Lise Ve Ortaokullar Mevzuatı

yorumsuz
431 kez okundu

Lise Ve Ortaokullar Mevzuatı

28 Ekim 2016 tarihi Cuma günü resmi gazete de yayınlanmış olan 29871 sayılı yönetmelikte bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim verilen lise ve dengi ortaokullarda, değişiklik yapılması yönünde yönetmelik hazırlanmış olurken, bu yönetmelik hakkında bazı maddeler şu şekilde değiştirilmiştir. Sizlere bu yazımızda, lise ve ortaokullar mevzuatı hakkında bilgiler vermek gerekirse, şu maddelere göz atmak mümkün olacaktır. 1. Madde Resmi gazetede yayınlanmış olan bu madde, 28758 sayılı ve 07/09/2013 tarihli olurken, MEB orta öğretim kurumları mevzuatının 9. Maddesi ile birlikte 3-4 fıkraları dahilinde değiştirilmiştir. Bu değişiklikler ise aşağıda ki gibidir.

• Teknik öğretim programları ve mesleki eğitim programları göz önünde bulundurularak, bir ders saatinin atölye ve laboratuvarlarda gerçekleşmesi durumunda 40 dakika ve bunun yanı sıra işletmelerde yapılması halinde ise 60 dakika olması. Okul ya da işletmede gerçekleştirilmekte olan staj sürelerinin ise 60 dakika değerlerinde ele alınması bilgiler arasında.

• Yine mesleki eğitimlerin işletmelerde gündüz yapılmasına ilişkin kararlar bulunmaktadır. Fakat bazı işletmelerde, iklim ve hava koşulları göz önünde bulundurulurken, yılın bazı dönemlerinde günde 8 saat çalışma şartı ile 22:00 ‘ a kadar mesleki eğitim gerçekleştirilebilir. 2. Madde Bu maddede ise yine aynı lise ve ortaokullar mevzuatı ele alınarak, 10. Madde içerisinde 3 fıkra göz önünde bulundurularak şu cümlenin yer aldığı da bilinmektedir.

• Eğer ki bazı dersler, işletmede alınması gerekiyorsa, bu eğitimler de mesleki eğitim olarak adlandırılması mümkündür. Yani, haftalık ders tablolarında yer alan dersler eğer ki işletmeye uygun dersler ise mesleki eğitim olarak alınabilmekledir. 3. Madde Aynı yönetmelik ele alınarak, 12. Maddesinde bulunan birinci fıkra kapsamında değişimlerden birisi de şu şekilde tanımlanmaktadır.

• Haftalık ders programlarının, uygulanmaya koyulması için okul müdürünün onayı gerekmektedir. Böylelikle öğretmenler ve ders saatleri arasında bir dağılım yapılırken, ilgili kişilere ise imzalı ve yazılı bir şekilde duyuru yapılması gerekmektedir. 4. Madde Belirtilen lise ve ortaokullar mevzuatı yani yönetmeliğine bağlı olarak, 14. Maddede yer alan birinci fıkrada bulunan değişim ise şu şekildedir.

• 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı kanun ile yarıyıl ve yaz tatili dışarısında kalan remi tatiller, Genel Tatiller Hakkında Kanun ile birlikte Atatürk günleri, tarihi günler ve kutlamalar, resmi bayramlar ve mahalli kurtuluş günleri olarak takvimde yer alması gerekmektedir. Bu tarihlerin yıllık takvimlerde belirtilmesi gerekiyor. 5. Madde 15. maddenin ikinci fıkrası içerisinde yer alan son cümle ise şu şekilde değiştirilmiştir.

• İşletmelerde görülen beceri eğitimleri, bu fıkra kapsamında öğrencilerin değerlendirilmeye alınması mümkün olmaktadır. Genel olarak mevzuatlar da yer alan değişimler bu şekilde olurken, bunlar okurlarına bilgi amacı ile sunulmaktadır. Daha doğru ve net bir bilgi almak adına MEB sayfası ve resmi gazete ilanlarının bulunduğu resmi bir kaynak kullanılabilir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.