayır. Ek yerleştirme klavuzu ayrıca yayınlanacak ve kontenjanlar o klavuzda gösterilecek. O gösterilen kontenjanlara göre yazabileceksiniz.

 113. Mrb hocam yorumlarda okudum tercih yaptigimiz yerlerde puanimizdan yüksek bir yazarsak gelse bile kayıt olmuyormus. Bu nasıl oluyor yani geliyo ama kayıt yapılmıyor e o zaman neden geliyo ki ??

  • Puanınıza eşit veya puanınızdan daha düşük programları yazmanız gerektiği klavuzda açıkça belirtilmiştir.

 114. Birsey daha sormak istiyorum arkadaşım bana 205 puanla ygs5 ten iki yıllık çocuk gelişim gelebileceğini söyledi sizce gelme ihtimali var mı (düz lise mezunuyum)

  • Çocuk gelişimi bölümü ygs-4 puanı ile alıyor. Ağırlıklı olarak vakıf üniversiteleri olmak üzere 205 ygs-4 puanı ile tercih edebileceğiniz yerler var. İstiyorsanız listesini göndereyim.

  • Klavuzda okul birinciliği olarak gösterilmişse yerleştirmeniz ona göre yapılır. Tabloda gösterilmemişse yerleştirilmeniz diğer öğrenciler gibi yapılır.

 115. Hocam sadece 2014 te ek tercih te okul birinciliği nden kalan kontenjan gosterilmemis ösym yi aradım kural değişikliği falan mı oldu diye öyle bişey yok 2014 te okul birinciliği nden kontenjan kalmadığı için gösterilmemistir ilk tercihte ki kurallar geçerli dedi

  • Çok teşekkür ederim. Ama sonuç da yoktu 2014 te. Kontenjan kalmadı gibi komedi kime inandırıcı gelir bilmiyorum. Katkılarınızdan dolayı tekrar teşekkür ederim.

 116. Eğer böyle bi kural getirdiyseler söylemeleri lazım bizde kafanızda ona göre hareket edelim öğrenciyi düşünen yok tabi 😀 hocam bu konu isteğe göre yapılacak bişey bi bu sene olsun bu sene olmasın mi diyolar

 117. Hocam merhaba benim puanim 322.230 istediğim vakıf üniversitesının puanı 322.380 ek yerleştirmelerde egerki kontenjan açılır gelme olasılığı var mi cevaplarsaniz çok mutlu olurum

  • Öncelikle ilgili programın kontenjanı dolmuş mu? Eğer dolduysa sizin puanınız daha küçük olduğu için programı tercih edemezsiniz. Dolmadıysa taban puan oluşmadığından dolayı tercih edebilirsiniz.

   • Evet şuan kontenjanı dolmuş durumda o zaman hiç bir şansım yok
    Peki gelecek yıl için dersane veya takviye ders şart mi

     • Ölü tercih olacağı için değil, kural öyle. Puanınızdan yüksek bölümleri yazamazsınız, Yazar da kazanırsanız kayıt yaptıramazsınız diyor. Kayıt yaptıramadığınız gibi durduk yere gelecek yıl puanınız kesilecektir artı olarak.

 118. benim ilk tercihim aydın adnan menderes işletme yönetimi geldi ama gitmek istiyorum ek tercihte her hangibi yada o okulun işletmeden açık öğretimine tercih yapabiliyomuyum acaba

  • Ek yerleştirmede yapabileceğiniz bir şey yok. Açık öğretime geçişle ilgili konu daha çok okulunuzla ilgili bilgileri oradan almanız daha doğru olur.

 119. Merhaba hocam bana liste gönderecektiniz mail adresim sıkıntıliydi başka bi mail adresi var onu nasıl size gönderebilir im o mail den mi mesaj atayım size

 120. Meraba bana acil yardimci olur musunuz? Benim lys puanim biraz dusuk. Dil 2 veya 3ten tercih yaptmak istedim olmadi ek kontenjanla tercih yaptigimda yerlestirilebilme ihtimalim ne? Bir danisman bana 3 buyuk sehir yazamazsjn dedi neden oyle dedi bilmiyorum yazabilir miyim ve gitme olasiligim var mi acaba lutfen

  • 1. tercih döneminde tercih yaptıysanız o tercihlere yer vermeyin. Büyük şehir küçük şehirden kasıt ne bilmiyorum ama mutlaka sizin puanınıza bakarak söylemiş olmalı. Puanınızı ve nereleri istediğinizi bilmediğimiz için sorularına net yanıt veremiyoruz. Bu bilgileri verirseniz yanıt vermeye çalışırız elimizden geldiğince.

 121. Mrb arkadaşlar. Benim kardeşim ilk ve acil yardım bölümünü kazandı ve mülakatta kilodan dolayı elediler. Tekrar ek yerleştirmeye başvuru yapabilir mi

  • Bu konuda en sağlıklı ve kesin bilgiyi 444 6796 nolu telefonu arayıp alabilirsiniz. Aldığınız bilgiyi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

  • Şimdilik devlet üniversitelerinden yazabileceğin yok ama vakıf üniversitelerinden kontenjan olursa yazabileceklerin var.

 122. Hocam merhaba ben ilk tercihte ygs puanından yerleştim ek tercihte sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiym

  • Bir hafta-10 gün içinde yayınlanabilir. Boş kontenjan biraz tercih edilecek bölümelere bağlı olsa da boş yer yok diyenler boş konuşuyor. Kimlerin kayıt yaptırıp yaptırmadığını nerden biliyorlarmış ki?

 123. merhaba hocam ben meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum ilk tercihte sadece istanbulda özel üniversiteleri tercih ettim fakat çıkmadı obp puanım 351. ek tercihlerde il dışı yazmayı düsünüyorum sizce çıkma olasığı nedir bazı iller metep içi alıyor kontenjanları dolmazsa dısardan alıyorlar mı bilgi verirseniz sevinirim

  • Yerleşebilme olasılığınız hakkında bir şey söylemek için kontenjanları görmek gerekir. Sizin de bildiğiniz gibi çocuk gelişimi çok tercih edilen bir alan. Bu nedenle önceliğinizi varsa kendi ilinizdeki okullara, yoksa meteb dışı olanlara verin. Meteb içi gelme olasılığı da var ama kontenjan dolmazsa.

   • istanbulda benim bölümüm sadece özellerde var sınavsız geçişimi özel okullarda tam burslu olarak tercih ettim çıkmadı zaten ek tercihlerde yine benim yeni mezun olup sınavsız gecişimi göz önunde bulundurcaklar dimi

 124. Hocam ek yerleştirme ödemeleri başladı mı? Kimisi kılavuzdan sonra olucak diyor yani tercih yaptıktan sonra. Bizi aydınlatır mısınız?

 125. Ek yerleştirmede bir üniversiteye istek çoksa onlar arasında puana veya başarı sıralamasına bakılır mi

 126. arkadaşımın sınavsız geçiş hakkı var mekatronik yazdı sınavsız geçiş bölümü arasında var yerleşemedi ama kontenjan boş gözüküyo bu nasıl oluyor

  • Böyle bir şey mümkün değil. Tercih listesini gözden geçirsin, kodlarına falan iyice bakın. yazdınız ve boş kontenjan gözüküyorsa, hemen itiraz edin. Hangi mekatronik arkadaşınızın yazdığı isterseniz yeniden kontrol edelim.

 127. Hocam 2 yıllıklarda ek tercihte kendi puanımızın üstünde yerleri yazabiliyo muyuz? mesela ygs 6 200. boş kontenjan varsa 260 puanlık yeri yazabiliyo muyuz?

 128. Hocam mrblar.2 yıılıklarda ek tercihte kendi puanımızın üstünde yerleri tercih edebiliyo muyuz ? mesela ygs 6 200. bos kontenjan olursa 270 puanlı yeri yazsak gelme ihtimali nedir?

  • Yeni klavuzda bir değişiklik olmazsa yazabilirsiniz. Önceki klavuzda sadece linsans bölümlerinde en düşük puan aranacağı belirtilmiş. Klavuzu bekleyelim.

 129. hocam vallahi şaştık kaldık ordu üniversitesi mekatronik yazdı benim yanmımda ben yazdım sıraladım ve ordu ünide mekatronikte boş kontenjan 30 kişi filan gözküyodu sgk da şaştık hocam hocam ben bide bi arkadaş var geçen sene tercih hiç yapmamış sınavsız geçiş hakkı olduğunda busenede sınavsız geçiş hakkını kullandı ama yerleşemedi ikinci tercihte sınavsız geçiş hakkıyla yerleşme şansı varmı allah razı olsun şimdiden

  • Ordu mekatronik kontenjanı 51 ve hepsi de dolmuş. Muhtemelen yanlış yerlerden bakmışınız. Geçen yılki mezunların bu yıl yerleşmesi yeni mezunlara göre biraz daha zor. Ayrıca sgk 30 derken ne kastettiniz anlamadım. Ama Ordu ünv. mekatronik de 2. öğretimde dahil hiç bir açık yok. Mekatronik fazla açık veren bir bölüm değil.

 130. bu boş kontenjan sgk 30 filan yazıyo hocam bu sınavsız geçiş hakkıyla boş kontenjan sayısı değilmi ben şaştım hocam arkadaşa öyle oldu boş kontenjan var ama yerleşemedi hocam ikisinide yanıtlarsanız seviniriz

 131. Hocam edirne uzunköprü maliye bölümünü kazandım.Uzunköprü nasıl bir yerdir bilginiz varmı.Öğrencinin sıkılmadan okuyabileceği bir yermidir?

 132. bu kontenjan sayısı tercih robotuna girdiğinde tabloda sgk yani sınavsız geçiş kontenjan sayısı değilmi hocam

  • Sizin görmüş olduğunuz sayılar birinci tercihle ilgili sayılardır. Ordu Mekatronik 51 kontenjana sahip. Bunun 30 u sınavsız geçişe, 20 si puanlı geçişe ve 1 i okul birincisine ayrılmış. Bu kontenjanların hepsi de dolmuş.Kısaca sizin tahmin ettiğiniz gibi bir durum yok.

 133. hocam peki ikinci tercih yapıcaz bu boş kontenjanları nerden bakıcaz daha doğrusu siz nerden bakıyosunuz hocam benim ikinci senem ve benim kesin bi yere yerleşmem şart hocam hocam bölüm farketmez biyere yerleşimde aile baskısı filan hocam orduda elektrik elektronik hocam bölümüm geçiş yapmam lazım hocam orduda başta olmak üzere başka illerde nereyi yazabilirim hocam boş kontenjan nerde çok hocam yardım ederseniz seviniriz

  • Öncelikle aile baskısı ile uğraş ama istemediğin bir bölüme gitme. Sorularını ek yerleştirme klavuzu yayınlandıktan sonra yeniden sorarsanız daha net yanıtlar verebilirim. Eski mezun olduğunuz için sınavsız geçişle yerleşmeniz biraz zor. Bu nedenle açığı çok olan okullara bakmamız gerekiyor.

 134. selamun aleykum hocam.ben ilahiyat istiyorum ama normelde yerleşemedim ek tercihlerde şansım olur mu ne yapmalıyım ek puanlı puanım 300 bide küsüratı var,sırlamam da 86 bin. ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim..

  • Örgün lisans ilahiyat mı istiyorsunuz? İsterseniz ek yerleştirme klavuzundan puanlarını inceleyin. Sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırız.

 135. Ygs yle alan ön lisans programları nda ek tercih te puan önemli değil dimi önemli olan boş kontenjan

 136. hocam vallahi hangisi olursa olsun gerçekten bu sene şart bi yere gitmem hangi il olursada olsun farketmez hocam önceliğimiz ordu eğer çıkma şansı yüksekse çok boş yer varsa diyorumya hocam neresi olursada olsun önemli değil yeterki bu sene gitmem lazım hocam zaten bırakıcam hocam sınava hazırlanıcam tekrardan hocam geçen senede çok baskı yaptılar bu senede ilk tercih olmadı olmadı hocam yardım ederseniz çok sevaba girersiniz hocam lütfen yardım edin hocam zaman ayırırsanız çok sevinirim hocam tercih zamanı

  • Sadece mekatronik mi istiyorsun? Mekatronikle ilgili kontenjan listesini gönderiyorum. İnceleyin.

 137. hocam ben imamhatip mezunuyum ilahiyat istiyorum birinci tercihimde çok fazla ilahiyat tercih etmedim başka bölüm yazdım yerleşemedim ek puanım 304 ve ek puanlı başarı sıralamam 81 bin ek yerleştirme klavuzu açıklandı fakat orda sadece en küçük puan yazıyor biz imamhatip mezunu olarak ek yerleştirme klavuzunda ek puan diye bişey yok acaba bizimde mi en küçük puana göre tercih yapmamız gerekiyor

  • Alanınızla ilgili bölümde ek puanlı puanınızı dikkate alacaksınız. Ek puan kullanacağınız bölümleri tablo 6A-B’den bulabilirsiniz. Siz imam hatip mezunu olduğunuz için ilahiyat bölümüne ek puanla, diğer bölümlere Y-puanları ile tercih yapacaksınız. Ek puanlı puanın 304 olduğu için 304 altındaki ilahiyatları yazabilirsiniz.

  • Sizin ek puan dahil 304 puanınız var yanlış anlamadıysam. Tablo 4 ten ilahiyatlardan 304 altındakilere bakacaksınız. 2-3 içerisinde tabloları düzenlerim. Size yollarım eğer isterseniz.

 138. yok hocam elektrik elektronik tüm geçiş bölümleri olabilir farketmez hocam bi yere yerleşimde sınavsız geçişle yeterki bu sene yerleşim hocam şehirde farketmez hocam hocam yardım edin lütfen hocam tüm elektrik elektronik geçiş bölümleri olabilir yeterki bi yeri kazanim hocam busenede boşta kalmamam lazım hocam aile baskısı çok hocam lütfen yardım edin hangi illerde boş kontenjan daha fazla girme ihtiimalim yükse

 139. hocam ek puanı nerelerde kullanacağımızdan bahsetmiyorum benim anlatmak istediğim ek yerleştirme klavuzunda ilahiyat puanı en küçük puan yazıyor yani ek puanlı puan yok işte biz imamhatip mezunlarıda mı o en küçük puana göre tercih yapacağız çünkü başka puan yok ve mesela kars ilahiyat ek puanlı 304 ile kapatmış ama ek yerleştirme klavuzunda en küçük puan 321 puan yazıyor benim kafam çok karıştı hiçbişey anlamdım ben

  • Siz ilahiyatı ek yerleştirme puanı ile tercih edeceğinizden dolayı ayrıca ek puanlı olarak gösterilmemiş. 304 okul birincisinin en küçük puanı.

 140. allah razı olsun hocam ne muradınızı varsa allah nasip etsin hocam ben karadeniz teknik üniverisitesini yazdım kodlarda aynı kontenjan sayısı 5 diyo biyomedikal cihaz teknolojisi hocam bunda bi yanlışlık varya

 141. pardon hocam bu kazanmış ama kayıt yaptırmamış açık sayısı ondan hocam işiniz bitince şu tercih işinde yardımcı olmanızı bekliyoruz hocam il farketmez bölümde farketmez haberleşme elektrik ve elektronik mekatronikte fazla yer olcanı sanmam biyomedikal bunlar hangisi olursa olsun hocam yeterki bi yere yerleşim il farketmez

  • Geçen yıl elektrik bölümünden mezun oldunuz değil mi? Bir de Anadolu mu, teknik mi yoksa düz mü onu belirtirseniz iyi olur.

 142. Hocam bu tercih sırasını yaparken istek sırasına mi yoksa puanı yüksek ten az olana doğru mu sıralama yapıcaz bi yerin puanı virgül den sonra ,9873 benimki ,87785 orayı yaramaz miyim

  • 4 yıllıksa virgülden sonraki rakamları da dikkate almanız gerekiyor. Tercihlerinizi istek sırasına göre yapmanız en doğrusu ama ölü tercih olacağından yüksek puanlıları aşağı yazmanın anlamı yok fazlaca.

 143. Nasıl yani ölü tercih ben şeyi kastettim 4 yıllık yazıcam bi bölüm 300 diğeri 318 ikisine de puanın yetiyor ama 300 puanlı yeri daha çok istiyorum onu yukarı alabilirim yani 318 den neden ölü tercih olsun onu anlamadım hocam

  • 300 puanlı yeri öne aldığınızda oraya girersiniz. Dolayısıyla 318 puanlı yer gereksiz yazılmış olur. Herhangi bir sakıncası yok tercih hakkınız dolmuyorsa.

 144. merhablar ben sınavsız gecıs hakkımı kullanarak ek tercıhlerde nasıl tercıh yapıcam ve ben gecen sene mezun oldum yardım edersenız sevınırım

  • Muhtemelen biliyorsunuz ama bilmiyorsanız, sınavsız geçişle hangi yerleri tercih edebileceğinizi öğrenin. Eski mezun olduğunuz için kontenjanı çok olan, şehrinizin dışından yazarken obp nize yakın ve (D) yazan yerleri yazmaya çalışın.

 145. Size puanları mızı ve yazmak istediğimiz bölümü alabileceğimiz mail falan var mı yardimci olabilir misiniz

 146. sınavsız geçişle yerlesemedım ek tercıhlerı nasıl ve neye bakarak yapacagımı bılmıyorum yardımcı olurmusunuz

  • Eğer eski mezunsanız, bilmiyorsanız, sınavsız geçişle hangi yerleri tercih edebileceğinizi öğrenin. Eski mezun olduğunuz için kontenjanı çok olan, şehrinizin dışından yazarken obp nize yakın ve (D) yazan yerleri yazmaya çalışın.

 147. Hocam merhaba, ben okan üniversitesinin sitesine baktımda ilk tercihe %50 burs diyodu tam ücretliler için yani bu ücretli yazanları mı içeriyor? Anlayamadım da, lütfen beni aydınlatın.

  • Üniversiteyi arayarak daha net bilgi alabilirsiniz. İlgili üniversitenin temsilcisi gibi bizim yanıt vermemiz doğru olmaz.

 148. hocam elektrik elektronikten mezun oldun ben teknik liseydim yardımlarınızı bekliyorum hocam bu ikinci tercihihlerim hocam bölüm farketmez geçiş bölümleri olsunda hangisi olursa olsun şahir farketmez ama öncelik ordu olabiliyosa başa orduyu hocam bi inclerseiz zamanınızı ayırırsanız çok seviniriz hocam

  • Sizden bir şey isteyeceğim. İl veya ilçe merkezinde oturuyorsanız, Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) vardır. Gidebilirseniz oraya uğrayıp herhangi bir rehberlik öğretmeninden yardım almaya çalışın. Ben size yardımcı olmaya çalışırım ama, yüz yüze alacağın yardım daha iyi olur. En azından sorularınıza anında yanıt alırsınız. Pek önermem ama (siz neresi olursa olsun dediğiniz için söylüyorum) isterseniz bir dersanaye uğrayın. Ben yine burdayım, elimden geleni yapmaya çalışırım.

 149. HOCAM ben İSTANBUL ÜNV. AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ HAVACILIKTA YER HIZMETLERİ YONETIMI BOLUMUNU ( acıköğretim) KAZANDIM
  fakat kayıt yaptırmadım.ek tercihlerden tekrar tercih yapma şansım var mı?

  • Tercihte yararlanabileceğiniz bir liste gönderdim. SGK KONT (5) en yüksek olanlara ve meteb dışı (D) yazanları seçmeye çalışın.

 150. hocam baktım de en düşük ilahiyat 317 puanla alıyor benım puanım 300 dü şimdi gelmiyor demi tercihlerde yazsam ne değişir ki ? yani gelme ihtimali hiç mi yok yani puanımızdan düşük yerlerimi yazmalıyız ??

 151. hocam elektrik elektronik yada haberleşme orduya bakıp hangisi yüksek gelme ihtimali başa hangilerini yazim bakarmısınız hocam rica etsem merkez ilçe farketmez 96 doğumluyum teknik lise ben orduluyum hocam i leremi bakıcam yoksa d mi hocam bi baksanız hangileri başa yazcamaı söylerseniz seviniriz hocam

  • Fazla acele etmeyin. Gönderdiğim listeyi inceleyin. Şöyle 40-50 ye düşürün. Ordu’dan yazacağın okullar için (İ) veya (D) fazla farketmez, ama önceliği (İ) ye verin. (İ) yazıyorsa öncelik sizin.

 152. ee hocam o zman ben tercih yapamam ki kurallara uymazsam puanım kesilir diyorsunu z ne yapcam şimdi ? bi de seneye ek puan kalkıyor mu ımam hatıp lıselerıne bi bilginiz var m ı ??

 153. hocam öncelikle ilgileriniz için allah razı olsun hocam ben bu biyomedikal için geçen sene gitmedim bu senede korkuyorum yazmaya açıkçası aile baskısı filan hocam bu gönderdiğiniz biyomedikalellere bakıp yerleşme ihtimalim yüksekmi ona göre yazim hocam yoksa yazmıcam hocam çok istiyorum hocam bu biyomedikali geçen sende bu yüzden boşta kaldım bu sende kalırsam çok kötü olur hocam vanı filan yazsam çıkarmı hocam çıkma ihtimali yüksek yer varmı bide hocam en küçük puan 180 filan yazıyo ben sınavsız geçiş yapcağım için bu puanlar önemsiz dimi hocam 180 200 filan yazıyo ben barajı geçemediydim

  • Biyomedikal için, Tokat, Kütahya, Kastamonu gelme olasılıkları yüksek. İlk tercihlerde eski mezunlardan almış. Bu arada yoğunluktan unuttum bölümün Anadolu değil teknik ti değil mi?

 154. evet hocam teknik lise geçen geçen sene mezun oldum biyomedikali istediğim için bu senede yazdık olmadı ek tercihe kaldık işte hocam bu ikinci senede olmazsa aile baskısı çok fazla hocam orduyu yaz orduyu ama biyomedikal istiyorum hocam yani yüksek olması lazım hocam bu sene yerleşmem şart orduyu 3 cü sıraya filan yazsam ilk sıraya yazmim ozaman hocam yerleşme şansım azalırmı ama hocam

 155. hocam ilk tercihte yazdım tokatı filan hocam şu biyomedikali bakarmısınız hocam çıkma ihtimali en yüksek yer hangisi 2 tane söylerseniz van nasıl hocam çok yüksek ihtimal çıkma şansı varmı bu ikinci senemde boşa gitmesin ama hocam biyomedikali istiyoruz ama aile yüzünden eğer hocam orduyu 3 cü sıraya filan yazıcamya hocam ozaman yerleşme şansım düşücekse biyomedikali hiç yazmim hocam boşta kalamam hocam vanda da 15.2.D.96 yazıyo hocam teknik liseyim 2 ci senem boşa gitmesin istiyorum hocam ihtimal yüksekse yazim hocam 7 kişide sgk sınavsız geçiş kontenjanı hocam

  • Eğer mezun olduğunuz bölüm teknik lise ise yazdığım yerlere yerleşmeme sözkonusu olamaz. Normal meslek lisesi ise obp den elenmişiniz. Van 2015 mezunlarıyla kapatmış o yüzden önermedim. Ama gelme olasılığı var meslek lisesi ile kapatmış. Tokat yerine yazabilirsin.

 156. hocam teknik liseyim ama ikinci senem tokatı filan yazdım trabzonu onlar çıkmadı hocam biyomedikalde en yüksek gelme ihtimali hangi ilde tek bi il yazıcam hocam biyomedikalde birinci sıraya orduyu ikinci sıraya yazsam benden başkası orduyu başa yazdıysa o yerleşir ben kalırım diye korkuyorum hocam

 157. hocam kural ne kuralı anlamadım ben puanımdan yuksek yerı yazdıgm zaman gelse nıye kayıt yaprıamıyorum saçmalık değil mi ??

 158. hocam yine ben malum yarın tercihleri yapıcaz hocam ilk 5 tercihimi siz yapın istiyorum lütfen kırmayın hocam gelme ihtimali yüksek yer hocam boşta kalmamam lazım ilk 2 sıra ordu ya ayırın hocam hangisi gelme ihtimali yüksekse orduda yazın hocam 2 tane hocam bide ısparta keçiborlu elektronik teknolojisi 13 ve erzurum aşkale elektrik 14 kişi kontenjan var puansız yeni açıldı sanırım hocam oraların gelme ihtimali varmı bide hocam vanı 3 cü sıraya yazasım var hocam biyomedikali hocam ilk 5 tercihimi yaparmasınız ihtimal yüksek yerleri yazalım hocam diploma notum 66 teknik liseyim ikinci senem hocam belki unutmusunuzdur yoğunluktan şimdiden teşeşkür ediyorum hocam vanda biyomedikal gelme şansı varmı hocam yüksekmi yüksekse 3 cü sıraya yazalım hocam

 159. Hocaam ygs den ek tercihlerde puan önemli mi? yoksa boş kontenjan dan puan ne olursa olsun yerleşme gibi bir ihtimal var mıdır?

 160. HOCAM MERABA
  LUtfen cevap verin banada ilk defa soruyorum.Ben ilk tercihte yerlesemedim.İlk tercihte yazdığım dil 3 den bölümler var.Klavuza baktim.Dil 3 puanim 276.76845.istedigim bölüm farsça mutercimlik tercumanlik puanı 283.86485 3 kontenjanı var kazanabilir miyim?birde dil 3 den arapca ikinci ogretim yazsam 304.66370 puan yazıyor 5 kontenjan var gelme ihtimali varmı? Bide Felsefe yazmayı istiyorum 265.73413 puan yazıyor en küçük benim puanim 262.75696. 2 tane kontenjanı var kazanabilir miyim ? Kazansamda kayıt yaptırabilirmiyim?

  • Merhaba,
   Felsefe için tm-3 puanınız kaç bilmiyorum ama belirtmiş olduğunuz diğer programları tercih etme şansınız yok maalesef. Dil-3 ten 276.76845 puanın üzerinde okullar yazamazsınız. Puanı daha düşük okullara bakmanız gerekiyor.

 161. Hocam 2 yıllık bölüm yazarken puan önemli değil demissiniz mesela ygs 5 puanim 247 yazicagim bölüm 277 puan 3 kontenjanı var yerleşebilirmiyim

  • Soruyu sınavsız geçiş için mi, yoksa alan dışı tercih için mi sordunuz bilmiyorum ama, puan önemli değil derken taban puan uygulaması yok ve sınavsız geçişlerde öncelikler farklı anlamında söyledim. İstediğin bölüm gelir mi konusunda hiç bir tahmin yapamayacağım.

  • Yoğunluktan bazı kişilere iki yanıt yazdığım oluyor. Sorunuza sanki yanıt yazdım gibime geliyor ama neyse. Öncelikle sorunuz sınavsız geçişle mi yoksa alan dışı tercihle mi ilgili.

 162. Hocam dil 3 den ilk tercihte kazanamadı.yine yapıcam.Dil 3 puanim 276.76845. Farsça mutercimlik tercumanlik istiyorum en küçük puan 283.86485 kontenjan 3 gelme ihtimali varmı kazanirsam kayıt yaptırabilirmiyim. Bide felsefe yazicam puanim 262.75696 bölümün puanı 265.73413 2 kontenjan var kazanirmiyim kazansamda kayıt olabilirmiyim

 163. Tm 3 puanim 262.75696 bölümün puanı 265.73413 ..2 kontenjan var kazanirmiyim kazansamda kayıt olabilirmiyim

 164. Hocam kusura bakmayın sizide habire soru yağmuruna tutuyoruz. Hocam ben genel lise mezunuyum ve 2 yıllık istediğim bölüm ilk tercihde tutmadı. çünkü puanım yetmiyodu. şimdi ek tercihte boş kontenjanı var hem sınavsız geçişte hemde genel liseden. acaba tercih yapsam gelir mi?

  • Hiç önemli değil, ama zaman zaman karışıklıklar oluyor. Sorunuz için kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ama ilk tercihte yerleşemedim şimdi de yerleşemem diye bir kural yok. Özellikle hiç bir şeye bakmadan ilk 5 tercihinizi en çok girmek istediğiniz bölümlere ayırın. Son 5 tercihinizi de girme şansınızın yüksek olduğu yerlere. Yani benim puanım şuraya yetiyor öyleyse yazayım gibi düşünce doğru değildir. Bu nedenle 2 yıllık yazacağım diye sınırlamayın kendinizi, puanınız yetiyorsa 4 yıllıklardan başlayın.

 165. Hocam ben tercihimi hep vakıflardan yana yazıcam ama istediğim üniversite okan üniversitesi, onu en başa yazıcam sonra diğer vakıfları ancak korkum okan değilde başka bi üniversitenin tutması, hep vakıf yazarak riske mi giriyorum sizce?

  • Korkunuzu tam olarak anlamadım ama, istemediğiniz üniversiteyi yazmayın kesinlikle. Gerekirse 1 yıl daha bekleyin. Kaç puanla hangi programı istiyorsunuz ve neden belirttiğiniz üniversite. yazarsanız değerlendirebiliriz. Ya da necatidemirele@gmail.com mail gönderin.

 166. Hocam iki yıllık bölümlerde tercih sıralamasını isteğe göre yapın diyorsunuz ve ben de ona göre yapacağım fakat bunun riski var mıdır bundan korkuyorum. Daha düşük bir yere yerleşemezken daha yükseğine yerleşebilme gibi bir durum var mı ek tercihte iki yıllıklarda. Ondan daha düşük bir puandan sonra yazılan daha yüksek puanlı bi yer dikkate alınıyor mu acaba? Düz lise mezunu olduğum için ön lisans beni endişelendiriyor

  • Öncelik sizin beğendiğiniz bir programa yerleşmek. Gelir gelmez ayrı. 30 tercihten 5 tanesini kendi isteğinize ayırmak hiç bir zaman risk değildir. Gelmesi durumunda sizin rahat etmenize yardımcı olacaktır. İlk tercihlerde bir bölüm çok tercih edilmiş ama ek tercihlerde tercih edilmeyebilir bu da sizin o bölüme girme şansınızı artırır. Ayrıca sırf puanım yüksek diye istemediğiniz programlara niye gideceksiniz ki. En yüksek bölüm sizin en çok istediğiniz bölümdür.

 167. Hocam ek yerleştirme için kendi puanimdan yüksek puanli bölümler yazabilirmişiz kazanma ihtimalim var gibi hissediyorum ama kayıt olamazmisim nasıl

  • İlgili Y-YGS/Y-LYS puanınız o programın en küçük puanından daha küçük ise o programa tercih
   listenizde yer vermeyiniz. Bu uyarıları göz önünde tutmadığınız takdirde ilgili tercihleriniz geçersiz sayılır; bu
   tür tercihlerinizdeki programlardan birinin kesin kayıt listesinde adınız yer almış olsa bile programa kaydınız
   yapılmaz. Kural aynen böyle. Tablo 3 ten puanınız üstündeki programları yazabilirsiniz.

 168. Meraba ben anestezi bölümünden bu yıl mezun oldum. Tercih için sınavsız geçiş hakkımı kullandım fakat yerleşemedim.ek tercih yapmayı düşünüyorum 5 farklı bölüme geçiş hakkım var, obp puanım 395 puanımdan yüksek yerleri yazabilir miyim? Tercih listemde puana mı yoksa kontenjan sayısına mı önem vermeliyim? Lütfen yardım edin çok çaresiz kaldım:(

  • Siz de Anadolu Sağlık veya Teknik ya da düz gibi kategoriler var mı bilmiyorum ama varsa, öncelik Anadolu Mesleğin. Yeni mezunsunuz, puanınız da fena değil ilk tercihlerde niye farklı illerden meteb içi falan mı yazdınız acaba?
   Tercih yaparken her ikisi de dikkate alınmalı. İlk tercihte yerleşemediyseniz meteb içi, dışı kuralını da dikkate alın. Ancak ilk 8-10 tercihinizi bunlara bakmadan en çok istediğiniz yeri yazarak oluşturun.
   Gelelim son sorunuza, 2 yıllıklarda 600 puanlı yerleri de yazabilirsiniz.
   Başka sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırız.

   • Çok teşekkür ederim öncelikle. İstediğim yerlerin puanları düşük sonrasında yazacağım yerler ise puanımla aynı hemen hemen veya daha yüksek. Bu ölü tercih sacmalığına girmez değil mi?

 169. Hocam iyi gunler acil cevap verebilirseniz cok sevinirim puanim 348.7 ted mühendislik programı 348.8 1 kişilik boşluk var ek Kontenjan ile burayi sanirim yazamıyorum demi? Yazipta kazanirsam kayıt yaptiramiyorum ve seneye puanim mi düşüyor?

  • Kayıt yaptıramayacağınız için zorlamayın gereksiz yere. Üç yıl önce Ösym ile görüşme yaptım bu konu ile ilgili o zaman sistemde kazandı olarak görüneceğinden puan kesilir demişlerdi ama şimdi klavuzda öyle bir şey göremedim. Ama kayıt yaptıramayacak olduktan sonra uğraşmaya gerek yok.

 170. Hocam ek yerleştirmede boş kalan bölümler eğer benim puannim dan yüksekse tercih verebilir miyim?

  • 4 yıllık bölümlerde puan yazıyorsa ve sizin puanınızdan yüksekse yazamazsınız. 2 yıllıkları yazabilirsiniz.

  • Ek tercih için ilk tercih döneminde tercih yapmak gerekmiyor. Yani ilk tercihi yapmadıysanız da ek tercih yapabilirsiniz.

   • Teşekkür ederim hocam, az önce ösym aday işlemlerine girdim ama tercih yapabileceğim biyer göremedim nasıl olucak bu tercih işlemleri? Parayı yatırdıktan sonra mı etkin olucak tercih sayfası?

  • Hayır. Sadece sınavsız geçiş yapmak isteyenlerin sınava girmesine gerek yok. Başvuru yapmaları yeterli.

 171. Hocam meraba ilk tercihte yerlesemedim.imamhatip mezunuyum ilahiyat acikogretim okumak istiyorum ek tercihte tercih edicekmiyim yoksa direk aöf burolarina gidip kayit mi yaptircam

 172. hocam merabaa soru yolluyorum ama cvp gelmiyor yine soruyorum.ilk tercihte yerleşemedim.ilahiyat acıkögretim okumak istiyorum ek tercihte yazmam gerekiyor mu yoksa direk aöf bürosuna kayıt mı yaptırıyorum.sınavsız geçiş hakkım var yani tercih yapmam gerekiyomu

  • Yanıt verildi sanırım ama yeniden yazalım. Merkezi yerleştirme olacağından ek yerleştirme tercihinde bulunacaksınız.
   Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ve İmam Hatip Liselerinden mezun olacak/olan adayların Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarına sınavsız yerleştirilme işlemleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) başvurmaları gerekmektedir.

 173. HOcaam. ygs de oluşan ek tercihte taban puandan daha küçük puanımız var diyelim tercih yapabilirmiyiz acaba?

 174. Hocaam. ek tercih için ygs den oluşan taban puandan daha düşük puanımız olunca tercih yapamıyo muyuz? yani yerleşme olmuyo mu?

  • Sorunuz biraz eksik olmuş gibi ama şu açıklamayı yapmak doğru olur sanırım. Ek yerleştirme tercih klavuzu tablo 4 te gösterilen okulların puanı varsa ve puanınız gösterilen puandan yüksekse yazabilirsiniz. Tablo 3 teki okullar için barajı geçmek yeterli.

 175. hocam merhaba ben bir tanıdığım için birşey soracaktım.Arkadaş MYO insan kaynakları yönetimi bölümünü kazanmış. ama kayıt tarihini kaçırmış.ek yerleştirme ile aynı üniversiteye tekrar gidebilme şansı var mı?

 176. Merhablar hocam imam hatip öğrencesiyim baktığım klavuzda sadece kıbrıs ilahiyat tutuyo bnde kararsz kaldım gitsemmi yoksa ek yerleştirme yapmayıp gitmesemmi birde bu ek yerleştirmede kontenjanlar yine dolmassa okul açılınca tekrar bi yerleştirme söz konusu olurmu yoksa bu ek yerleştirmeden başka yerleştirme olmiyacakmı cevaplarsnz sevinirm hcm

  • Başka tercih yok. Rastgele yere gitmektense 1 yıl bekleyip hazırlanarak istediğiniz yere girme şansınızı deneyebilirsiniz ama, ekonomik durumunuz uygunsa Kıbrıs abartıldığı kadar pahalı bir yer değil.

 177. hocam ben şimdi ek tercihlerde yazacagım bölümün taban puanı oluşmamış yani puanını bilmiorum ama orayı yazsam tutma ihtimali varmı

  • Kesin bir şey söylemek doğru olmaz ama, her ne kadar bölüm, kontenjan açığı etkili olsa da yerleşme şansınızı kesine yakın düşünebilirsiniz. Vakıf üniversitesi mi bu düşündüğünüz?

   • evet 2 yıllık vakıf universiteleri bazı bölümlerde taban puan yok %50 burslu 10 tane felan universite var böle hepsini yazsam aralarından gelme sansı vardır heralde

     • yeni mezunum 2015 1997 dogum tarihim okulum meslek lisesi (2) sınavsız geçiş hakkımı kullanıyorum bide ygs4 de 181 puanım var onlada birkaç ünivesite yazdım uçak teknolojisi elektronik teknolojisi mekatronik ve radyo ve televizyon bölümlerini istiyorum

     • Anladım mezuniyetiniz kodunu (2) bile bildiğinize göre gereksiz bir soru sorduğumu düşündüm.

     • Bu bölümler çok tercih edilen bölümler her nedense. Bu alanda yetenekli veya istekli isen dediğim gibi son 5 tercihine okulumsu yerler yazacaksın.

 178. Hocam merhabalar.Ben anadolu meslek lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Geçiş hakkımı kullanıcam ve ilk tercihte marmara üni.basım ve yayın teknolojileri yazmıştım ve benım obp puanım ekli olarak 430 çıkmamıştı. Şimdi orası 300 küsürle kapamış 5 kontenjan var ben neden giremedim bu tercihler de girebilme şansım var mıdır ve bu puanla özel tam burlsu kazabilir miyim çok teşekkürler :))

  • Ya eski, ya da ATL değil de teknik mezunusunuz. Puandan önce bunlar önemli özellikle yeni mezun olmak. Sözünü ettiğiniz program yeni mezunların ATL ile kapatmış.

  • Girme şansınız için her zaman şöyle düşünmekte yarar var. Giren girmiş zaten. Sıra size geliyor. 5 kontenjan az değil ama eski mezunsanız sıkıntı olabilir.

    • Yazmayı unutmuş falan olmayasınız ilk tercihlerde. Yerleşememeniz mümkün değil. 2015 Anadolu mezunu ve 1996 doğumlu yerleşmiş en son. Puanı 309. Ne garip ki 2. öğretimi daha çok rağbet görmüş. 2015 mezunu, 1997 doğumlu ve 318 puanla almış. Sizin her koşulda yerleşmiş olmanız gerekirdi. Her neyse artık ek yerleştirmelerde yerleşirsiniz. Sizi kesebilecek fazla öğrenci çıkacağını tahmin etmiyorum.

     • Bende anadolu meslek olduğum için girememe ihtimalim olduğunu düşünmüştüm üzüldüm tabi umarım bu sefer olur çok çok teşekkür ediyorum 🙂

     • 97 doğumlu, ATL 2015 mezunu ve puanınız 400 lü bence tercihlerde yazdım falan derken atlamış olabilirsiniz. Çünkü dediğiniz program sizin çok çok altında kapatmış. Bilgileriniz buysa şimdi girersiniz umarım.

 179. Hocam ben ilk tercihte yerlesemedim. Ygs 3 puanim 224 Ek tercihlerde 2 yillik adalet istiyorum tablo 3 de taban puani yuksek olsa bile yazabiliyormusuz .Ankara universitesi kontenjan 4 ,met D,tercihlerimde yazsam gelme olasiligi nedir acaba?

  • Adalet alanı mezunu değilseniz D sizi ilgilendirmez. Zor gibi ama, yerleşecekler yerleşmiş zaten. Tercihlerin arasında bulunsun ama tek tercih olmasın.

 180. hocam benim kafam cok karisti yerlesecekler yerlesmis zaten derken ne demek istediniz anlayamadim yazmayim mi yani

 181. Tamam hocam ben yazicam o zaman ankara konya isparta falan .Kusura bakmayin boyle yaziyorum devamli ama kafam cok karisti o yuzden

 182. Hocam siz atl dıyorsunuz ama anadolu teknik değilim anadolu meslek lisesiyim o ayrıntıyı kaçırmış olabilir miyiz ve mazur görün benım obp 365 ama 0.18 olayından dolayı 60 puan kadar ek geliyor diye bildiğim için 430 diyorum yanlışın yok değil mi ?

 183. Hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercih yaptım ama yerleşemedim şimdi ek tercih yapıcam ama puanım 310 ve teknik lise mezunuyum bu puanla devlete girme şansım varmı veya özellere yüzde 50 bursla girebilirmiyim birde merak ettiğim konulardan birisi ise ek puan ekleniyomu puanlarimiza acaba?

  • Bölümünü bilmiyorum ama yeni mezunsanız girme olasılığınız çok yüksek. Yüzde elliyi son iki üç sıralara yaz.

 184. hocam ben klavuzdan bişe anlamadı sgk kontt. yazan yere mi bakıçaz boş kalan kontanjanlar onlar mı?

 185. hocam ben tm3’ten 245 puan aldım arkeoloji istiyrum ve kndime göre birkaç yrde bulabildim 235 – 231 puan arsnda ve kontejanları da 6-8 arası ne drsnz hocm sizce olasılk ne durumdadır girme şansm fzla mıdır bu bölüme?

 186. şu öncelikler yazıyo tabloda mesela 15.2.D.97 bunda 7 kişilik boş kontenjan var bu en son yerleşen adayın 2015 mezunu olup 96 doğumlu dışardan metetep dışı düz meslek lisesi olduğunumu belirtiyo bide şöyle var 13.2.D.95 bundada 7 kişil boş yer var bunu yazdığımızda çıkma ihtimali dahamı yüksek sınavsız geçiş için söylüyorum ben geçen sene mezun oldumda meslek lisesi düz değil teknik liseyim

 187. Hocam tm-3 ten 245 puan aldım ve arkeoloji bölümüne karar verdm. İlk tercihlerde ztn yazmamıştım o yüzden şimdi yzcm da birkaç yerde kendime uygun buldum puanları 231-236 arası genelde. Kontejan da 6-8 arası. Buralara yerleşebilir miyim durum ne olr? Lütfen sorumu görün ve cevap verin şimdiden sağolun hocam.

 188. Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Kusura bakmayın cevabı göremeyince ikinciye sormuşum. Ben tercihlerimi yptm fakat Afyon arkeoloji yazıyorum çıkmıyor. Bunun nedeni nedir? Kılavuzda 232 puan taban puanı ve 8 kişilik kontenjanı vrdı.

 189. Hocam ek yerleştirmede ilk sıralara gelmesi daha yüksek olan çok tercih edilmeyen şehiri mi yazalım yoksa kafamıza göre mi yazalım? garantiye almak için napalım hocam

 190. HOcam mesela ilk sıraya bir şehir yazdık orayı ne kadar az kişi tercih ederse girme ihtimalimiz daha mı yüksek olur?

 191. hocam kendi alanımda alandışı yerleşen var trabzonda ben geçen sene mezundum teknik lise bu trabzou yazdıydım tekrardan yazmalımıyım 5 kişi kontenjan var ihtimal yüksekmi azmı

  • Yaz tabi. O 5 kişi yazmamış olsaydı belki siz girecektiniz. Tercih dönemi olur olmaz yerler yazarak başkalarının önünü kapatmasalar çok iyi olur ama engellemek mümkün değil.

 192. ama hocam 4 le almış en son trabzon anadolu teknikle ben teknik liseyim hemde geçen sene mezun ben 3 alan yerlere baksam daha iyi olucak sanırım

 193. hocam son sorum yanıtlayın tercih yaptım ama değiştirecem şimdi ben haberleşmeyi çok istiyorum bu haberleşmeye alan dışı girenler olmuş bunu yazmak dahamı mantıklı mesela elazığda sanırım 7 kişi boş yer var alan içi son yerleşinler sanırım bide başka ilde yine 7 kişilik boş yer daha var onada alandışından yerleşenler olmuş bunu yazmak dahamı mantıklı hocam açıklarsanız çk memnun olurum hocam

 194. hocam son sorum yanıtlayın tercih yaptım ama değiştirecem şimdi ben haberleşmeyi çok istiyorum bu haberleşmeye alan dışı girenler olmuş bunu yazmak dahamı mantıklı mesela elazığda sanırım 7 kişi boş yer var alan içi son yerleşinler sanırım bide başka ilde yine 7 kişilik boş yer daha var onada alandışından yerleşenler olmuş bunu yazmak dahamı mantıklı hocam açıklarsanız çok memnun olurum hocam..

  • Son sorun olmasın sorabilirsin ama bazan bilgisayardan ayrılmak zorunda kalıyorum. Bir de bilgisayarda sıkıntı var. Neyse Elekt haberleşme alanında Hitit, Düzce, Ahievran, Necmettin Erbakan, Mersin buralar eski mezunlarla kapatmış. İncele istersen. Ağrı elektrik iö, Amasya elektrik iö, Adnan Mend iö, Bayburt, Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Erzincan, Elektrik Ahievran, Elektrik Celal Bayar iö (kontenjan 16) eski mezunlarla kapatıp da kontenjanı yüksek yerler. iö düşünmüyorsan onları ele. Bunlara da bir göz at.

 195. Hocambnsinavsizgecisyapmakistiyorumnasilyapicambilgisayarprogramciliginiyazmajistiyorumhangikoduyazacagim

   • hocam sınavsız geçiş yapmak istiyorum bölümüm bigisayar programcılığı hangi tablodan tercih yapmam gerekiyor hangi kodu yazmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • Aşağıdaki alanlar var
   9032 Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Ekonomi
   İktisat
   İşletme
   İşletme Bilgi Yönetimi
   İşletme Enformatiği
   İşletme-Ekonomi
   Lojistik Yönetimi
   Maliye
   Muhasebe
   Muhasebe Bilgi Sistemleri
   Muhasebe ve Finans Yönetimi
   Muhasebe ve Finansal Yönetim
   Muhasebe ve Denetim
   Uluslararası Finans
   Uluslararası Finans ve Bankacılık
   Uluslararası İşletme
   Uluslararası İşletmecilik
   Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret
   Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik
   Uluslararası Ticaret
   Uluslararası Ticaret ve Finans
   Uluslararası Ticaret ve Finansman
   Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
   Uluslararası Ticaret ve Lojistik

 196. Merhaba, iyi günler. hocam ben ek tercihlerimde 2 yıllık adalet bolumunu yazacagım puan gözetmek gerekmiyormuş 2 yıllıklarda. istanbul univ adalet 325 puan, marmara üniv 306 puan,izmir dokuz eylül 350 puan. ilk tercihlerime bu 3ünü yazsam herhangi birinin gelme olasılıgı nedir? 220 puanlı bi arkadaşa ankara üniversitesini yazmasını söylemişsiniz benim puanımda 272. umarım olumlu bir dönüş olur^^

 197. Hocam merabalar ben 2 yıllık bölümlere tercih yapıcam ygs puanım 142…okul puanımda 33..toplam 175 puanım var yani…benim istedigim bolümdeki son yerleşenin puanı 200-210 arası bir puan.. ygs boş kontejan sayısı 11 kişilik boş kontejanı var. 175 puanimla girme şansım nedir acaba girebilirmiyim ??

 198. hocam 3 defa tercihleri değiştirdim artık böyle kalacak sonucu beklicez yardımlarınız için çok teşşekürler hocam

 199. mrb hocam sz bana yaşlı bakımı bölümündeki bos kontejanları ve puanlarını gönderdiiz konya selcuk üniversirtesinde yaşlı bakım bölümü 4 kontejen oldugu gösteriliyordu fakat dger ek yerleştirme kontejanındaa göstermiyordu byle bişey nsl olur.

 200. Mrb hocam ben sadece ilk başa 4 yıllık yazacağım puanımın 11puan altında 7 kontejanlık bir yeri. Gelmesini çok istiyorum. 4 yıllık bölümlerde puan yüksekten düşüğe olmalı demişsiniz ama iki yıllıklardan böyle bir şey yok değil mi? Bide bazı iki yıllıkların taban puanı görünmüyordu bu bölümlerin gelme olasılığı daha çok demiştiniz, nedeni nedir acaba?

  • İki yıllıklarda taban puan yok. Puan yazmayanların taban puanı oluşmamış demektir. Yani kontenjanı dolmamış. Yerleşme olasılığınız yüksek diyebiliriz.

   • sizin gönderdgniz sadece yaşlı bakımı ve çocuk gelişimine ait klavzda konya selcuk üniversitesi 3 kontejan boş diyor fakat ösym sayfsından indirdiğim klavzda ise hiç yaşlı bakım bile yoktu

 201. arkadaşlar sınavsız geçişte tercih nasıl yapılır bilen varsa lütfen acil yardımcı olabilir mi

 202. hocam tercih sayfasına girip okul kodu nedir hocam bende sınavsız geçiş 2 yıllıkları yazdım okul kodu yazmadım he hocam siz tercihlerin okul kodlarınımı diyosunuz

 203. hocam okul taban puanları oluşmamış 11 kişi boş yer var bunları öne yazmak dahamı avantajlı yerleşme imkanı artarmı

  • Farketmez çok istediğin yerler değilse sonlara doğru yazın. Daha önce okul kodunu giremiyorum diye bir kaç öğrenci sormuştu o yüzden yazdım.

 204. Hocam 23 Ağustos’ta tercihler bitiyorsa, bu sonuçlar ne zaman açıklanır? Kayıt tarihlerinde bir ilerleme olur mu? Bir de ek tercihlere kalanlar normal olarak aynı zamanda mı başlar ilk tercih yaptıranlarla acaba?

 205. Hocam çok az vakit kaldı ve kafam çok karıştı.Benim puanım 237,08811 istediğim yerin ise 237,94522 üstte ki yorumlarda da okudum sistemde kazanmış gözüksem bile kayıt yaptıramayıp okul puanımın düşmesi söz konusu. Ama kılavuzda yalnız programın en küçük
  puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir yazıyo yani virgülden sonrası farkediyo mu ?

 206. hocam puanımdan yüksek yeri yazdığım zaman geldiğinde kural ihlali yaptıgım için kayıt yaptıramıyorum hemde puanım kesilir seneye ee ben şimdi ne yapıcam tercih yapmıyim mi ne önerirsiniz????? cevabınızı bekliyorum araftayım..

  • İki yıllıklardan düşünürseniz yazın ama puanınızdan yüksek puanlı 4 yıllık yazmayın. Gelecek yıl yeniden denemeyi düşünebilirsiniz.

 207. selamun aleykum hocam ben 2014 kız meslek lısesı cocuk gelısımı ve egıtımı bolumunden mezunum. gecen yıl tercıh yapmadım bu yıl yaptım. aof anadolu unıversıtesı sosyal hızmetler ıkı yıllık tuttu ama memnun degılım. ıkıncı tercıhlerden yararlanabılır mıyım veya ıkı yıllıgı okuduktan sonra dıkey gecıs hakkında bılgı verebılır mısınız. yardımcı olursanız cok sevınırım.

 208. hocam benim tm3 puanım 277 özel bi üni.sosyal hizmet bölümünü yazdım.24 puan fazlam var.7 kişilik te açık var.çıkma olasılığı ne kadar?

  • Oldukça yüksek diyebiliriz. İlk tercihlerinde devlet üniversitelerine yer vermeye çalış. Burayı son sıralara doğru yazarsan daha iyi olur.

   • hocam 4 yıllık ama bu peşinede devletten gazetecilik ve türk dili edebiyatı yazdım toplam 5 okulu tercih ettim . gazetecilikle de aramda 30 puan var yani fazlam var sizce devlette gazetecilik mi özelde sosyal hizmet mi ?

    • Bu sorunun yanıtını en iyi siz bilirsiniz. Siz hangi meslekte mutlu olacaksanız onu ilk tercihlere yazın. Bu kadar yüksek puanınız varsa ilk tercihinize yerleşebilirsiniz. Ama gazetecilik her yerde okunacak bir bölüm değil, yazdığınız fakültenin prof ve doçent sayısına bakın. edebiyat bölümünün en zor derslerinden birisi Osmanlıca (şimdi var mı bilmiyorum ama önceden öyleydi) sosyal hizmet biraz fazla abartıldı gibime geliyor.

 209. YA BENIM SORUMA NİYE CEVAP VERMEDİNİZ 🙁 Merhaba, iyi günler. hocam ben ek tercihlerimde 2 yıllık adalet bolumunu yazacagım puan gözetmek gerekmiyormuş 2 yıllıklarda. istanbul univ adalet 325 puan, marmara üniv 306 puan,izmir dokuz eylül 350 puan. ilk tercihlerime bu 3ünü yazsam herhangi birinin gelme olasılıgı nedir? 220 puanlı bi arkadaşa ankara üniversitesini yazmasını söylemişsiniz benim puanımda 272. umarım olumlu bir dönüş olur^^

  • Belki meteb dışı ve normal meslek lisesi mezunlarından yerleşen olduğu için demişimdir 220 puanlı öğrenciye Ankara’yı yaz diye. Siz de yazabilirsiniz.

 210. iyi akşamlar bn yaşlı bakım ve fizyoterapi ön lisans bölümlerinin harç parasının ne kadar oldugunu soracaktım?

 211. mrb.sağlık ön lisans bölümlerine dgs sınavına girmeden lisans tamamlama gelmiş ya bunda neye bakılarak üniversitelere yerleştirilecek ve her yıl var mı bu uygulama?bir de çevre sağlığı bölümü hangi bölümde bu şekilde lisans tamamlayacak?

 212. Hocam benim aklıma takılan bir soru var.Bir bolumde Ösys en küçük puan 238 . OBP osys en küçük puan ise 270 olan bir bolume OBp puanim ekli 201. gelmesi imkansiz midir

  • Genellikle 10-15 gün sürmüş. Ösym 1. yerleştirmelerdeki hızını bu yerleştirme döneminde kullanmıyor pek.

 213. Hocam meraba ben ek tercih yaptim paunin 232.8… gibi bir puandi ve 224 puanlik %25 izmirde bir vakif universitesini yazdim ilk siraya girme olasiligim nedir ? 1 kontenjan varid

 214. Hocam meraba daha demin de yazdim ama kayda alinmadi galiba tekrardan yazayim benim puanin 233 mf4 istedigim bolumun 224 1 kont kalmis %25 izmirde bir vakif unisini yazdim ilk tercihe girme olasiligim sizce nasil

 215. Hocam ben makine mühendisiyim şuan özel sektörde çalışiyorum calisma sartlari ve imkanlari cok kotu bu yuzden tekrar sinava girerek ilk ve acil yardim bolumunu okumak istiyorum ygs 2 puanim 280 ,235 yazdigim yerlerin puanlari 280 ile baslayarak 254 kadar dusmekte bu bolume yogun bir tercih oldugunu duydum sizce gelme ihtimali var midir? Ek kontenjanlar genelde 1 ile 3 arasi degismekte

 216. mrb bn cevre sagligi bolumunu kazandm yeni bir uygulma ckti saglikcilara lisans tamamlama var bn hangi bolume lisans tamamlyabilirm

  • Biyoloji, hemşirelik ve sağlık hizmetleri, hemşirelik siz bitirinciye kadar değişme olur mu bilemiyorum.

 217. mrb bn ek yerleştirmede çevre saglığı bölümünü kazandım sinop üniversitesi çevre sağlığı bnm puanımdan daha düşük bn oraya yatay geçiş yapabilir miyim?yapabiliyorsam nsl yapabilirim?

 218. Hocam ben ek yerleştirmeden ilahiyat kazandim acikogretim sinavsiz geçiş hakkim vardi.Başvuru tarihi 31agustos-4 eylül diyor sadece başka bilgi vermemişler internetten başvuru yapiliyormus ilk olarak üniversitenin kayıt yerine girdiğimde ise 9eylul 22 eylül olarak gosteriyor kayıt tarihini kafam karisti yardımcı olurmusunuz lutfen

 219. hocam benim sınavsız geçiş hakkım var biyomedikale ama 3 cü senem mezuniyet yılı önce olduğu için bu gelmez peki sınavsız geçiş hakkımın olduğu yere ben puanımla yerleşebilirmiyim bu puanla yerleşenlerde sınavsız geçişteki gibi mezuniyet yılı önceliklimi hocam ?

 220. Hocam benim anlamadıgım şu şimdi benım ygs 2 puanım 205 diyelim okulun en duşuk taban puanı 218 puan ama okulun bana vercegı ek puanla benım puan 245 oluyor sizce onu yazsam oraya girme ihtimalim varmı sizce ?

  • Okulun verdiği puanla neyi kastediyorsunuz pek anlayamadım ama bakmanız gereken yerleştirme puanlarıdır. Yerleştirme puanlarına herşey dahildir. 40 puan dediğiniz AOP (diploma puanı) ise yerleştirme puanınız zaten 245 olur ve girebilirsiniz.

 221. Hocam yanı ben fen bilgisi ögretmenlik okumak istiyorum ama (düzcede) okulun puanı 244 benım mf2 de puanım 211 ama okul diploma puanı eklenince 252 oluyor sizce ben bu üniversiteye girme ihtimalim varmı bide başarı puanı ne işe yarıyor ?

 222. Sametinkine Benzer Benimkide Bende Fen bilgisi ögretmenlik Okumak İstiyorum Düzcede Ama Benim Mf2 puanım 206 diploma Puanım Eklenince 245 oluyor okulun TABAN puanı 244 müş benim bu üniversiteye girme ihtimalim varmı acaba şimdiden saolun Hocam

  • y-mf2 puanınız 245 ve 244 puanlı bir yere yatay geçişle girmek mi sormaya çalıştığınız. Eğer bunu soruyorsanız, bu tip yatay geçişler yeni başladığı için kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Ama, başvurunuzu mutlaka yapın.

 223. hocam ben şuan okuyorum YGS tekrar gieyi düşünüyorum kazanirsam ben okulumu bırakmak istemiyorum kazandigım okulu dondurabilir miyim okulu bitirip öyle gitmek istiyorum boyle bi imkan varmı hocam