Kaynaştırma Öğrencisi Ders Muafiyeti

yorumsuz
953 kez okundu

Hangi tür kaynaştırma öğrencisi hangi dersten muaf olabilir? Her kaynaştırma öğrencisine ders muafiyeti var mı? Kaynaştırma öğrencileri nasıl değerlendirilir? Muafiyet için okul yönetimi ve velinin neler yapması gerekir? Alınan ders muafiyeti kaldırılabilir mi?

Dersin belli hedeflerinden veya tamamından muafiyet için yapılması gerekenler yönetmelikte şu şekilde belirtilmiştir.

(Başarının Değerlendirilmesi)
Madde 24
g) (Değişik 21.7.2012/28360 R.G.) İşitme ve hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler ilköğretim ve ortaöğretimde, istekleri doğrultusunda (okul yönetimine dilekçe vermek suretiyle) yabancı dil programlarındaki bazı bilgi ve becerilerin öğretiminden veya dersin tamamından muaf tutulurlar.
i) Kas ve sinir sistemi bozukluklarına bağlı motor becerilerde yetersizliği olan öğrenciler motor beceri gerektiren derslerin uygulamalı bölümlerinden istekleri doğrultusunda (okul idaresine dilekçe vermek suretiyle) muaf tutulurlar.
Madde 38
e) İşitme yetersizliği bulunan öğrencilerin eğitim gördüğü okul ve kurumlarda, öğrenciler istekleri doğrultusunda (okul idaresine dilekçe vermek suretiyle) yabancı dil dersinden muaf tutulur.
Madde 40
a1) Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan bireyler için açılan ilköğretim kurumlarında, Bakanlıkça hazırlanan ilköğretim kurumları programları uygulanır. Bu eğitim programı temel alınarak BEP hazırlanır ve bireylerin başarılarının değerlendirmesinde BEP´lerinde yer alan amaç ve davranışlar dikkate alınır. Bu öğrenciler ilköğretimde istekleri doğrultusunda (okul idaresine dilekçe vermek suretiyle) yabancı dil programlarındaki bazı bilgi ve becerilerin öğretiminden veya dersin tamamından muaf tutulurlar.
Ders Muafiyetinin Kaldırılması
Öğrenci veya velisi bu muafiyetin/lerin kaldırılmasını isterse dilekçe ile okul yönetimine başvurur ve okul idaresi e-okul sistemi üzerinde öğrencinin ders muafiyeti işaretini kaldırarak not girişini aktif hale getirir.
Muafiyetin Kaldırılması
İdareci şifresi ile e-okul sistemine girilerek;
e-okul → hızlı not girişi → öğrencinin bulunduğu sınıf → öğrenci (muaf olan öğrenci seçilerek) → yabancı dil muaf (√) işaretine tıklanarak muafiyet kaldırılır.

Not: Muafiyet için dilekçe örneği sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.