Madde Ve Özellikleri

yorumsuz
128 kez okundu

MADDE VE ÖZELLİKLERİ

Uzayda belirli bir yer kaplayan; kütlesi hacmi ve eylemsizliği olan her şeye madde denir. Cisimlerin değişmeyen madde miktarına kütle denir. Maddelerin uzayda kaplamış olduğu yere ise hacim denir. Bir maddenin sahip olduğu hareket haline koruma meyline eylemsizlik denir. Maddenin şekil halmış haline ise cisim adı verilir. Maddeler doğada katı, sıvı ve gaz halinde bulunur. Maddenin katı halinde moleküllerin çekim gücü oldukça fazladır ve maddelerin belirli bir şekli vardır. Sıvı maddelerde moleküller daha kararsız yapıdadır, yani moleküller arasındaki çekim gücü katı maddelere göre daha azdır ve sıvı maddeler bulunduğu kabın şeklini alır. Maddenin en kararsız hali olan gaz maddelerde ise moleküller arasındaki çekim gücü çok azdır. Gaz maddelerin iyonlaşmış haline ise plazma denilmektedir. Maddeler; saf maddeler ve saf olmayan maddeler (karışımlar) olmak üzere bir sınıflandırmaya tabi tutulur. Elementler ve bileşikler saf maddelerdir. Homojen ve heterojen karışımlar ise saf olmayan maddelerdir. Maddeleri genel hatlarıyla anlattıktan sonra daha detaylı olarak madde ve özelliklerini anlatacağız. Madde ve özellikler konusu fizik dersinin temel konularından biridir. Ayrıca kimya dersini de ilgilendiren konulardandır. Bu nedenle madde ve özellikleri konusu iyi bilinmelidir.

Saf Maddeler

1- Element Tek cins atomdan meydana gelen maddelere element denir.

– Homojendirler.

– Elementlerin yapı taşı atomdur.

– Kimyasal veya fiziksel yolla daha küçük yapı taşına ayrılamazlar.

– Belirli bir erime ve kaynama noktaları bulunmaktadır.

2- Bileşikler Birden çok elementin belirli oranlarda bir araya gelmesiyle ve kendi özelliklerini yitirerek meydana getirdikleri yeni maddeye bileşik denir.

– Homojendirler.

– Bileşiklerin yapı taşı moleküllerdir.

– Bileşiklerin de belirli bir erime ve kaynama noktaları bulunmaktadır.

– Bileşikler en az iki cins atomdan oluşur.

-Formüllerle gösterilirler.

– Fiziksel yolla ayrılamazlar, ancak kimyasal yolla yapıtaşlarına ayrılabilirler.

Saf Olmayan Maddeler ( Karışımlar) Birden fazla maddenin belirli olmayan oranlarda yani serbest oranlarda bir araya gelerek, kendi özelliklerini kaybetmeden oluşturdukları topluluğa karışım adı verilir.

– Belirli bir erime ve kaynama noktaları yoktur.

– Yapılarında en az iki cins atom bulunmaktadır.

– Karışımı oluşturan maddeler kendi özelliklerini yitirmezler.

– Formülleri yoktur.

– Fiziksel yöntemlerle bileşenlerine ayrılabilirler.

1- Homojen Karışımlar – Her yerde aynı özelliği gösteren karışımlardır. ( Ör: çözeltiler)

2- Heterojen Karışımlar Her yerde aynı özelliği göstermeyen karışımlardır. Süspansiyon ve emülsiyon olarak 2’ye ayrılır. Süspansiyon, katı bir maddenin sıvı bir madde içerisnde çözünmeden bir araya gelmesiyle oluşan karışıma denilir. Bir sıvının bir başka sıvı içerisinde karışmadan bir araya gelmesiyle oluşan heterojen karışımlara denilir. Buna zeytinyağı ve su karışımı örnek olarak verilebilir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.