Kaç Çeşit Lys Var? Hangi Dersleri Kapsıyor?

3 yorum
90.427 kez okundu

Lys türleri, lys türlerinin kapsadığı dersler hangileridir? Lys tarihleri ne zaman?

1. MosymATEMATİK SINAVI (LYS-1)

15 Haziran  2014 Pazar günü yapılacak olan LYS-1, sabah saat  10.00’da başlayacak,    tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-1’de, Matematik Testi ve Geometri Testi yer alacaktır. Matematik Testinde 50 soru bulunacak ve  75 dakika cevaplama süresi verilecektir. Geometri Testinde  30 soru bulunacak ve  60 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.
Adaylar, LYS-1’de ilk testin (Matematik Testi) cevaplama süresi içinde ve ikinci testin (Geometri Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

lys_testler

2. FEN BİLİMLERİ SINAVI (LYS-2)

21 Haziran 2014 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-2, sabah saat 10.00’da başlayacak,   tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir.

LYS-2’de, Fizik Testi, Kimya Testi ve Biyoloji Testi yer alacaktır. Testlerde  30’ar soru bulunacak ve  45’er dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.
Adaylar, LYS-2’de birinci ve ikinci testin (Fizik Testi ve Kimya Testi) cevaplama süresi içinde ve üçüncü testin (Biyoloji Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

3. EDEBİYAT-COĞRAFYA SINAVI (LYS-3)

22 Haziran  2014 Pazar günü yapılacak olan LYS-3, sabah saat  10.00’da başlayacak,    tek oturumda uygulanacak ve
toplam 120 dakika sürecektir. LYS-3’te, Türk Dili ve Edebiyatı Testi ile Coğrafya-1 Testi yer alacaktır. Türk Dili ve
Edebiyatı Testinde  56 soru bulunacak ve  85 dakika cevaplama süresi verilecektir.    Coğrafya-1 Testinde ise  24 soru
bulunacak ve 35 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı
kullanılacaktır.

Adaylar, LYS-3’te ilk testin (Türk Dili ve Edebiyatı Testi) cevaplama süresi içinde ve ikinci testin (Coğrafya-1 Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

4. SOSYAL BİLİMLER SINAVI (LYS-4)

14 Haziran 2014 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-4, sabah saat 10.00’da başlayacak,   tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-4’te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer alacaktır. Tarih Testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-2 Testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecektir. Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

Adaylar, LYS-4’te birinci ve ikinci testin  (Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testi) cevaplama süresi içinde ve üçüncü testin
(Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

5. YABANCI DİL SINAVI (LYS-5)

15 Haziran 2014 Pazar günü yapılacak olan LYS-5, öğleden sonra saat 14.30’da başlayacak,   tek oturumda uygulanacak ve toplam  120 dakika sürecektir. Sınavda adaylara  80 soru sorulacaktır. Yabancı Dil Sınavı Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yapılacaktır. Yabancı dil testinde her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya LYS başvurusunda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir. Adaylar, LYS-5’te sınav süresinin ilk 90 dakikası ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

Lys tarihleri

lys_tarih


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Kaç Çeşit Lys Var? Hangi Dersleri Kapsıyor? (3 Yorum)

  1. Allah belasini versin osym nin bu kadar zor sorulari nerden bulmus ne zamandn beri calisiyodum o kadar calismanin karsiligi bu mu ? !!!!!!

  2. lys sınavında hangi derslerden ne kadar net yaparsam 4 yıllık Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanırım???

    • Buradan yazılacak şu kadar netle girebilirsin gibi bilgiler doğru olmaz. Ygs netleri, diploma notu da önemli unsurlardır. Ama 45-50 yabancı dil neti yeter diye düşünüyorum.