Matematik Öğrenme Teknikleri

yorumsuz
1.686 kez okundu

Matematik Öğrenme Teknikleri

 

Birçok öğrencinin korkulu rüyası haline gelen matematik dersi, dikkat edilecek birkaç kuralla zevkli hale gelebilir. Herkesin malumudur ki matematik dersi sayısal zekâya sahip kişilerin daha çabuk kavrayacağı bir derstir. Ancak çeşitli matematik öğrenme teknikleri kullanılarak yapılacak çalışmalar her öğrencinin matematiği anlayıp kavrayacağı bir ders haline getirebilir. Öğrencilerin genelinde yerleşmiş olan bir önyargı vardır. Bu da, matematiğin zor ve karmaşık olduğudur. Öncelikle belirtmek isteriz ki bu çok yanlış bir düşüncedir. Matematiğin zor olduğunu kendinize şartlandırırsanız beyninizi bu derse karşı kapatmış olursunuz. Böylece “ben anlamam”, “bana matematik demeyin”, bu dersi görmek istemiyorum” gibi olumsuz düşüncelerle kendinizi matematikten iyice soğutarak, biraz uğraşsanız yapabileceğiniz birçok işlemi yapamaz hale gelebilirsiniz.

Tabi ki herkesin tüm matematik problemlerini çözmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Ama baştan pes etmekte size yakışmaz. En azından elinizden geleni gayreti gösterdikten sonra sayısal değil de sözel ağırlıklı bölümlere yönelebilirsiniz. Bu en doğal hakkınızdır. Ancak, mühendis, mimarlık, tıp vb. meslekleri düşünüyorsanız matematikten kaçmanız mümkün değil. Matematik öğrenme teknikleri arasında ilk sırayı en uygun çalışma programını hazırlamak gelmektedir. Uygun programı hazırlarken de öncelikle hangi konuyu çalışacağınız önemlidir. Örneğin, denklemler konusunu işleyeceksiniz, dört işlem ve çarpım tablosunun tam olarak bilinmesi gerekir. Böylece karşınıza çıkan tüm işlemleri hiç takılmadan ve zorlanmadan çözebilirsiniz.

Ayrıca derste işlenecek konuyla ilgili ön bir hazırlıkta matematiği öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Bu şeklide bir hazırlık yapmanın en büyük faydası ders işlenme esnasında yeni konuyu daha iyi daha kolay bir şekilde öğrenmenizdir. Bundan sonra yapılacak ise okuldan ece gelindiğinde o gün işlenen konuların tekrarı olmalıdır. Çünkü matematik çok çabuk unutulan bir derstir. Eğer tekrar edilmez ve yeterince alıştırma çözülmezse bir süre sonra birçok şeyi unuttuğunuzu fark edersiniz. Matematik öğrenme teknikleri için bir diğer önerimiz ise, çözeceğiniz problem konusuna göre ilgili formülleri ezberlemenizdir. Çünkü bu formüller olmadan sonuca ulaşamayacağınız sorularla da karşılaşabilirsiniz.

Tüm bunları dikkate aldığınızda göreceksiniz ki matematik dersi kâbus olmaktan çıkmış ve siz derin bir nefes almış olacaksınız. Bundan sonra matematik dersini iple çekecek hatta bulmaca çözüyormuş gibi zevk almaya başlayacaksınız. Çünkü matematik bilimin farklı bir dili vardır. Siz bu dili kavradığınız ölçüde dersi sever ve zevk alırsınız. Matematik bilimi bir iletişim aracı olarak kullanılır ve varlıkların kendisiyle değil aralarındaki ilişkilerle ilgilenir. Böylece en net sonuca ulaşılmasını sağlar. Çok eski yıllardan beri birçok bilim adamı ve filozof matematikle uğraşmış ve bu bilimin önemini vurgulamıştır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.