Otomatik Şanzıman Tamiri

yorumsuz
916 kez okundu

Otomatik Şanzıman Tamiri

Otomatik şanzıman tamiri aracın performansını doğrudan etkiler ve bu yüzden sürekli kontrol altında tutulması gereken parçalardan oluşan bir sistemdir. Otomatik şanzıman tamiri için öncelikle otomatik şanzımanın arızalanma sebepleri bilinmelidir. Otomatik şanzıman tamiri için doğru hamle yapılması açısından en önemli bilgilere sahip olan turan torna elemanları bu alanda yetişmiş özel elemanlardan oluşmaktadır. Bu konuda yapılacak faaliyetler arasında şanzıman üzerinde gerekli deneyimin oluşması için öncelikle otomatik şanzımanların çalışma prensiplerinin bilinmesi gerekmektedir.

Turan Torna her yeni gelişen teknoloji üzerinde en yoğun çalışmalarını yaparak otomatik şanzıman tamiri konusunda öncelikle en ekonomik fiyatları sunma özelliği ile bilinmektedir. Otomatik şanzıman tamiri içeriğinde yapılması gereken en önemli çalışma tork konvertörleri üzerinde gelişme göstermektedir. Burada önemli olan şanzıman parçalarının söküm işlemlerinde titiz-iz çalışmalar yapmak şanzımanın araç üzerinden sökülmesi aşamasından başlamaktadır. Öncelikle tork konvertörü üzerimde yoğunlaşarak arızanın kaynağını tespit edebilmek çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü otomatik şanzıman kullanan araçların arızalanma olasılıkları öncelikle tork konvertörleri üzerinde oluşması muhtemel kabul edilmektedir. Otomatik şanzıman tamiri için yapılacak ilk hamlenin arızalı olarak tespit edilen parça üzerinde gerekli incelemeler yapılmaktadır. Bu incelemeler özellikle turan torna atölyesinde oluşturulan kriz masası görevini gören test tezgâhlarında otomatik şanzımanlar araç üzerindeki çalışma prensipleri yerine getirilecek şekilde dizayn edilmiş durumdadır. Burada simüle edilen otomatik şanzımanlar gerekli tüm test cihazları ile bütün testlerden geçirilerek sıkıntının kaynağı tespit edilmektedir.

Kullanılan test cihazlarından elde edilen değerler araçların teknik talimnamelerinde gösterilen değerler ile karşılaştırılarak olması gereken değeri elde etme işlemleri değerlendirmeye alınmaktadır. Çünkü ortaya çıkacak maliyet en düşük nasıl elde edilir bu konu ele alınmaktadır. Turna torna İstanbul bölgesinde bu konudaki çalışmaları ile göz önüne çıkmayı başarmaktadır. Hiçbir zaman eskisini at yenisini tak felsefesini kabul etmeyerek otomatik şanzıman üzerinde bulunan ve otomatik şanzımanın işlevlerini yerine getirmesini sağlayan parçalar olan; En başta tork konvertörü Otomatik vites kavrama grupları Yağ pompası Otomatik şanzıman muhafazası Hız mekanizmasını ortaya çıkarak ve torku en yüksek performansla tekerleklere ileten dişli grupları Güç mekanizmasına sıvı takviyesi yapma görevini üstlenen hidrolik valfler ve gövde bölümü, Dişlilere kayganlık sağlaması için ve korozyona karşı koyabilmeleri için bulunan sıvıların dışarı kaçak oluşturmaması için var olan şanzıman keçeleri Şanzıman ve tork konvertörü arızalarının kontrol paneline ikaz göndermesini sağlayan elektronik parçaları Gibi önemli konumda olan otomatik şanzımanı bir bütün haline getiren parçaların yenileştirmesini yaparak en ekonomik oluşumlar ortaya koyarak aracın hareketini sürdürmesini sağlamaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.