Okul Öncesi Boyama

yorumsuz
7.511 kez okundu

Okul Öncesi Boyama

Çocuklar için okul öncesi boyama için bilgiler bu sitede ve ayrıca resimli bir şekilde inceleyebilirsiniz. Okul öncesi boyama da mandala boyama çok popülerdir. Mandala boyama sayesinde okul öncesi çocukların el becerileri geliştirilmektedir. Mandala boyama ile okul öncesi çocuklar bu çalışmayı yaparak yaparak ortaya harika beceriler çıkabilir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Aynı zaman da bütün bunlar okul öncesi tüm çocukların öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çocuklar okul öncesi boyama çalışması yaparak hem öğrenecek hem de eğlenceli dakikalar geçireceklerdir. Okul öncesi mandala boyama çok yaralı vardır. Bunu sakın unutmayınız. Mandala boyama çocuklara sabretmeyi öğretmektedir. Bir anda boyaması için ısrar etmeyiniz. Ara, ara boyanmalıdır. Çocuklar bu motifi boyayarak aynı zaman da konsantre olmayı da öğreneceklerdir.

El becerileri de artarak okulda derslerde de daha çok adapta olabileceklerdir. Aynı zaman da çocukların okul öncesi beyinleri de gelişmeye başlamaktadır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Okul öncesi çocuklarda boyama aktiviteleri ile beyinleri sağlıklı bir şekilde gelişerek okula başladıkları zaman da derslerinde başarılı olmaya başlayacaklardır. Tüm ana okullarında ve kreşlerde okul öncesi boyama teknikleri çocuklara öğretilmektedir. Mandala motiflerini değişik, değişik renklerde boyamalısınız. Okul öncesi eğitimde etkinlikler çok önemli olmaktadır. Çocuklarınızın sanata ilgi görmesi için okul öncesi boyama eğitimi almaları şarttır. Okul öncesi boyamada evinizde de çocuklara boyama kitaplarından da boyama yapabilirler. Böylece boyama yapmayı öğrenebileceklerdir. Okul öncesi yüz boyama teknikleri de yapılmaktadır. Bu teknik hem çok eğlenceli hem de öğreticidir.

Yüz boyama da istediğiniz bir kişinin görüntüsüne bürünmek demektir. Yüz boyama teknikleri genellikle animasyon gösterilerde yapılmaktadır. Yüz boyama teknikleri yüze yapıldığı zaman çocuklar animasyon gösterilerde kendilerini daha iyi ifade etmektedirler. Bu sayede gösteride oyuna kendilerini daha iyi verirler. Okul öncesi eğitimde çocuklara sulu boya ile resim de yapılması öğretilmektedir. İster çizerek ya da sadece hazır çizilen resim sulu boya ile boyanır. Resme sulu boya yapıldıktan sonra ardından da hemen şeker serpiniz. Sonra da ilginç bir şey ortaya çıkmaktadır. Çocuklar sanata olan ilgisi okul öncesi boyama merakından başlamaktadır. Bunlar, boya kalemleri, pastel boya, baskı ve pastel boyası ile başlamaktadır. Çocuğunuzu okul öncesi boyamada değişik, değişik boyamalar onların keşfetmesini sağlamalısınız. Hem çocuklarınıza öğretmiş olacaksınız. Hem de çocuğunuz ile birlikte vakit geçirmiş olacaksınız.

Killerden de çocuklar değişik, değişik şekiller çıkarmaktadır. Sünger boyası ile de güzel bir boyama tekniği ortaya çıkmaktadır. Fosforlu kalemler ile de çocukların müthiş bir şekilde boyama yapabilirler. Fosforlu kalem ile çocukların çizim yetenekleri gelişmektedir. Çocuklara bir çok boyama tekniği göstererek sanat karşınızda ileriki yaşamlarda daha başarılı olmalarını sağlamaktadır. Boyama çocukların hayal güçlerini arttırmada çok faydası vardır. Hayal güçleri gelişerek resim derslerinde böylece başarılı olabileceklerdir. Ne kadar uğraş gibi görünse de el becerilerini gelişimi için çok önemlidir. Çocuklar üç yaşından itibaren boyama yapmaya başlamalıdır. Üç yaşından itibaren bütün çocuklar boyamaya merakı başlamaktadır. Çocuklar resim yapmaya başlarken aynı zaman da kasları da gelişmeye başlamaktadır. Çocuklar resim yaparken kendi eserlerini yaparken çok mutlu olurlar ve bu konu da yetenekleri daha da artar. Çocukları resim ya yaparken onları alkışlayınız. Bu sayede eserleri daha da artacaktır.

Okul öncesi boyama tekniklerinden çocukları en çok sevdikleri bir başka boyama tekniği ise parmak boyası olmaktadır. Hatta malzemeleri ise çok basittir. Parmak boyasında kullanılacak malzemeler iki ölçü soğuk su, üç ölçü sıcak su, iki ölçü sabun tozu ve iki ölçü de çamaşır kolasıdır. Sonra da bu malzemeler karıştırılarak çocuklar parmaklarıyla resim defterinizin üzerine resim yaparlar. Baskı resminde parmak boyası kadar eğlenceli olmaktadır. Örneğin limon baskı, yaprak baskı, ip baskı, soğan baskı, fırça baskı ve patates baskı gibi malzemelerden yapılmaktadır. Bir tane patates baskıdan örnek verelim. Patatesin içi oyulur. Ama yüksekte kalan kısmı boyayın. Patates sulu boya ile boyanır sonra da resim defterine basılır. Çok kolay ve çok da eğlencelidir. Boyama ve resim yaparken çocuklar hayal gücünü resme yansıtmaktadır. Çocuklar boyama yaparken ve resim yaparken de onları motive etmek de çok önemlidir. Okul öncesi boyama çocuklar için işte bu kadar önemlidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.