Birleştirilmiş Sınıflar Rehberlik Planı

yorumsuz
1.407 kez okundu

Birleştirilmiş sınıflar için rehberlik çerçeve planı.

Planı hazırlayan kurumun açıklaması:

02.08.2006 tarih ve 329 sayılı Talim Terbiye Kurul kararı ile kabul edilen “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sınıf Rehberlik Programı”nın İl Çerçeve Programlarına entegrasyonunu sağlamak amacı ile çerçeve programların aşağıdaki açıklamalara göre düzenlenmesi gerekmektedir. Bu düzenlemede yapılacak işlem; gerçekleştirilecek PDR hizmetlerinin aşağıda belirtilen program unsurlarına göre sınıflandırılarak çerçeve programa yerleştirilmesinden ibarettir. Bu işleme ilişkin bir örnek de aşağıda sunulmuştur.

A-Grup Rehberliği:

a)İlköğretim ve orta öğretim kurumları sınıf rehberlik programında yer alan kazanımlara yönelik rehberlik etkinlikleri.

b)Sınıf rehberlik programı dışında, okul çapında öğrencilere yönelik düzenlenen grup rehberliği etkinlikleri.

B.Bireysel Planlama: Öğrencilerin eğitsel ve mesleki geleceklerini sağlıklı bir biçimde planlamalarına yardımcı olmak amacıyla; bireyi tanıma, yöneltme, yerleştirme ve izleme hizmetleri çerçevesinde gerçekleştirilecek, bireysel görüşmeler, bireysel ya da grup test veya ölçeklerinin uygulanması, sonuçlar hakkında geribildirim verilmesi gibi tüm etkinlikler bu bölümde yer alır.

C.Müdahale Hizmetleri: Her hangi bir yeterlik alanında, sınıf rehberliği dışında yardım gerektiren, yoğun ihtiyaç gösteren ya da sorun yaşayan öğrencilere yönelik her türlü bireysel ya da grupla gerçekleştirilen etkinlikler (bireysel ya da grupla psikolojik danışma, krize müdahale, vb) ile bu hizmetlerden yararlanacak öğrencilerin tespitine yönelik çalışmalar bu bölümde yer alır. Ayrıca önleyici müdahale kapsamında sorun yaşaması muhtemel risk gruplarındaki öğrencilere yönelik çalışmalar da (“Psikoeğitim” ,Hayata Sahip Çıkmak”, “ Haydi Kızlar Okula”, “Psikososyal-Kuş Gribi”, “Temel Önleme”,” Eğitim Ortamlarında Şiddetin Azaltılması ve Önlenmesi çalışması” vb.) bu bölümde yer alır.

D.Program Geliştirme, Araştırma, Müşavirlik ve Profesyonel Gelişim: Okul ve sınıf rehberlik programlarının; planlanması, hazırlanması, uygulanması ve değerlendirmesine yönelik etkinlikler, araştırma etkinlikleri, kurullara, toplantılara, kongre, sempozyum v.b. gibi bilimsel etkinlikler katılma, hizmet içi eğitime katılma, veli, öğretmen ve yöneticilere müşavirlik, halkla ilişkiler gibi tüm etkinlikler bu grupta yer alırlar.

E.Diğer: Programın diğer unsurları içine yerleştirilemeyen etkinlikler bu grupta yer alır (“belirli gün ve haftalarla ilgili çalışmalar vb.”)

İndirmek için;

Birleştirilmiş Sınıf Rehberlik Planı

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Eylül 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.