Nasıl Çizilir

yorumsuz
1.499 kez okundu

Nasıl Çizilir Çizim İle İlgili Sırlar

Resim çizmek, çizim yapmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Herkes resim yapabilir. Bunun için bir dahinin yeteneğine sahip olmanız gerekmez. Elbette resim sanatına damgasını vurmuş büyük ressamlar veya dahiler bunun dışında. Ancak resme doğuştan yeteneği olan büyük üstatlar bile bu yeteneklerini sürekli çizim yaparak geliştirmişlerdir. Nasıl çizilir? Sorusuna geçmeden önce resim yapmanın, bir objeyi kağıda veya tuvale olduğu gibi aktarmanın, ancak ve ancak bol bol pratik yaparak mümkün olduğunu bilin. Resim yapmak iyi görebilmek demektir. Görme duyunuzu geliştirerek sizde büyük üstatlar gibi resim yapabilirsiniz. Bir nesneye, bir objeye ya da bir canlıya bakarken onu ilk kez görüyormuş gibi incelemeli, her detayını görebilmelisiniz.

Çizim yapmak, görsel olarak algıladığınız, deneyimlediğiniz objeleri, kağıt üzerine aktarmaktır. Güzel bir şekilde çizim yapmak ise, çizme hevesini kaybetmeden, sabırla, çok iyi gözlem yaparak, yapılan hataları görmeyi öğrenerek ve bu hataları bıkmadan usanmadan düzeltmeye çalışarak mümkün olur. Nasıl çizilir? Çizim nasıl geliştirilir? Gibi sorulara verilecek en iyi ve en basit cevap iyi bir gözlemci olmak ve pratik yapmak olacaktır. Çizim yapabilmek için öncelikle kendinize rahat çizim yapabilmek için yumuşak uçlu bir kurşun kalem edinmelisiniz. Birde çizim kağıdı ve hamur silgi, bir de çizim için kullanılan ve genellikle duralitten hazırlanan bir çizim tahtası edindiğiniz de çizim yapmaya başlayabilirsiniz. Resim yapabilmek için hazırlanmış dereceli kalemler hemen hemen her kırtasiyede bulunmaktadır.

Çizimlerinizi yaparken şövale veya resim tahtası kullanmalısınız. Çizimleri masa veya sıra üzerinde yatay bir şekilde yapmak gördüğünüz objeyi kağıda aktarmanızı zorlaştıracaktır. Bu şekilde de çizim yapılır ancak, bunu yapabilmeniz için çok iyi bir çizer olmanız gerekmektedir. Bu nedenle kağıdınızı şövaleye veya çizim tahtasına yerleştirdikten sonra karşısında dik bir şekilde oturmalı ve kaleminizi de eliniz bileğinizden değil, omzunuzdan hareket edecek şekilde kullanmalısınız. Çizim yapmak için en uygun pozisyon aslında ayakta durmaktır. Ancak bunun için şövaleye ihtiyaç vardır. resmi çizilecek objenin tam karşısında durmalısınız. Durduğun uz yer ile çizeceğiniz objenin arasında yeterli uzaklık olmalıdır. Kalemi omuz hizasında tutmak ise çizim alanınızı net bir şekilde görmenizi sağlayacaktır.

Nasıl çizilir? Kurşun kalem nasıl tutulmalıdır? Kurşun kalemi parmaklarınızla tutarken sıkmamalısınız. Çizim yaparken kalem elinizde rahatlıkla her yöne doğru çevrile bilmelidir. Kalemi tutuşunuz serbest olmalıdır. Kalemi yazı yazarken olduğu gibi dik değil, işaret ve baş parmağınız arasında yatay olarak tutmalısınız. Kalemi bu şekilde tuttuktan sonra objenizi kağıda geçirmeye başlayabilirsiniz. İlk çalışmadan sonra olmadı diyerek vazgeçmeyin. Bir objeyi resim tekniklerine uygun olarak defalarca çizmeye çalışın. Düzeltme yapmaktan korkmayın. İyi bir çizim için ilk söylenebilecek şey bol bol pratiktir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.