Lise Fen Bilgisi

yorumsuz
175 kez okundu

Lise Fen Bilgisi

Günümüz dünyasında teknoloji, hemen hemen bütün işlerin görülmesinde bir numaralı faktör. Teknoloji denildiği zaman ise akla gelen belirli bazı ülkeler bulunmakta. Amerika, son zamanlardaki yükselişi ile Çin, yıllardır teknolojiye olan müthiş katkıları ile Hindistan ve Birleşik Krallık bu teknoloji denildiği zaman akla gelen ilk ülkelerden. Bu ülkelerin bu derecede teknoloji üretip bütün dünyaya satmasındaki en önemli unsur ise genç nesillerinin lise fen bilgisi ve matematik derslerindeki üstün başarısı. Çünkü teknoloji, direk olarak bu iki dal ile ilişkili durumda. Fen Bilimleri Ağaç yaş iken eğilir değimi ile tam uyumlu bir durumdur bu. Genç yaşlarında fen ve matematikte başarılı olan öğrenciler, bu başarılarını gelecek yaşamları boyunca devam ettiriyorlar. Malum fen bilimleri fizik, kimya ve biyoloji olarak 3 ana dala ayrılmıştır. Bu dersler sayesinde insan doğasını ve kimyasını öğrenip, fizik ile matematiksel düşünme yeteneği kazanan öğrenciler, gelecekte bu bilgilerini teknoloji alanında oldukça verimli bir biçimde kullanabilmektedirler.

Dünyaya baktığımız zaman teknoloji devi ülkelerinin hepsinin tek ortak noktası, lise fen bilimlerinde olan üstün başarılarıdır. Genç yaşta matematiksel düşünmeyi öğrenen bireyler, ilerleyen zamanlarda ise bu yetenekleri sayesinde teknoloji konusunda çığır açan işler yapmaktadırlar. Büyük yazılım ve ya oyun firmalarının iş ilanlarına baktığımız zaman sayısal bir bölümden 4 yıllık mezuniyet istenmesinin sebebi ise, bünyelerinde çalışacak olan bireylerin sayısal düşünme yeteneğinin olmasını istemeleridir. Fizik, Kimya, Biyoloji Lise fen bilgisi adı altında öğrenciler fizik, kimya ve biyoloji derslerini görmektedirler. Fizik, yerçekimi kanunu, merkezkaç kuvveti, cismin hareketsizlik eğilimi gibi bir çok objelerin birbirleri ve yerçekimi ile etkileşimleri sonucu doğabilecek sonuçlar üzerinde faaliyet gösteren bir bilim dalıdır. Biyoloji, yeryüzünde var olan bütün canlı türlerini, tek hücreli mikroplardan, karmaşık yapılı insanlara kadar, inceleyen, bu canlıların köklerini, birbirleri ile aralarında olan bağları bulan, bu canlıları sınıflandıran, insan ve metabolizmasını inceleyen bir bilim dalıdır. Kimya ise, tıpkı biyoloji gibi, geniş kapsamlı incelemelerde bulunan bir bilim dalıdır fakat bunu cansız maddeler üzerinde yapar.

Çeşitli maddelerin birbirleri ile girdiği tepkimeleri, atomları inceler, hatta maddeleri çeşitli kurallara göre bazı sınıflara bile ayırır. Liseler ve Fen Bilimleri Lise fen bilgisi, öğrencilerin temelden biraz daha yukarda fizik, kimya ve biyoloji derslerini gördüğü bir müfredattır. Temelden biraz yukarı olmasının sebebi ise, temelin ilk okulda verilmiş olmasıdır. Anadolu ve Fen liselerinin müfredatlarında ağırlıkla yer verdikleri bu fen bilimleri, düz liselerde ve meslek liselerinde de bölümlere göre görülebilmektedir. Özellikle meslek liselerinde, meslek derslerinin ağırlıkta olduğu müfredatlar bulunmaktadır. Fakat bilişim teknolojileri bölümünde okuyan bir öğrenci, hem fizik hem kimya hem de biyoloji derslerini görmek durumunda olacaktır çünkü okuduğu bölüm ondan bunu talep etmektedir ve müfredat da ona göre hazırlanmıştır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.