Okul Öncesi Eğitimi

yorumsuz
452 kez okundu

Okul Öncesi Eğitimi

Biliyorsunuz ki çocuklarınızın okul yıllarına başlamasından önce bazı eğitimler alması mümkündür. Bu eğitimler, çocuklarınızı okul sıralarına alıştırmak, eğitimler hakkında bilgi vermek, yeteneklerinin daha iyi ön plana çıkarmak ve bunların yanı sıra yine paylaşmayı, dayanışma ve grup çalışmasına eğilim kazandırmak amacı ile alınması gerekmektedir. Bu eğitimler ise okul öncesi eğitimi olarak tanımlanırken, oldukça büyük bir öneme sahip olduğu da bilinmesi gerekiyor. Sağlıklı ve daha iyi bir etkileşim kurabilmeleri için bu eğitimler oldukça önemli bir yere sahip oluyor. Çocuklar için uygun bir ortam oluşturmak, sosyal ve fiziksel çevre açısından destek olmak, atılan ilk adımların da bir öğretmen aracılığı geliştirilmesi onların ilerleyen zamanlarında elbette ki daha sağlıklı düşüncelere sahip olması adına önemlidir.

Zihinsel gelişim evresi Çocuklarınızın okul öncesi dönemleri elbette ki zihinsel gelişim adına oldukça önemli kısımları içermektedir. Yine dil gelişimi, sosyal ve duygusal süreçler ile birlikte psikolojik ve bedensel evrelerinde de daha sağlıklı olarak yetiştirebilmesi adına bu önemli zaman aralığı es geçilmemesi gerekmektedir. Elbette ki bunlar ile birlikte, resim becerileri, görsel okuma yetenekleri e bunun yanı sıra müzikler konusunda da yetiştirilmesi, okul öncesi eğitimi kapsamında yer almaktadır. Okul öncesi eğitimde resim ve önemi Yapılan etkinliklerden bir tanesi olan resim etkinlikleri, aslında çocuklar üzerinde çok büyük ve önemli etkiler bırakmaktadır denilebilir. Daha eğlenceli dakikalar bu süreçlerde geçirilirken, elbette ki bu dakikaların arkadaşlar ile birlikte tamamlanması da onların kaynaşma ve paylaşma açısından desteklendiği durumlar olmaktadır.

Yine bu etkinliler, her kişinin kendine ait olan boya malzemeleri ile birlikte gerçekleştirirken, öğretmenleri de onları motive edecek olan boyama ve çizimleri önlerine sunarak, onları da resim nasıl çizilir konusunda eğitmektedir. Elbette ki her öğrenci bir ressam olacak diye bir konu yok. Çok güzel resim de çizmeyebilirler. Amaç, bu doğrultuda onlara destek olmak ve yeteneklerini ortaya çıkarmak. Bunun için de ilk olarak kolay yöntemler ile çizimleri çocuklarımıza sunarlarken, yine onların emek sarf ettikleri çizimleri, boyamaları ve resimleri de panolara asarak, onları mutlu etmektedirler. Müzikler ve şarkılar Müzik aslında gerçekten ruhun gıdası. Klasik bir tanımlama olmuş olsa da, sözler ve kullanılan tartımlar, çocuklarda gelişimi olumlu yönde etkileyen faktörler arasında.

Bunun için okul öncesi eğitimi kapsamında müzik eğitimleri de verilirken, onlara uygun düzeyde şarkılar söylenerek daha eğlenceli dakikalar geçirilmesi hedeflenmektedir. Her ne kadar herkes aynı yeteneklere sahip olmasa da, genel olarak ekstra bir durum olmadıkça çocuklar müzikleri severler ve belirli bir yetenekleri bulunmaktadır. Okul öncesi için bazı müzik ve şarkıları şu şekilde sıralayabiliriz.

• Yengeç kumda

• Sayılar

• Sebzeler ve renkler

• Gezegenler

• Kumbara

• Ben bir arıyım

• Mutfakta neler pişer

• Vücudumuz

• Atatürk ışık bana

• İki inatçı keçi

• On minik tavşan

• Parmaklarım

• Fedakâr annemiz


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.