Okul Öncesi Drama Etkinliği Örneği Dinozor Uyandı

yorumsuz
3.130 kez okundu

Okul Öncesi Drama Etkinliği Örneği  Dinozor Uyandı

okul-oncesi-drama-etkinligi-ornegi-dinozor-uyandi

 

Yaratıcı dramanın okul öncesinde ve ilkokul sürecinde çocukların yaratıcılığına büyük etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle okul öncesi kurumlarda drama etkinlikleri sıkça yapılmalıdır. Sizlere güzel bir okul öncesi drama etkinliği örneği sunuyoruz. Dinozor Uyandı drama etkinliğini okul öncesi eğitim kurumları kullanabileceği gibi evde anne babalar da eğitim sürecinde bu etkinlikleri kullanabilir.

DRAMA ETKİNLİĞİ SÜRECİ Etkinlik başlayıp çocuklara drama yönergesi verilmeden önce çocuklar sınıf mevcuduna göre 3 ya da 4 kişilik gruplara ayrılır. Oluşturulan gruplar bir yuvarlak yaparak farkı köşelerde oturtulur. Daha sonra aşağıdaki bilgiler bulunan yönerge çocuklara okunur. Masal gibi anlattığınızda çok daha iyi anladıklarını unutmayın. Yönerge: “Çocuklar sizin de bildiğiniz gibi çok eski çağlarda dünyada dinozorlar yaşıyordu. Bu hayvanlar çok büyük olduğu kadar çok da güçlü hayvanlardı. Bu hayvanların sonraları soyu tükendi ve dünyadan yok oldular. Fakat bu dinozorlardan birinin bir mağarada uyuduğunu ve günümüzde uyandığı hayal edelim. Bu dinozorun uyanınca da kentimize geldiğini düşünün. Peki, sizce bu dinozor bize hangi işlerde yardımcı olabilir? Her grup kendi arasında konuyu tartışsın. Tartışmanın ardından dinozorun yaptığı işleri hem hareketlerinizle göstererek hem de resimli olarak bizlere anlatın”

NOT: Bu yönerge dinozor resimleriyle de desteklenebilir. Bu sayede çocuklar dinozorlar hakkında çok daha fazla bilgi alır. Bu bilgiler sayesinde iyice hayal gücü güçlenip daha yaratıcı dramalar yapabilmektedir.

Etkinlik: Çocukların düşünmesi için verilen süre boyunca öğretmen olarak siz de arada dolaşarak yardımcı olun. Ardından çocukların grup grup dinozorun yapacağı işleri göstermelerini ve resim olarak da çizip boyamalarını isteyin.

Etkinlik Sonrası: Etkinlik sonrasında da çocukların eğlenmesi sağlanmaya devam edilir. Bunun için dinozor sesleri dinletilir. Çocukların bu sesleri ve dinozor yürüyüşünü taklit etmesi istenir. Sözünü ettiğimiz etkinlikler yapılırken çocukların farklı şeyler yapmalarına da izin verin. Yani müsaade edin her çocuk kendi yaratıcılığını göstersin.

Dinozorun Yardım Örnekleri: Çocukların yardım örnekleri yaratıcılıklarına göre değişse de genellikle uzun boylu olmasına ve güçlü olmasına atıf yapılmaktadır. Verilen örneklerde uzun boyuyla büyük binalardaki yangınları söndürmesi, gücünden dolayı yolda kalan araçları çekmesi ve yaşlı ağaçları yiyerek budaması şeklinde olmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.