Okul Öncesi Eğitim

yorumsuz
3.111 kez okundu

Okul Öncesi Eğitim

 

Okul öncesi eğitimin hem çocuklar hem de aile açısından pek çok yararı bulunmaktadır. Ayrıca okul öncesi eğitim geniş çerçevede toplum açısından da faydalı bir eğitim dönemidir. Çocukların 0-6 yaş arası dönemleri onların en hızlı gelişme dönemleri olup, bu dönemki aktiviteler onların gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle okul öncesi eğitim dönemi çocukların ileriki vadedeki başarısı ve gelişimi açısından üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Okul öncesi eğitim çocukların duygusal,sosyal, zihinsel ve dil gelişimine katkıda bulunarak ileride çocukların daha başarılı, daha üretken ve daha ayakları yere sağlam basan bireyler olmasına ciddi derecede etki etmektedir. Bunun yanı sıra gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde okul öncesi eğitim alan çocukların okula devam ve okul başarılarının daha iyi durumda olduğu gözlemlenmiştir.

Okul öncesi eğitimin bir çocuk açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Okul öncesi eğitimle birlikte çocukların zeka puanlarında daha yüksek sonuçlar görülmektedir. Bunun yanı sıra çocukların beslenme ve sağlık konularında gelişme gösterdikleri gözlemlenmektedir. Okul öncesi eğitim, çocuk ile ebeveynler arasındaki bağların da daha kuvvetli olmasını sağlamaktadır. Okul öncesi eğitimi alan çocukların ilerde sınıfta kalma ihtimalleri daha düşük olmaktadır. Ayrıca okula devam konusunda da daha istikrarlı bir yol çizmektedirler. Okul öncesi eğitim alan çocuklar, yetişkinlik dönemlerinde daha üretken, verimli ve kendi kendine yetebilen bireyler haline gelmektedir.

Okul öncesi eğitim döneminde ailelerin de çocuklarına karşı davranışları çok önemlidir. Çocuklar bu dönemde dünyayı, etrafında olup bitenleri, iyi veya kötüyü duyuları yardımı ile kavrarlar. Mesela hem dinleyip hem görerek olayları analiz ederler. Örnek vermek gerekirse bu dönemde çocuğa kitap okutulmak istenirse sadece kitap oku denilerek tavsiye verilmesi yeterli olmamaktadır. Ailenin de kitap okuyarak çocuğa örnek olması gerekmektedir. Ailelerin söz ve davranışları arasında bağlantı olmalıdır. Yani söz ve davranışları birbirini destekler nitelikte olmalıdır. Aileler bu dönemde çocukları düşünmeye teşvik etmelidir. Yani her şeyi tek tek açıklamak yerine bazı şeyleri kendi kendine düşünüp çözmesi için ona destek omalıdır.

Okul öncesi eğitim döneminde hem öğretmenler hem de ebeveynler, çocuğun iç denetime sahip bir birey olmasına yani kendi disiplinini sağlayabilen bir kişi olmasına katkıda bulunmalıdır. Okul öncesi eğitim döneminde eğitimden beklenen etkilerin görülebilmesi için yeterli zaman ve uygun bir yer ayarlanmalıdır. Eğitimin süresi ne çok kısa olmalı ne de çok uzun olmalıdır. Ayrıca çocuğu zihinsel, sosyal gelişimini olumlu yönde etkileyecek, ilgi alanlarını genişletmeye yarayan yerler olmalıdır. Bunun yanı sıra çocukların oyun alanları da iyi düzenlenmelidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 31 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.