Okul Öncesi Eğitim

yorumsuz
334 kez okundu

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Çocukların ilköğretime hazırlanması aşamasında sosyalleşmeyi, paylaşmayı, dayanışmayı ve grup halinde çalışmayı öğrenmeleri ve çocuklarda doğuştan var olan yeteneklerin ortaya çıkarılabilmesi için okul öncesi eğitimin önemi çok büyüktür. Okul öncesi dönemini uzmanlar, çocukların öğrenme kapasitelerinin en yüksek seviyede olduğu bir dönem olarak adlandırmaktadırlar. Çocukların en uygun sosyal ve fiziksel çevre koşullarında ve sağlıklı bir etkileşimin olduğu yerlerde yetişmelerinin onların gelecekteki başarılarını arttıracağı da tespit edilmiştir. Eğitimin ilk adımı olarak kabul edilen okul öncesi dönemin ne kadar verimli geçirilirse gelecek sağlanacak faydalar da o derece fazla olmaktadır. Okul öncesi eğitim dönemi, çocuğun doğumuyla başlar ve temel eğitime başlayacağı zamana kadar geçen dönem olarak kabul edilmiştir.

Bu ara dönemin çocukların zihin, dil gelişimleri, sosyal-duygusal süreçleri, bedensel ve psikolojik evrelerinin sağlıklı olarak gelişebilmesi için önemli bir zaman aralığıdır. Ayrıca çocukların kişilik gelişimlerinin ve karakter yapılarının oluşumunda da önemli bir etkisi vardır. Bu nedenle, çocukların gelişimlerini sağlıklı bir ortamda kazanmaları büyük bir öneme sahiptir. İstenilen davranışlara sahip ve sağlıklı bireyler yetiştirmek isteyen ebeveynlerin bu özellikler doğrultusunda çocuklarının gelişimlerine katkıda bulunmaları gerekmektedir. Fakat hem erken çocukluk dönemi hem de okul öncesi eğitim döneminde anne ve babaların tek başlarına yapabilecekleri bir konu değildir. Bu sebeple uzmanlardan yardım almaları çocuklarının sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi için önemlilik arz eder.

Öğretmen, öğrenci ve veli üçlüsü olarak bu eğitimlerin sürdürülmesi bilinçli ve sağlıklı çocukların yetişmesi için en uygun platformdur. Bu ilişki ne kadar sağlam olursa o derece kişiliği oturmuş bireylerin yetişmesi mümkün olmaktadır. Kişilerin ileri yaşlardaki başarısına doğrudan etki eden bu dönemleri okul öncesi eğitimin kalitesi de şekillendirmektedir. Çocukların olumlu veya olumsuz etkilendikleri her olay onların geleceklerine etki edeceği asla unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre, 3 yaşındaki bir çocuğun beyninin yetişkinlere oranla 2,5 kat daha fazla çalıştığı tespit edilmiştir. Ayrıca 6 yaşına kadar olan dönemde de bir profesörün beyninden iki kat fazla çalıştığı da ispatlanmıştır.

Uygulanan çeşitli testler ve uluslararası yapılan tüm araştırmalar göstermiştir ki, 0-6 yaş grubu çocuklardan okul öncesi eğitim almış olanlar, akademik programlarda eğitim almış çocuklara göre başarı oranları ve okuma-yazma hızları daha yüksek olmuştur. Ayrıca okul öncesi eğitimi alan çocukların da 12 yaşına geldiklerinde IQ değerleri diğerlerine göre 5 puan daha fazla olmaktadır. Okul öncesi eğitimin diğer faydaları da şunlardır; Bu çocukların 15 yaşında girdikleri yetenek sınavlarındaki başarıları yüzde 90-100’leri bulmaktadır. Yine bu çocukların, yüzde 65’i liseyi, yüzde 45’ise üniversiteyi sorunsuz bitirmektedir. Yetişkin olduklarında ise, sosyal hayat ve dış dünyaya daha çabuk adapte olup insan ilişkilerinin daha kuvvetli olduğu görülmüştür. Saydığımız tüm bu avantajları düşünürsek okul öncesi eğitimin her çocuk için ne kadar önemli bir faktör olduğu ortaya çıkmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.