Sosyal Kulüpler ve Yıllık Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır

yorumsuz
2.215 kez okundu

Sosyal Kulüpler ve Yıllık Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır

Okulda eğitim öğretim bir çatı altında belli yaş öğrencilerinin birlikte eğitim görmesidir. Bu eğitim öğretim belli planlar doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığının istediği şekilde ve Milli Eğitim Temel Kanununa uyacak şekilde tüm Türkiye’de uygulanır. Okulun en temel işlevi öğrencileri vatana millete faydalı, bilinçli vatandaşlar olarak yetiştirmektir. Ülkemizde eğitimin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Okul bu temel işlevlerinin yanında aynı zamanda gizli işlevlere de sahiptir. Bize öğretilmese de biz ailemizde sosyalleşmeye çevremize uyum sağlamaya başlarız bile. Okulun gizli işlevlerinden biri de ailede başlayan sosyalleşme sürecini doğru bir şekilde devam ettirmektir. Biz farkında olmasak bile okulda akranlarımızla, ağabey ablalarımızla, bizden küçüklerle her gün her dakika sosyalleşme süreci içindeyizdir. Okulda sosyalleşmek ve ilişkilerimizi geliştirmek çok önemli bir yer tutmaktadır. Okulda bu gelişimi desteklemek için kurulmuş Sosyal Kulüpler vardır. Her sene başında ilgi ve yeteneklerimize göre bir sosyal kulübe katılım sağlarız. Her hafta belli derslerde Sosyal Kulübün öğretmeni ile eğitsel faaliyetler yürütülür. Sosyal Kulüpler ve Yıllık Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır? Önceki yıllarda eğitsel kollar adı altında yürütülen bu faaliyetler günümüzde Sosyal Kulüpler adını almıştır.

Her sene başında okullarda bir Sosyal Kulüpler yönetmeliği hazırlanır. Açılacak Sosyal Kulüpler ve Sosyal Kulüplerin danışman öğretmenleri belirlenir. Sosyal Kulüpler okullarda eğitimin ve öğretimin ayrılmaz bir parçasıdır. Sınıf içi öğretmen ile öğrenci, öğrenci ile öğrenci iletişiminden; idare ile öğretmen, öğretmen ile öğretmen, veli ile öğretmen, okul ve çevre ilişkilerine kadar birçok alanda hissedilebilen hatta gözlemlenebilen olumlu katkılara sahiptir. Sosyal Kulüpler yıllık çalışma planı nasıl hazırlanır? Sosyal Kulüpler Yönetmeliği nasıl hazırlanır? Sosyal Kulüpler öğrenci listesi nasıl hazırlanır? Sosyal Kulüpler aylık çalışma raporu nasıl hazırlanır? Sosyal Kulüpler yönetmeliği MEB? Sosyal Kulüpler dosyasında bulunması gerekenler nelerdir? Sosyal Kulüpler dönem sonu faaliyet raporu hazırlama? Sosyal Kulüpler yıl sonu faaliyet raporu nasıl hazırlanır? Sosyal Kulüpler toplantı tutanağı nasıl hazırlanır? Sosyal Kulüpler yönergesi MEB yönergesi nereden bulunur? Sosyal Kulüpler haftalık ders programının yanında öğrencide güven ve sorumluluk duygusu geliştirmeye, yeni ilgi alanları oluşturmaya, özgüven, sosyalleşme ve beceriler kazandırmaya yönelik bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin tümünü kapsar.

Sosyal Kulüpler gerektiği gibi yürütülürse öğrencilerde yetenek keşfi, kendini tanıma, empati kurma, çevresiyle olumlu diyaloglar kurma becerileri fazlasıyla gelişmiş olur. Sosyal Kulüpler ve Yıllık Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır? Okul müdürünün onayıyla sene başında Sosyal Kulüpler belirlenir ve sınıflardan her kulübe öğrenciler üye olmaya başlar. Herkes ilgi ve yeteneğine göre bir kulüp seçmelidir. Kitaplara, okumaya, yazmaya ilgisi olan bir kişi kütüphanecilik kulübüne katılmalıdır. Gezip görmeyi yeni yerler keşfetmeyi seven biri Gezi Tanıtım Kulübünde çok başarılı işler ortaya koyabilir. Spora ilgisi ve merakı olan biri ise Spor Kulübünü tercih edebilir. Ya da herhangi bir konuda kendini keşfetmek isteyen biriyseniz kulüp tanıtımlarını iyice inceleyerek bir karar verebilirsiniz. Sosyal Kulüpler kurulduktan sonra öğretmenlere düşen görevler ise kulüp toplantılarını düzenli bir şekilde yapmak, öğrencilere kulübün amaçlarını, çalışma esaslarını açık bir şekilde ifade etmek ve kulüp dosyalarını hazırlamaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.