Okul Öncesi Eğitim Kurumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yorumsuz
199 kez okundu

Okul Öncesi Eğitim Kurumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Okul öncesi eğitim oldukça önem taşıyan bir konudur. Çünkü çocuklar ancak iyi bir okul öncesi eğitimle geleceğe hazır hale gelmektedir. Bu nedenle seçilecek okul öncesi eğitim kurumunun çocuk gelişimini destekler yönde etkinlikler yapması çok önem taşımaktadır. Okulun seçiminde ince elenip sık dokunmalıdır. Bu araştırmaların yerinde yapılabilmesi için araştırma yapmak elbette ki anne ve babaya düşmektedir.

OKUL SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ

• Okul seçimini ilk etapta belirleyecek husus öğretmenleri olmalıdır. Öğretmenlerin yeterlilikleri, aldıkları eğitimin kalitesi ve çocuklara olan yaklaşım şekilleri yerinde en etkili bir şekilde incelenmelidir.

• Okulun fiziki yapısı ve evinize uzaklığı da önem taşımaktadır. Fiziki yapısı çocuğunuzun sağlığını destekler şekilde olmalı, kesinlikle sağlıksız ortamlarda eğitim almasına izin verilmemelidir. Bunun yanında evinize yakın okullar tercih sebebiniz olmalıdır. Fiziki imkanlar dan önemli olan bir diğer konu da ders materyalleridir. Çocuğunuz için yeterli olmalarına özen gösterilmelidir.

• Okulun idaresinin anne babalara da sorumluluk hissetmesi ve bu nedenle de ebeveynlerle iletişim halinde olabilmesi çok önemlidir. Çünkü okul öncesi eğitim anne babadan ayrılması imkansız bir eğitim şeklidir.

• Okulun gösterişten uzak olması önemlidir. Çünkü çocuklar için sadece ihtiyaçları gereklidir. Bunun dışında yapılan gösteriş odaklı davranışlar çocukları eğitimin özünden uzaklaştırabilmektedir.

• Seçeceğiniz okulun görsel ve yazılı öğrenme materyallerinin zengin olması ve en önemlisi de bu materyallerin derste etkin kullanımını sağlıyor olması gerekmektedir.

ÇOCUKLAR KAÇ YAŞINDA ANAOKULUNA BAŞLAMALI? Çocuk gelişiminin önemli bir parçası annelerle geçmektedir. Bu bebeğin anneyle bağ kurması ve ilk eğitimlerini anneden sonrada babadan alma zorunluluğunu doğurmaktadır. Zaten henüz bireyselleşememiş küçük çocukları yuvaya ya da anaokuluna verilmesi de doğru değildir. Uzmanlar mecbur kalınmadıkça bebeklerin bakıcıyla büyütülmesini dahi önermemektedir. Hal böyle olunca da 0-4 yaş arasında daha bireyselleşmeye açık olmayan çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına gönderilmesi uygun değildir. Bireyselleşme dürtüsünün çocukta hissedildiği 5-6 yaşları ise anaokulu eğitimine başlanması için en doğru yaş aralığıdır. Bu kurumlarda çocukların alacağı eğitim adeta hayata bir ön hazırlık mahiyetinde ve çocuğunuzun hayattaki başarısı için oldukça önemlidir.

Okul Öncesi Eğitim Kurumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Resimleri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.