Meslekleri Tanıyalım: Lojistik Elemanı

yorumsuz
166 kez okundu

Lojistik elemanı kimdir, ne iş yapar, nasıl olunur, kazanç durumu nasıldır, hangi okulu bitirmesi gerekir?

TANIM
İş piyasasında faaliyet gösteren işyerlerinin ihtiyaç duyabileceği her türlü ürünün tedariki, stoklanması, aketlenmesi ve tüketileceği pazar mahalline kadar (dağıtım) nakliyesi işlemleriyle uğraşan, bulunduğu piyasada üretim, stoklama, pazarlama, planlama ve organizasyon faaliyetleriyle uğraşan tüm birimlerle çalışan kişidir.
GÖREVLER
Dağıtım işlemleri kapsamında; dağıtım sözleşmesi yapılması, sevk talimatı alınması, ürünlerin teslim alınması ve depolanması, sevkiyat planlaması, son kontrol ve araçlara yükleme yapma, sevkiyat yapma, teslimat geri bildirimi ve
raporlama, iade gelen ürün işlemlerinin yapılması, dağıtım maliyetlerinin tespit edilmesi, fiyatlandırma işlemlerini yapar, Depo yönetimi işlemleri kapsamında; depoda gerekli donanımı belirler, depo tasarım işlemlerini yapar, teslim-tesellüm işlemleri ve bar kodlama işlemlerini yapar,
Depo araç ve malzemeleri işlemleri kapsamında ambalajlama malzemelerini kullanıma hazırlar; palet, konteynır, forklift, transpalet ve vinç kullanarak taşıma işlemlerini yapar,
Taşıma modelleri işlemleri kapsamında;
Karayolu taşımacılığı ile ilgili olarak, karayolu taşıma sözleşmesi ve firma seçimini yapar, araç seçimi ve yükleme planını yapar, yükleme işlemini gerçekleştirir.
Havayolu taşımacılığı ile ilgili olarak, uluslararası havacılık kurallarını (IATA) uygulayarak, tehlikeli madde taşımacılığı, kargo işlemleri ve yükleme işlemlerini yapar,
Denizyolu taşımacılığı ile ilgili olarak, müşteri siparişi alır, taşıma sözleşmesi ve taşıma organizasyonu yapar, denizyolu eşya takibi ve gemi varış işlemlerini yapar,
gümrük işlemleri, eşyanın çekilmesi ve faturalama işlemlerini yapar,
Demiryolu taşımacılığı ile ilgili olarak; demiryolu taşıma sözleşmesi hazırlar,
demiryolu taşıma süreciyle ilgili işlemleri yapar,
Kombine taşımacılık ile ilgili olarak; ilgili işlemleri yapar.
Belge işlemleri kapsamında; ticari, yükleme, taşıma (sevk), dolaşım ve menşe vb.
belgelerinin araştırılması, temin edilmesi ve düzenlenmesi işlemlerini yapar.
Lojistik satın alma kapsamında; satın alma tekniklerini uygulayarak işlemleri gerçekleştirir.
Stok yönetimi işlemleri kapsamında; stok takibi ve yönetimi işlemlerini yapar.
Toplam kalite yönetimi işlemleri kapsamında; lojistikte toplam kaliteyi araştırır,
müşteri memnuniyetinin sağlanması işlemlerini yapar.
Sigorta işlemleri kapsamında; risk yönetimi, sigorta sözleşmesinin yapılması, sigorta hasar sürecinin takip edilmesi işlemlerini yapar.
Gümrük işlemleri kapsamında; gümrük yasa ve rejimlerinin uygulanması, araca ve eşyaya yönelik gümrük işlemlerinin uygulanması, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Gümrük Kanununa uygun olarak gümrük işlemleri, Tır Karnesi ve Ata Karnesi
düzenlenmesi, antrepo ve serbest bölge işlemlerini yapar,
Temel lojistik işlemleri kapsamında; lojistik yönetimi ve tedarik zinciri yönetim sürecinin uygulanması işlemlerini yapar.
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Lojistik elemanı olmak isteyenlerin;
Ticaret ve büro işlerine ilgi duyan ve bu alanda başarılı,
İş ve ticaret hayatını, insanlarla işbirliği yapmayı ve insanlarla iletişim kurmayı seven,
Ayrıntılara dikkat eden ve titiz çalışmayı seven,
İyi iletişim kurabilen, ikna gücü yüksek,
Girişimci kimseler olmaları gerekir.
NOT: İyi derecede yabancı dil ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı arttıran etkenlerdir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Lojistik Elemanı; genellikle uluslararası iş yapan firmalarda, özel sektör iş yerleri veya işletmelerinde; üretim, enerji ve hizmet sektörünün üretim veya pazarlama bölümlerinde vardiyalı olarak çalışır. Görev yaptığı ortam, büro ortamı olabileceği gibi depolar da olabilmektedir. Sık sık şehirlerarası veya ülkelerarası iş seyahatleri yapması söz konusu olabilir. Çalışmalarını diğer birimlerle ekip halinde yürütür.
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Lojistik elemanları, yurt içi ve yurtdışı piyasasında faaliyet gösteren tüm kuruluşlarda üretim, planlama, pazarlama bölümlerinde, nakliye ve kargo firmalarında çalışabilirler. Yeterli sermaye birikimleri olması halinde kendi işlerini kurabilirler.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; meslek liseleri, Anadolu meslek ve Anadolu teknik liselerinin “Ulaştırma Hizmetleri” alanı “Lojistik” dalında verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME
Çalıştıkları işyerlerinde gösterdikleri performansa göre depo sevk ve idare sorumlusu veya pazarlama departmanlarında ürün şefliği, amiri, yönetici yardımcısı olarak görev alabilirler.
Meslek liselerinin Ulaştırma Hizmetleri alanı mezunları Bankacılık, Bankacılık ve Sigortacılık, Bankacılık ve Sigortacılık (Açık öğretim), Bitkisel Ürünlerde Muhafaza ve Pazarlama, Borsa ve Finans, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Dış Ticaret (Açık öğretim), Dış Ticaret ve Avrupa Birliği, Emlak ve Emlak Yönetimi, e-Ticaret, Finans, Gümrük İşletme, İşletme, İşletme (Uzaktan Eğitim), İthalat ve İhracat, Kooperatifçilik, Lojistik, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası, Muhasebe, Muhasebe (Açık öğretim), Otobüs İşletmeciliği, Para ve Sermaye Yönetimi, Pazarlama, Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi (Açık öğretim), Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açık öğretim), Sigortacılık, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Tarım İşletmeciliği ve Pazarlama, Tarımsal İşletmecilik, Tarımsal Kooperatifçilik, Tarımsal Pazarlama, Ticaret ve Yönetim, Uluslararası Lojistik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret Yönetimi, Host ve Hosteslik (Otobüs), Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık), Turizm Rehberliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği (Açık öğretim), Turizm ve Seyahat İşletmeciliği önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.