İlköğretimdeki Dersler

yorumsuz
1.039 kez okundu

İLKÖĞRETİMDEKİ DERSLER

İlköğretim, ilkokul ve ortaokulun birleşimine verilen addır. İlköğretim eğitim hayatının temelini oluşturan eğitim yıllarından oluşmaktadır. 8 yıldan oluşan ilköğretim yeni gelen 4+4+4 sisteminin ilk iki 4’lük kısmını oluşturmaktadır. İlköğretimdeki dersler içinde 1. Sınıf dan 3. Sınıfa kadar temel dersler olan Türkçe, matematik, hayat bilgisi, görsel sanatlar, oyun ve fiziki etkinlikleri dersleri verilmektedir. 2017-2018 yılı itibari ile fen bilimleri dersi 3.sınıflara da verilecektir. 4. sınıftan itibaren ise hayat bilgisi dersi iki parçaya ayrılarak, fen bilgisi ve sosyal bilgiler isimleri altında daha detaylı şekilde öğrenime devam edilir. Bunun ile birlikte yabancı dil öğrenimi de son yıllar da ikinci sınıftan itibaren verilmeye başlanmıştır.

İkinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar ders sayıları arttırılarak verilmektedir. İlköğretimdeki dersler öğrenim hayatındaki ilerleyen zamanlarda temel yapı taşı görevi görmektedir. Yabancı dil eğitimi bu yıllarda öğrenciler de temel oluşturmayı amaçlamaktadır. TEMEL DERSLER DIŞINDA VERİLEN DERSLER Bu temel dersler ile birlikte de ek olarak seçmeli dersler vardır. Seçmeli dersler 4.sınıftan itibaren isteğe bağlı olarak verilmektedir. Bunlara ek olarak 4.sınıftan sonra beden eğitimi dersi, 4.sınıfta trafik güvenliği dersi ve insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersi zorunlu olarak verilmektedir. Ortaokul eğitimine de son yıllarda üzerinde durulması gerekliliği bulunduran bilişim ile ilgili olarak 5. ve 6. sınıflara bilişim teknolojileri ve yazılım dersi zorunlu olarak verilecektir.

İlköğretimdeki derslerde zorunlu olan derslerden biri de sekizinci sınıftaki öğrencilere rehberlik ve kariyer planlama dersidir. SEÇMELİ DERSLER İlköğretimdeki derslere ek olarak seçmeli dersler de mevcuttur. Seçmeli dersleri sadece 5, 6, 7, 8. sınıftaki öğrenciler seçebilmektedirler. Bu dersler ise ana hatları ile “Din, Ahlak ve Değerler” , “ Dil ve Anlatım”, “Yabancı Dil”, “Fen Bilimleri ve Matematik”, “Sanat ve Spor”, “Sosyal Bilimler” genel adları altında detaylı pek çok ders den oluşmaktadır. HAFTALIK DERS SAATLERİ İlköğretimdeki dersler ilk 4 de hafta da 30 ders saatinden sonraki 4’de ise 35 ders saatinden oluşabilmektedir.

İLKÖĞRETİMDEKİ DERSLERİN ÖNEMİ İlköğretimdeki dersler öğrencinin hayatında işine yarayacak ve bilmese gereken temel eğitimlerden, kariyer çizimindeki hangi yolda ilerleyeceğinde yardımcı olacak ve işlevsel olan derslerdir. Zorunlu derslere ek olarak seçilecek seçmeli derslerin önemi oldukça fazladır. Yeni eklenen dersler ile birlikte yazarlıktan, yazılımcılığa kadar pek çok ders ile özendirme ve kişisel gelişim amaçlanmaktadır. Temel dersler olan Türkçe ve Matematik ile de sınavlarda ve hayatını sürdürürken işine yarayacak bilgiler sunulmaktadır. Türkçe dersi ilkokul birde okuma yazma ile başlayarak ortaöğretim son da yani 12. Sınıfa kadar Edebiyat ve Dil Anlatım olarak verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.