Fizik Dersi Nasıl Çalışılmalıdır

yorumsuz
198 kez okundu

Fizik Nedir Fizik Dersi Nasıl Çalışılmalıdır

Fizik nedir?  Fizik Dersi Nasıl Çalışılmalıdır? Tabiatı anlamak fizik bilimi ile yakından ilgilidir. Havada uçan koskoca bir metal yığını yani uçakların nasıl uçtuğu, ya da kurbağanın yer çekimine karşı nasıl zıplayabildiği, insanların nasıl yürüdüğü, koştuğu, gökdelenlerin nasıl yıkılmadan ayakta kaldığı, suyun nasıl buharlaştığı ve bunlara benzer birçok konu fizik ile iç içedir. Dünya düzenini anlamayı mantık çerçevesi içerisinde yorumlayabilmeyi fizik bilimi sağlar. Fizik bir maddenin yapısındaki kimyasal değişiklikler haricindeki genel özelliklerini inceleyen ve bunları belirli yasalar çerçevesinde inceleyip, matematiksel olarak tanımlayabilen bir bilim dalıdır.

Fizik bilimi evrendeki her olaya gözlem, deney ve matematik yöntemlerini kullanarak akılcı ve mantıklı bir açıklama getirir. Fizik bilimi incelediği alanlara göre mekanik, elektrik, manyetizma, optik, termodinamik, atom fiziği, katı hal fiziği, nükleer fizik gibi pek çok alt dala ayrılır. Çok geniş bir bilim dalıdır. Fizik bilimi sürekli neden ve nasıl sorularını sorar. Pek çok mesleğin uygulanmasında fizik bilimi kullanılır. Fizik bilimi ile uğraşanlara fizikçi denir. Dünyadaki en ünlü fizikçilerin başında Isaac Newton , Albert Einstein gelir. Madam Curie ( Marie Curie), Michael Faraday, Galileo Galilei, James Clerk Maxwell, Richard Feynman gibi isimler de dünya da iz bırakan fizikçilerdir.

Fizik dersi nasıl çalışılmalıdır? Fizik dersi mantığı kavrandığı takdirde gayet kolay ve çok da keyifli bir derstir. Formüllerden ibaret değildir. fizik dersi öğrencilere formül yığını gibi geldiği için en zor olarak kabul edilen dersler arasına girmiştir. Bunda fizik dersi hakkındaki yanlış aktarımlar , ön yargılar da etkilidir. Eğer fizik öğretmeniz iyi bir öğretmense ve fiziğin mantığını anlamanıza yardımcı olursa, fizik dersi en sevdiğiniz derslerden biri olabilir. Ders esnasında öğretmeninizi iyi dinlemek ve verilen bilgileri anlamaya çalışmak çok önemlidir. Dersin içeriğini görselleştirirseniz anlamanız çok daha kolay olacaktır. Kulağını zil çalacak mı diye zilde veya kafanız ders kaç dakikaya kadar bitecek gibi düşüncelerde oluyorsa fizik dersi sizin için bir işkenceye dönüşebilir. Bunun yerine oturup konsantre olun. Öğretmeninizi iyi dinleyin. Verdiği örnekleri anlayın. Görselleştirmeyi kafanızda yapamıyorsanız kareli kağıtlar ve renkli kalemler ile bizzat kendiniz yapın. Fiziği hayatınızda kullanın.

Öğrendiklerinizin kalıcı olması için bir fizikçi gibi düşünün. Elektrik düğmesine basmak basit sıradan bir işken siz bunu yaparken fizik bilimini kullanarak yapın. Fizik ile yaşayın. Bir dönem sonra bir bakmışsınız size verilen fizik formüllerinden başka kendiniz formüller yazabiliyorsunuz. Sınavlarda soruları çözerken kendi formüllerinizi kullanıyorsunuz. Fizik formüllerini ezberlemeyin. Formülün nasıl kurulduğunu yada nasıl ortaya çıktığını anladığınızda, formülü ezberlemenize gerek olmaz. Çünkü formülün mantığını zaten anlamış olacaksınız. Fizik dersinde iyi olabilmek için iyi derecede matematik gerektiğini de unutmayın. Matematikte eksikleriniz varsa önce onları tamamlayın. Fizik dersi nasıl çalışılmalıdır sorusunun net bir cevabı veya ilkeleri yok. Fizik bilimini sevdiğinizde, fiziğin mantığını anladığınızda zaten siz kendi yöntemlerinizi bulmuş olacaksınız.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.