Okulöncesi Oyun Örneği: Tilki Tilki Saat Kaç

yorumsuz
1.147 kez okundu

saat_kac_oyunuOkulöncesi çocuklarına özellikle küçük sayıları öğretme amacıyla kullanılabilinecek bir oyundur. Tilki Tilki Saat Kaç oyunu tüm sınıfla oynayabileceğiniz, özel araç gereç gerektirmeyen ve oldukça da kolay bir oyun. Oyunun ayrıntıları şöyle:

Oyun yeri, süresi, katılımcı sayısı: Drama sınıfı, açık alan, sınıf, 5–10 dakika, 15–20 öğrenci.

——————————————————————————————————————————-

Amaçlar\Hedefler: Büyük-küçük kas gelişimi, dikkati ve konsantrasyonu sağlama, refleks geliştirme, taklit yeteneğini geliştirme, sayı kavramını öğretme.

——————————————————————————————————————————-

Uygulama:

Öğrencilerden bir kişi seçilerek tilki, yani ebe olur. Diğer öğrenciler tilkinin karşısına tek sıra halinde dizilirler. Her öğrenci ayrı ayrı, “Tilki tilki saat kaç?” diye sorar. Arkası dönük olan ebenin verdiği cevaba göre, diğer çocuklar adım atarak ebeye yaklaşmaya çalışır. Örneğin, saat beş ise beş adım, üç ise üç adım vb. Ebe kendisine yaklaşan arkadaşlarını hareket halindeyken yakalamaya çalışır. Yakalarsa yakaladığı öğrenci ebe olur. Ebe, “yemek vakti” dediği zaman herkes ebeden kurtulmak için kaçar. Bu oyunda, küçük yaştaki öğrencilere sayılar, büyük-küçük, ileri-geri gibi kavramlar öğretilebilir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.