Tercih Edilen Meslekler

yorumsuz
479 kez okundu

Tercih Edilen Meslekler

Öncelikle meslek seçimi hayatımızda işimizin devamlı olup olmayacağını, ne nitelikte bir hayat yaşayacağımızı ve çevremizin ne nitelikte oluşacağına kadar etkilidir. Meslek seçiminde etkin bir kariyer planı, gelecek hedefi, becerileriniz, ilgileriniz ve kariyer hedefiniz, eğitim dönemleriniz boyunca tercih ettiğiniz okullardan öğrenim gördüğünüz bölüme ve başarı durumunuza kadar her şey birer etkendir. Nasıl bir hayat yaşamak istiyorsunuz sorusu tercih edeceğiniz meslek üzerinde sizi sonuca ulaştıracak cevaplara götürür. Refah içinde yaşamak istiyorsanız kazancı yüksek, takım çalışmasına uygun değilseniz bireysel bir meslek ve belli saatlere bağlı kalarak çalışmak istemiyorsanız kamu değil özel sektörde bir işte çalışmalısınız ya da stresten uzak bir hayat istiyorsanız stres seviyesi az olan bir iş seçiminde bulunmalısınız.

Korkularınız, aile hayatınız ve kişisel alışkanlıklarınız hatta kişisel yapınız o meslek grubu için uygun mu değil mi bunlar bile tercih edilecek meslekler üzerinde etkilidir. Son yıllarda en çok tercih edilen meslekler nelerdir? Üniversite de tercih ettiğiniz ya da edecek olduğunuz bölüm sizin gelecekte ki mesleğinize geçiş için bir köprüdür. Bu yıl yapılan bir araştırmaya göre üniversitelerde en çok tercih edilen bölümler yine diğer yıllardakinden farklılık göstermedi. Bu yıl en çok tercih edilen meslekler bölümler tıp, hukuk ve elektrik-elektronik mühendisliği fakülteleri oldu. Herkes elbette ki iş bulma imkânının fazla olduğu, refah seviyesi yüksek, rahat ve huzurlu bir çalışma ortamına sahip meslek de bulunmak ister. Seçilen bölümler de bu kanıyı destekler nitelikte. Fakat bu bölümler bütün yıllarda çok tercih aldığı için ve günümüzde artan üniversite sayısıyla çok sayıda mezun vermektedir. Bölümü kazandıktan sonra diğer mezunlardan bir farkınız yoksa ya da bir fark yaratamayacaksanız bu bölümü kazanmış olmanız yeterli gelmeyecektir. Son yıllarda en çok ihtiyaç duyulan ve tercih edilen meslekler  grubu nelerdir?

Elbette herkes öğrenim hayatından sonra kolay iş bulmak ister, ister fakat o meslek grubunda ihtiyaç olup olmaması önemli bir etkendir. Eğer siz güvenlik görevlisi, satış danışmanı ya da büro memuru olmak istiyorsanız ve eğitiminizi bu yönde aldıysanız şanslısınız. Çünkü bu meslek grupları en çok ihtiyaç duyulmakta olan mesleklerdir. Ve tercih edilecek meslekler grubunda eğer size ve isteklerinize uygunsa sizin için başta yer alması gereken meslek gruplarıdır. Gelecek de en çok ihtiyaç duyulacak sektör ve meslek gruplarını inceleyecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz: -Teknoloji sektöründe; iş zekâsı uzmanlığı, proje yöneticisi, veri madenciliği uzmanlığı, veri tabanı yöneticisi, dijital plaza uzmanı, -Yenilenebilir enerji uzmanlığı, rüzgâr enerji uzmanlığı, çevre mühendisliği ve çevre hukuku uzmanlığı, Yeşil pazarlama uzmanlığı açıklayacak olursak ürünün üretimden tüketime doğa ve çevre dostu olarak yetişmesini sağlayacak nitelikte olan, organik tarım mühendisliği, tatil-turizm uzmanlığı ve doğal yaşam koçluğu en ihtiyaç duyulacak meslekler olarak beklenmektedir. Bu durum da bunlar bugün ve gelecek için en çok tercih edilecek meslekler olarak yerlerini en başta almalıdır diyebiliriz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.