Ortaokul Performans Proje

yorumsuz
1.253 kez okundu

Ortaokul Performans Proje

Milli eğitim bakanlığının kurum yönetmeliğine göre, öğrenciler tüm derslerden her iki dönemde de en az bir adet performans ödevi alır ve aynı dönemde teslim eder. Hazırlama süresi 3-5 haftadır. Bu performans ödevleri grup halinde halinde de yapılabilir. Konular dersin ünitelerinden birinden seçilebilir veya ünitenin tamamını kapsayabilir. Bu konular dersin öğretmeni tarafından da verilebilir. Performans ödevinin tesliminden sonra belirli ölçüler dahilinde ödevler değerlendirilir. Bu ölçüler yönetmelik tarafından belirlenmiştir ancak öğrencinin ulusal ve uluslararası yarışmalarda kazandığı başarılar, ilgili dersin performans ödevinin not durumunu doğrudan etkilemektedir. Hatta ortaokul performans proje ödevi tam puan ile değerlendirilmektedir. Ortaokul öğrencileri için proje ödevi Yukarıda performans ödevlerinden bahsettik.

Şimdi ise dönemlik proje ödevlerinden bahsedeceğiz. Yine bu konuda da ilgili ölçüleri ve genel çerçeveyi milli eğitim bakanlığının kurum yönetmeliği belirliyor. Daha ayrıntılı araştırma yapmak isteyenler için milli eğitim bakanlığının kurum yönetmeliğinin ellinci maddesi gerekli bilgileri içermektedir. Şimdi konumuza kaldığımız yerden devam edelim. Bahsettiğimiz yönetmeliğe göre ortaokul öğrencilerimiz her eğitim ve öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere bir adet dönemlik proje ödevi almak zorundadırlar. Bu projeyi birinci yada ikinci dönem almış olmalarının bir farkı yoktur. Sonuç olarak, birinci yada ikinci dönem herhangi bir dersten ( daha çok ilgi duyduğu, başarılı olacağına inandığı ders olmasında fayda vardır) dönemlik proje almak zorundadır. Bu projede, proje konuları aynı olmamalıdır.

Her öğrencinin proje konusu farklı olmalıdır. Bu noktada eğitimciler tarafından çeşitli eleştirilerde gelmektedir ancak biz şuan milli eğitim bakanlığının ortaokul yönetmeliğinin dışına çıkamıyoruz ve tüm yönergelerimizi oradan alıyoruz. Yönetmeliğe göre projenin hazırlanıp teslim edilme süresi 1 dönemdir. Ortaokul Performans Proje ödevi neredeyse bir tez çalışması titizliği ile yapılır. Bilimsel basamaklar neyi gerektiriyorsa her biri tek tek uygulanır. Proje nedir ve nasıl olmalı Proje, belirli bir zaman içinde insanların önceden belirlenmiş bir grup halinde yada bireysel olarak istedikleri bir konu üzerinde belirli amaç ve hedefler doğrultusunda yaptıkları çalışmalardır. Özgün düşünce çıkarma, yorum ve çıkarım yapma, yeni bilgilere ulaşma projenin amaçları arasında yer almalıdır.

Performans proje ödevlerinin hazırlanışı Ortaokul performans proje ödevi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken kurallar aşağıdaki gibidir.

1) Öğretmenin belirlediği yada öğrencinin kendisinin seçtiği konu ve bu projedeki performans beklentisi dikkatlice okunur.

2) Rehber öğretmenin verdiği talimatlar dikkatlice sıralanır ve listelenir.

3) Ödeve göre uygun bir plan yapılır. Bu plan çerçevesi içinde gerekli matematiksel hesaplamalar yapılır ve eğer varsa somut materyaller bulunur.

4) Rehber öğretmen tarafından verilen performans ölçeğine uygun bir rapor hazırlanır.

5) Rapor teslim edilmeden önce öğretmenin beklentilerine göre son kontrol yapılır.

6) Proje için belirlenen süreyi geçirmeden teslim edilir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.