Popüler Meslekler

yorumsuz
364 kez okundu

Popüler Meslekler

Günümüzde üniversite gençliğinin zihnini en fazla meşgul eden severek yapılacak ve seçildiğinde emekliliğe değin pişmanlık yaratmayacak ayrıca ekonomik olarak da getirisi iyi olacak mesleklerdir. Böyle bir meslek sahibi olabilmek her üniversitelinin idealidir. Bunun için çocukluk çağından itibaren başlayan bir maratonun mücadeleci koşucuları haline gelmişlerdir. Bazı öğrenciler sayısal yönden güçlüdür ve bu durumu meslek seçimine yansıtmak isterlerken, bazıları da sözelde ya da sanatsal konularda iyidir. Meslek seçimi mutlu ve rahat bir hayat sürdürebilmek için önemlidir. Bu nedenle öğrenciler ne istediklerine iyi karar vermeli ve hayatları boyunca pişmanlıktan uzak bir yaşam sürdürebilmek için, kendileri için en doğru olan mesleği seçme konusunda çaba göstermelidirler.

Günümüzün ve geleceğin popüler meslekleri epey geniş ve farklı bir skalaya sahiptir. Popüler meslekler deyince akla gelenlerden bazıları ise şunlardır.

Ekolog veya ekoloji uzmanı: Bildiğiniz gibi dünya nüfusu her geçen sene kalabalıklaşıyor ve dünya üzerinde bu nüfus artışına paralel olarak çevresel atıklar da artıyor. Çevrenin her zamankinden daha fazla temiz tutulması ve artan bu çevresel atıkların yeniden kullanıma girmesi ve ekolojik döngünün devamı için ekologlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.

Hemşirelik: Artan nüfus, ayrıca hastanelere ve kliniklere sürekli yapılan yeni yatırımlar şimdikinden çok daha fazla sayıda hemşireye ve hasta bakım hizmetlerine ihtiyaç duyulmasını sağlayacak. Bu da hemşirelik mesleğinin popüler meslekler içinde ön sıralara geçmesine neden olmaktadır.

Fizyoterapistlik: ekonomik olarak oldukça iyi bir getiri olan fizyoterapistlik de günümüzün ve geleceğin popüler meslekleri arasında. İnsan yaşamının uzaması yaşlı nüfusta artışa neden olduğundan fizyoterapistlere her zamankinden fazla ihtiyaç duyulacak.

Yazılım mühendisliği: İnternetin dünya da hızla yayılması yazılım mühendisliğinin de popüler meslekler içine girmesini sağlamıştır. Hazırladığınız bir yazılımla yıllarca çalışmadan geçimini sağlayabilirsiniz.

Diyetisyenlik: Obezitenin artması diyetisyenlik mesleğinin popülerliğini arttırdı. Üstelik de çok iyi gelir getiren bir meslek dalı.

İstatistikçi: Son yılların gözde mesleklerinden biri de istatisçilik. Çağımız bilgi çağı. Bu da pek çok verinin ortada dolaşmasını sağlıyor. Bu verilerin değerlendirilmesi ve istatistiğinin çıkarılması bu mesleğin gözde meslekler içerisine girmesinin nedeni.

İnşaat mühendisliği: Artan nüfus inşaat mühendisliği mesleğini olumlu etkiledi ve son on yıldır inşaat mühendisliği en fazla kazandıran ve en popüler meslekler arasındaki yerini aldı.

Web tasarımcılığı: pazarlamanın olmazsa olmazlarından biri haline gelen internet, her şirketin kullandığı bir araç. Şirketler artık internette bir web sitesi olmadan pazardaki yerlerini koruyamıyorlar. Bu nedenle web tasarımcılığı da çağımızın ve de geleceğin en gözde mesleklerinden biri haline geldi.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.