Üniversite Taban ve Tavan Puanları

yorumsuz
340 kez okundu

Üniversite Taban ve Tavan Puanları

 

Her yıl yaklaşık 2 milyon öğrenci zorlu YGS-LYS sürecini atlatıp daha zor bir süreç olan tercih aşamasına geliyor. Bu tercih aşaması bazen YGS LYS temposundan daha zorlu bir sınav halini alabiliyor. Eğer sınav sistemine hâkim değilsek ve tercih kısmında hangi bölüm hangi puan türüyle alıyor üniversitenin taban ve tavan puanları nelerdir bilmiyorsak tercih aşaması arap saçına dönebiliyor. Bu durumlarla karşılaşmamak için sınav maratonu sona erince tercihler ile ilgili iyi bir değerlendirme çalışması yapmalıyız. 2016 Üniversite taban ve tavan puanları nelerdir? 2017 yılı Üniversite taban ve tavan puanları nelerdir? Üniversite taban ve tavan puanları ÖSYM? Üniversite taban ve tavan puan hesaplama? Üniversite taban ve tavan puan cetveli ÖSYM? Üniversite tavan ve taban puan sıralamaları? Sınava girmeden önce koyduğunuz hedefinizi hatırlayın. Bu hedefinize yaklaştınız mı? Sene başında istediğiniz bölümü hala istiyor musunuz?

İstediğiniz üniversitenin taban ve tavan puanları neler? İlgi ve yeteneklerinize göre belirlediğiniz hedefinize odaklanıp bir an önce üniversite seçim aşamasına geçmelisiniz. 2017 yılında yayınlanan ÖSYS kılavuzunu iyice incelemeli sizin seçeceğiniz bölümle ilgili konu başlıklarını çok dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Puanınız ve istediğiniz bölümün puanı birbiri ile tutuyorsa artık üniversite seçme aşamasına geldiniz demektir. Üniversiteyi seçerken maddi durumunuzu, memleketinize yakınlığını, şehirdeki ulaşım ve yerleşim imkânlarını, üniversitenin sağladığı eğitim fırsatlarını göz önünde bulundurmalısınız. Üniversite tercih aşamasında üniversite taban ve tavan puanları oldukça belirleyici olmaktadır. Üniversite taban ve tavan puanları dikkatli şekilde irdeleyerek tercih aşamasını oldukça basit bir hale getirebilirsiniz.

Doğru bir tercihte bulunmak için üniversite taban ve tavan puanlarını liste halinde elinizde bulundurmalısınız. İstediğiniz bölümün bulunduğu üniversiteleri belirleyip en yüksek puandan en düşük puana doğru bir sıralama içeren çetele hazırlamalısınız. Puanınızdan +20 ve -20 aralığındaki istediğiniz bölümün olduğu üniversiteleri tercih listenize yazmalısınız. Puanınızı göz önünde tutarak bu tercihleri yapmanız sizin için gerçekçi sonuçlar almayı kolaylaştıracaktır. Tabi ki maddiyat ve diğer durumları da göz önünde bulundurarak bu tercihleri yapmak sizin açınızdan daha faydalı olur. Şimdi sizler için örnek bir tercih listesi hazırlayalım birlikte. İstediğimiz bölüm Sınıf Öğretmenliği olsun. Üniversite taban ve tavan puanlarını içeren listemizi önümüze koyalım ve Sınıf Öğretmenliği olan üniversiteleri işaretleyelim. Üniversite taban ve tavan puanlarına göre sıralamamızı yapalım.

Listemizde hangi üniversiteler olmalı bunları belirlediğimiz önem ölçütüne göre düzgünce sıralayalım. Üniversite taban ve tavan puanlarını inceleyerek diğer şahsi durumlarımızı da düşünerek doğru bir tercih yapmak bizim elimizde. Tercih aşaması zorlu olsa da bu taban ve tavan puan listeleri işimizi kolaylaştırmakta bizleri doğru sonuca götürmektedir. Tercih aşamasında üniversite taban ve tavan puanları bizlere çok yardımcı olmaktadır. Tercih sonuçları açıklandığında hüsrana uğramamak için üniversite taban ve tavan puanlarını dikkate alarak tercih listemizi oluşturmalıyız. Bu zorlu sınav maratonu ve ondan daha zorlu olan tercih sürecinde hepinize bol şanslar!


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.