Özel Eğitimin Önemi Nedir

yorumsuz
3.550 kez okundu

Özel Eğitimin Önemi Nedir

 

İnsanların dünyaya geldikleri andan itibaren yerine getirmesi gereken farklı gelişim görevleri vardır. Gelişim her zaman baştan ayağa, içten dışa ve kaba motor becerilerden ince motor becerilere şeklinde gerçekleşmektedir. Hayatımızın çocukluk, erken çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde biz farkında olmasak bile birçok gelişim görevini tamamlarız. Bilişsel gelişim, duyuşsal gelişim ve fiziksel gelişim bu görevlerin bir bütün halinde tamamlanmasıyla oluşmaya başlar. Eğer bir birey bu görevleri gerçekleştiremiyorsa özel eğitim alması gerekmektedir. Özel eğitim nedir? Özel Eğitimin Önemi Nedir ?Özel gereksinimli çocuk nedir? Özel eğitim tanımı nasıl yapılmalı? Özel eğitim öğretmenliği nedir? Özel eğitim kurumları nerededir? Özel eğitim alması gereken çocuklar nasıl belirlenir? Özel eğitim önemi nedir? Özel eğitim öğretmenleri nerede çalışırlar? Özel eğitimin kapsamı nedir? Özel eğitim BEP planı nasıl hazırlanır? Özel eğitim materyalleri nerede bulunur? Özel eğitim yıllık planları nasıl hazırlanır? Özel eğitim öğretmenliği taban puanları kaçtır? Özel eğitim öğretmenliği hangi üniversitelerde var?

Özel eğitim özel gereksinimi olan öğrencilere gerektiği zaman birebir gerektiği zamanda grupla yapılan öğretimin genel adıdır. Özel eğitim bireylerin temel gelişimlerine destek olmak, öz yeterlilik ve öz bakım becerileri kazandırmak için özel olarak yetiştirilmiş öğretmenler ve belirli plan program çerçevesinde yürütülmektedir. Milli Eğitim Temel Kanununda belirtildiği gibi her birey eğitim alma hakkına sahiptir. Bireyin engeli, yetersizliği eğitim almasına asla engel değildir. Özel eğitim öğrencilerinin eğitimleri özel düzenlenmiş ortamlarda yapılmaktadır. Her bireyin bir dosyası bulunmakta ve bu dosyalara bireylerin özel gereksinimleri not edilmektedir. Dersler planlı ve programlı bir şekilde yürütülmektedir. Her öğrenciye özel bir BEP planı hazırlanmalıdır. Eğitim öğrencinin gereksinimleri doğrultusunda düzenlenmeli, öğrencinin özel eğitimde ilerleme durumuna göre eğitime yön verilmelidir. Özel Eğitimin Önemi Nedir ,Bireyin engeline göre eğitime ne kadar erken yaşta başlarsa o kadar fazla yol alınmış olunur.

Özel eğitimden sadece engelli bireyler değil üstün yetenekli ve üstün zekâlı öğrencilerde yararlanabilir. Milli eğitimin öğretim programları ortalama öğrenme seviyesindeki öğrencilere göre hazırlanmaktadır. Bu seviyenin altında ve çok üstünde olan öğrencilere özel eğitim verilmelidir. Üstün zekâlı veya üstün yetenekli öğrenciler için devlet imkânlarıyla Bilim Sanat Merkezleri açılmıştır. Her yıl belli sınavlarla üstün zekâlı ve üstün yetenekli öğrenciler bu okullara seçilmektedir. Ailelerin özel eğitim sürecine aktif olarak katılmaları çok önemli bir konudur. Aile işbirliği olmadan bu süreç doğru ve verimli bir şekilde yürütülemez. Özel gereksinimli çocuğu olan ailelere mutlaka rehberlik ve danışma hizmeti verilmesi gerekmektedir. Ailelerin daha bilinçli olması için destekleyici ve bilgilendirici çalışmalar mutlaka yapılmalıdır.

Her bireyin gereksinime göre alması gereken bir eğitim vardır. Bireyin tanılanması için öncelikle Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde(RAM) bazı özel testlere tabi tutulması gerekir. Bireyin Ram raporu hazırlandıktan sonra hangi seviyede ve hangi birimde eğitim alması gerektiği belirlenir. Birey kendi gereksinimlerine göre bir kuruma yönlendirilerek eğitim süreci başlatılır. Özel gereksinim çeşitleri şunlardır: Zihinsel yetersizlik, İşitme yetersizliği, Görme yetersizliği, Ortopedik yetersizlik, Dil ve konuşma güçlüğü, Özel öğrenme güçlüğü( disleksi ,diskalkuli), Otizm, Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, Üstün veya özel yetenek.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.