Kimya Madde Ve Madde Özellikleri Maddelerin Gruplandırılması

yorumsuz
488 kez okundu

Kimya Madde Ve Madde Özellikleri Maddelerin Gruplandırılması

 

 

Madde sözlük ve kimya anlamı olarak kütlesi, ağırlığı olan aynı zamanda yer kaplayan, bir bileşiği oluşturan ögelerdir şeklinde tanımlanmaktadır. Ancak işin içine maddelerin gruplandırılması girdiğinde aslında ne kadar ayrıntılı bir konu olduğu da açıkça görülmektedir. Kimyanın ana konularından olan madde ve özellikleri konusunu ilk olarak maddenin gruplandırmasını sizlere sunarak açıklayalım. Maddenin Gruplandırılması Madde ilk olarak saf ve bileşik madde olarak iki alt gruba ayrılmaktadır. Saf madde sadece bir bileşenden oluşup, aksine bileşik madde bir veya birkaç maddenin bileşiminden meydana gelmektedir. Saf madde de kendi içinde element ve bileşik olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan elementler metal, ametal ve soy gaz olarak gruplandırılan periyodik tabloda yer alan ve tek cins atom içeren maddelerdir.

Öte yandan, saf madde içinde yer alan bileşikler ise kendi aralarında organik ve inorganik bileşik olarak ayrılmakta olup birden fazla elementin birleşiminden oluşan moleküllerdir. http://i.hizliresim.com/qEzO0q.png Saf maddenin aksine karışım maddeler birden fazla saf maddenin karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Karışım da yine kendi içerisinde homojen ve heterojen karışım olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Homojen karışımlarda düzgün bir dağılma vardır ve karışımın her yerinde aynı özellik görülmektedir. Öte yandan, heterojen karışımlarda düzgün dağılma yoktur. Homojen karışımlara örnek olarak çözeltiler, heterojen karışımlara da süspansiyon, emulsiyon, koloidal ve basit karışımlar altında gruplanan maddeler örnek gösterilmektedir. Saf Maddenin Oluşum Mekanizması Saf madde, “atom >>>> element >>>> molekül >>>> bileşik >>>> madde” şeklinde oluşmaktadır. Bu oluşma meselesinde elementler kendi aralarında metal, ametal ve soy gazlar olarak 3 ana grupta toplanmaktadır.

Metaller: Isı ve elektrik iletme özelliği olan metaller + değerlikli elementlerdir. Yüzeyleri parlak olmakla birlikte aynı zamanda da katıdırlar. Kimyasal tepkimelerde elektron almayıp vermektedirler.

Ametaller: Katı, sıvı ve gaz halinde bulunan bu elementler ısı ve elektrik iletkenliği olmayan elementlerdir. + ya da – değerlikli olabilen bu maddeler anlaşıldığı üzere elektron alır veya verirler. Soy gazlar: Değerlik leri 0 olan soy gazlar kimyasal tepkimelere girmemektedir. Isı ve elektriği iletmedikleri gibi oda koşullarında gaz halde bulunmaktadırlar.

Bileşikler: Saf ve homojen olan bu maddeler iki veya daha fazla elementin birleşmesinden oluşmaktadır. Bileşik oluştuktan sonra tüm elementler özelliklerini kaybederek yeni bir özelliğe bürünmektedir.

Kimya Madde Ve Madde Özellikleri Maddelerin Gruplandırılması Resimleri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.