Üniversiteye Hazırlanan Adaylar İçin Öğrenme Formülü

yorumsuz
85 kez okundu

Üniversiteye Hazırlanan Adaylar İçin Öğrenme Formülü

 

Üniversiteye hazırlanan lise öğrencileri için etkili öğrenme sınavda başarı yakalamak adına oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle de aslında öğrencilerin ilk önce nasıl öğrenmeleri gerektiğini öğrenmeleri gerekmektedir. Nasıl? Dediğinizi duyar gibiyim. Bu nedenle de bu yazımızda tüm üniversiteye hazırlanan lise öğrencilerinin işine yarayacak etkili öğrenme tüyolarını sizler için açıklıyoruz. Şimdiden öğrencilere kazanacakları bölümün hayırlı olması ve her şeyin gönüllerince olmasını diliyoruz.

Öğrenmenin etkili gerçekleşebilmesi için zaman kullanma becerisi, sınava duygusal anlamda kendini hazır hissetme, doğru yöntemin seçilmiş olması gibi faktörlerin bir arada olmasının yanında öğrenci tüm bu faktörleri bir arada kullanma becerisine de kesinlikle sahip olmalıdır. Sıraladığımız tüm bu kriterleri tek tek açıklayıp doğru öğrenme metodlarını sizlere kavratmaya çalışalım…

Zamanı Kullanma Yeteneği Yetenek denildiğinde sanki zamanı kullanma becerisinin doğuştan gelen bir olaymış gibi anlaşılması doğru değildir. Bu ancak çalışmayla kazanılan bir yetidir. Ayrıca zamanı kullanma sadece soruları yetiştirme anlamında değil, çalışma esnasında ayrılan sürenin de verimli ve doğru bir şekilde kullanılması anlamına gelmektedir. Sizlere zamanı doğru ve etkili kullanma konusunda önerimiz ders çalışma sürelerinizi 45 dakikalık süreler şeklinde planlamanızdır. Çünkü 45 dakikadan sonra öğrenme yeteneği kaybolmakta, yerine dikkat dağınıklığı oluşmaktadır. Ayrıca, derslerin daha iyi anlaşılması için kafanın en dingin olduğu sabah saatleri tercih edilmelidir.

Duygusal Anlamda Sınava Hazır Olmak Başarının büyük bir kısmı duygusal hazırlığın tam olmasından geçmektedir. Motivasyon ve istek anlamında kendini yönlendirmiş olan öğrenci ne çalışırsa kapacak ve işine daha iyi odaklandığı için de çok daha kolay öğrenecektir. Yöntemin Doğru Seçilmesi Başarıya giden yolda hem derse uygun hem de sizin kişisel özelliklerinize uygun olacak öğrenme yöntemi seçmeniz sizin için çok önemli olacaktır. Çünkü bazı dersler yazarak bazıları da tekrar ederek ya da soru çözerek daha iyi öğrenilmektedir. Bazen de bir kişi bir dersi okuyarak öğrenirken bir diğeri özet çıkararak ancak öğrenmektedir. Bu nedenle hem öğrenci hem de dersin özellikleri belirlenerek doğru yöntem seçilmelidir. Bu yöntemi kendileri belirleyemeyen öğrencilerinse uzmanlardan yardım almaları önerilmektedir.

Üniversiteye Hazırlanan Adaylar İçin Öğrenme Formülü Resimleri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.