Fizik Kuramları

yorumsuz
492 kez okundu

Fizik Kuramları

 

Fizik çok geniş alanları içeren konularla uğraşan bir bilim dalı olsa da, tüm fizikçiler tarafından kullanılan belirli teoriler vardır. Bu teorilerden her biri deneysel olarak çok kez test edilmiş ve doğa ile uyumlu oldukları görülmüştür. Örneğin klasik mekanik teorileri atomlardan çok daha büyük olan ve ışık hızından çok daha küçük hızlarda hareket eden cisimlerin hareketlerini hassas bir şekilde tanımlayabilmektedir. Bu teoriler günümüzde de aktif araştırma alanları olmaya devam eden konulardır. Hala çeşitli araştırmalar yapılmakta ve en ünlü üniversiteler tarafından tespit edilen yeni fizik kuramları kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Gelişen teknoloji ile yıllar önce ispatlanmamış bazı kuramlarda en açık bir şekilde bilgimize sunulmaktadır. Bu temel teoremler bilim adamının uzmanlık alanından bağımsız olarak öğrenmesi gereken teoremlerdir. Ayrıca daha detaylı konuları çalışabilmek için gereklidirler.

Fizik kuramları genel hatlarıyla altıya ayrılır. Bu teoremler arasında klasik mekanik, kuantum mekaniği, termodinamik, istatistiksel mekanik, elektromanyetizma ve özel rölativite bulunur. Bu yazımızda en önemli iki fizik kuramından bahsedeceğiz.

1-Klasik Fizik: Klasik fizik konuları içerisinde 20. Yüzyıldan önce tanımlanmış ve çok iyi anlaşılmış teoriler bulunur. Bu teoriler arasında klasik mekanik, akustik, optik, termodinamik ve elektromanyetizma bulunur. Klasik mekanik bir cisme güç uygulanması durumunda oluşan hareketi ve hareket halinde olan bir cismin durumunun ne olduğu ile ilgilenir. İstatistik, kinematik ve dinamik olarak üçe ayrılabilir. Akustik sesin nasıl oluştuğunu, kontrol edildiğini ve iletildiğini incelerken, optik ışığın hareketini inceleyen bir fizik dalıdır. Sadece görünür dalga boyundaki ışığın değil ultra viole ışığın ve kızılötesi gibi diğer dalga boylarında da ışığın hareketini inceler. Dalgalarda kırılma, kırınım, polarizasyon gibi özellikler optiğin ve temel fiziğin çalışma alanlarına girmektedir.

2-Modern Fizik: Klasik fizik normal boyutlarda madde ve enerji hakkındaki problemlerle ilgilenirken, modern fizik çok büyük veya çok küçük boyutlarda ve ekstrem koşullardaki madde ve enerjiyi inceler. Örneğin, maddeye ilişkin atomik ve nükleer fizik çalışmaları maddenin kimyasal parçacıklarının tanımlandığı çalışmalardır. En temel parçacıkların ele alındığı fizik ise bundan çok daha küçük parçacıkları inceler ve yüksek enerji fiziği olarak da bilinir. Bu türden parçacıkların farklı türlerini oluşturabilmek için parçacık hızlandırıcılar kullanılmaktadır.Fizik Kuramları ,Modern fiziğin en önemli yasaları ayrıca uzay, zaman ve maddeyi klasik fiziğin bakış açısından daha farklı değerlendirir. Genel görelilik kuramında hızlandırılmış parçacıkların çekim ile alakası işlenir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.