TEOG Sınavına Nasıl Hazırlanılır

yorumsuz
217 kez okundu

TEOG Sınavına Nasıl Hazırlanılır

Açılımı ile Temel Öğretimden Orta öğretime Geçiş sınavı ilköğretim 8. Sınıfta okuyan her öğrencinin gireceği liseyi belirlemeye yönelik bir sınavdır. 1. TEOG ve 2. TEOG olmak üzere iki basamak olarak girilen sınavda Türkçe, Matematik, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Fen Bilimleri, İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanlarından yirmişer soru sorulur ve her alan için 40 dakika süre verilir. Yerleştirmeye esas puan yapılan 2 TEOG sınavına ek olarak 6,7 ve 8. Sınıf yıl sonu ortalamalarıyla hesaplanır. TEOG sınavı nedir? TEOG sınavına nasıl hazırlanılır? TEOG sınavı süreci nasıl işler? TEOG sınavı öncesinde ders çalışma düzeni nasıl olmalıdır? TEOG sınavında nasıl başarı kazanılır? TEOG sınavında iyi bir puan almak isteyen bir öğrenci ne yapmalıdır? TEOG sınavı stresi nasıl yenilir? TEOG zor bir sınav mıdır? TEOG sınavını güzel geçirmenin püf noktaları nelerdir? TEOG da hangi konulardan soru sorulur? Kaliteli TEOG konu anlatımlı kitaplar hangileridir? Kaliteli TEOG soru bankası kitaplar hangileridir? TEOG sınavı için denemeler ne zaman nasıl çözülmelidir? TEOG a hazırlanırken nelere dikkat etmeliyim?

TEOG sınavına hazırlanan bir öğrencinin yapması gereken temel şey elbette ki ders çalışmaktır. Öğrenci kendi sınırlarını bildiği takdirde bu eğitim öğretim yılını kendini tamamen derse adamadan, kendine yeterince vakit ayırarak geçirebilir. Öncelikle sene başında öğretmenler tarafından öğrenciler ve öğrenci velileri bilgilendirilmelidir. Eğer böyle bir uygulama yapılmamışsa Milli Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili yazıları okunabilir, okul rehberlik servisine veyahut aynı dönemden geçmiş öğrenci ve velilerine danışılabilir. Velilerin, öğrencinin TEOG sürecini en huzurlu ve verimli şekilde geçirebilmesi için destek olmaları, öğrenciye sınavın sonucunun yalnızca kendisi için önemli olacağını, ona karşı duydukları sevginin etkilenmeyeceğini hissettirmeleri gerekmektedir. Sınavın psikolojik etkilerini en aza indirmek öğrencinin sınav esnasındaki stresini azaltacağı için yanında başarıyı getirecektir. Öğrencinin TEOG sınavında başarılı olmak için dersi ders esnasında yüksek bir dikkat seviyesiyle dinlemeli ve gün içinde öğrendiği bilgileri tekrar etmelidir. Başarı sadece bu yönteme büyük özenle uyulduğunda dahi yakalanacaktır.

Düzenli olmak bu sınav senesinde sahip olunması gereken yegâne özelliktir. Öğrencilerin küçük bir detay olarak gördükleri günlük tekrar uzun vadede büyük sonuçlar doğuracaktır. Günlük yapılan tekrarın ardından konuyu pekiştirmek amacıyla öğrencinin yeterli gördüğü miktarda soru çözmesi gerekir. Soru sayısı endişesiyle değil öğrenme amacıyla çözülen sorular kat ve kat faydalı olacaktır. Çözülemeyen ya da yanlış çözülen sorular üzerinden fazla zaman geçmeden öğretmenlere veya bilgisine güvenilen birilerine danışılmalıdır. TEOG sınavında başarıyı yakalamak bu tempoda çalışmayla mümkün olacaktır. Üzerine düşeni yerine getiren bir öğrencinin sınavın yaklaşmasıyla veya sınav esnasında yapacağı stres minimum seviyede olacaktır. TEOG ortalama zorluk derecesinde bir sınav olup okulda öğretilen bilgilerden daha fazlasını istemez. Bu nedenle hedeflediğiniz sonuca ulaşamamanız için hiçbir sebep yok!  TEOG Sınavına Nasıl Hazırlanılır? kısaca TEOG sınavının dersi derste dinlemek, günlük tekrar yapmak ve yanlışlarını öğrenmekle üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.