Özel Eğitim Kurumları

yorumsuz
2.467 kez okundu

Özel Eğitim Kurumlarının Önemi

 

Özel Eğitim kısaca işitme engelliler, otizm, üstün zekalı gibi öğrencilerin bulunduğu özel çocukların eğitilmesine olanak tanıyan kurumlar. Özel Eğitimin temel amacı özel bireyleri topluma kazandırmaktır. Türkiye de daha önce ayrı ayrı olan bu kurumlar son yıllarda tek başlık altında yani Özel Eğitim adı altında birleştirildi. Özel Eğitim kurumları normal bildiğimiz okul gibidir ama çok daha özeldir. Dilerseniz bu konuyu biraz açalım. Özel Eğitim, öncelikle bireylere hayatı en temelden öğretir bireylerin sosyalleşmesini sağlar. Yemek yeme adabı, konuşma da problem çekenlere iletişim beceresi gibi olguları uygulamalı olarak kazanılmasını sağlar. Çok basit gibi görünse de tuvalet alışkanlığını dahi kazanılmasında yardımcı olur. Bu sebeple Özel Eğitim farklıdır, teorik eğitimden ziyade hayatın kendisidir.

Özel Eğitim almamış birey sosyolojik açıdan ve psikolojik açıdan oldukça zarar görür sokakta yürüyemez nokta da bile olabilir. Kurumlarda çalışan birisine Özel Eğitim nedir sorusunu sorduğunuzda, size vereceği cevap ‘’dram’’. Evet gerçekten de öyle, Özel Eğitim Öğretmeni bireyin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hazırlanmıştır, hem öğretmen hem de öğrenci için koşullar gerçekten de zordur. Tabi aile içinde bu çok zor bir durumdur, düşünsenize kim çocuğunun otizm gibi bir durumda olmasını ister ki? Dikkat ederseniz içlerinde Üstün Zekalı alan da var. Üstün Zekalı birey de özeldir, gereken eğitim verilmediğinde intihar dahi edebilir, çevresinin kendisini anlamadığını düşünebilir. Kendi olgularına kapılıp hayatını bir kenara koyabilir, bu kötü durumun önüne Özel Eğitim kurumları geçer. Sadece bu örnekten kurumların toplum için ne kadar mühim olduğu anlaşılmış olsa gerek.

Bireyin en temel özelliği yaşama devam etme durumlarına kazanımlar sağlar. Buradaki amaç, sağlıklı bireyler yetiştirmek ve topluma kazandırmaktır. Bunun içinde ebeveynlerin çok bilinçli olmaları gerekir ve çocukları için seçecekleri özel eğitim kurumlarının yeterli donanıma sahip olması en önemli faktördür. Eskiden özel çocukların zincirlerle bağlandığı haberlerini hatırlarsınız, Özel Eğitim tüm bu çağ dışı uygulamalara bir son verir. Hem aileye hem de bireyin ta kendisine hayatı daha yaşanılabilir kılar. Bu sebeple Özel Eğitim kurumlarını basit bir kurum gibi görmemeli, çevremizdeki özel bireylere gereken duyarlılığı göstermeli ve onlara hayatın eğlenceli ve yaşanılabilir olduğunu, onlarında birer birey olduğunu göstermeliyiz. Özürlü hayır değil, engelli hayır değil, özel…


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.