Hızlı Okuma Metinleri

yorumsuz
2.384 kez okundu

Hızlı Okuma Metinleri

Günümüzde yazılan yazıları okurken gözler, soldan sağa doğru hareket etmektedir. Bu hareket esnasın da kişi, kelimeleri anlamlandırır ve kafa yapısında anlatılmak istenen şey oluşmaya başlar. Hızlı okuma metinleri bu sürecin kısaltılması için kullanılan geliştirilmiş çabuk anlamayı ve algılamayı hızlandırıcı bir yapı haline getirilmiş olanlardır. Gözlerin okuma esnasında daha hızlı hareket etmesi ve daha iyi anlama seviyesine ulaşmak için yapılan her türlü işleme ise hızlı okuma egzersizi denir. Hızlı okuma egzersizi yaparak kendinizi hızlı okuma yönünde geliştirebilirsiniz. Doğru egzersizden başlamak çok önemlidir. Çünkü bazı göz egzersizleri ve hızlı okuma metinleri, hızlı okuma faaliyeti için biraz ilerlemiş bireyler için üretilmiştir. Sizde en uygun egzersizleri seçerek hızlı okuma metinleri konusunda hızlı okuma eğitimi desteği alabilirsiniz.

Kendinizi bu konuda tam anlamıyla geliştirmek istiyorsanız, hızlı okuma metinleri alanında yetkin bir hızlı okuma kursundan faydalanabilirsiniz. Hızlı Okuma Metinleri Öncesinde Yapılması Gerekenler Hızlı okumak istiyorsanız bu faaliyete başlamadan önce almanız gerekli olan bazı tedbirler vardır. Bunlardan en başta geleni uygun ortamın oluşturulmasıdır. Hızlı okuma metinleri ile hızlı okuma yapılmak istenilen odanın ısısının iyi ayarlanmış olması gerekir. Eğer masa üstünde hızlı okuma metinleri okuyacaksanız, masa üzerinde dikkatinizi dağıtacak hiç bir şey olmamasına özen göstermelisiniz. Oturduğunuz anda karşınızda sallanan biblolara var ise hemen kaldırmalısınız. Pencere önlerinde hızlı okuma metinleri okuması yapmamalısınız. Çünkü sokaktan geçenler her an ilginizi o yöne çekebilir. Bulunduğunuz oda sıcaklığının normal oda sıcaklığından düşük veya yüksek olmamasına 24- 25 derece arasında olmasına özen gösteriniz.

Bir amaç edinmelisiniz Hızlı okuma metinleri ile neden hızlı okumak istiyorum? Sorusuna bir cevap aramalısınız. Bu soruya vereceğiniz cevaplar ölçülebilir seviyede cevaplar olmalıdır. Çünkü istediğiniz hedefinize ulaşıp ulaşamadığınızı değerlendirmek istediğinizde somut sonuçlara ihtiyacınız vardır. Örneğin; 3 saat içinde 300 testi başarı ile çözmüş olmak istiyorum ve ya 200 sayfalık bir kitabı 3 saatte okumuş olmak istiyorum, gibi net rakamlar belirleyerek konuşmalısınız. Bu sizin yapmak istediğiniz okuma hızınız ve hedefiniz olacak. Bir de bunun yanında genel amacınız olmalıdır. Kariyerimde nereye kadar yükselmek istiyorum. Buna benzer olan daha az zaman içinde daha çok okuyarak üniversite zamanımın içeriğinde daha çok sosyal hayatımla ilgilenmek istiyorum, gibi kendinize değişik hedefler belirleyerek okuma yönünde kendinizi konsantre etmelisiniz.

Hızlı Okuma Metinleri ve Zihinsel Hazırlık Aşaması Okumaya başlamanın öncesinde yapmanız gereken başka bir şey de odaklanma işlemidir. Hızlı okuma metinleri ile başlangıç yapmadan ve zihinsel hazırlığınızı yapmadan aniden hızlı okuma işlemine başlarsanız gerektiği şekilde odaklanamazsınız. Çünkü çok iyi konsantre olmuş bir okuyucu daha fazla kelimeyi okuyarak anlama oranı da gayet bu derecede yüksek çıkar. Bu yüzden okuma faaliyeti esnasında, aklınızda oluşan tüm sorunları bir kenara bırakmış olmanız gerekiyor. Tam odaklanmış olma haliniz sizi hem stres oluşumundan korur hem de hızlı okuma metinleri ile hızlı bir okuma yapmanızı sağlar. Hızlı Okuma Metinleri Kullanma Hızlı okuma metinleri Bu Faaliyete Başladığınızda nasıl okunmalıdır?

Hızlı okuma işlemine başlama öncesinde yapılması gerekenler olması gerektiği gibi sıralandı. Şimdi bu andan itibaren hızlı okuma metinleri hakkında bilgilendirme işlemine başlanması gerekmektedir. Akademik seviyede bulunan bir metin ile daha basit durumda bulunan Nasreddin Hoca’dan Hikâyeleri aynı hızda okunması mümkün değildir. Zaten ikisi de aynı hızda okuması tavsiye edilmemekledir. Çünkü bu tür metinleri nasıl okunacağı, ne tür bir metin olmuş olduğuyla da çok ilgi alanı oluşturmaktadır. Akademik tür bir metin okuyorsanız, bu metni okurken ve anlarken eleştirel bir bakış açısı oluşturarak okumanız gerekir. Burada oluşturulmak istenen hedef sadece okuyup anlamak olmamaktadır. Çünkü Akademik tür olan metinleri okurken hazırlanan soruları metin içinde sorarak, eleştirel bir şekil oluşturarak okumamız gerekir.

Dikkatli bir şekilde ve etkin olarak okuma yapmak, akademik türde olan metinleri daha iyi analiz etmenize yardımcı olacaktır. Akademik türde olan metinleri çok hızlı okuyamazsınız. Çünkü çok fazla miktarda anlaşılması zor olan terimler barındırır. Detaylara biraz fazla girilmiş olmasından dolayı anlaşılması zordur. O yüzden akademik tür içeren metinleri hem etkin bir şekilde hem de eleştirel bunun yanında hızlı okumak icap eder. Bunun için, kesinlikle başarılı olabilmeniz için hızlı okuma kursu almanız gerekir. Sıradan bir kişinin akademik türde olan hızlı okuma metinleri hızlı bir şekilde okuyabilmeleri mümkün değildir. Bu hızlı okuma metinleri hızlı okumak için kendinizi daha çok geliştirmeniz gerekir. Bir hızlı okuma metni giriş bölümü, gelişme bölümü ve sonuç bölümleri diye kısımlarından oluşmalıdır. Akademik metinlere dikkat edildiğinde genelde hiç resim kullanılmaz. Çünkü kullanılacak olan her tür resimler insanın zihnini dağıtabilir. Ancak önemli bir durum veya bir şekil önem arz ettiği için öğretilmek isteniyorsa bu konu ile ilgili az ve öz miktarda resimler kullanılır.

İlkokul seviyesinde ve lise seviyesinde hazırlanan hızlı okuma metinleri durumu biraz farklıdır. Bu aşamada asıl ulaşılmak istenen amaç okumayı sevdirmek konusu olduğundan hızlı okuma metinleri arasına, konuyu daha da kolaylaştırıcı metinler serpiştirilir. Hızlı okuma metinleri içeriğinde bulunan ilk paragraflar ve son paragraflar çok önemlidir. Çünkü detaylı içerikli ve önemli bilgiler buralarda verilmektedir. Paragraflar içeriğinde de giriş, gelişme ve sonuç sisteminin küçük örnekleri görülmektedir. Hızlı okuma metinleri okurken zihninizi kesinlikle başka şeylerden arındırmalısınız. Aklınızda gün içinde oluşan olaylarla ilgili veya gelecekte yapacaklarınızla ilgili hiçbir düşünce oluşmasına müsaade etmemelisiniz. Ciddiyetle, kararlı bir zihin yapısı oluşturarak okumaya çalışın. Aklınıza takılacak her farklı düşünce yapısı oluşumunda bir adım daha geriye gidersiniz. Hızlı okuma metinleri içeriği hızlı okuma hızını artırmak isteyenleri etkiler. Bu durumun asıl sebebi her hızlı okuma metini içinde geçen anahtar kelime yapılarının ve terimlerin farklı yapıda karşılarına çıkmasından olmaktadır. Bu terimleri anlam bakımından ne kadar çok bilirseniz, hızlı okuma seviyenizde o derece hızlanacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.