Üniversite Tavan Puanı

yorumsuz
528 kez okundu

Üniversite Tavan Puanı

 

 

Bu üniversite tavan puanı demek girmek istenilen bölüme ilk sıradan giriş yapan kişiye denir ve o kişinin puanı demektir. Üniversite tavan puanı hakkında bilmek ve öğrenmek istediklerinize bu sayfada yer almaktadır. Üniversite hazırlığında olan bir öğrencinin en yüksek puanı var ise o öğrenci tavan puana sahip olmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Ama sıralamalar da çok önemlidir. Bu sıralamaların da her yıl değiştiği söylentileri vardır. Üniversite de derece bakımından da en üstte olan yüksekte olmaktadır. Üniversite tavan puanı yüksek olan bir üniversite öğrencisi istediği bölüme ilk o yerleşme hakkı kazanır. Yani tavan puanı üniversite öğrencileri için çok önemli olmaktadır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Örnekler ile de açıklamak gerekirse bir bölümü seçecekken tercih yapılır ve puan 500 olur. 500 yapan bir üniversite öğrencisi tavan puan yapmış olur. Sonra da ilk olarak bölüm tercihi yapmanız gerekiyor.

Öğrencilerin bu konu hakkında mutlaka bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Tavan puanlar üniversite öğrencilerin talepleriline gelmektedir. Puanlara göre belirleme gösterir. Üniversite adaylarının tercihi bir o kadar önemlidir. Puan klavuzlarında da haberdar olmaları gerekir. Tavan puanlar kaç diye merak eden üniversite öğrencileri ilk önce yazmak istedikleri bölümün kaç tavan puana sahip olduğunu bilmeleri gerektiğini unutmasınlar. Çünkü her bölümün tavan puanında değişkenlik olabilir. Üniversite tavan puanı öğrencilerin başarısına bakılır ve en başarılı olan öğrenci en üst seviyeye ulaştığı için ilk giriş yapan kişi haline gelmektedir. Yerleşme yapılırken de üniversite tavan puanı olarak sahip olan öğrenci seçilmektedir. Bu da çok gurur verici bir durumdur. Ama tavan puanlar tabi kj her yıl aynı kalmaz.

Tavan puanlar her yıl değişmektedir. Yani her sene tavan puanlar yenilenmektedir. Tavan puanlarının da hesaplamasını öğrenciler yapar. Sınava giren öğrencilerin puanları teker, teker hesaplanır. Ek puanı olan varsa da o eksik puanlar da öğrencilerin puanlarına eklenir. Tercih zamanı geldiğinde de bu puanlar göz ardı edilir. Bir bölüme on öğrenci alınacak ise ilk önce tavan puanı yüksek olan öğrenci alınmaktadır. Puanlar sınava karşı öğrenci girecek o sayıya göre de belirlenmektedir. Kontenjan sayısına göre de puanlar gösterilir. Tavan puanlar o öğrencinin başarısını ve o bölümde başarısını göstermektedir. Adaylar için tavan puanlar ve seçmeler çok önemli olmaktadır. Her üniversite öğrencisi geçen yılın tavan puanını da bilmeleri gerekmektedir. Her yıl tavan puanlar değiştiği için geçen yılında puanlamalarını bilmeleri gerektiğini düşünüyorum.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.